Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,124 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Hazelnut butter with cashews 250 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 17 g protein per 100 g, 590 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 48.08 €/1 kg
  12.02 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0139
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Big Four
Nut Cream - crunchy, mixed nut, salt flavour, 17 g protein per 100 g, 578 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 56.08 €/1 kg
  14.02 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0100
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Cashew butter with coffee 250 g
Nut Cream - crunchy, cashew, coffee flavour, 18 g protein per 100 g, 533 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 53.68 €/1 kg
  13.42 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0077
5.0 1×
Watch Price/Availability
Tea Garden Mate Brasil Beach ® 90 g
Tea - 91.22 €/1 kg
  8.21 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: CAJza009
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Someone likes it salty
Nut Cream - crunchy, mixed nut, salt flavour, 20 g protein per 100 g, 563 kcal per 100 g, weight 250 g - 58.12 €/1 kg
  14.53 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuts09
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Pecan Butter
Nut Cream - crunchy, pecan, natural, 9 g protein per 100 g, 690 kcal per 100 g, weight 250 g - 58.12 €/1 kg
  14.53 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuts08
5.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Trio butter 250 g
Nut Cream - smooth, mixed nut, natural, 17 g protein per 100 g, 587 kcal per 100 g, weight 250 g - 44.04 €/1 kg
  11.01 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuts10
5.0 1×
Watch Price/Availability
English Tea Shop Advent calendar Triangle 25x1,5g
Advent Calendar Tea, Bio, British brand, a great gift, 25 pyramids of syp tea, 13 flavours - 381.07 €/1 kg
Discounted -10 % 14.29 € 15.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ETSCA176
5.0 1×
Watch Price/Availability
English Tea Shop Super Goodies gift box 12x1,5g
Tea Tea, Bio, British brand, a great gift, 12 pyramids of syp tea, 3 flavours - 477.22 €/1 kg
  8.59 €
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 05/10/2026
Order Code: ETSCA077
5.0 1×
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge Vanilla semolina 350 g
Porridge , energy value per 100g: 350 kcal
  6.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig139
5.0 1×
Watch Price/Availability
Mixit Mixitella Pistachio
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 9 g protein per 100 g, 607.02 kcal per 100 g, weight 220 g - 49.55 €/1 kg
  10.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix329
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Peanut butter crunchy peanuts 1 000 g
Nut Butter - - 8.99 €/1 kg
  8.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil288
5.0 1×
Watch Price/Availability
GymBeam Pistachio butter 340 g
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 20 g protein per 100 g, 581 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 340 g - 57.94 €/1 kg
  19.70 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTaaa4424
3.8 11×
Watch Price/Availability
4Slim 100% strawberry jam 280 g
Jam - 100% fruity with no added sugar, no preservatives and no added substances - 16.32 €/1 kg
  4.57 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOSLdze01
3.8 11×
Watch Price/Availability
4Slim 100% apricot jam 280 g
Jam - 100% fruity with no added sugar, no preservatives and no added substances - 20.32 €/1 kg
  5.69 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOSLdze03
3.8 11×
Watch Price/Availability
4Slim 100% plum jam 280 g
Jam - 100% fruity with no added sugar, no preservatives and no added substances - 21.75 €/1 kg
  6.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOSLdze02
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Chocolate Syrup 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 15.31 €/1 l
  4.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym612
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Strawberry Syrup 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 15.28 €/1 l
Discounted -5 % 4.89 € 5.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym614
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Syrup Cookies & Cream 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 18.44 €/1 l
  5.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym682
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Pancake Syrup 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 16.22 €/1 l
  5.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym613
3.8 8×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn - Cheddar for pocket 40 g
Healthy Crisps - 540 kcal per 100 g, weight 40 g - 0.23 €/pcs - from 57.25 €/1 kg
  2.29 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix313
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Vanilla 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of vanilla - 3.67 €/1 l
New arrival 3.67 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe106
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Popcorn 1 l
Plant-based Drink - oat - 3.67 €/1 l
  3.67 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe105
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Coconut 1L
Plant-based Drink - oat, with flavour of nuts - 3.79 €/1 l
New arrival 3.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe127
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews