Reklamácia či vrátenie? Bosch

E3 2018 – Zhodnotenie najväčšej hernej akcie roka

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Pred niekoľkými dňami skončila tradične najsledovanejšia herné akcia roka, z ktorej sme vám priniesli nespočetné množstvo trailerov, článkov, updatov a celkom osem sumarizujúcich reportáží. Ako E3 2018 hodnotíme teraz s odstupom potom, čo opadol ten najväčší hype a preboleli tie najbolestivejšie sklamania, si môžete prečítať v našom ohliadnutí. A hoci tvoríme jednu redakciu, rozhodli sme sa dať priestor všetkým našim autorom, lebo ako zistíte z nasledujúcich riadkov, zhoda v názore na tohtoročný herný veľtrh medzi nami tak úplne nepanuje.

V záverečnej časti nášho hodnotenia nájdete aj prehľadnú tabuľku mapujúcu tie najzaujímavejšie hry, ktoré sa na E3 2018 objavili a o ktorých sme písali článok či update.

E3 2018

EA E3 2018
Záznam a reportáž
Microsoft Xbox E3 2018
Záznam a reportáž
Bethesda E3 2018
Záznam a reportáž
Square Enix E3 2018
Záznam a reportáž
Ubisoft E3 2018
Záznam a reportáž
PC Gaming Show E3 2018
Záznam a reportáž
Sony PlayStation E3 2018
Záznam a reportáž
Nintendo E3 2018
Záznam a reportáž
 1. Ohliadnutie za E3 2018: Jakub Němec
 2. Ohliadnutie za E3 2018: Filip Nemec
 3. Ohliadnutie za E3 2018: Ondřej Zeman
 4. Ohliadnutie za E3 2018: Štěpán Lenk
 5. Najlepšie hry na E3 2018: prehľad

Ohliadnutie za E3 2018: Jakub Němec

Top 3: Plošinovky, Beyond Good and Evil 2, konferencia Sony | Prekvapenie: Anthem | Sklamanie: konferencia Square Enix, Avengers | Kto prehral: séria Command and Conquer, EA | Kto vyhral: Sony

(19. 6. 2018) Ja som u vyhliadok plynúcich z veľkých herných výstav vždy skôr opatrný. Všetci od nich totiž očakávajú bombastické odhalenia a predvádzanie štúdií v najlepšom svetle, a preto bývajú z celkovej úrovne dosť často sklamaní, pretože sa nesplnili ich vysoké nároky. Čo sa týka E3 2018, predpokladal som pokojný priebeh, kedy sa každý vydavateľ vytasí s jedným, dvoma prekvapeniami a bude skôr vsádzať na istotu už skôr ohlásených veľkých titulov s tým, že k nim prilepia hry zamerané na užšie skupiny hráčov. A presne to som dostal, takže z môjho pohľadu išlo o priemerný ročník.

Moje osobné top 3

Konkrétne pre mňa vyzerá po E3 2018 veľmi dobre situácia na poli plošinoviek. Potvrdenie temnejšie ladeného Ori and the Will of the Wisps a oznámenie vlneného dobrodružstva Unravel Two, ktoré okamžite vyšlo, mi rozhodne zdvihlo náladu. Potom sa EA Originals prirútil s druhým zaujímavým projektom Sea of Solitude, od ktorého si sľubujem hlboký zážitok s presahom do dnešného uponáhľaného sveta podobne ako v RiME.

E3 2018; Beyond Good and Evil 2

Kladná alebo záporná rola Jade v príbehu Beyond Good an Evil 2 je otázka, ktorá nenechá nejedného fanúšika spať.

Druhým svetlým momentom, ktorý mi na E3 2018 doslova vyrazil dych, bolo odhalenie postavy Jade v Beyond Good an Evil 2. Už sám o sebe je otvorený svet obľúbeného fiktívneho univerza dosť lákavým, ale s prítomnosťou mladej slečny vystupujúcej v úlohe lovkyne vesmírnych pirátov sa moje očakávania vyšplhali do nebeských výšin. Projekt Michela Ancel urazil dosť dlhú cestu, aby mohol predviesť niečo zo svojej hrateľnosti, ale pomaly sa začínam báť, že ho v roku 2019 neuvidíme a pôjde skôr o jednu z prvých veľkých hier na novú generáciu konzol.

Na vrchole piedestálu mojich najobľúbenejších chvíľok na E3 2018 stojí prezentácia exkluzivít od Sony. Musí sa nechať, že japonský vydavateľ proste vie predať prácu svojich štúdií na plnej čiare. Show Sony na E3 2018 bola síce rozvláčna a miestami až nudná, ale vo chvíli, keď dostali slovo remeselne skvele spracované trailery a gameplaye, tak musel byť každý divák ich intenzitou zarazený do svojho kresla. Bol by hriech vymenovať len jeden titul, pretože Spider-Man, The Last of Us Part II, Death Stranding aj Ghost of Tsushima, jednoducho všetky vyzerali božsky.

E3 2018; Ori and the Will of the Wisps Ghost of Tsushima

Obrázok 1: V Ori and the Will of the Wisps budeme zrejme čeliť oveľa temnejším hrozbám ako v prvom dieli. Obrázok 2: Grafické možnosti PlayStation 4 v najnovších tituloch uhranú svojou kvalitou a dôrazom na detail.

Najväčšie prekvapenie

V mojom prípade išlo o prekvapivé momenty skôr negatívneho rázu, kedy som v tichu júnovej noci vykríkol proti obrazovke svoje spupný „Preboha, prečo?“ Či vety s oveľa pejorativnejším obsahom. Asi najhlbším zásahom do mojej hráčskej duše bolo zabitie úžasnej RTS série Command and Conquer v priamom prenose na prezentácii EA. Urobiť z takto slávnej značky jeden z portov na mobilné hranie mi dvíha tlak na hranici infarktu a som naštvaný doteraz. Na podobnej vlne negatívnych emócií sa vezie multiplayerový nádych Anthemu alebo absolútne zamurovanie projektu Avengers od Square Enix.

Najväčšie sklamanie

Zvoľna nadvižem na predchádzajúci odsek. Najväčším sklamaním z je môjho pohľadu nulová snaha Square Enix priniesť informácie o superhrdinskom projekte Avengers. Celý svet čaká na sviatok v podobe E3 2018, aby pozbieral aspoň omrvinky zo sledovaného titulu, a Square Enix sa na nich vykašle, napokon ako na celú svoju konferenciu. Veľmi podobnú situáciu zažili tiež fanúšikovia Star Wars, ktorých odbil vydavateľ EA iba oznámením mena novej hry Star Wars Jedi: Fallen Order. Snáď budú vývojári viac zhovorčiví na augustovej výstave Gamescom.

E3 2018; Anthem

Podobný pohľad bude zažívať väčšina hráčov, pretože podľa všetkého sami v divočine sveta Anthem dlho nevydržíte.

Kto E3 2018 „prehral“?

Zrejme by bolo na mieste povedať, že na poslednom mieste skončil Square Enix so svojou zbytočnou konferenciou, ale ono to tak jasné nie je. Všetky tri dôležité tituly – Shadow of the Tomb Raider, Just Cause 4 a Kingdom Hearts 3 dostali obrovský priestor na show iných vydavateľov v rámci celej E3 2018, takže účel bol splnený. Osobne som skôr na vážkach medzi gigantom EA, ktorý okrem Battlefield V ničím neohromil, fanúšikov Anthemu skôr vydesil podobnosťami s Destiny, zamuroval nové Star Wars a dokázal usmrtiť sériu Command and Conquer, alebo Microsoftom, ktorý mal síce absolútne nabušenú konferenciu, ale v rámci exkluzivít pre Xbox podľa mňa dostal od Sony slušne na frak.

E3 2018; Command and Conquer: Rivals

Z pohľadu počítačových hráčov sa mobilný port Command and Conquer javí ako najväčšia prehra.

Avšak záleží len na hráčskych preferenciách a vkuse, pretože Ori and the Will of the Wisps, séria Gears of War a Forza Horizon 4 sú stále veľmi slušné lákadlá pre technologicky najvyspelejšiu konzolu Xbox One X. Keď teda všetko sčítame a podčiarkneme, tak sa z chvostu o prsia odtrhli vydavatelia ako zo Square Enix, tak z Microsoftu, čo teda vrhá v mojich očiach najväčší tieň na Electronic Arts, ktorý potenciál E3 2018 rozhodne nevyužil tak, ako mohol.

A kto E3 2018 „vyhral“?

Po týždennom maratóne konferencií musím najviac oceniť prácu Sony, aj keď Bethesda si v okruhu počítačových hráčov tiež neviedla vôbec zle a Ubisoft takisto predviedol svoj vyšší štandard. Japonský vydavateľ dokázal potvrdiť svoju dominanciu na konzolovom trhu a utrhnúť pre seba obrovskú porciu pozornosti jednotlivými titulmi zo svojho line-upu. Možno som sa nechal uniesť bombastickou propagáciou titulov pre nasledujúce obdobie, ale preto vlastne E3 2018 máme, nie? Celkovo sa tento ročník niesol na priemernej vlne a objavil sa rad zaujímavých oznámení, ale nič tak veľké, aby to od základu definovalo dnešný trh s videohrami. Uvidíme, či v budúcom roku príde na rad nová generácia konzol, to by mohlo byť oveľa zaujímavejšie. – Jakub Nemec

E3 2018; The Last of Us: Part 2

Pre mnohých bola najväčším ťahákom konferencia Sony a odhalenie gameplay záberov z The Last of Us Part 2.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.Ohliadnutie za E3 2018: Filip Nemec

Top 3: The Last of Us: Part 2, Spider-Man, Nintendo Switch | Prekvapenie: konferecia Microsoftu | Sklamanie: konferencia Square Enix | Kto prehral: niektorí fanúšikovia EA | Kto vyhral: Microsoft

(19. 6. 2018) Milujem E3. Tento herný sviatok nemá konkurenciu ako svojim významom, tak aj veľkosťou. Nemecký Gamescom je oproti nemu jarmočná atrakcia, hoci ide spolu s Tokio Games Show o druhú a tretiu najväčšiu hernú výstavu na svete. Svojou pompéznosťou navyše dáva najavo, aký veľký biznis je herný priemysel. Electronic Arts si dovezie pod svoje stánky umelý trávnik, výškové budovy na pár dní zahalia monumentálne herné billboardy a jednotlivé spoločnosti pozývajú na svoje tlačové konferencie do divadelných sál a koncertných hál. E3 jednoducho nejde nemilovať. Vzhľadom na svoje konzolové zameranie som sa ako každý rok tešil na súboj Sony vs. Microsoft a rozhodne som sa nenudil. Vzhľadom na to, že Xbox One aj PlayStation 4 sú na vrchole svojho životného cyklu, celá E3 2018 sa zamerala čisto na hry (tj. žiadny nový hardvér) a aj vďaka tomu bol tohtoročný ročník naozaj skvelý.

Moje osobné top 3

Asi to bude znieť mainstreamovo, ale ak by som mal spomenúť jedinú hru z E3 2018, bolo by to určite The Last of Us: Part II. Pokiaľ ide o štúdio Naughty Dog, som skôr fanúšik ich série Uncharted, ale druhé TLoU opäť vyzerá, že zborí mosty, posunie hranice, nastaví latky...no, hovorme tomu, ako chceme, táto hra skrátka urobí strašný humbuk. Z E3 ukážky ma nadchla najmä práca s prostredím. To, akým spôsobom vetvičky papradia uhýbajú plazivému pohybu Ellie a po jej prejdení ju prirodzene hladia po chrbte a vracajú sa späť...je pre mňa nepochopiteľné, rovnako ako fantastická práca s umelou inteligenciou. Súboje vyzerajú ako jeden dlhý film v engine hry, alebo prinajmenšom kopa dobre nastavených skriptov. Že je ale všetko úplne bezprostredné a nepripravené správanie hry, je úplne fantastické.

E3 2018; The Last of Us: Part 2

Lesná gameplay ukážka The Last of Us: Part II je pre mňa najväčšou udalosťou celej E3 2018.

Chtiac-nechtiac musím u Sony ešte ostať (avšak aj na Microsoft dôjde!). Dlho som autorom z Insomniac Games príliš neveril, pretože zvládnuť arkádovú hru so Spider-Manom nie je práve brnkačka. Skĺbiť jednoduché, ale zároveň slobodné skákanie po meste spolu so špecifickým súbojovým štýlom pavúčieho muža chce značné umenie a neprišlo mi, že by predchádzajúce diela štúdia, ako séria Resistance alebo Xboxový Sunset Overdrive, niečím vynikali. V septembri vychádzajúci Spider-Man má ale podľa všetkého úplne všetko, čo správny titul s týmto charakteristickým hrdinom mať má – akrobatické súboje, zábavný pohyb po meste a dobre spracovanú komiksovú predlohu. Už aby tu bol september!

Posledný z môjho osobného TOP 3 je skôr aktuálny stav na Nintendo Switch scéne, ktorú ilustruje hneď niekoľko udalostí. Najmä ide o celkový úspech tejto hybridnej konzolky, ktorý Nintendo po prepadáku s Wii U zúfalo potrebovalo. Switch sa predáva veľmi dobre a čo je dôležité, vychádzajú na neho nielen hry od Nintenda, pridávajú sa aj vydavatelia tretích strán, a to je naozaj veľký úspech. Fortnite pre Nintendo Switch ide síce mimo mňa, ale moje prenosné konzolové srdce zaplesalo pri oznámení Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure, a to aj napriek tomu, že nešlo v zásade o žiadne prekvapenie. Táto ťahová stratégia si ma naozaj veľmi získala a chystané rozšírenie vyzerá taktiež veľmi výživne. A vlastne ani toho Donkey Konga by som nepotreboval, hlavne že sa vráti skvelá Rabbid Peach!

E3 2018; Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure E3 2018; Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure

Obrázok 1: Maria strieda Donkey Kong, avšak miláčikom kamery zostanú aj naďalej roztopašné králiky. Obrázok 2: Najzábavnejšie scény si pre seba vezme už tradične králičia verzia princeznej Peach.

Najväčšie prekvapenie

Nešlo o prekvapenie v pravom slova zmysle, pretože všetky exkluzivity, ktoré Microsoft na svojej E3 konferencii oznámil, tak trochu viseli vo vzduchu. Aj tak ale bola vysoká koncentrácia Xbox One exkluzivít na jednom pódiu...no, jednoducho prekvapujúce. Hneď tri tituly zo série Gears of War (kto vie, možno aj mobilné Gears Pop! budú stáť za to) a vedľa toho štvrtá Forza Horizon, ktorej oznámenie sa síce ponúkalo, ale prišlo vo veľkej paráde a s množstvom zaujímavých zmien. Na sychravú jeseň v Anglicku sa jednoducho teším. A Halo Infinite? Vlastne sme sa dozvedeli len to, že ďalšie Halo bude dobre vyzerať, ale prítomnosť Master Chiefa musí zasiahnuť srdce každého fanúšika série. Microsoft skrátka prekvapil kopou skvelých hier a také prekvapenia mám rád.

E3 2018; Forza Horizon 4

Štyri ročné obdobia podľa Playground Games? To si nechám páčiť.

Najväčšie sklamanie

Hoci sme v redakcii špecializovaní do rôznych smerov, tu bude asi zhoda nezvyčajne veľká. Sklamaním E3 2018 je pre mňa rozhodne tlačová konferencia Square Enix, ktorá vlastne nemusela vôbec byť. Je pravdou, že predstavenie Shadow of The Tomb Raider bolo podarené a ďalšie dobrodružstvo Rica Rodrigueza kvitujem dosť možno ešte viac, ale potom už to bola nuda a tma. Za najväčšiu krivdu potom beriem absenciu už dlho oznámeného Avengers titulu, to Square Enix len tak neodpustím. Shadow of The Tomb Rider si mohol navyše tradične odprezentovať Microsoft a Just Cause 4 napríklad tiež. Square Enix nemá toľko „loptičiek vo vzduchu“, aby potreboval veľkú tlačovú konferenciu.

Kto E3 2018 „prehral“?

Či vôbec môže byť niekto zo sviatku ako je E3 sklamaný, bude to niekto úzko vyhranený. Napríklad ako návštevníci výstavy, ktorí si prišli zahrať nové NHL, ale Electronic Arts doviezlo desiatky stojanov s rok starým NHL 18, čo si ale očividne takmer nikto nevšimol. Zaplakali potom tiež všetci tí, ktorí očakávali aspoň náznak novej generácie konzol. Hoci napríklad náš detailný článok o chystanom PlayStatione 5 je informačne aj obsahom celkom bohatý, ako Sony, tak Microsoft sa zamerali úplne a len na hry. Dostali sme len niekoľko málo náznakov – Phill Spencer len tak medzi rečou oznámil, že pracujú na „niekoľkých“ (!) Nových Xboxov a napríklad riaditeľ Ubisoftu Yves Guillemot sa nechal v rámci E3 2018 konferencie počuť, že očakáva už iba jednu klasickú generáciu a hneď tá ďalšia už prejde kompletne do cloudu. To už tu ale bolo niekoľkokrát.

A kto E3 2018 „vyhral“?

Konzoly od Microsoftu aj Sony boli odjakživa súčasťou môjho života. Ani jednu z platforiem som nezatracoval, no pôvodné zameranie Xboxu One na služby a minimum exkluzívnych titulov ktoré by ma ťahali, nakoniec vyústilo v to, že z poslednej konzolovej generácie je môj favorit PlayStation 4. Tohtoročným víťazom je však pre mňa Microsoft. Už sa mi ani nechce veriť, že pred pár rokmi boli jeho konferencie o službách, satelitnej televízii a sledovaní športu. Na E3 2018 sa Microsoft zameral len na hry, odpustil si zbytočné reči okolo a v nevídanej kadencii naservíroval hneď päťdesiatku titulov, vrátane mnohých čerstvých oznámení a svetových premiér. E3 tak z môjho pohľadu jasne vyhral, ??pretože po dlhej dobe ukázal, že dokáže nielen držať krok, ale aj diktovať. Tento rok to bolo jednoducho na jednotku.

E3 2018; Microsoft

Microsoft tento rok zažiaril spôsobom, ktorý zrejme nečakali ani mnohí optimisti. Phill Spencer a „jeho“ Microsoft predstavil celkom 50 hier, z toho 18 exkluzivít a 15 titulov, ktoré svet videl vôbec prvýkrát.

E3 2018 bola skrátka podarená. Zamerala sa len na hry a z tohto pohľadu ju jasne opanoval Microsoft. Naopak Sony predviedla komornejším a osobnejším predstavením, ktoré si ale môže vďaka svojmu postaveniu dovoliť. A ak ste ako ja trochu sklamaní, že nebol oznámený žiadny veľký PlayStation titul, nemusíte byť smutný. Na rozdiel od ostatných má totiž Sony tento rok ešte dve veľké akcie – Paris Games Week v októbri a svoju vlastnú šou PlayStation Experience v decembri. PlayStation tento rok ešte nevyložil všetky karty, tým si môžeme byť istí. A takmer isté je tiež to, že aj E3 2019 bude skvelá a tiež úplne iná. Microsoft aj Sony pravdepodobne ukážu (na plnohodnotné predstavenie bude ešte možno skoro) svoje nové konzoly a charakter celej výstavy to môže od podlahy zmeniť. Tak ako tak nás čaká skvelá výstava...žijeme v dobe, keď je skvelé byť hráčom! – Filip Nemec

Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.Ohliadnutie za E3 2018: Ondřej Zeman

Top3: Doom: Eternal, Battlefield V, Fallout 76 | Prekvapenie: Dying Light 2 | Sklamanie: Anthem | Kto prehral: Square Enix | Kto vyhral: Bethesda

(19. 6. 2018) Na E3 2018 som sa skutočne tešil. Mám túto hernú akciu veľa rád, pretože je väčšinou plná zaujímavých oznámení, ktoré ma už neraz usadili do kresla. Tento rok som očakával rovnakú nálož ako v minulých rokoch. Ako som nakoniec dopadol, si môžete prečítať v mojom ohliadnutí.

Moje osobné top 3

Najviac som bol určite nadšený z ohlásenia FPS DOOM: Eternal. Hoci išlo len o krátky teaser, vzbudil vo mne viac emócií než väčšina dlhých a nudných prezentácií, ktoré som mal možnosť vidieť pred ním. V minútových záberoch bolo všetko, po čom fanúšikovia tejto série túžia. Démoni, padnutá Zem a nadupaný soundtrack umocňujúci celkový dojem. Už aby tu bol QuakeCon, kde tvorcovia predstavia viac ako na E3 2018.

