Lenovo IdeaPad Yoga 700-11ISK White
4.3 3 ratings
Tablet PC - Intel Core M5 6Y54 Skylake, multitouch 11.6" 1920x1080 IPS, RAM 4GB, Intel HD Graphics 515, SSD 256GB, WiFi, Bluetooth 4.0, HD webcam, micro HDMI, USB 3.0, Windows 10 Pro 64bit
The product is localised for SK
Code:  NT302f3o Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Specifications
Size of operational RAM
4 GB
Processor model number
Intel Core M m5 6Y54 Skylake
Processor frequency
1.1 GHz (1,100 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
11.6"
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Memory Card Reader, Operating system, Touch display
Processor
Processor type
Intel Core M
Processor model number
Intel Core M m5 6Y54 Skylake
Processor frequency
1.1 GHz (1,100 MHz)
Core boost frequency
2.7 GHz (2,700 MHz)
Cache processor
4 MB
Memory
Size of operational RAM
4 GB
Memory frequency
1,866 MHz (1.87 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel HD Graphics 515
Operating system
Operating system
Windows 10 Pro
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
Drive interfaces
Serial ATA III
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Battery capacity
45 Wh
Number of cells
Maximum battery capacity
6.86 h
Construction
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.1 kg
Dimensions
Width
299 mm
Depth
209 mm