Lenovo IdeaPad Yoga 500-14ISK Red
Tablet PC - Intel Core i5 6200 Skylake, multitouch 14" 1920x1080 IPS, RAM 4GB, Intel HD Graphics 520, SSHD 500GB + 8GB Cache for faster running OS, WiFi, Bluetooth 4.0, HD webcam, HDMI, USB 3.0, backlit keyboard, Windows 10 Home 64bit
The product is localised for SK
Code:  NT301j5 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo IdeaPad Yoga 500-14ISK Red Discontinued
Specifications
SSD capacity
8 GB (0.01 TB)
HDD capacity
0.5 TB (500 GB)
Size of operational RAM
4 GB
Processor model number
Intel Core i5 6200U Skylake
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Storage Type
SSHD
Display size
14"
Storage capacity (total)
500 GB
Equipment
Backlit keyboard, Memory Card Reader, Operating system, Touch display
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 6200U Skylake
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Core boost frequency
2.8 GHz (2,800 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
4 GB
Memory type
DDR3L
Memory frequency
1,600 MHz (1.6 GHz)
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel HD Graphics 520
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSHD
Storage capacity (total)
500 GB
Drive interfaces
Serial ATA III
SSD capacity
8 GB (0.01 TB)
HDD capacity
0.5 TB (500 GB)
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Battery capacity
45 Wh
Number of cells
Maximum battery capacity
4.9 h
Construction
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.8 kg
Interface
Graphical output ports
HDMI
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
USB 2.0
1 ×
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
340 mm
Depth
235 mm