E3 2018; Doom Eternal

DOOM: Eternal zaručene nebude hrou pre slabšie povahy.

Radosť mi popri DOOM: Eternal urobil tiež Battlefield V. Podobne ako ďalší hráči, aj ja som sa po pozretí prvého videa neubránil pocitu, že toto nemusí dopadnúť dobre. Najnovšie zábery z hrania a trailer zameraný na multiplayer však túto úplne neistotu rozptýlili. Prepracovaná deštrukcia, budovanie barikád a celkový gameplay vyzerá natoľko podarene, že sa nemôžem dočkať, až si ho sám zahrám.

V závere tejto časti textu rozhodne nemôžem zabudnúť na Fallout 76, o ktorom sa toho pred samotnou E3 2018 veľa nevedelo. Zábery z prezentácie Bethesdy ma však potešili. Tvorcovia prakticky vytvorili niečo, čo som už dlhšiu dobu očakával. Fallout pre viac hráčov, v ktorom bude možné stavať bázy, zabíjať hráčov a užívať atómové zbrane, ku ktorým sa dostanú len tí najlepší. Jednoducho sen každého fanúšika série Fallout.

E3 2018; Battlefield V E3 2018; Fallout 76

Obrázok 1: Battlefield V sa stal jedným z ťahúňov konferencie EA na E3 2018. Obrázok 2: Stará dobrá helma, ktože si ju v Fallout 76 asi nasadí.

Najväčšie prekvapenie

Za najväčšie prekvapenie E3 2018 určite považujem oznámenie Dying Light 2 spolu s prezentáciou záberov z hry. V čase vydania som mal rád už prvý diel, dvojka však vyzerá mnohonásobne lepšie po všetkých stránkach. Okrem toho bude ponúkať prepracované voľby ovplyvňujúce chod mesta, takže sa na ňu neskutočne teším. Snáď sa v priebehu vývoja nič výrazne nepokazí a vo finále dostanem hru, z ktorej som aktuálne tak nadšený.

E3 2018; Dying Light 2

V Dying Light 2 sa môžeme opäť tešiť na lietajúcich nemŕtvych.

Najväčšie sklamanie

Na najnovšiu značku EA som sa tešil už od minulého roku, kedy sme mali možnosť vidieť prvé zábery z hrania. Anthem na prvý pohľad budil dojem, že pôjde o poriadne RPG pre jedného hráča, ktorý dostane k dispozícii obrovský svet plný úloh a výziev. Na E3 2018 sme sa o Antheme dozvedeli viac. Hra nebude fungovať offline a spolupráca s ostatnými bude hrať prím. Prakticky sa z Anthemu vykľulo Destiny 3, vďaka čomu sa z neho stalo minimálne pre mňa najväčšie sklamanie E3 2018.

Kto E3 2018 „prehral“?

Tohtoročná E3 má reálne väčší počet porazených ako víťazov. Keďže tu nie je toľko miesta, aby dostal priestor každý z nich, zmienim v týchto odsekoch len niekoľko vyvolených.V mojich očiach sa v tejto skupine objavila po svojej konferencii spoločnosť Microsoft, ktorá sa predstavením obrovskej škály hier snažila zakryť absenciu väčšieho počtu exkluzivít pre Xbox. Rovnako tak ma veľmi nepotešilo podobne zdatné Nintendo a SEGA, ktorá využila PC Gaming Show ako reklamnú plochu pre jej staršie produkty, ktoré v minulosti už dorazili na konzoly. Čakal som od nej v tomto smere popravde trošku viac.

E3 2018; Age of Empires IV E3 2018; Just Cause

Obrázok 1: Keby Microsoft na E3 2018 predstavil väčších počet IP, ehm napríklad Age of Empires IV, zrejme by sa v tejto kategórii neocitol. Obrázok 2: Ktorú že to hru sme videli na najviac prezentáciách...

Asi najväčším porazeným celej E3 2018 sa stal Square Enix. Jeho hry som mal možnosť vidieť na väčšine konferencií, sám však svoju vlastnú prezentáciu veľmi nezvládol, pretože namiesto toho, aby nám s ňou vyrazil dych, len nudil alebo predvádzal už dávno predstavené, za čo ho rozhodne nemôžem chváliť. Úprimne dúfam, že sa to tejto spoločnosti podarí budúci rok lepšie a konečne príde s niečím skutočne zaujímavým.

A kto E3 2018 „vyhral“?

Na pomyselnom piedestáli víťazov E3 2018 rozhodne zastala Bethesda, ktorá predviedla podľa môjho názoru najvýraznejšiu škálu hier pre hráčov uprednostňujúcich PC pred konzolami, pre ktorých vlastníkmi tu bola predovšetkým Sony. Konferencia ostatných gigantov boli spolu so zvyšným prezentovaným obsahom slabšieho razenia. Celkovo som bol s tohtoročnej E3 spokojný len do istej miery. Vyložene mi chýbalo predstavenie poriadnej RTS či ťahovej stratégie, na ktorú by som sa mohol v nasledujúcich mesiacoch tešiť. Komplet mi však ponúkol slušnú show a pár nových kúskov, ktoré budem určite až do vydania pozorne sledovať, takže sa nakoniec nemôžem sťažovať. – Ondřej Zeman

E3 2018; The Elder Scrolls VI

Na E3 2018 toho Bethesda predstavila skutočne veľa, dočkali sme sa dokonca aj ohlásenia The Elder Scrolls VI.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.Ohliadnutie za E3 2018: Štěpán Lenk

Top3: The Last of Us: Part 2, Sekiro: Shadows Die Twice, Spider-Man | Prekvapenie: Cyberpunk 2077 | Sklamanie: Red Dead Redemption 2 | Kto prehral: ľudia, ktorí chceli pochopiť, o čom je Death Stranding | Kto vyhral: Sony |

(19. 6. 2018) Osobne som sa snažil držať svoje očakávania na uzde, pretože herné ukážky zverejnené na E3 sa hocikedy od finálnych produktov výrazne líšia. Túžobne som si ale prial niekoľko vecí: nové informácie ohľadom Spider-Mana od Insomniac Games, oznámenia Bloodborne 2 a port Cupheada na PS4 či Nintendo Switch. Niečo sa splnilo, niečo nie, ale tak už to v živote chodí.

Moje osobné top 3

Na prvom mieste je u mňa jednoznačne prezentácia The Last Of Us Part 2.  Drsná a napínavá upútavka ukázala strhujúcu, až surovú gameplay, pri ktorej priamo tuhla krv v žilách. Grafika, fyzika a animácie postáv od prvého dielu urobili obrovský krok vpred a súbojový systém sa dočkal výrazného vylepšenia. Klobúk dolu, Naughty Dog. A keď si uvedomím, že sa v traileri ani na sekundu neukázali nakazení nepriatelia známi z „jednotky“, je úplne evidentné, že sme reálne z hry videli úplné minimum. V plnej verzii sa teda máme na čo tešiť.

