55" Samsung QE55QN70H
Television - SMART QLED, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, E
Price with Cashback
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
55" Samsung QE55QN70H 749 € Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
55" Samsung QE55QN70H
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Edge
Screen surface
Glossy
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
TV depth
2.57 cm
TV weight
13.8 kg
Height without stand
Depth without stand
2.57 cm
Base width / leg spacing
91 cm
Package width
Package height
81.9 cm
Box depth
12.7 cm
Package weight
18.5 kg
Colour
Black, Silver
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
200 W
Typical power consumption
62 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung QE55QN70H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55QN70H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN70H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN70H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55QN70H