Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
2,358 Results
4.7 43×
Watch Price/Availability
Spokey Hibernation
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1cm, dimensions 180 × 50cm, dimensions when packed 50 × 15,5cm, weight 303g
  11.59 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT458
4.4 95×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef broth with vegetables 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 142 kJ, weight 600g - 9.15 €/1 kg
  5.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem150
5.0 4×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest TourLite 3 Large
Camping Mat sleeping mat, thickness: 3cm, dimensions 196 × 64cm, dimensions when packed 35 × 17cm, weight 1000g
  69.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtar0151
4.3 128×
Watch Price/Availability
GymBeam shaker 500 ml, red
Shaker - with a volume of 0,5l, colour: red
  4.99 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym177
4.3 117×
Watch Price/Availability
Express Menu Pea soup
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 218 kJ, weight 600g - 7.98 €/1 kg
  4.79 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem015
4.7 93×
Watch Price/Availability
Express Menu Pork on mushrooms 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2123 kJ, weight 600g - 12.15 €/1 kg
Discounted -5 % 7.29 € 7.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem009
4.9 62×
Watch Price/Availability
Leatherman Nylon Black Medium with 4 Pockets
Knife Case on Charge, Crunch, Rebar, Rev, Sidekick, Skeletool, Wawe, Wingman; dimension: 10,8×3,8×2 cm
Discounted -3 % 28.90 € 29.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlm0005
4.7 109×
Watch Price/Availability
Express Menu Red curry with chicken 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 574 kJ, weight 600g - 14.98 €/1 kg
  8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem146
5.0 6×
Watch Price/Availability
Leatherman SKELETOOL RX, red/silver
Multitool with functions
Discounted -5 % 111.90 € 118.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlm0039
4.7 74×
Watch Price/Availability
Expres Menu Marinated pork knee 500g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 752 kJ, weight 500g - 21.80 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem028
5.0 5×
Watch Price/Availability
Cold Steel Rajah II
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), handle material plastic, blade length 15.2 cm, weight 380 g
  182.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcds1082
4.7 77×
Watch Price/Availability
Light My Fire FireSteel Scout Rusty-orange
Tinderbox - with up to 3000 ignitions, heat up to 2980°C, works when wet, integrated whistle
Discounted -13 % 12.90 € 14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlmf006
4.7 3×
Watch Price/Availability
Albainox curved mushroom knife
Pocket Knife - folding, everyday (EDC) and mushroom, knife included, steel hardness 55 HRC, handle material wood, blade length 7.2 cm, closed length 11.5 cm, total knife length 20 cm, weight 120 g
  12.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTalba004
4.0 4×
Watch Price/Availability
Leatherman Skeletool CX Og Green
Multitool with functions, weight 147 g
  124.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlm0066
4.7 3×
Watch Price/Availability
Hannah Couple 6.0 True Navy
Camping Mat sleeping mat, thickness: 6cm, dimensions 198 × 118cm, dimensions when packed 18 × 18cm, weight 1550g
  79.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThann0937
4.7 37×
Watch Price/Availability
YATO Pocket knife with carabiner blade Bowie
Pocket Knife - folding, everyday (EDC) and fishing, handle material aluminium, blade length 7.5 cm, closed length 12.5 cm
  4.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyt2
3.7 3×
Watch Price/Availability
NILS Camp NC4060 blue self-inflating two-person mattress
Camping Mat sleeping mat, thickness: 3cm, dimensions 186 × 130cm, dimensions when packed 70 × 20cm, weight 2570g
  45.65 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MPkarmat09
4.8 11×
Watch Price/Availability
Mikov Uton 362-4 NATUR Leather-BRASS, Including Accessories
Knife Case - dimensions: 6.5 x 2 x 26.5, designed for a knife with a fixed blade, knife length: 25cm
  48.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmkv0055
4.7 51×
Watch Price/Availability
Camelbak Podium Chill 0.71l Black
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,71l
  17.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcmb0048
4.4 76×
Watch Price/Availability
Just Meat Just Chicken 100 g salt and pepper
Can - chicken meat, ready to eat, in its own juice, without preservatives, from proven Slovak farms - from 26.90 €/1 kg
  from  3.08 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjume001
3.7 6×
Watch Price/Availability
GymBeam Sports Bottle Universal black 750 ml
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 0,75l
  4.19 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1835
4.4 3×
Watch Price/Availability
Light My Fire Swedish Spork stainless
Camping Cutlery - cutlery made of 96% recycled stainless steel, original design
Great price 10.90 € Save 0.71 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlmf098
4.5 61×
Watch Price/Availability
ELITE bottle FLY TEX clear 750 ml
Drinking Bottle - polypropylene, volume: 0,75l
  7.89 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTeli143
4.4 34×
Watch Price/Availability
ELITE bottle FLY MTB TEX black 750 ml
Drinking Bottle - polypropylene, volume: 0,75l
  7.49 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTeli155
 
In the category Bushcraft Gear on Alza.sk, we currently have a total of 2358 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews