Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,124 Results
5.0 2×
Watch Price/Availability
HealthyCo Nella Hazelnut 350 g
Cream
  6.29 €
Currently Unavailable
Order Code: SPThco028
5.0 2×
Watch Price/Availability
HealthyCo Nella Raspberry Chocolate 350 g
Cream
  5.69 €
Currently Unavailable
Order Code: SPThco026
4.3 5×
Watch Price/Availability
NATU Lyophilized blueberries 45 g
Freeze-Dried Fruit -, 40 g - 142.25 €/1 kg
  5.69 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu114
4.1 8×
Watch Price/Availability
KALAS Fine sea salt CLASSIC 250 g + NIKI Coarse iodized 1 kg
Salt - sea, in spice, package, weight 1250 g, 2 pieces per package - 2.09 €/1 kg
  2.61 €
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: KALsul067
4.2 5×
Watch Price/Availability
Nutspread Almond butter with gingerbread
Nut Cream - smooth, almond, gingerbread flavour, 25 g protein per 100 g, 583.03 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 46.04 €/1 kg
  11.51 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0140
3.9 11×
Watch Price/Availability
Bery Jones Vegetable chips with wasabi flavour 100g
Healthy Crisps - allergens: mustard and mustard products, milk and milk products, groundnuts (peanuts) and peanut products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, weight 100 g - 59.90 €/1 kg
Great price 5.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_HC_100B04
3.9 14×
Watch Price/Availability
Bery Jones Walnut kernels 80% pearls USA 500g
Nuts - origin from the USA, 80% of the pearls, large and uniform cores, delicate taste without bitterness, source of nutrients (omega-3 fatty acids, proteins and antioxidants), practical resealable packaging - 25.80 €/1 kg
Great price 12.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B07
3.8 49×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Salted Caramel Syrup 350 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 16.86 €/1 l
  5.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym680
3.8 49×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Chocolate and Hazelnut Syrup 350 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 14 €/1 l
  4.90 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym677
3.8 49×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Syrup coconut bites 350 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 14.26 €/1 l
  4.99 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym678
3.8 49×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Syrup Vanilla 350 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 13.97 €/1 l
Discounted -5 % 4.89 € 5.19 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym681
4.0 7×
Watch Price/Availability
NATU Granolove Salted Caramel 400 g
Granola - 1736kJ/100g, weight: 0,4kg, flavour: salty caramel - 16.82 €/1 kg
  6.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu002
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, crunchy corn and nuts with bear garlic
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 554,47 kcal per 100 g, weight 300 g - 39.67 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix348
4.4 3×
Watch Price/Availability
Nutriheads Peanut Butter Crunchy 1000 g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 28 g protein per 100 g, 614 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 1000 g - 8.70 €/1 kg
  8.70 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnuhe042
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, crunchy corn and nuts with truffle
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 558,29 kcal per 100 g, weight 300 g - 39.67 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix351
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, nuts and pretzels with honey and chilli
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: cereals containing gluten (wheat, rye, barley, oats, spelt), nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 513,14 kcal per 100 g, weight 295 g - 33.53 €/1 kg
  9.89 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix350
4.4 3×
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Nougat Snack 90 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, nugát flavour, 22 g protein per 100 g, 539 kcal per 100 g, gluten-free, weight 90 g - 49.89 €/1 kg
  4.49 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl012
4.4 3×
Watch Price/Availability
Nutspread Macadamia butter 250 g
Nut Cream - smooth, macadamia, natural, 18 g protein per 100 g, 718 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 62.12 €/1 kg
  15.53 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0429
3.9 11×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Nutty Gluten Free Granola 420g
Granola - 21.40 €/1 kg
Great price 8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B02
4.0 5×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Probio Oatmeal Vanilla 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 365 kcal
  9.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl031
4.0 5×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Probio Oatmeal Dark Chocolate 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 357 kcal
Great price 9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl030
4.0 5×
Watch Price/Availability
Lifelike Bullet Proof Coffee Twister, 190 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, white chocolate and coffee flavour, 10.6 g protein per 100 g, 652 kcal per 100 g, gluten-free, weight 190 g - 39.95 €/1 kg
  7.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlife006
4.5 2×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Protein Oatmeal Strawberry 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 415 kcal
Great price 9.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl028
4.5 2×
Watch Price/Availability
NATU Cashew cream 140 g
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 18.2 g protein per 100 g, 553 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 140 g - 44.93 €/1 kg
  6.29 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu163
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews