Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,124 Results
4.5 2×
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Strawberry Snack 90 g
Nut Cream - smooth, coconut, strawberry flavour, 21 g protein per 100 g, 543 kcal per 100 g, gluten-free, weight 90 g - 49.89 €/1 kg
  4.49 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl014
4.5 2×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Protein Oatmeal Cacao & Peanut 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 410 kcal
Great price 9.49 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl029
3.8 12×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Chocolate Gluten Free Granola 420g
Granola - 23.31 €/1 kg
Great price 9.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B01
3.8 12×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont 300g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 14 g protein per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 46.33 €/1 kg
  13.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix141
3.9 7×
Watch Price/Availability
GRIZLY Smoked cashews 500 g
Nuts - roasted and smoked cashew, 500 g - 18.18 €/1 kg
  9.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols44
4.0 4×
Watch Price/Availability
SENS Crunchy Insect Challenge - Gourmet Party Game
Gift Set - party game with edible insects, crickets, anemones and worms, fun gourmet gift, rules inside the package
Discounted -10 % 16.90 € 18.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0062
4.0 4×
Watch Price/Availability
Nutspread Macadamia butter 1 kg
Nut Cream - smooth, macadamia, natural, 18 g protein per 100 g, 718 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 1000 g - 47.71 €/1 kg
  47.71 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0430
4.0 4×
Watch Price/Availability
Sonnentor Magic Flowers - flower mix bio 7 g
Spices - Fine, mixture, vegan, in a box, recyclable paper packaging, weight 7 g - 1,174.29 €/1 kg
  8.22 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0111
4.0 4×
Watch Price/Availability
NATU Super Veggie Corn 40g
Freeze-Dried Fruit -
  5.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu121
4.0 4×
Watch Price/Availability
NATU Super Veggie Green Peas 40 g
Freeze-Dried Fruit -, 40 g - 114.75 €/1 kg
  4.59 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu122
5.0 1×
Watch Price/Availability
SENS Worm tasting pack 4 pcs
Gift Set - crunchy worms, nutritious and fun delicacy, adventurous gourmet experience
  11.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0064
5.0 1×
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Nougat Cream 300 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, nugát flavour, 22 g protein per 100 g, 539 kcal per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 36.33 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl051
5.0 1×
Watch Price/Availability
Powerlogy Pistacchio Coconut Granola 350 g
Granola - flavour coconut and pistachio, weight 350 g, energy value per 100 g is 507 kcal - 21.97 €/1 kg
  7.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl026
5.0 1×
Watch Price/Availability
Alpro High Protein Soy Drink with Vanilla Flavor 1 l
Plant-based Drink - soy, with flavour of vanilla - 3.90 €/1 l
  3.90 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0095
5.0 1×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Tuleň 210g
Nut Cream - strawberry flavour, 13.5 g protein per 100 g, 591 kcal per 100 g, gluten-free, weight 210 g - 49 €/1 kg
  10.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig152
5.0 1×
Watch Price/Availability
BIG BOY Cream with Misha cut flavor 220 g
Nut Cream - peanut, 15 g protein per 100 g, 556 kcal per 100 g, weight 408 g - 24.24 €/1 kg
  9.89 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig121
5.0 1×
Watch Price/Availability
NATU Peanut cream with dark chocolate 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 18.5 g protein per 100 g, 576.39 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 23.97 €/1 kg
  7.19 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu161
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rude Health Barista coconut drink 1 l
Plant-based Drink - coconut - 4.34 €/1 l
  4.34 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe108
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Someone likes it salty 1 kg
Nut Cream - crunchy, mixed nut, salt flavour, 20 g protein per 100 g, 563 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 1000 g - 40.17 €/1 kg
  40.17 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0377
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Vanilla Trio 250 g
Nut Cream - crunchy, coconut, vanilla and coconut flavour, 17 g protein per 100 g, 587 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 60.12 €/1 kg
  15.03 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0253
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Coconut Butter 1 kg
Nut Cream - smooth, coconut, coconut flavour, 7 g protein per 100 g, 617 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 70.20 €/1 kg
  17.55 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0252
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Cashew Butter 1 kg
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 18 g protein per 100 g, 553 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 1000 g - 23.73 €/1 kg
  23.73 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0239
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Coconut butter with cocoa 250 g
Nut Cream - smooth, coconut, cocoa and coconut flavour, 8.4 g protein per 100 g, 627.93 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 31.96 €/1 kg
  7.99 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0200
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Hazelnut cream with cocoa
Nut Cream - smooth, hazelnut, cocoa flavour, 15 g protein per 100 g, 597 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 48.08 €/1 kg
  12.02 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0167
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews