Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,121 Results
4.1 20×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Curry Sauce 350 ml
Sauce - for cooking and garnish, salty, 14 kcal /100 g, total volume 350 ml - 14 €/1 l
  4.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym616
4.1 20×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Bolognese Sauce 350 ml
Sauce - garnish, salty, 16 kcal /100 g, total volume 350 ml - 14.83 €/1 l
  5.19 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym615
4.3 11×
Watch Price/Availability
Allnature Walnuts 500 g
Nuts - walnut, 500 g - 17.18 €/1 kg
  8.59 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant43
4.4 9×
Watch Price/Availability
Medokomerc Forest honey (mixed) 500 g
Honey - forest, weight 500 g, country of origin: Czech Republic - 8.38 €/1 kg
  4.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmedk005
4.1 22×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cornflakes calcium source 750 g
Cereals - suitable for milk or yoghurt, natural source of calcium, practical resealable packaging, made in the Czech Republic, weight 750 g - 5.99 €/1 kg
Great price 4.49 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B14
4.5 7×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Buenella, Hazelnut cream with white chocolate, BIO, 250 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, white chocolate flavour, 14.91 g protein per 100 g, 649 kcal per 100 g, weight 250 g - 51.60 €/1 kg
  12.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvitm110
4.5 7×
Watch Price/Availability
Nutspread Walnut butter 250 g
Nut Cream - smooth, mixed nut, natural, 24 g protein per 100 g, 618 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 43.24 €/1 kg
  10.81 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0099
4.2 13×
Watch Price/Availability
Lifelike Cashew cream crispy 300 g
Nut Cream - crunchy, cashew, natural, 15.3 g protein per 100 g, 574 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 22.30 €/1 kg
  6.69 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif004
4.1 27×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted salted peanuts 500g
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 500 g - 7.98 €/1 kg
Great price 3.99 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_500B06
4.5 6×
Watch Price/Availability
Allnature Pecans 500 g
Nuts - pecan nut, 500 g - 23.02 €/1 kg
  11.51 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant10
4.3 11×
Watch Price/Availability
Bery Jones BIO Sweetened Cranberries Canada 500g
Dried Fruit - cranberries, 500 g - 18.98 €/1 kg
Great price 9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery223
4.2 12×
Watch Price/Availability
Allnature Roasted Salted Cashews 500 g
Nuts - roasted and salted cashew, 500 g - 17.58 €/1 kg
  8.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant18
4.2 12×
Watch Price/Availability
Allnature Almond kernels 500 g
Nuts - almond, 500 g - 16.24 €/1 kg
  8.12 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant16
4.2 12×
Watch Price/Availability
Allnature Almond kernels 1000 g
Nuts - almond, 1000 g - 10.14 €/1 kg
Amazing Deal 10.14 € Save 1.05 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant2
4.6 5×
Watch Price/Availability
KetoMix Protein pancake with caramel flavour 250 g (10 servings)
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 92,25 kcal - 5.58 €/pcs - from 111.60 €/1 kg
  27.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16091
4.3 10×
Watch Price/Availability
Allnature Almond Raffaello 100 g
Nuts - almond, 100 g - 17.90 €/1 kg
Amazing Deal 1.79 € Save 0.20 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant37
4.5 6×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Herold 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 40 g protein per 100 g, weight 25 g, 567 kcal per 100 g - from 147.60 €/1 kg
  from  3.06 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr012
4.5 6×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Herold 80 g
Crispy Cheese - freeze dried, 40 g protein per 100 g, weight 80 g, 567 kcal per 100 g - 109.88 €/1 kg
  8.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr006
4.8 4×
Watch Price/Availability
Lifelike Oat Instant Flour 500g
Flour - Oatmeal, 500 g - 4.98 €/1 kg
  2.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16483
4.8 4×
Watch Price/Availability
NATU Coconut sugar BIO 300 g
Sweetener - sucralose, powder, coconut flavour, weight 300 g, 391 calories per 100 g, sugars 94 g - 19.30 €/1 kg
  5.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu108
3.9 78×
Watch Price/Availability
Bery Jones Kiwi freeze-dried 80 g
Freeze-Dried Fruit -, 80 g - 99.88 €/1 kg
Great price 7.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery196
4.1 14×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed vegetable chips 100g
Healthy Crisps - allergens: groundnuts (peanuts) and peanut products and nuts and nut products (all types of nuts), 373 kcal per 100 g, weight 100 g - 59.90 €/1 kg
Great price 5.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_HC_100B02
4.0 25×
Watch Price/Availability
NATU Pistachio cream 140 g
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 20 g protein per 100 g, 560.33 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 140 g - 69.93 €/1 kg
  9.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu020
4.3 9×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Tasting Set Big Bestseller
Gift Set - contains BIG BOY Big Brownie - Hazelnut cream with cashew and white chocolate 55 g, BIG BOY Big Nutka - Peanut cream with cocoa 55 g, BIG BOY Mini Big Rafael 55 g, BIG BOY Protein Kremo Pistachio - Protein pistachio cream 55 g, BIG BOY Mini Big Bueno 55 g, BIG BOY Big Banana bread 55 g, BIG BOY Creamy Core Protein Bar peanut caramel 45 g, BIG BOY Waffle protein bar Pistacio 40 g
  21.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig099
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews