Paints

Paints – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Paints on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Paints?

If you're planning to get Paints, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Paints

Are you looking for the best Paints? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Paints

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Paints, or choose to sort by price from highest to lowest.

Paints – main types

Hide description
544 Results
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Gloss Paint 2 in 1 Yellow, WI.10412100050
All-Purpose Paint - yellow, base, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for walls, dilution water-based, weight 0.98 kg
  14.92 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar22
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Light Grey, WI.12473500050
All-Purpose Paint - grey, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar10
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Floor Paint, Chalky Finish Floor Paint, grey
Floor Paint - impact and scratch resistant, just apply two coats directly over the old paint or varnish, the opacity is 14 m2/litre, can also be used on wood panelling, can be applied to wooden planks or concrete floors, not recommended for outdoor use or for locations, that are exposed to regular contact with water, e.g. bathrooms, or places, that are exposed to strong water, like garage floors, not recommended for tiled or laminate floors, water-based, virtually odourless, highly concentrated, exceptional covering ability, for indoor use only - 39.70 €/1 l
  99.26 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: RUSbar15
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, yellow
All-Purpose Paint - yellow, coverage, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for walls, dilution via thinner, applied by roller or brush, 4 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, approximate drying time 24 h, volume 0.75 l
  14.08 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat015
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, light brown
All-Purpose Paint - brown, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  14.08 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat006
5.0 1×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 3,85 l, silver 441
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  99.38 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat031
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 3,85 l, green 406
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  68.84 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat026
3.5 2×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In Silver 4 kg, white
Wall Paint 2,759 l volume, surface coverage 20 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 4 kg - 12.14 €/1 l
  33.49 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar011
5.0 1×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for roofs 3,62 l, anthracite 304 (RAL 7016)
Wall Paint , weight 5 kg - 12.38 €/1 l
  44.83 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar026
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 022 dark green
All-Purpose Paint - green, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  11.67 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat049
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 018 red strawberry
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  11.67 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat045
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 08 brick red
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  11.67 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat038
5.0 2×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 2,24 l, anthracite (RAL7016)
All-Purpose Paint - grey, restorative, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, weight 2.8 kg
  34.82 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat029
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 016 blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  65.36 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat091
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 013 black
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  65.36 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat089
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 017 light yellow
All-Purpose Paint - yellow, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  65.36 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat092
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 07 red-brown
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  65.36 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat085
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 06 green
All-Purpose Paint - green, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  65.36 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat084
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 023 cherry
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  65.36 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat075
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, black COOL
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  77.58 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat078
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 03 medium grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  65.36 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat081
5.0 1×
Watch Price/Availability
Dulux Vinyl Matt PBW - white 5 l
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 90 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 7,47 kg - 9.29 €/1 l
  46.46 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa1565
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, orange
All-Purpose Paint - orange, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  12.39 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar007
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, dark blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  12.39 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar005
 
In the category Paints on Alza.sk, we currently have a total of 545 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.