E3 2018; The Last of Us: Part 2

Ukážka The Last Of Us Part 2 bola úplne ohromujúca.

Ďalšia budúca bomba, ktorá ma na E3 2018 nadchla, je Sekiro: Shadow Die Twice. Samurajská variácia na Dark Souls (od rovnakých tvorcov), ktorá ale vyzerá dostatočne odlišne na to, aby sme ju nemohli len tak zmiesť zo stola ako recyklovanie úspešnej formuly. Od štúdia FromSoftware môžeme očakávať vysokú obťažnosť, detailný a prepracovaný level dizajn a pamätihodné súboje s bossmi. A už len zo sledovania traileru cítim to isté napätie, aké dobre poznám práve z Dark Souls.

No a do tretice všetko dobré...eee...asi...asi...musím dať Spider-Mana. Jednoducho musím. Od vlaňajšieho E3, kedy som túto hru videl prvýkrát v pohybe, sa tohto titulu nemôžem dočkať a mám dojem, že už aj mojim kamarátom to neustále bľabotanie o „preletoch krásne spracovaným New Yorkom“ a „súbojoch s ikonickými záporákmi“ musí liezť na nervy. Lenže tá hra jednoducho s každým novým trailerom vyzerá lepšie!

E3 2018; Sekiro: Shadows Die Twice E3 2018; Spider-Man

Obrázok 1: Dark Souls vo feudálnom Japonsku a mechanická ruka hlavného hrdinu ako bonus. Čo chcieť viac? Obrázok 2: Spider-Man od Insomniac Games je s každým trailerom lepší a lepší.

Najväčšie prekvapenie

Najviac ma prekvapil rozhodne Cyberpunk 2077 – hra, ktorú som v podstate ignoroval a vlastne som na ňu do E3 2018 nemal názor, nieto zálusk. Potom sa ale objavil trailer zostrihaný zo záberov z herného enginu a môj záujem o akčné RPG odohrávajúce sa v uliciach Night City vzrástol o 100 %. Ďalšie informácie moje nadšenie len podporovali a ja sa teraz priamo trasiem na oznámenie dátumu vydania. Takto, milí priatelia, funguje hype v praxi.

E3 2018; Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 mi až do E3 2018 bol viacmenej fuk, jeden trailer ale všetko zmenil.

Najväčšie sklamanie

Úprimne povedané ma ohromne sklamalo, že sa v hlavných prezentáciách na E3 2018 ani na sekundu neobjavilo Red Dead Redemption 2. Táto očakávaná hra má síce početnú základňu verných fanúšikov, dátum vydania sa ale blíži (26. októbra) a doposiaľ sme nevideli poriadnu ukážku z hry, len pár screenshotov. Snáď sa Rockstar za svojou kovbojskú akciu nehanbí?

E3 2018; Red Dead Redemption 2 E3 2018; Death Stranding

Obrázok 1: Red Dead Redemption 2 sa blíži, na E3 2018 sa ale neukázal. Takto vyzerá sklamanie v priamom prenose! Obrázok 2: Ani po dlhom traileri Death Stranding bohužiaľ stále nechápem. Ale aspoň tam „hrá“ Norman Reedus.

Kto E3 2018 „prehral“?

Všetci, ktorí dúfali, že po novom traileri im Death Stranding konečne začne dávať zmysel. Nie, vážne. Hideo Kojima je osobitý tvorca a jeho ľahko bizarné hry mám veľmi rád, ale ja vážne netuším, čo si o jeho práve pripravovanej počine mám myslieť. Postačilo by, aby mi niekto aspoň v skratke vysvetlil, o čo vlastne „go“. A tiež, čo tam do čerta robí to bábo?! Som ale plne ochotný pripustiť aj možnosť, že to nechápem len ja a všetkým okolo je jasné, ako to Hideo myslel.

A kto E3 2018 „vyhral“?

Ťažká otázka. Zaujímavých titulov a nečakaných oznámení sa na E3 2018 objavilo viac než dosť. Z hľadiska koncentrácie titulov, ktoré vo mne vyvolali úprimné nadšenie, ale nakoniec vyhráva japonský vydavateľ Sony. Bethesda bola s novým Doomom, Wolfensteinom a Rage 2 blízko, ale kalibre typu Last of Us, Ghost of Tsushima, Nioh 2, Death Stranding a Spider-Man v mojich očiach jednoducho len tak niečo neprebije.

E3 2018; Spider-Man E3 2018; Rage 2 E3 2018; Ghost of Tsushima

Obrázok 1: Bude to najlepšia hra so Spider-Manom v histórii? Pravdepodobne. Možno. Asi áno! Obrázok 2: Rage 2 vyzerá z trailerov skvele a pekelne zábavne. Obrázok 3: Ghost of Tsushima vyzerá úplne fenomenálne. Prepracovaný súbojový systém, feudálne Japonsko a úchvatný vizuál sa rovná bod pre Sony.

Celkovo ale E3 2018 vnímam ako vydarený ročník tohto herného sviatku. Hier, na ktoré sa v nasledujúcich mesiacoch môžeme tešiť, sa objavilo dostatok, takže či už hráte na akejkoľvek platforme, o zásobu kvalitných titulov máme postarané na pár rokov dopredu. A o to tu predsa ide predovšetkým. – Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Písaniu o videohrách, či už vo forme samostatných článkov alebo recenzií, sa venujem približne od roku 2017, kedy som svojimi textami začal prispievať na server Zing.cz, aby som neskôr napevno zakotvil v redakcii Alza Magazínu. Mojimi obľúbenými žánrami sú RPG a akčné adventúry z pohľadu tretej osoby, nepohrdnem ale aj nejakým tým zápasom o prežitie v battle royale tituloch. Všeobecne ale pri hrách razím heslo, že skvelá hrateľnosť je nadradená nabúchanej grafike.

Najlepšie hry na E3 2018: prehľad

V nasledujúcej prehľadnej tabuľke nájdete zoznam tých najzaujímavejších hier, ktoré sa na E3 2018 objavili a o ktorých sme vám priniesli článok či reportáž. Ako sami uvidíte, nie je toho práve málo (hoci podľa názorov niektorých našich redaktorov patrila tohtoročná E3 skôr k priemeru). Pre všetky uvedené hry budeme tiež s veľkou pravdepodobnosťou písať recenzie – uvidíme teda, nakoľko sa bude ich výsledná podoba líšiť od bombastických trailerov (pozri stĺpec Trailery v tabuľke).

