Lenovo Yoga C940-14IIL Iron Grey Metallic + Active Stylus Pen Lenovo
5 1 rating
Tablet PC - Intel Core i7 1065G7 Ice Lake, touchscreen 14" IPS glossy 3840 × 2160, RAM 16GB DDR4, Intel Iris Plus Graphics, SSD 2000GB, backlit keyboard, webcam, USB-C, fingerprint reader, Windows 10 Home (NBD)
Code:  NT302o3t3m Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo Yoga C940-14IIL Iron Grey Metallic + Active Stylus Pen Lenovo Discontinued
Specifications
SSD capacity
2,000 GB (2 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core i7 1065G7 Ice Lake
Processor frequency
1.3 GHz (1,300 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
2,000 GB
Processor
Processor type
Intel Core i7
Processor model number
Intel Core i7 1065G7 Ice Lake
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
1.3 GHz (1,300 MHz)
Core boost frequency
3.9 GHz (3,900 MHz)
Cache processor
8 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory frequency
3,733 MHz (3.73 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel Iris Plus Graphics
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
2,000 GB
SSD capacity
2,000 GB (2 TB)
Equipment
Webcam
720 px
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Charging connector
USB-C
Maximum battery capacity
0 h
Construction
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.35 kg
Interface
Data
Thunderbolt 3, USB-C
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.0
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
320.3 mm
Maximum height
15.7 mm
Depth
215.6 mm