Lenovo IdeaPad Yoga 710-14IKB Pearl Black metal
Tablet PC - Intel Core i5 7200U Kaby Lake, multi-touch 14" 1920x1080 IPS, 8GB RAM DDR4, NVIDIA GeForce 940MX 2GB, 256GB SSD, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.0, HD webcam, backlit keyboard, Windows 10 Home 64bit
Code:  NT302g3f1 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo IdeaPad Yoga 710-14IKB Pearl Black metal Discontinued
Specifications
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Processor frequency
2.5 GHz (2,500 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Operating system, Touch display
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
2.5 GHz (2,500 MHz)
Core boost frequency
3.1 GHz (3,100 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Graphics card
Graphics card memory
2 GB
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
GeForce 940MX
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Battery capacity
40 Wh
Number of cells
Maximum battery capacity
8 h
Construction
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.55 kg
Dimensions
Width
322 mm
Depth
223 mm