E3 2018 Hry: tabuľka/prehľad

Hry/ČlánkyŽánerVydavateľVývojárDátum vydaniaTrailerPlatformy
AnthemAkčnáElectronic ArtsBioware22. 2. 2019GameplayPC, PS4, Xbox One
Assassin's Creed OdysseyAkčná adventúra/RPGUbisoftUbisoft Quebec5. 10. 2018GameplayPC, PS4, Xbox One
Battlefield VFPSElectronic ArtsEA DICE19. 10. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
Beyond Good and Evil 2Akčná adventúraUbisoftUbisoft Montpelier?TrailerPC, PS4, Xbox One
Call of Duty: Black Ops 4FPSActivisionTreyarch12. 10. 2018GameplayPC, PS4, Xbox One
Code VeinAkčné RPGBandai Namco EntertainmentBandai Namco Studios28. 9. 2018GameplayPC, PS4, Xbox One
Concrete GenieAdventúraSony Interactive EntertainmentPixelOpus2018GameplayPS4
ControlAkčná adventúra, TPS505 GamesRemedy Entertainment2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Crackdown 3Akčná adventúraMicrosoft StudiosSumo Digital22. 2. 2019TrailerPC, Xbox One
Crash Bandicoot N. Sany TrilogySkákačkaActivisionVicarious Visions29. 6. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One, Switch
Cyberpunk 2077RPG/FPSCD ProjektCD Projekt Red?TrailerPC, PS4, Xbox One
Days GoneAkčná adventúra, Survival horrorSony Interactive EntertainmentSIE Bend22. 2. 2019GameplayPS4
Death StrandingAkčná adventúraSony Interactive EntertainmentKojima Productions?TrailerPS4
Destiny 2: ForsakenFPSActivisionBungie4. 10. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
Devil May Cry 5Hack and Slash, Akčná adventúraCapcomCapcomjar 2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Divinity: Original Sin 2RPGBandai Namco EntertainmentLarian Studios31. 8. 2018TrailerPS4, Xbox One
DOOM EternalFPSBethesda Softworksid Software?Teaser?
Dragon Ball FighterZBojovkaBandai Namco EntertainmentArc System Works2018TrailerPC, PS4, Xbox One, Switch
Dying Light 2Survival horror, Akčná adventúraTechland PublishingTechland2019GameplayPC, PS4, Xbox One
Fallout 76SurvivalBethesda SoftworksBethesda Game Studios14. 11. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
Farming Simulator 19FarmingFocus Home InteractiveGiants Softwarejeseň 2019TrailerPC, PS4, Xbox One
FIFA 19ŠportEA SportsEA Vancouver28. 9. 2018TrailerPC, PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, Switch
FortniteBattle royale, SurvivalEpic GamesEpic Games26. 9. 2017TrailerPC, PS4, Xbox One, Switch, Mobily
Forza Horizon 4PretekárskeMicrosoft StudiosPlayground Games2. 10. 2018TrailerPC, Xbox One
Gears of War 5TPSMicrosoft StudiosThe Coalition2019TrailerPC, Xbox One
Ghost of TsushimaAkčná adventúraSony Interactive EntertainmentSucker Punch?GameplayPS4
Halo InfiniteFPSMicrosoft Studios343 Industries?TrailerPC, Xbox One
Hitman 2Akčná stealth adventúraWarner Bros. interactive EntertainmentIO Interactive13. 11. 2018GameplayPC, PS4, Xbox One
Hunt: ShowdownFPS, SurvivalCrytekCrytek?TeaserPC
Insurgency: SandstormFPSFocus Home InteractiveNew World Interactive2018TrailerPC, PS4, Xbox One
Jump ForceBojovkaBandai Namco EntertainmentSpike Chunsoft2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Jurassic World EvolutionBudovateľská stratégiaFrontier DevelopmentsFrontier Developments12. 6. 2018GameplayPC, PS4, Xbox One
Just Cause 4Akčná adventúra/TPSSquare Enixavalanche Studios4. 12. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
Kingdom Hearts 3Akčná 3D arkádaSquare EnixSquare Enix29. 1. 2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Metro: ExodusFPSDeep Silver4A Games22. 2. 2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Ori and the Will of the WispsSkákačkaMicrosoft StudiosMoon Studios2019TrailerPC, Xbox One
Overkill's Walking DeadKooperačné FPS505 Games, StarbreezeOverkill8. 11. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
PlayerUnknown's BattlegroundsBattle royaleMicrosoft StudiosPUBG Corp.12. 12. 2017TrailerPC, Xbox One
Pro Evolution Soccer 2019ŠportKonamiPES Productions30. 8. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
Quake ChampionsFPSBethesda Softworksid Software2018TrailerPC
Rage 2FPSBethesda Softworksavalanche Studios2019GameplayPC, PS4, Xbox One
Resident Evil 2 RemakeSurvival horrorCapcomCapcom25. 1. 2019TrailerPC, PS4, Xbox One
SatisfactorySurvivalCoffee Stain PublishingCoffee Stain Studios?Trailer?
Sea of SolitudeSkákačka, adventúraEA OriginalsJo-Mei Games2019TeaserPC, PS4, Xbox One
Sea of ThievesOnline, Akčná adventúraMicrosoft StudiosRare20. 3. 2018TrailerPC, Xbox One
Sekiro: Shadows Die TwiceAkčná adventúraActivisionFromSoftware2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Shadow of the Tomb RaiderAkčná adventúraSquare EnixEidos Montreal14. 9. 2018GameplayPC, PS4, Xbox One
Skull and BonesNámorná pirátska akciaUbisoftUbisoft Singapore2019GameplayPC, PS4, Xbox One
Soulcalibur VIBojovkaBandai Namco EntertainmentProject Soul19. 10. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
Spider-ManAkčná adventúraSony Interactive EntertainmentInsomniac Games7. 9. 2018GameplayPS4
Spyro reignited TrilogySkákačkaActivisionToys for Bob21. 9. 2018GameplayPS4, Xbox One
Star Wars Battlefront 2FPS, TPSElectronic ArtsEA DICE17. 11. 2017TrailerPC, PS4, Xbox One
Star Wars: Jedi Fallen OrderThird-personElectronic ArtsRespawn Entertainment?op?
Starfield?Bethesda SoftworksBethesda Game Studios?Teaser?
Starlink: Battle for AtlasAkčná adventúraUbisoftUbisoft Toronto16. 10. 2018TrailerPS4, Xbox One, Switch
Super Smash Bros. ultimateBojovkaNintendoBandai Namco Studios Sora Ltd.7. 12. 2018VideoSwitch
The Crew 2PretekárskeUbisoftIvory Tower29. 6. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
The Elder Scrolls VIRPGBethesda SoftworksBethesda Game Studios?TeaserPC, PS4, Xbox One
The Elder Scrolls: BladesAkčné RPGBethesda SoftworksBethesda Game Studios2018TrailerMobily
The Elder Scrolls OnlineMMORPGBethesda SoftworksZeniMax Online StudiosVyšloTrailerPC, PS4, Xbox One
The Last of Us: Part 2Akčná adventúraSony Interactive EntertainmentNaughty Dog?GameplayPS4
The Sinking CityDetektívna adventúraFrogware GamesFrogware games21. 3. 2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Tom Clancy's The Division 2Taktická online akciaUbisoftMassive Entertainment15. 3. 2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Total War: Three KingdomsStratégiaSEGAThe Creative Assembly2019TrailerPC
Twin MirrorAdventúraBandai Namco EntertainmentDontnod Entertainment2019TrailerPC, PS4, Xbox One
Unravel TwoPlošinovkaElectronic ArtsColdwood Interactive9. 6. 2018TrailerPC, PS4, Xbox One
Wolfenstein: YoungbloodFPSBethesda SoftworksMachineGames2019TeaserPC, PS4, Xbox One

