AlzaNEO Service: Tablet PC Lenovo Yoga 520-14IKB Mineral Grey
5 1 rating
Service - Intel Core i3 7100U Kaby Lake, multi-touch 14" 1920x1080 IPS anti-glare, RAM 4GB DDR4, Intel HD Graphics 620, M.2 PCIe SSD 128GB, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.1, HDMI, HD webcam, USB-C 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 1, fingerprint reader, card reader, stylus, backlit keyboard, Windows 10 Home 64bit
Code:  NSKR_1468 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
AlzaNEO Service: Tablet PC Lenovo Yoga 520-14IKB Mineral Grey Discontinued
Specifications
Size of operational RAM
4 GB
Processor model number
Intel Core i3 7100U Kaby Lake
Processor frequency
2.4 GHz (2,400 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
128 GB
Processor
Processor type
Intel Core i3
Processor model number
Intel Core i3 7100U Kaby Lake
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
2.4 GHz (2,400 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
4 GB
Memory frequency
2,133 MHz (2.13 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel HD Graphics 620
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
128 GB
Drive interfaces
M.2
Battery
Battery capacity
52 Wh
Maximum battery capacity
10 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.75 kg
Dimensions
Width
330 mm
Maximum height
19.9 mm
Depth
235 mm