Paints

Paints – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Paints on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Paints?

If you're planning to get Paints, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Paints

Are you looking for the best Paints? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Paints

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Paints, or choose to sort by price from highest to lowest.

Paints – main types

Hide description
545 Results
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, dark blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  12.39 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar005
5.0 3×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 2,5 l, grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 2.5 l
  34.82 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar019
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Polar Night
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0082
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Acacia Buds
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0075
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Silver Ice
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0072
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Green Island
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0068
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Winter Silence
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0067
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Direct Rust Hammer 2.5 l Silver Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  73.46 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0265
3.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 2.5 l Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  73.46 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0235
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 2.5 l Red
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  73.46 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0239
5.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 2.5 l Light Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  73.46 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0237
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Kitchen Renovation Scandinavian Grey 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 30.36 €/1 l
  22.77 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal003
3.7 3×
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 1,8 kg Colourless
Concrete Paint - waterborne paint
  28.25 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat039
4.0 2×
Watch Price/Availability
Austis Eternal concrete varnish 2,5 kg Grey
Concrete Paint - solvent-free, highly resistant varnish
  130.80 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat037
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Yellow, WI.12411500050
All-Purpose Paint - yellow, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar17
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Brown, WI.12481100050
All-Purpose Paint - brown, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar09
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Red, WI.12430000050
All-Purpose Paint - red, top, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 9 m² area coverage, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar06
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Gloss Paint 2 in 1 Blue, WI.10451000050
All-Purpose Paint - blue, base, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for walls, dilution water-based, weight 0.98 kg
  14.92 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar30
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Gloss Paint 2 in 1 Shade of Grey, WI.10471600050
All-Purpose Paint - grey, base, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for walls, dilution water-based, weight 0.98 kg
  14.92 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar25
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion elastic coating Noxyde Peganox brown, RO.405. A66.5, 5 kg
Metal Paint - elastomeric, one-component, water-dilutable, long-lasting corrosion protection (class C5), excellent waterproofness and elasticity, primer and topcoat in one, does not crack or peel, excellent grip, edge cover, Matrix, screws and welds, UV resistant after application, impact, water, salt fog, to acids and weather conditions, designed for brush or roller application, ideal for tin roofs, metal structures and building envelopes, pipelines, metal containers, etc., weight 5 kg
  103.84 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat37
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion elastic coating Noxyde Peganox black, RO.405.9004.5, 5 kg
Metal Paint - elastomeric, one-component, water-dilutable, long-lasting corrosion protection (class C5), excellent waterproofness and elasticity, primer and topcoat in one, does not crack or peel, excellent grip, edge cover, Matrix, screws and welds, UV resistant after application, impact, water, salt fog, to acids and weather conditions, designed for brush or roller application, ideal for tin roofs, metal structures and building envelopes, pipelines, metal containers, etc., weight 5 kg
  103.84 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat41
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Rust-Oleum Anti-Slip Spray Paint SuperGrip Anti-Slip Spray / 500 ml, black
Spray Paint - black
  18.66 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSbar20
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, light grey
All-Purpose Paint - grey, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  14.08 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat007
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, blue
All-Purpose Paint - blue, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  14.08 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat012
 
In the category Paints on Alza.sk, we currently have a total of 545 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.