Lenovo IdeaPad Yoga 500-14IBD White
5 6 ratings
Code:  NT301k2 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Specifications
SSD capacity
8 GB (0.01 TB)
HDD capacity
0.5 TB (500 GB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 5200U Broadwell
Processor frequency
2.2 GHz (2,200 MHz)
Storage Type
SSHD
Display size
14"
Storage capacity (total)
500 GB
Equipment
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 5200U Broadwell
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
2.2 GHz (2,200 MHz)
Core boost frequency
2.7 GHz (2,700 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
1,600 MHz (1.6 GHz)
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Operating system
Operating system
Windows 8.1
Hard drive
Storage Type
SSHD
Storage capacity (total)
500 GB
SSD capacity
8 GB (0.01 TB)
HDD capacity
0.5 TB (500 GB)
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Battery capacity
45 Wh
Number of cells
Maximum battery capacity
7.84 h
Construction
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.8 kg
Interface
Graphical output ports
HDMI, VGA
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
USB 2.0
1 ×
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
340 mm
Depth
235 mm