Camping Gear

Camping Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Camping Gear on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Camping Gear?

If you're planning to get Camping Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Camping Gear

Are you looking for the best Camping Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Camping Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Camping Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Hide description
3,329 Results
4.9 417×
Watch Price/Availability
Victorinox Spartan
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, blade length 6.5 cm, closed length 9.1 cm
  22.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1020
4.6 48×
Watch Price/Availability
Waterfall Double UL
Tent utra light, shape: igloo 1, for 2 persons, dural construction, inflatable design, double-wall, waterproof, water column: 4000mm, self-supporting, weight: 1,45kg
  191.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTelt01
4.6 57×
Watch Price/Availability
EMOS LED Rechargeable Flashlight P2311, 300 lm, 2400 mAh
Flashlight , weight: 275g
  23.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTemo021
4.8 139×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken on paprika
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 355 kJ, weight 600g - 12.32 €/1 kg
Discounted -9 % 7.39 € 8.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem001
4.9 26×
Watch Price/Availability
Sawyer Micro Squeeze Filter System
Travel Water Filter - power to clean up to 1,5l/min, purifies up to 378000l, volume of 1l
  47.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTSYR006
4.4 27×
Watch Price/Availability
Husky Kayle 0 °C
Sleeping Bag mumie, summer, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 12 °C, for a person of maximum height 185 cm, packed sleeping bag dimensions 34×13 cm, weight 800 g
  55.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0021
4.9 316×
Watch Price/Availability
Victorinox Climber
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, spike, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, multipurpose hook, bottle opener and corkscrew included, handle material plastic, blade length 7 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 16.1 cm, weight 82 g
  32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY4005
4.5 93×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Deer ragout with potato wedges
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 622 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2586
4.8 78×
Watch Price/Availability
Fenix E01 V2.0
Flashlight With the location of the power supply in the body, maximum endurance 25 hours, battery type AAA
  15.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfen19
4.6 119×
Watch Price/Availability
Solight WN26
Flashlight Luminance 300lm, maximum light time 4h, Waterproof according to IP44, power supply Li-Ion 5V 1800mAh, weight 177gs.
  18.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTSOL003
4.7 19×
Watch Price/Availability
Fenix HL32R-T
Headlamp output: 800 lm, beam distance: 132m, 2 × LED diodes, maximum service life: 50000 h, protection level: IP66, power: AAA × 1 pc(s), weight: 107g
Discounted -10 % 69.90 € 77.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfen50
4.3 66×
Watch Price/Availability
Spokey Stratus, light blue
Beach Tent - pop up, shape: Tunnel, comfortably fits 2 person(s), construction material: fiberglass, single skin, UV protection, weight: 0,9kg, size: 100cm × 195cm × 85cm
  28.47 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTspo206
4.6 58×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Meat and rice balls with tomato sauce
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 400g - 24.98 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ADVEN10
4.7 63×
Watch Price/Availability
Leatherman Rev
Multitool with functions
  59 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT738
4.2 46×
Watch Price/Availability
HAPPY GREEN Portable toilet 20 l grey
Chemical Toilet - flushing is provided by a bellows mechanism, anti-odor flap, waste tank capacity 20 l, flush tank volume 14 l, dimensions 44 × 37 × 43 cm (H×W×D), weight 4,9 kg
  69.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTchem0002
4.8 98×
Watch Price/Availability
Solight WH27
Headlamp output: 150 lm, beam distance: 100m, 3 × LED diodes, protection level: IP44, power: AAA × 3 pc(s), weight: 33g
  8.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SD074l8
4.9 40×
Watch Price/Availability
Fenix E20 V2.0
Flashlight , weight: 42g
  45.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfen18
4.5 32×
Watch Price/Availability
Mikov 376-NH-6 hunting Venado
Hunting Knife - with a fixed blade, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 13.8 cm, closed length 11 cm, total knife length 24.8 cm, weight 123 g
  31.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: sptmkv0037
4.7 77×
Watch Price/Availability
Light My Fire FireSteel Scout Rocky-red
Tinderbox - with up to 3000 ignitions, heat up to 2980°C, works when wet, integrated whistle
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlmf007
4.6 19×
Watch Price/Availability
Fenix CL26R PRO
Camping Light output: 650 lm, beam distance: 15m, 3 × LED diodes, maximum service life: 50000 h, protection level: IP66, dimensions: 66 × 60 × 114mm, weight: 272g
Discounted -8 % 81.90 € 89.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfen64
4.6 130×
Watch Price/Availability
Spokey Altus green
Beach Tent - pop up, shape: Tunnel, comfortably fits 2 person(s), construction material: fiberglass, single skin, UV protection, weight: 0,9kg, size: 100cm × 195cm × 85cm
  21.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTspo0160
4.8 143×
Watch Price/Availability
Sawyer Mini Filter Green
Travel Water Filter - power to clean up to 1,5l/min, purifies up to 378000l, volume of 0,5l
  56.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTSYR005
5.0 5×
Watch Price/Availability
Fenix TK35R
Flashlight , weight: 342g
  225.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfen106
5.0 37×
Watch Price/Availability
Victorinox Workchamp red
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, iron file, iron saw, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and corkscrew included, handle material steel, closed length 11.1 cm, weight 227 g
  101.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict072
In the category Camping Gear on Alza.sk, we currently have a total of 3329 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.