55" Samsung QE55S95H
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 4× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 400×300, 70 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, G
Add to list
55" Samsung QE55S95H 2,199 € Expected June 2026
55" Samsung QE55S95H
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Technology
OLED
Backlight
Direct
TV depth
1.1 cm
TV weight
13.8 kg
Height without stand
Depth without stand
1.1 cm
Base width / leg spacing
36 cm
Package width
Package height
81.8 cm
Box depth
16.5 cm
Package weight
33.1 kg
Package contents
One Connect box, Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
400 W
Typical power consumption
84 W
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung QE55S95H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55S95H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S95H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S95H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S95H