AlzaPlus+ deals - Bushcraft Gear

AlzaPlus+ Deals

Amazing discounts within your reach. All you need is an active AlzaPlus+ membership 🤩

  • The offer is valid from 22nd of September 2026 to the 4th of October 2026.
  • Full terms and conditions of the campaign can be found here.
Continue
Hide description
Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
230 Results
Our brand
4.1 9×
Watch Price/Availability
Campgo MoonTrail Komfortná teplota 7°C
Sleeping Bag - Mummy-style, three-season, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, two-way SBS zip on the left side with anti-snag protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -14°C, maximum height 195cm, inner pocket (20 × 15cm), reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 36 × 19cm, black colour, weight 1,250g
Great price 32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_07
4.8 34×
Watch Price/Availability
Husky Fyre 6
Camping Mat sleeping mat, thickness: 6cm, dimensions 184 × 63cm, dimensions when packed 35 × 20cm, weight 1860g
  63.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HuskKar003
4.6 100×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Beef goulash with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 369 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2587
4.5 19×
Watch Price/Availability
Husky Syndra Ladies -10°C
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 1 °C, for a person of maximum height 175 cm, packed sleeping bag dimensions 21×36 cm, weight 1760 g
  63.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk248
4.7 39×
Watch Price/Availability
Husky Manila -5°C
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 5 °C, for a person of maximum height 195 cm, packed sleeping bag dimensions 34×18×22,5 cm, weight 1680 g
  64.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0019
4.6 96×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Wild Chicken with Rice
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 573 kJ, weight 400g - 24.98 €/1 kg
Discounted -8 % 9.99 € 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2592
4.3 12×
Watch Price/Availability
Campgo BlackFox Komfortná teplota 12°C
Sleeping Bag - Duvet-style, summer, inner material: 190T brushed polyester, outer material 190T polyester, hollow fibre filling, SBS zip on the left side with anti-snag protection, comfort temperature 12°C, limit temperature 7°C, extreme temperature -8°C, maximum height 195cm, inner pocket (20 × 15cm), reflective loops for hanging, can be unzipped and used as a blanket, includes a compression bag, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 37 × 22cm, black colour, weight 1,650g
Great price 24.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_04
5.0 9×
Watch Price/Availability
Campgo SoftCloud 8
Camping Mat sleeping mat, thickness: 8cm, dimensions 200 × 65cm, dimensions when packed 69 × 16cm, weight 2350g
Great price 49.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_08
4.8 76×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Chicken Korma with rice
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 589 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2588
Watch Price/Availability
Campgo MoonTrail + Campgo EasyRest 5 Orange
Sleeping Bag - mummy-style sleeping bag, three-season, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, two-way SBS zipper on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -14°C, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 36 × 19cm, weight 1,250g + inflatable sleeping pad, ergonomically tapered shape, thickness 5cm, summer, dimensions 196 × 58cm, weight 550g, packed dimensions 28 × 10cm, multi-stage valve, carrying bag, drawstring, thermal resistance (R-value) 1.6m²K/W
Great price 58.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BUNCAMP_SB_07
4.4 27×
Watch Price/Availability
Husky Kayle 0 °C
Sleeping Bag mumie, summer, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 12 °C, for a person of maximum height 185 cm, packed sleeping bag dimensions 34×13 cm, weight 800 g
  55.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0021
4.5 93×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Deer ragout with potato wedges
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 622 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2586
4.6 58×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Meat and rice balls with tomato sauce
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 400g - 24.98 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ADVEN10
5.0 5×
Watch Price/Availability
Campgo ProGrip 5
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 180 × 52cm, dimensions when packed 27 × 10cm, weight 710g
Great price 32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_04
4.8 39×
Watch Price/Availability
Husky Guru -5°C grey-green
Sleeping Bag rectangular, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 5 °C, for a person of maximum height 195 cm, packed sleeping bag dimensions 45×27×45 cm, weight 1990 g
  68.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT12301s
4.9 22×
Watch Price/Availability
Husky Kids Nami -10°C
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 5 °C, for a person of maximum height 145 cm, packed sleeping bag dimensions 34×18×17 cm, weight 1290 g
  49.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0022
4.8 20×
Watch Price/Availability
Husky Akord 1,8 orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1,8cm, dimensions 183 × 56cm, dimensions when packed 56 × 12cm, weight 410g
  36 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsc831
5.0 3×
Watch Price/Availability
Campgo StarHopper Red Komfortná teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, SBS zip on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -6°C, extreme temperature -23°C, suitable for heights 110–170cm, large outer pocket, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 180 × 70cm, packed dimensions 35 × 19cm, red colour, weight 1,400g
Great price 39.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_03
4.7 53×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork ribs with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 394 kJ, weight 400g - 22.73 €/1 kg
  9.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2590
4.6 54×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Rice pudding with plums
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 827 kJ, weight 250g - 27.96 €/1 kg
  6.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2597
4.6 37×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Garden-style chicken with beans
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 396 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2593
4.6 74×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork with dumplings and cabbage
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 584 kJ, weight 400g - 24.98 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2591
5.0 3×
Watch Price/Availability
Campgo StarHopper Blue Komfortná teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, SBS zip on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -6°C, extreme temperature -23°C, suitable for heights 110–170cm, large outer pocket, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 180 × 70cm, packed dimensions 35 × 19cm, blue colour, weight 1,400g
Great price 39.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_02
4.9 15×
Watch Price/Availability
Campgo TrailPro Z IXPE
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 55cm, dimensions when packed 13,5 × 55cm, weight 430g
Discounted -3 % 24.90 € 25.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_02