Paints

Paints – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Paints on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Paints?

If you're planning to get Paints, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Paints

Are you looking for the best Paints? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Paints

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Paints, or choose to sort by price from highest to lowest.

Paints – main types

Hide description
545 Results
4.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Hammer 0,25 l Copper
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  10.72 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0246
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 021 medium brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  11.67 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat047
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 0,25 l Silver
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  10.72 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0211
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, black
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  12.39 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar016
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 0,7 l Dark Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  23.19 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0224
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, red
All-Purpose Paint - red, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  14.08 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat014
4.5 2×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat semi-gloss Buntlack Seidenglaenzend blue
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 21.55 €/1 l
  16.16 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb024
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Renovation ceramic tiles white 0,75 l
Wall Paint 0,75 l volume, suitable for tiles and plastic - 42.55 €/1 l
  31.91 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AKZmal013
5.0 3×
Watch Price/Availability
Austis ETERNAL acrylic semi-gloss 0,35 kg, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, for walls and floors, dilution water-based, applied by roller or brush, 3 recommended coats, 2 m² area coverage, approximate drying time 3 h, weight 0.35 kg
  6.90 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat052
4.6 5×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,54 l, grey 402
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  12.13 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat011
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, yellow-green (RAL6018)
All-Purpose Paint - yellow, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
  7.77 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat014
5.0 3×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,28 l, blue (RAL5015)
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.35 kg
  7.77 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat011
5.0 2×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,08 l, black (RAL9005)
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and eternit, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.1 kg
  4.57 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat002
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Hammer 0,7 l Black
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  23.19 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0255
3.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,25 l Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  10.72 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0215
Watch Price/Availability
Primalex Ceramic Czech Crystal 5l
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 70 m2, dilution - water-based and no dilution needed, suitable for plaster, drywall, wallpaper and wood, weight 6,76 kg - 9.60 €/1 l
  47.99 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0025
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, black 413
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  8.18 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat006
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, green 406
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  8.18 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat003
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Hammer 0,7 l Brown
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  23.19 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0260
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 4,5 kg Colourless
Concrete Paint - waterborne paint
Great price 63.16 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat045
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal for swimming pools 1 kg
Wall Paint - designed for coating concrete pools and surrounding concrete surfaces, for garden ponds and barrels or for repair coatings of fibreglass boats, water-dilutable, water resistance, pool chemicals and air, weight 1 kg - 20.61 €/1 l
  16.49 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3433
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Primer, 1 l, grey
Facade Paint - adhesion coating for immediate use based on chlorinated rubber, excellent fixation for stabilization of loose particles - 29.04 €/1 l
  29.04 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSmb004
Watch Price/Availability
AMBRO-SOL Zinc Paint Light Zinc
Wall Paint 0,4 l volume - 15.48 €/1 l
  6.19 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb033
Watch Price/Availability
AMBRO-SOL Iron Mica Effect Paint 400 ml
Wall Paint 0,4 l volume - 20.68 €/1 l
  8.27 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb012
24 more... Top
1 ... 45678 ... 23
 
In the category Paints on Alza.sk, we currently have a total of 545 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.