Lenovo Yoga 510-14IKB White
4.8 4 ratings
Tablet PC - Intel Core i5 7200U Kaby Lake, multi-touch 14" 1920x1080 IPS anti-glare, 4GB RAM DDR4, Intel HD Graphics 620, 500GB HDD 5400 RPM, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.0, HDMI, HD webcam, backlit keyboard, Windows 10 Home 64bit
Code:  NT301w4k Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo Yoga 510-14IKB White
Specifications
Size of operational RAM
4 GB
Processor model number
Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Processor frequency
2.5 GHz (2,500 MHz)
Storage Type
HDD
Display size
14"
Storage capacity (total)
500 GB
Equipment
Backlit keyboard, Memory Card Reader, Operating system, Touch display
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Processor frequency
2.5 GHz (2,500 MHz)
Core boost frequency
3.1 GHz (3,100 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
4 GB
Memory frequency
2,133 MHz (2.13 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel HD Graphics 620
Hard drive
Storage Type
HDD
Storage capacity (total)
500 GB
Equipment
Battery
Battery capacity
35 Wh
Number of cells
Width
336.4 mm
Depth
232 mm