55" Samsung UE55M70H
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Mini LED, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, F
Price with Cashback
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
55" Samsung UE55M70H 549 € Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
55" Samsung UE55M70H
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
Mini LED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
Mini LED
Backlight
Screen surface
Glossy
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Model year
Model year
Application
Global applications
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
1 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
7.66 cm
TV weight
10 kg
Height without stand
Depth without stand
7.66 cm
Base width / leg spacing
Package width
Package height
81 cm
Box depth
12.7 cm
Package weight
14.5 kg
VESA mounting
Colour
Colour
Black, Silver
Package contents
Control in package
smart
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
125 W
Typical power consumption
77 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung UE55M70H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung UE55M70H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55M70H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55M70H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55M70H