Lenovo Miix 720-12IKB Black
Tablet PC - Intel Core i5 7200U Kaby Lake, multi-touch IPS 12" LED 2880x1920, Intel HD Graphics 620, RAM 8GB DDR4, PCIe SSD 256GB, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.1, webcam 1Mpx + 5Mpx, USB 3.1 Gen 1, USB-C 3.1 Gen 1, Bluetooth Active Pen, card reader, backlit keyboard, TPM, 4-cell battery, Windows 10 Pro 64bit
Product info: CZ keyboard & OS settings (changeable during initial setup)
Code:  NT214i5i5 Producer's Website:
Lenovo Miix 720-12IKB Black
Specifications
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Processor frequency
2.5 GHz (2,500 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
12"
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Backlit keyboard, Memory Card Reader, Operating system, Touch display
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
2.5 GHz (2,500 MHz)
Core boost frequency
3.1 GHz (3,100 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel HD Graphics 620
Operating system
Operating system
Windows 10 Pro
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
Drive interfaces
PCIe
Equipment
Webcam
1 Mpx
Battery
Battery capacity
41 Wh
Maximum battery capacity
8 h
Construction
Construction material
All-metal (unibody)
Convertibility
Detachable
Weight
Weight
1.1 kg
Dimensions
Width
292 mm
Maximum height
14.6 mm
Depth
210 mm