AlzaPlus+ deals - Bushcraft Gear

AlzaPlus+ Deals

Amazing discounts within your reach. All you need is an active AlzaPlus+ membership 🤩

  • The offer is valid from 22nd of September 2026 to the 4th of October 2026.
  • Full terms and conditions of the campaign can be found here.
Continue
Hide description
Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
230 Results
4.8 13×
Watch Price/Availability
Campgo EasyRest 5 Orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 196 × 58cm, dimensions when packed 28 × 10cm, weight 550g
-3 % off new 31.91 € New 32.90 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_06
4.3 5×
Watch Price/Availability
Campgo HeatWave Komfortná teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, down-filled, three-season, inner material: 20D 380T nylon, outer material: 20D 380T ripstop nylon, duck down filling (80/20, 550 cuin) with RDS certification, internal thermal collar, drawstring hood, two-way SBS zip on the left side with anti-snag protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -5°C, extreme temperature -23°C, maximum height 205cm, internal pocket (20 × 15 cm), reflective loops for hanging, includes a compression and mesh storage bag, dimensions 220 × 80cm, packed dimensions 35 × 15cm, black colour, weight 1,100g
Great price 163.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: CAMP_SB_10
4.8 34×
Watch Price/Availability
Husky Fyre 6
Camping Mat sleeping mat, thickness: 6cm, dimensions 184 × 63cm, dimensions when packed 35 × 20cm, weight 1860g
  62.90 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order Code: HuskKar003
Watch Price/Availability
PRIMUS Micron III Piezo
Camping Stove thread connection, weight: 0,058 kg
New arrival 66.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: SPTprimu007
4.2 9×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 0,8 XPE Teal
Camping Mat sleeping mat, dimensions 180 × 50cm, dimensions when packed 50 × 15cm, weight 250g
Great price 7.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: CAMP_SP_09
4.5 2×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Beef stew with potatoes 150 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1704 kJ, weight 150g - 49.67 €/1 kg
  7.45 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo010
5.0 2×
Watch Price/Availability
Runto Tanker 2000 ml, Grey
Drinking Bottle - plastic, volume: 2l
  24.88 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe011
5.0 1×
Watch Price/Availability
MFH Stainless steel cup 300 ml with carabiner
Mug - material: stainless steel, 300ml, colour, 1 pc(s) in pack - 9.10 €/1 pc(s)
  9.10 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa3555
5.0 1×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Chilli con carne 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 465 kJ, weight 300g - 17.80 €/1 kg
  5.34 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo019
4.7 3×
Watch Price/Availability
Max Fuchs AG Field bottle US nylon cover Woodland 1000 ml
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 1l
  9.05 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2165
4.7 3×
Watch Price/Availability
Max Fuchs AG Field bottle US nylon cover Operation Camo 1000 ml
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 1l
  9.89 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2164
5.0 1×
Watch Price/Availability
MFH Field bottle US 2 Qt with cover, vz. 95 forest
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 1,89l
  14.33 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2309
5.0 1×
Watch Price/Availability
MFH Field bottle US 2 Qt with wrapper green
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 1,89l
  12.96 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2308
3.0 2×
Watch Price/Availability
Runto Bullet 1000 ml, Grey
Drinking Bottle - plastic, volume: 1l
  16.58 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe005
3.5 2×
Watch Price/Availability
Runto Tanker 1500 ml, Grey
Drinking Bottle - plastic, volume: 1,5l
  22.82 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe010
5.0 2×
Watch Price/Availability
Runto Bullet 1000 ml, Mint
Drinking Bottle - plastic, volume: 1l
  16.58 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe006
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Italian pot 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 490 kJ, weight 300g - 17.80 €/1 kg
  5.34 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo017
5.0 1×
Watch Price/Availability
Runto Bullet 650 ml, Mint
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,65l
  13.26 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe008
5.0 3×
Watch Price/Availability
Runto Tanker 1500 ml, Brown
Drinking Bottle - plastic, volume: 1,5l
  22.82 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe009
Watch Price/Availability
Runto Bullet 650 ml, Grey
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,65l
  13.26 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe007
Watch Price/Availability
Lion Sabatier International 021880 Carry Case for Knives and Utensils
Organiser - carry bag for knives and kitchen utensils, can be worn over the shoulder or carried by hand, multiple storage compartments, 12 slots, material: nylon, dimensions 52 × 18cm, supplied without utensils
  100.10 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: HOMEaaa2517
4.9 1,649×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew natural WW320 1kg
Nuts - natural cashew, 1000 g - 13.90 €/1 kg
Great price 13.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery002
4.7 304×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts and fruit 1kg
Nuts - natural almond and cashew, 1000 g - 17.50 €/1 kg
Great price 17.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_1000B01
4.8 135×
Watch Price/Availability
CATLER EB 900
Knife Sharpener - Electric, for grinding steel, non-slip, anti-corrosive and multi-stage, 3 grinding stages, mains power, trowel for surface comparison, guide rails and sanding dust container included, the grinding surface consists of diamond and resin, handle material plastic
  57.67 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CATbr64