Lenovo Yoga 510-14AST Black
4.0 1 rating
Code:  NT301w3g Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo Yoga 510-14AST Black
Specifications
Size of operational RAM
4 GB
Processor model number
AMD A6 9210
Processor frequency
2.4 GHz (2,400 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
128 GB
Equipment
Memory Card Reader, Operating system, Touch display
Processor
Processor type
AMD A6
Processor model number
AMD A6 9210
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
2.4 GHz (2,400 MHz)
Core boost frequency
2.8 GHz (2,800 MHz)
Memory
Size of operational RAM
4 GB
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
128 GB
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Maximum battery capacity
8.5 h
Construction
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.75 kg
Interface
Graphical output ports
HDMI
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
USB 2.0
1 ×
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
336.4 mm
Depth
232 mm