Konferencia Electronic Arts na E3 2018 (Reportáž) - konzervatívna jazda s mobilnou vložkou

Hry: Anthem, Battlefield V, FIFA 19, Madden NFL 19, NBA Live 19, Star Wars Battlefront 2, Sea of Solitude, Unravel Two, The Sims 4 – ročné obdobia

E3 2018, EA

 1. Prezentácia Anthem na E3 2018 obnovila obavy z kopírovania Destiny
 2. Battlefield V zatiaľ na E3 2018 ukázal len multiplayer
 3. Star Wars pozitívni jedinci budú z E3 2018 zrejme sklamaní
 4. FIFA 19, Madden NFL 19 a NBA Live na E3 2018 nechýbali, kde sa ale stratilo NHL?
 5. Program EA Originals na E3 2018 nesklamal
 6. Na E3 2018 sa predstavila nová vízia Command and Conquer
 7. The Sims 4 si našlo na E3 2018 svoju cestu
 8. Opatrný prístup vo vydávaní hier kontrastuje s príklonom ku streamovanému hraniu

(9. 6. 2018) Už je to tu, konferencie E3 2018 v Los Angeles oficiálne odštartovala. Prvým vydavateľským gigantom, ktorý mohol predstaviť svoje produkty pre nadchádzajúce obdobie, sa stal Electronic Arts (EA) so svojou akciou EA Play. V dnešnej reportáži vám prinesieme náhľad na všetky očakávané kúsky a niekoľko málo prekvapení, ktoré si EA nachystala. Väčšina našich istých tipov sa nakoniec na projekcii objavila, ale vysnívané pokračovania alebo nové značky na show chýbali.

Živé vysielanie z celej akcie začalo už hodinu pred prezentáciou prítomným novinárom. Mimo niekoľkých interných informácií z EA sme sa dozvedeli o prídavku The Sims 4, v ktorom sa objavia ročné obdobia. Od ôsmej hodiny sa už všetko točilo okolo veľkých titulov roku 2018 a 2019. Prvé miesto zaujal Battlefied V a jeho multiplayer, ktorému neskôr sekundovali športové tituly, v ktorých sa podivuhodne pozabudlo NHL. Nezabudlo sa však na Star Wars, ale nová značka oznámená nebola. Milým prekvapením bolo intermezzo EA Originals predstavujúce tituly Unravel Two (dokonca je teraz k dispozícii) a Sea of Solitude. Po zabudnuteľnej mobilnej pauze sa s najlepším nakoniec vytasil veľmi podrobný pohľad na Anthem. Poďme sa na jednotlivé tituly pozrieť bližšie podľa toho, ako nás zaujali.

Prezentácia Anthem na E3 2018 obnovila obavy z kopírovania Destiny

Temné myšlienky milovníkov vesmírnych dobrodružstiev sa naplnili. Anthem, vlajková loď EA a štúdia Bioware, so svojím herným poňatím blíži jednými milovanému, druhými proklínanému opusu Destiny. Vývojári sa totiž rozhodli v otvorene pojatom svete kombinovať singleplayerové a multiplayerové prvky do jedného balíka. Podobne ako v uvedenom Destiny tak budete v rámci Anthem prežívať svoj vlastný príbeh, plniť výzvy a úlohy, skúmať mesto a hovoriť s miestnymi obyvateľmi, ale von sa vám samotným veľmi chcieť nebude. Vonkajšie postapokalyptické prostredie je totiž dosť nepriateľské a s veľkými výzvami v podobe obrovských monštier si sami rozhodne neporadíte. Budete preto odkázaní na spoluprácu s ďalšími hráčmi vo vhodne zloženej skupine.

Tvorba družiny bude základom úspešne vykonanej akcie, pretože musíte nakombinovať štyri predstavené triedy oblekov Javelin. Chápete správne, na vašej postave zase tak veľmi nezáleží, všetko sa bude točiť okolo exoskeletonov, ktoré budete môcť voľne meniť, vybavovať a preskinovávať podľa nálady. K dispozícii vám bude klasický bojovník Ranger, ťažkou artilériou vybavený Colossus, agilný Interceptor a technológií vládnuci Storm. So všetkými triedami sa môžete bližšie zoznámiť vo videu nižšie, alebo v aktualizácii na našom webe. Určite vás rovnako ako nás ohromí grafické spracovanie a ladnosť pohybov vo vzduchu, po zemi alebo dokonca v podvodnej ríši. Fanúšikovia Bioware a Destiny si krúžkujú dátum 22. februára 2019.Battlefield V zatiaľ na E3 2018 ukázal len multiplayer

Veľký počet zvedavcov tiež čakalo na nové informácie o Battlefielde V. Electronic Arts však na svojej konferencii v rámci E3 2018 uspokojila ich chute len napoly. Mimo známych informácií o zameraní singleplayeru na interné príbehy hrdinov v menej známych konfliktoch druhej svetovej vojny totiž viac zástupcovia štúdia DICE nepovedali. Musíme počkať na show v podaní Microsoftu, kde sa snáď dozvieme viac. Namiesto toho nám však dovolili nahliadnuť do hráčmi milovaného multiplayeru. Potvrdili možnosti customizácie vášho avatara (vrátane pohlavia) a deštrukcii prostredia ako súčasť hrateľnosti, čo sa dalo čakať. Čím však mnohým vyrazili dych, bolo oznámenie zakomponovaných režimov. Mimo svojich klasík totiž DICE podľahli vábeniu zápasov battle royale, ktoré vraj prispôsobili potrebám Battlefieldu V. 19. októbra sami uvidíme, ako sa s tým popasujú. Dovtedy pre viac informácií sledujte naše aktualizácie.Star Wars pozitívni jedinci budú z E3 2018 zrejme sklamaní

Nádej všetkých vyznávačov Sily zhasli hneď na začiatku bloku o univerze George Lucasa. Zástupca štúdia Respawn sa totiž objavil len v publiku. Vďaka zvedavým otázkam moderátorky prezradil aspoň názov projektu, na ktorom s kolegami pracuje – Star Wars: Jedi Fallen Order, ktorý sa bude týkať mladého padawana v temných časoch honov na Jediov medzi tretím a štvrtým dielom filmovej série. Svetlo sveta potom zbadá cez prázdniny 2019. Potom už dostali priestor tvorcovia Battlefront 2, ktorí podrobne predstavili sezónu inšpirovanú snímkom o Hanovi Solovi a budúce plány so svojím dielom. Počas ďalších aktualizácií a prídavných balíčkov sa totiž zameria na spracovanie Klonových vojen a prinesú postavy generála Grievousa, grófa Dookua, Obi-wana Kenobiho a Anakina Skywalkera. O všetkých novinkách sa dozviete v našom článku.FIFA 19, Madden NFL 19 a NBA Live na E3 2018 nechýbali, kde sa ale stratilo NHL?

