Mean Well HLG-600H-24A 600W 24V
5 1 rating
Power Supply switching, direct output, voltage range: 20.4 - 25.2 V, maximum power current 25 A, maximum power output 600 W, surge protection, short circuit protection, overheat protection, with power cable of 30 cm length, primarily designed for LED strips/panels
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Mean Well HLG-600H-24A 600W 24V 100.90 € Unsealed - in stock 2 pcs
Buy
Mean Well HLG-600H-24A 600W 24V is an almost new item, in perfect condition, and comes with a full warranty. However, someone opened the original packaging before you. Why? It could have been an unwanted gift. For detailed information, click here.
Specifications
Type
Switching
Primarily intended for
LED strips/panels
Type of current
Direct
Minimum voltage
20.4 V
Maximum voltage
25.2 V
Type
Switching
Usage
Primarily intended for
LED strips/panels
Output characteristic
Type of current
Direct
Minimum voltage
20.4 V
Maximum voltage
25.2 V
Maximum current
25 A
Maximum power
600 W
Features
Features
Voltage control
Safeguards
Overheat protection, Short circuit protection, Surge protection
Cable length
30 cm
Output connector
Screw terminal
Dimensions and weight
Width
144 mm
Height
280 mm
Depth
48.5 mm