Lenovo IdeaPad Yoga 700-14ISK White
5 2 ratings
Tablet PC - Intel Core i5 6200U Skylake, multitouch 14" 1920x1080 IPS, RAM 8GB, NVIDIA GeForce 940m 2GB, 256GB SSD, WiFi, Bluetooth 4.0, HD webcam, micro HDMI, USB 3.0, backlit keyboard, Windows 10 Home 64bit
The product is localised for SK
Code:  NT302f9n Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Specifications
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 6200U Skylake
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Display size
14"
Equipment
Backlit keyboard, Memory Card Reader, Operating system, Touch display
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 6200U Skylake
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Core boost frequency
2.8 GHz (2,800 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory type
DDR3L
Memory frequency
1,600 MHz (1.6 GHz)
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
2 GB
Number of stream processors
384×
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
256 GB
Drive interfaces
Serial ATA III
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Equipment
Webcam
1 Mpx
Battery
Battery capacity
45 Wh
Number of cells
Maximum battery capacity
6.86 h
Construction
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.6 kg
Dimensions
Width
334.9 mm
Depth
229.5 mm