Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,125 Results
Watch Price/Availability
BIG BOY Instant rice porridge 300 g
Porridge , energy value per 100g: 365 kcal
  2.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig137
Watch Price/Availability
Rude Health Barista almond drink 1 l
Plant-based Drink - almond, with flavour of almond - 4.34 €/1 l
  4.34 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe110
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Coffee Cream 330 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, coffee flavour, 11.7 g protein per 100 g, 539 kcal per 100 g, weight 330 g - 60.30 €/1 kg
  19.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl055
Watch Price/Availability
YURAMI Ginger 1000 g
Syrup - a potent ginger extract, a rich source of vitamins and minerals, with powerful antioxidant properties; supports the immune system, healthy digestion and the proper functioning of the respiratory tract - 17.99 €/1 l
  17.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura013
Watch Price/Availability
Nutriheads Ghee Clarified Butter 1000ml
Ghee - clarified butter from cow's milk, anhydrous milk fat, smoke point 260°C, 1000ml (850g) - 17.50 €/1 l
New arrival 17.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnuhe044
Watch Price/Availability
Mixit Organic popcorn in pocket Raspberry 20 pcs
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 470 g - 0.95 €/pcs - from 40.21 €/1 kg
  18.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix346
Watch Price/Availability
Mixit BIO popcorn in pocket Strawberry 20 pcs
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 470 g - 0.90 €/pcs - from 38.09 €/1 kg
Discounted -5 % 17.90 € 18.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix347
Watch Price/Availability
GymBeam Pecan Butter 340 g
Nut Cream - smooth, pecan, natural, 9 g protein per 100 g, 732 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 49.71 €/1 kg
  16.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1991
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Salty corn in pocket 10 pcs, 400 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 400 g - 39.75 €/1 kg
  15.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix360
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Salted Caramel Almond 60 g
Protein Puree - , 344kcal calories per 100g, 18,4g of protein per 100g
  2.99 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvox036
Watch Price/Availability
YURAMI Yuzu and Ginger 550 g
Syrup - a combination of yuzu citrus and ginger extract, containing up to 2.5 times more vitamin C than lemon, with a warming and invigorating effect, boosts the immune system, free from artificial additives, suitable for making both hot drinks and cold lemonades - 21.25 €/1 l
New arrival 11.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura011
Watch Price/Availability
BIG BOY Strawberries in matcha and white chocolate 120 g
Dried Fruit - strawberry in chocolate, 176 g - 68.69 €/1 kg
  12.09 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig149
Watch Price/Availability
YURAMI Passion Fruit 550 g
Syrup - produced using the traditional method of macerating passion fruit pieces in sugar; contains both pulp and seeds; a rich source of vitamins A, B and C, fibre, iron and potassium; suitable for use in both non-alcoholic and alcoholic drinks, desserts and pancakes - 20.53 €/1 l
  11.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura006
Watch Price/Availability
YURAMI Yuzu 550 g
Syrup - traditionally prepared in Korea, with a history stretching back over a thousand years; contains three times more vitamin C than lemons; rich in antioxidants to support the immune system - 20.53 €/1 l
  11.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTyura010
Watch Price/Availability
BIG BOY Pecan cream with Dubai chocolate flavor 200 g
Nut Cream - crunchy, pecan, chocolate flavour, 7.7 g protein per 100 g, 560 kcal per 100 g, weight 388 g - 28.09 €/1 kg
Discounted -8 % 10.90 € 11.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig123
Watch Price/Availability
Nutspread Cashew butter 250 g
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 18 g protein per 100 g, 553 kcal per 100 g, weight 250 g - 42 €/1 kg
  10.50 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnuts06
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter with chocolate and biscuits 340 g
Nut Cream - crunchy, peanut, chocolate flavour, 21 g protein per 100 g, 576 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 29.12 €/1 kg
  9.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym1989
Watch Price/Availability
Vilgain Coconut oil BIO 500 ml
Oil - cold-pressed coconut oil for the kitchen and skin care - 18.38 €/1 l
  9.19 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil156
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Porridge 350g
Rice Porridge , energy value per 100g: 405 kcal - 23.11 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig158
Watch Price/Availability
Organis Erythritol 500 g
Sweetener - erythritol, powder, flavourless, weight 500 g - 14.98 €/1 kg
  7.49 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTorga019
Watch Price/Availability
Rude Health Oat drink without sugar BIO 1 l
Plant-based Drink - oat - 4.34 €/1 l
  4.34 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe113
Watch Price/Availability
PerfectTed Matcha Latte Vanilla 250 ml
Plant-based Drink - oat, with flavour of vanilla - 13.16 €/1 l
  3.29 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe103
Watch Price/Availability
PerfectTed Matcha Latte Strawberry 250 ml
Plant-based Drink - oat, with flavour of strawberry - 13.16 €/1 l
  3.29 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe102
Watch Price/Availability
Alpro Barista Oat-soy drink with caramel flavor 1 l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of caramel - 3.90 €/1 l
  3.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0096
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews