Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
4,258 Results
4.6 429×
Watch Price/Availability
Nutrend 100% Whey Protein 800 g, strawberry
Protein - 43.63 €/1 kg
Discounted -23 % 34.90 € 45.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11562
4.8 22×
Watch Price/Availability
PROM-IN Essential Penthapro Balance 2250 g, cinnamon
Protein - multicomponent, Isolate, concentrate, 78.9% protein, 56 servings, cinnamon flavour - 1.87 €/portion - from 46.62 €/1 kg
Discounted -5 % 104.90 € 110.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro236
4.5 9×
Watch Price/Availability
PROM-IN Athletic Isoclear CFM 1000 g, chocolate
Protein - whey, isolate, 81% protein, 25 servings, chocolate flavour - 2.80 €/portion - from 69.90 €/1 kg
Great price 69.90 € Save 3 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro216
4.6 18×
Watch Price/Availability
Allnature Pumpkin seed peeled 1000 g
Seeds - pumpkin, - 7.19 €/1 kg
Great price 7.19 € Save 0.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant146
5.0 13×
Watch Price/Availability
. pepper... field CrushGrind pepper mill with 2 glass trays and 3 × 50 g peppercorns
Gift Set - glass pepper grinder CrushGrind with 2 trays and 3 types of pepper 3 × 50 g
  76.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep026
4.3 42×
Watch Price/Availability
GymBeam Thor Stim-free 420 g, mango and passion fruit
Pre-Workout Supplement - kicker, use: before training, mango and passion fruit flavour, weight: 420 g - 49.76 €/1 kg
  20.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym660
4.6 17×
Watch Price/Availability
GymBeam Energy CAPS, 120 capsules
Dietary Supplement - Green Tea Extract (200 mg) and Guarana Extract (137 mg), caffeine anhydrous (120 mg), choline bitartrate (122 mg), L-theanine (100 mg), vitamin B3 (16 mg), vitamin B6 (1.4 mg) in 1 dose, contains caffeine from multiple sources for a balanced combination, suitable for vegans, gluten-free, lactose-free, without artificial sweeteners and GMOs, hypromellose capsule, 120 capsules
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym561
4.8 25×
Watch Price/Availability
Mixit Minute Porridge - Protein and chocolate 320 g
Oatmeal , energy value per 100g: 451,03 kcal - 23.72 €/1 kg
  7.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix222
4.9 14×
Watch Price/Availability
PROM-IN L-Glutamine 400g
Amino Acids - glutamine, post-workout, unflavoured - 39.75 €/1 kg
  15.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPText300
4.9 45×
Watch Price/Availability
. pepper. field Coarse grained sea salt from Kampot 120 g
Salt - sea, coarse, in bag, resealable package, weight 120 g - from 33.83 €/1 kg
  from  3.79 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep013
4.8 91×
Watch Price/Availability
GymBeam Blend Bottle translucent-black 700 ml
Shaker - with a volume of 0,7l, colour: black
  4.90 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym510
4.9 8×
Watch Price/Availability
Nutrend Glutamine compressed caps, 120 capsules
Amino Acids - capsules, unflavoured, 120 capsules
  14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0304
4.1 44×
Watch Price/Availability
GymBeam EAA 500 g, mango passion fruit
Amino Acids - BCAAs and EAAs, mango and passion fruit flavour, 500 g pack - 43.80 €/1 kg
  21.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym421
4.8 14×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Low Carb Buckwheat porridge, 500g
Porridge , energy value per 100g: 362,81 kcal
Amazing Deal 9.99 € Save 1.10 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0084
4.0 121×
Watch Price/Availability
GymBeam Beef Protein 1000 g, vanilla
Protein - beef, vanilla flavour - 0.88 €/portion - from 28.90 €/1 kg
  28.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym119
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - dark chocolate 750g
Muesli - weight: 0,75kg - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem078
4.8 19×
Watch Price/Availability
Enervit running package
Energy Gel -
  12.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0668
4.5 34×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted unshelled peanuts JUMBO 1kg
Nuts - roasted peanuts, 1000 g - 6.99 €/1 kg
Great price 6.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_1000B07
4.1 14×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed vegetable chips 100g
Healthy Crisps - allergens: groundnuts (peanuts) and peanut products and nuts and nut products (all types of nuts), 373 kcal per 100 g, weight 100 g - 59.90 €/1 kg
Great price 5.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_HC_100B02
4.2 36×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted salted peanuts 1kg
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 1000 g - 6.49 €/1 kg
Great price 6.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B06
4.8 636×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts natural 500g
Nuts - mix, natural almond, cashew and pecan nut, 500 g - 23.80 €/1 kg
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_500B02
4.9 15×
Watch Price/Availability
GymBeam L-Tryptophan 90 capsules
Dietary Supplement - L-tryptophan, 500 mg in 1 capsule, hypromellose capsule, vegan, 90 capsules
  8.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1699
4.6 23×
Watch Price/Availability
GRIZLY Hazelnut cream 500 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 15 g protein per 100 g, 646 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 29.80 €/1 kg
  14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz012
4.6 32×
Watch Price/Availability
Indiana beef Hot & Sweet 720g display (8 x 90g)
Dried Meat Beef - 8.74 €/pcs - from 97.08 €/1 kg
  69.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTps0157
In the category Groceries on Alza.sk, we currently have a total of 4265 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.