Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,124 Results
4.3 9×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Tasting Set Big Bestseller
Gift Set - contains BIG BOY Big Brownie - Hazelnut cream with cashew and white chocolate 55 g, BIG BOY Big Nutka - Peanut cream with cocoa 55 g, BIG BOY Mini Big Rafael 55 g, BIG BOY Protein Kremo Pistachio - Protein pistachio cream 55 g, BIG BOY Mini Big Bueno 55 g, BIG BOY Big Banana bread 55 g, BIG BOY Creamy Core Protein Bar peanut caramel 45 g, BIG BOY Waffle protein bar Pistacio 40 g
  21.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig099
3.9 55×
Watch Price/Availability
GymBeam Just Cheese 30 g
Crispy Cheese - freeze dried, 49 g protein per 100 g, weight 30 g, 475 kcal per 100 g - from 63.33 €/1 kg
  from  1.47 €
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym596
3.9 55×
Watch Price/Availability
GymBeam Just Cheese tomato-sweet chilli 30 g
Crispy Cheese - freeze dried, 47 g protein per 100 g, weight 30 g, 467 kcal per 100 g - from 63.33 €/1 kg
  from  1.47 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1105
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Yerba maté BIO con palo 500 g
Tea - 15.58 €/1 kg
  7.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil262
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Sweet Nuts Topping Peanuts with white chocolate 270 g
Syrup - sweet hazelnut cream, extra creamy texture, only 5 natural ingredients
  8.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil286
5.0 3×
Watch Price/Availability
Emily Crunchy Seaweed, Sea Salt 50 g
Healthy Crisps - 553 kcal per 100 g, weight 50 g - 71.80 €/1 kg
  3.59 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe002
5.0 3×
Watch Price/Availability
Mixit Single Origin - Hazelnuts from Piedmont 200 g
Nuts - natural hazelnut, 200 g - 54.50 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix305
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder chocolate - hazelnut 250 g
Sweetener - powder, chocolate flavour, weight 250 g, 197 calories per 100 g, sugars 6,3 g - 47.60 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym2038
5.0 3×
Watch Price/Availability
GRIZLY Macadamias in salted caramel with honey 250 g
Nuts - macadamia nuts salted, shelled and in honey, 250 g - 43.60 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz135
5.0 3×
Watch Price/Availability
NATU Cashew cream with strawberries 300g
Nut Cream - smooth, cashew, strawberry flavour, 14 g protein per 100 g, 570.38 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 36.33 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu173
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter with salted caramel 340 g
Nut Cream - smooth, peanut, salted caramel flavour, 19.6 g protein per 100 g, 540 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 26.18 €/1 kg
  8.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1990
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder vanilla ice cream 250 g
Sweetener - powder, vanilla flavor, weight 250 g, 174 calories per 100 g, sugars 9,6 g - 47.60 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym2040
5.0 3×
Watch Price/Availability
Nutspread Snickers without sugar 250 g
Nut Cream - crunchy, mixed nut, cocoa flavour, 17 g protein per 100 g, 515 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 58.12 €/1 kg
  14.53 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0431
5.0 3×
Watch Price/Availability
Nutspread Pistachio butter 1 kg
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 21 g protein per 100 g, 571 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 1000 g - 53.25 €/1 kg
  53.25 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0375
5.0 3×
Watch Price/Availability
Nutspread Coconut butter 250 g
Nut Cream - smooth, coconut, coconut flavour, 7 g protein per 100 g, 660 kcal per 100 g, weight 250 g - 29.96 €/1 kg
  7.49 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuts02
5.0 3×
Watch Price/Availability
Allnature Student Mix 1000 g
Nuts - mix, natural almond, cashew and hazelnut, 1000 g - 10.54 €/1 kg
  10.54 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant23
5.0 3×
Watch Price/Availability
. pepper field Set of tubes with brown grinder in gift box (3x10g)
Gift Set A gourmet selection of peppers. pepper. field in a cartridge with a beautiful brown grinder. Beautiful set of small tubes (3x10g) with brown 15cm grinder with patented CeraCut® grinding mechanism. The special sandblasted finish of the wood evokes a sense of belonging to nature, each grinder has a unique wooden structure and you will never find two pieces the same. The designer Czech glass tubes contain tasting portions of Kampot pepper - find your heart's desire! The handmade wooden box made of Czech wood smells beautifully of campfire.
  95.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep003
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Sweet Nuts Topping Peanuts with salted caramel 270 g
Syrup - sweet hazelnut cream, extra creamy texture, only 5 natural ingredients
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil285
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder chocolate with chocolate chips 250 g
Sweetener - powder, chocolate flavour, weight 250 g, 238 calories per 100 g, sugars 7 g - 47.60 €/1 kg
  11.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2039
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder banana with chocolate chips 250 g
Sweetener - powder, flavour banana and chocolate, weight 250 g, 201 calories per 100 g, sugars 14 g - 47.60 €/1 kg
  11.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2037
5.0 3×
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Almond Snack 90 g
Nut Cream - smooth, almond, natural, 24 g protein per 100 g, 543 kcal per 100 g, gluten-free, weight 90 g - 49.89 €/1 kg
  4.49 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl013
5.0 3×
Watch Price/Availability
Medokomerc Czech flower honey 500 g
Honey - Floral, weight 500 g, country of origin: Czech Republic - 9.78 €/1 kg
  4.89 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmedk007
5.0 3×
Watch Price/Availability
Nominal Fit Rice 3 kg
Porridge , energy value per 100g: 365 kcal
  13.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnom029
5.0 3×
Watch Price/Availability
NATU Granolove Forest fruits 350 g
Granola - 1800kJ/100g, weight: 0,35kg, flavour: forest berries - 20.54 €/1 kg
  7.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu001
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews