Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
2,353 Results
3.9 7×
Watch Price/Availability
Hannah Leisure 5.0 Wide Magnet II
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 198 × 63cm, dimensions when packed 32 × 20cm, weight 1330g
Buy with code ALZADNI25 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 25% s kódom ALZADNI25. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 75.29 €
  100.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgar0279
4.6 55×
Watch Price/Availability
ELITE bottle FLY TEX black 550 ml
Drinking Bottle - polypropylene, volume: 0,55l
  7.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTeli133
5.0 3×
Watch Price/Availability
Hannah Joffre 150 Imperial Blue/Radiant Yello Ii 190L
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of microfibre, thermal comfort up to 9 °C, for a person of maximum height 190 cm, packed sleeping bag dimensions 1,6×3,3 cm, weight 880 g
Discounted -8 % 54.90 € 59.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThann0893
5.0 2×
Watch Price/Availability
NILS CAMP NC4340 self-inflating mattress
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 195 × 60cm, dimensions when packed 64 × 14cm, weight 1300g
  45.77 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MPkarmat13
5.0 6×
Watch Price/Availability
Indiana Beef Jerky Original 375g - display (15 x 25g)
Dried Meat Beef, energy value per 100 g: 1249kJ, pack weight: 375 g - 3.13 €/pcs - from 125.07 €/1 kg
  46.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTps0143
3.7 8×
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD WOOD
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, scissors, nail file and knife included, handle material wood, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.8 cm, weight 20 g
Discounted -11 % 31.90 € 35.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict077
4.9 22×
Watch Price/Availability
Tatonka Handle Mug
Mug - material: stainless steel, 500ml, colour, 1 pc(s) in pack - 13.90 €/1 pc(s)
Discounted -12 % 13.90 € 15.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT572
3.0 2×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest NeoAir XLite NXT Regular
Camping Mat sleeping mat, thickness: 7,6cm, dimensions 183 × 51cm, dimensions when packed 23 × 10cm, weight 350g
  239.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtar0185
5.0 15×
Watch Price/Availability
Victorinox Trailmaster
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and piercer included, handle material steel, blade length 8.4 cm, closed length 11.1 cm, total knife length 19.5 cm, weight 130 g
  55.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict057
4.4 122×
Watch Price/Availability
Express Menu Crumb soup 600g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 173 kJ, weight 600g - 8.65 €/1 kg
  5.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem020
4.7 197×
Watch Price/Availability
Express Menu Bolognese sauce 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 281 kJ, weight 600g - 24.83 €/1 kg
  14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem007
4.3 53×
Watch Price/Availability
Cattara Cobra 20 cm with safety lock
Pocket Knife - folding, everyday (EDC) and fishing, one-handed opening, belt clip included, blade length 9.5 cm, closed length 11.5 cm
  11.53 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTca0049
5.0 9×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Chocolate mousse with Granola and cherries
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1733 kJ, weight 97g - 89.59 €/1 kg
  8.69 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0012
4.8 14×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Rice pudding with strawberries
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1871 kJ, weight 86g - 96.40 €/1 kg
  8.29 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0011
4.7 17×
Watch Price/Availability
SIMAX Glass bottle 0,75 l with bamboo lid
Drinking Bottle - glass, volume: 0,75l
Buy with code ALZADNI20 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 20% s kódom ALZADNI20. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 5.99 €
  7.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SIMLA35
4.9 15×
Watch Price/Availability
Caterpillar Shutting hunting knife CT980125
Pocket Knife - folding, everyday (EDC) and hunting, handle material plastic, blade length 7.6 cm, closed length 11.4 cm, weight 141 g
  20.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcate021
4.4 39×
Watch Price/Availability
Cattara COBRA 20cm with safety lock silver-black
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), one-handed opening and safety lock, handle material plastic, blade length 9.5 cm, closed length 11.5 cm, total knife length 20.5 cm, weight 125 g
  7.89 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcatt013
4.3 204×
Watch Price/Availability
GymBeam shaker 700 ml, blue
Shaker - with a volume of 0,7l, colour: blue
Buy with code ALZADNI20 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 20% s kódom ALZADNI20. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 3.92 €
  4.90 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym174
4.7 119×
Watch Price/Availability
Express Menu Segedín goulash
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 388 kJ, weight 600g - 11.82 €/1 kg
  7.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem008
4.3 8×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Bean Pot
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2435 kJ, weight 102g - 146.08 €/1 kg
  14.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0014
5.0 3×
Watch Price/Availability
SILVA Compass Ranger S
Orienteering Compass A sighting compass with an excellent price/performance ratio
  49.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTslv004
4.9 14×
Watch Price/Availability
Victorinox Sportsman red
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, nail cleaner, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener and corkscrew included, blade length 5.2 cm, closed length 8.4 cm
Discounted -10 % 25.90 € 28.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict070
4.7 3×
Watch Price/Availability
Trimm Trace One Dark Olive
Tarp Tent - for 2 persons, water column: 3000 mm, weight: 0,85 kg
Buy with code ALZADNI20 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 20% s kódom ALZADNI20. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 26.32 €
  32.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtr0063
4.7 18×
Watch Price/Availability
TIGER Multifunction Folding, 77cm
Hand Shovel - folding, blade width: 13cm, spiked-shaped shovel
Buy with code ALZADNI25 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 25% s kódom ALZADNI25. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 23.18 €
  30.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPRA4703c
 
In the category Bushcraft Gear on Alza.sk, we currently have a total of 2353 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews