AlzaPlus+ deals - Bushcraft Gear

AlzaPlus+ Deals

Amazing discounts within your reach. All you need is an active AlzaPlus+ membership 🤩

  • The offer is valid from 22nd of September 2026 to the 4th of October 2026.
  • Full terms and conditions of the campaign can be found here.
Continue
Hide description
Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
230 Results
4.9 15×
Watch Price/Availability
Campgo TrailPro Z IXPE Grey
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 55cm, dimensions when packed 13,5 × 55cm, weight 430g
Great price 28.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_16
4.8 13×
Watch Price/Availability
Campgo EasyRest 5 Orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 196 × 58cm, dimensions when packed 28 × 10cm, weight 550g
Great price 32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_06
5.0 5×
Watch Price/Availability
Campgo Nestling Komfortná teplota 7°C
Sleeping Bag - blanket-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T brushed polyester, outer material: 190T polyester, hollow fibre filling, SBS zip on the left side with anti-pinch protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -15°C, body height 110–165 cm, large outer pocket, reflective loops for hanging, can be unzipped and used as a blanket, includes compression stuff sack, dimensions 170 × 65cm, packed dimensions 34 × 21cm, green colour, weight 1,450g
Great price 24.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_01
5.0 7×
Watch Price/Availability
Campgo HikePeak 4
Camping Mat sleeping mat, thickness: 3,8cm, dimensions 183 × 52cm, dimensions when packed 29 × 14cm, weight 790g
Great price 39.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_07
4.9 7×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1 IXPE Grey/Green
Camping Mat - thickness 1cm, non-slip, washable, summer use, dimensions 180×50cm (L×W), two-layer, IXPE foam material, weight 330g, dimensions when packed 50×16cm, thermal resistance (R-value) 1.5 m²K/W, elastic straps for securing
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_11
4.2 9×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 0,8 XPE Purple
Camping Mat - thickness 0.8cm, ultra-lightweight, non-slip, washable, summer use, dimensions 180×50cm (L×W), single-layer, XPE foam material, weight 200g, packed dimensions 50×15cm, thermal resistance (R-value) 1.2 m²K/W, elastic straps for securing
Great price 7.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_10
3.9 7×
Watch Price/Availability
Hannah Leisure 5.0 Wide Parrot Green II
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 198 × 63cm, dimensions when packed 32 × 20cm, weight 1330g
  102.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThann0908
4.0 14×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Fusilli with spinach and walnuts
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 550 kJ, weight 105g - 122.86 €/1 kg
  12.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv042
4.9 7×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1 IXPE Grey/Purple
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1cm, dimensions 180 × 50cm, dimensions when packed 50 × 16cm, weight 330g
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_12
4.3 23×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Tandoori Quinoa (VEGAN)
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 589 kJ, weight 400g - 24.98 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT4419
5.0 1×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1.2 IXPE Alu
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1,2cm, dimensions 180 × 50cm, dimensions when packed 50 × 17cm, weight 380g
Great price 13.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_14
4.6 39×
Watch Price/Availability
Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 350 ml
Mug - material: stainless steel, 350ml, colour, 1 pc(s) in pack - 14.90 €/1 pc(s)
Great price 14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_CW_TP04B
4.6 39×
Watch Price/Availability
Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 75 ml
Mug - material: stainless steel, 75ml, colour, 1 pc(s) in pack - 9.90 €/1 pc(s)
Great price 9.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_CW_TP01B
4.8 5×
Watch Price/Availability
Hannah Leisure 7.0 Wide Magnet
Camping Mat sleeping mat, thickness: 7cm, dimensions 198 × 63cm, dimensions when packed 65 × 20cm, weight 1650g
  79.35 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThann0907
3.3 12×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Chicken wings with honey and chilli
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 271 kJ, weight 300g - 30.30 €/1 kg
  9.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ADVEN09
3.7 6×
Watch Price/Availability
GymBeam Sports Bottle Universal black 750 ml
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 0,75l
  4.19 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1835
3.9 7×
Watch Price/Availability
Hannah Leisure 5.0 Wide Magnet II
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 198 × 63cm, dimensions when packed 32 × 20cm, weight 1330g
  100.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgar0279
3.8 12×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Swedish meatballs with cream sauce and mashed potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 838 kJ, weight 250g - 27.96 €/1 kg
  6.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv047
4.5 7×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Penne Bolognese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1945 kJ, weight 158g - 106.96 €/1 kg
  16.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv049
4.9 7×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1 IXPE Green/Purple
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1cm, dimensions 180 × 50cm, dimensions when packed 50 × 16cm, weight 330g
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_13
4.7 10×
Watch Price/Availability
Adventure Menu / SENS - LightWeight Cricket protein penne in sauce with beans, spinach and olives
MRE - Meal Ready To Eat, energy value per 100 g: 1691 kJ, weight 142g - 83.80 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv054
5.0 1×
Watch Price/Availability
Oxybag Thermos OXY ViBE 500 ml Geometric
Thermos
  16.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OBG229a
Watch Price/Availability
PRIMUS Express Stove Piezo
Camping Stove thread connection, weight: 0,088 kg
  48.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTprimu004
5.0 5×
Watch Price/Availability
Campgo ProGrip 5
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 180 × 52cm, dimensions when packed 27 × 10cm, weight 710g
  32.90 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_04