Lenovo Yoga 510-14IKB White
4.3 5 ratings
Tablet PC - Intel Core i5-7200U (Kaby Lake), multi-touch 14" IPS anti-reflective display (1920x1080), 8GB DDR4 RAM, Intel HD Graphics 620, 256GB SSD, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.0, HDMI, HD webcam, backlit keyboard
Code:  NT301w4m1 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo Yoga 510-14IKB White
Specifications
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Processor frequency
2.5 GHz (2,500 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Backlit keyboard, Memory Card Reader, Operating system, Touch display
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 7200U Kaby Lake
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
2.5 GHz (2,500 MHz)
Core boost frequency
3.1 GHz (3,100 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
2,133 MHz (2.13 GHz)
Number of installed slots
1 ×
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel HD Graphics 620
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Battery capacity
35 Wh
Number of cells
Maximum battery capacity
8.5 h
Construction
Convertibility
Reflexive
Weight
Weight
1.75 kg
Interface
Graphical output ports
HDMI
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
USB 2.0
1 ×
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
336.4 mm
Depth
232 mm