Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,126 Results
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Popcorn 1 l
Plant-based Drink - oat - 3.67 €/1 l
  3.67 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe105
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Coconut 1L
Plant-based Drink - oat, with flavour of nuts - 3.79 €/1 l
New arrival 3.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe127
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Caramel 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of caramel - 3.67 €/1 l
  3.67 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe104
3.7 43×
Watch Price/Availability
Bery Jones Peanuts XL in wasabi slightly spicy 750g
Nuts - spicy peanuts and wasabi, 750 g - 12.65 €/1 kg
Great price 9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_750B01
3.7 10×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Wave 220 g
Nut Cream - coconut, 12 g protein per 100 g, 627 kcal per 100 g, weight 408 g - 16.40 €/1 kg
Discounted -6 % 6.69 € 7.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig129
4.0 2×
Watch Price/Availability
Ye-ba Yerba Mate Lemon 250 g
Tea - mate, loose, tea blend, weight 250 g, composition lemon - 25.96 €/1 kg
  6.49 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe080
4.0 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Hazelnut Butter 340 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 15 g protein per 100 g, 628 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 32.06 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1988
4.0 2×
Watch Price/Availability
Nutspread Hazelnut Chocolate
Nut Cream - crunchy, mixed nut, chocolate flavour, 15 g protein per 100 g, 541.94 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 56.08 €/1 kg
  14.02 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0159
4.0 2×
Watch Price/Availability
Le Guérandais Salt flower BIO 0,5 kg sea salt - Fleur de Sel de Guerande
Salt - sea, in bag, weight 500 g - 49.44 €/1 kg
  24.72 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0056
4.0 2×
Watch Price/Availability
Tea Garden Mate Carnival 90 g
Tea - mate, sprinkled, tea blend, Brazilian, weight 90 g, composition of holly, Chocolate, grunts, cocoa and sunflower - 91.22 €/1 kg
  8.21 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: CAJza006
4.0 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Protein granola with chocolate 300 g
Granola - chocolate flavour, weight 300 g, energy value per 100 g is 1718 kcal - 29.77 €/1 kg
  8.93 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTaaa4423
4.0 2×
Watch Price/Availability
NATU Xylitol 300 g
Sweetener - xylitol, powder, flavourless, weight 300 g, 238 calories per 100 g - 20.97 €/1 kg
  6.29 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu109
3.8 4×
Watch Price/Availability
Nutriheads Peanut Butter Powder 200g
Nut Cream - peanut, natural, 48.4 g protein per 100 g, 635 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 200 g - 40.45 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnuhe043
3.8 4×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Pancake 350 g, chocolate+cocoa
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 370 kcal - 28.26 €/1 kg
  9.89 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0397
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Cheddar 175 g
Healthy Crisps - gluten free and palm oil-free, allergens: milk and milk products and soya beans (soya) and soy products, 539,66 kcal per 100 g, weight 175 g - 33.09 €/1 kg
  5.79 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix364
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Salty 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 33.09 €/1 kg
  5.79 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix362
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn - Peri Peri & Cayenne pepper for pocket 40 g
Healthy Crisps - 550 kcal per 100 g, weight 40 g - 0.23 €/pcs - from 57.25 €/1 kg
  2.29 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix315
3.7 3×
Watch Price/Availability
Nutspread Walnut Butter 1 kg
Nut Cream - smooth, mixed nut, natural, 24 g protein per 100 g, 618 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 1000 g - 27.10 €/1 kg
  27.10 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: HEALaaa0236
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Peri Peri & Cayenne 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 33.09 €/1 kg
  5.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix363
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Tomatoes & basil 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 33.09 €/1 kg
  5.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix365
4.0 1×
Watch Price/Availability
Fino Balsamic Cream with Pomegranate (Greece) 250 ml
Vinegar - balsamic cream with pomegranate, Greek, 250 ml - 22.64 €/1 l
  5.66 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HAIoce019
4.0 1×
Watch Price/Availability
Fino Balsamic Cream with Pomegranate (Greece) 250 ml, 3 pcs
Vinegar - balsamic cream with pomegranate, Greek, 250 ml, 3 pcs - 57.32 €/1 l
  14.33 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HAIoce020
4.0 1×
Watch Price/Availability
Nutspread Poppy seed butter 250 g
Nut Cream - smooth, mixed nut, poppy flavour, 12 g protein per 100 g, 592 kcal per 100 g, weight 250 g - 53.68 €/1 kg
  13.42 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuts04
3.6 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn - Tomatoes & basil for pocket 40 g
Healthy Crisps - 550 kcal per 100 g, weight 40 g - 0.23 €/pcs - from 57.25 €/1 kg
  2.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix312
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews