Paints

Paints – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Paints on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Paints?

If you're planning to get Paints, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Paints

Are you looking for the best Paints? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Paints

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Paints, or choose to sort by price from highest to lowest.

Paints – main types

Hide description
544 Results
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Renovation Door and Window White 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 30.36 €/1 l
  22.77 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal009
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal for swimming pools 5 kg
Wall Paint - designed for coating concrete pools and surrounding concrete surfaces, for garden ponds and barrels or for repair coatings of fibreglass boats, water-dilutable, water resistance, pool chemicals and air, weight 5 kg - 17.43 €/1 l
  69.72 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3434
Watch Price/Availability
Primalex Radiator 2in1 Gloss 9016 white 0,75 l
Metal Paint - it doesn't turn yellow, can withstand high temperatures, basic and upper, it's not diluted, suitable for metal, long service life
  18.61 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMkov006
Watch Price/Availability
Primalex Refractory Paint Black 0,25 l
Metal Paint - Highly heat resistant up to 750° C, excellent surface adhesion, fast drying, suitable for metal, long service life
  13.21 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMkov008
5.0 2×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni gloss 0830, 0,7 kg, red
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
Great price 14.46 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0054
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni gloss 0250, 0,7 kg, rosewood
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
Great price 14.46 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0049
5.0 1×
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Bathroom Renovation Ash Grey 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 30.36 €/1 l
  22.77 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal007
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Renovation Ceramic Tile Scandinavian Grey 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 50.53 €/1 l
  37.90 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal016
Watch Price/Availability
AkzoNobel Hammerite ULTIMA 0,75 l, white smooth
Metal Paint - new generation waterborne anti-corrosion paint, long-term protection of metal surfaces both indoors and outdoors, application directly on the rust without the use of primer, protects the metal from moisture, UV radiation and adverse weather conditions, ideal for fences, gates, railings, pergolas or garden metal furniture
  23.60 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar050
Watch Price/Availability
AkzoNobel Hammerite ULTIMA 0,75 l, Anthracite Matt
Metal Paint - new generation waterborne anti-corrosion paint, long-term protection of metal surfaces both indoors and outdoors, application directly on the rust without the use of primer, protects the metal from moisture, UV radiation and adverse weather conditions, ideal for fences, gates, railings, pergolas or garden metal furniture
  23.60 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar058
4.0 1×
Watch Price/Availability
Austis ETERNAL acrylic semi-gloss 0,7 kg, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, for walls and floors, dilution water-based, applied by roller or brush, 3 recommended coats, 4 m² area coverage, approximate drying time 3 h, weight 0.7 kg
Great price 10.80 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat055
4.0 1×
Watch Price/Availability
Austis ETERNAL semi-gloss acrylic 0,7 kg, white
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, for walls and floors, dilution water-based, applied by roller or brush, 3 recommended coats, 4 m² area coverage, approximate drying time 3 h, weight 0.7 kg
Great price 10.80 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat053
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Varnish 0,7 kg Grey
Concrete Paint - solvent-free, highly resistant varnish
  39.19 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat038
Watch Price/Availability
Austis Eternal concrete varnish 0,7 kg Transparent
Concrete Paint - solvent-free, highly resistant varnish
  39.19 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat035
Watch Price/Availability
Wilckens Anticorrosive Spray Primer Rostschutz Grundurierung-spray 400 ml, WI.16100500140
Base Coat A primer spray paint that perfectly copes with rust. Wilckens anti-corrosion primer is a high quality spray paint with special corrosion prevention properties. Designed for painting metal, iron, etc. Not suitable for aluminium and zinc. After drying it shows an even surface. Corrosion protection primer High quality spray paint Solvent-based for indoor and outdoor use Excellent adhesion - 19.63 €/1 l
  7.85 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat10
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Lastura White
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0058
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni gloss 0245, 0,7 kg, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  14.46 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0048
5.0 1×
Watch Price/Availability
PPG Deco Czech Balakryl UNI SATIN 0.7 kg, 3000 fiery red
All-Purpose Paint - red, top, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, stone and metal, for roofs and walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 6 m² area coverage, approximate drying time 2.67 h, weight 0.7 kg
  13.21 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat49
5.0 1×
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Bathroom Renovation Cream 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 30.36 €/1 l
  22.77 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal006
5.0 1×
Watch Price/Availability
AkzoNobel Hammerite Direct Rust Forging Paint 0,75 l, silver
Metal Paint - anticorrosive coating for long-term protection of ferrous metals both indoors and outdoors, application directly on the corroded surface without the need for primer, facilitates the renovation of fences, Bran, railings or metal structures, moisture resistance, weathering and mechanical stress
  23.19 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar048
4.7 3×
Watch Price/Availability
PPG Balacryl Uni Satin 7035, 0,7 kg, light grey
All-Purpose Paint - coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  13.21 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat06
3.7 3×
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 1,8 kg Red
Concrete Paint - waterborne paint
  28.25 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat043
3.7 3×
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 1,8 kg Grey
Concrete Paint - waterborne paint
  28.25 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat041
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Blue, WI.12451000050
All-Purpose Paint - blue, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar15
24 more... Top
1 ... 56789 ... 23
 
In the category Paints on Alza.sk, we currently have a total of 545 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.