Presne podľa predpokladov sa najväčší priestor v rámci športových hier venoval Fife, ktorá svoju prezentáciu Rozdelila medzi novinky o nadchádzajúcej FIFA 19 a prebiehajúce majstrovstvá sveta v aktuálnej FIFA 18, o čom sme vás nedávno informovali. Oslavou sviatku futbalu by mala byť voľná trial verzia, v ktorej si milovníci zeleného koberca môžu zdarma vyskúšať svoje futbalové zručnosti. Potrénovať bude treba, pretože v novej FIFA 19, ktorej tvárou je opäť Cristiano Ronaldo, sústredíte všetky svoje sily na boj o pohár Ligy majstrov, na ktorý konečne EA získala licenciu. Je prekvapujúce, že sa vôbec nehovorilo o Európskej lige, ale tá zrejme nie je dosť atraktívna pre veľkolepú demonštráciu v rámci E3 2018. Ďalšie čriepky informácií by sa mali objaviť počas prázdnin, takže do vydania 28. septembra je ešte dosť času.

O ďalších hrách zo športovej stajne sme sa od zástupcov EA veľmi nedozvedeli. Madden NFL 19 svoj priestor venovala rozhovore s profesionálnym esportovým hráčom v sprievode záberov zo samotnej hry, ktorá opäť pobeží na Frostbite engine. Dynamika stretov vyzerá naozaj podarene, takže by nás nový diel amerického futbalu vychádzajúci 7. augusta nemusel sklamať. Ešte menej drahocenného času dostalo NBA LIVE 19. Z traileru však môžeme hádať, že sa tvorcovia mimo vytvorenia kvalitnej simulácie basketbalu zamerali aj na jeho streetovú podobu, ktorú môžeme okúsiť 7. septembra. Bohužiaľ sa neukázal nový diel hokejového NHL, golfové PGA ani UFC.Program EA Originals na E3 2018 nesklamal

Naše skryté nádeje na prekvapenie sa počas konferencie zúfalo upínali k indie iniciatíve EA Originals. Zatiaľ vždy prišla so zaujímavými nápadmi a ani na E3 2018 nesklamala. Vrátil sa totiž náš milovaný vlnený panáčik Yarn s novými dobrodružstvami. O príbehovom pozadí zatiaľ veľa nevieme, ale Unravel Two ponúkne kooperáciu, pretože dvojka v názve neskrýva len pokračovanie, ale tiež počet hrateľných postáv. Modrý kamarát bude s Yarnym čeliť novým výzvam a riešiť zložité hádanky, u ktorých bude potrebná vzájomná spolupráca. Ak budete sedieť pred obrazovkou sami, môžete obe vlnky spojiť dohromady, ale oveľa väčšia zábava vás bude čakať s kamarátom po ruke, pretože Unravel Two podporuje lokálnu kooperáciu. A najväčšia bomba na záver – Unravel Two vyšiel dnes.

Druhým oznámeným titulom v rámci EA Originals sa stal počin nemeckého štúdia Jo-Mei s názvom Sea of Solitude. Temne ladená adventúra sa zaoberá odvrátenými stránkami ľudskej povahy. Je o mladej dievčine menom Kay, ktorá sa premenila kvôli svojim negatívnym vlastnostiam na netvora. Budeme sledovať jej púť za znovunájdením človečenstva, ktorá bude lemovaná mnohými alegorickými námetmi inšpirovanými dnešnom svetom (spomínate na RíME?). Zatiaľ sme videli len trailer, z ktorého nám bolo chvíľami úzko. Na začiatku roka 2019 zistíme, s akým úspechom sa titul Sea of Solitude (s veľavravnou skratkou SOS) predstaví svetu.

Na E3 2018 sa predstavila nová vízia Command and Conquer

Pravdepodobne najväčší šok a pre mnohých sklamanie bolo predstavenie mobilnej verzie slávnej série Command and Conquer s podtitulom Rivals. Obľúbenej RTS stratégii tak na počítačoch zrejme odzvonil umieráčik, pretože EA s ňou chce preraziť na mobilnom trhu. Z nášho pohľadu ide o ďalšiu z čoskoro zabudnutých hier, ktoré síce majú známu značku a slávnu predlohu, ale podobných kúskov nájdete na Google Play a App Store kopu. Možno sa však pletieme a nakoniec sa z Command and Conquer: Rivals stane novodobý hit, v ktorom sa budú usporadúvať veľkolepé turnaje. Čas ukáže, ako sa k titulu hráči postavia.The Sims 4 si našlo na E3 2018 svoju cestu

Zrejme sa čudujete, prečo na tomto mieste píšeme o hre The Sims 4, keď sa vo vysielacom čase Electronic Arts vôbec neobjavila. Ono vysielanie z E3 2018 začalo totiž o hodinu skôr a dvaja moderátori pobehovali po EA Play, kde spovedali rôznych vývojárov. Jedni z nich predstavili DLC pre obľúbenú celorodinnú zábavu The Sims 4 s podtitulom Seasons (obdobie). Vďaka prídavnému balíčku tak vo svete simíkov začne padať sneh, prídu letné horúčavy alebo jesenné dažde. Dané obdobia so sebou prinesú rad detských radovánok (anjelikovia v snehu) a samozrejme príslušné sviatky (Halloween či Vianoce). Všetko v sprievode obrovského množstva typického humoru, ktorý sériu neodmysliteľne sprevádza. Na vaše disky sa DLC The Sims 4: Seasons prirúti 22. júna.Opatrný prístup vo vydávaní hier kontrastuje s príklonom ku streamovanému hranie

Ako sami môžete pozorovať, Electronic Arts na svojej prezentácii v rámci výstavy E3 2018 nijako neohromila. Na projekciách sa striedali očakávané tituly, ktoré občas prenechali miesto propagácii samotnej EA (za lootboxy sa teraz prispieva na charitu). Z pokoja nás vyviedli len správy, ktoré sa vymykali konzervatívnemu vedeniu vydavateľského domu. Asi najväčším šokom je plánované zavedenie streamovaného hrania a rozbehnutie služby Origin Acces Premier, v ktorom si budete môcť za mesačný poplatok zahrať všetky tituly EA, vrátane tých najnovších.

Inak sa nájde množstvo ďalších poznatkov, ktoré treba po piatkovom večeri vstrebať: battle royale v Battlefielde V, Klonové vojny v Battlefront 2, Liga majstrov vo FIFE 19 alebo dva prírastky do projektu EA Originals (Unravel Two, Sea of Solitude). Vyložene nás naštvalo zneužitie značky Command and Conquer na mobilné účely. Na to sme však po chvíľke zabudli, pretože zlatým klincom večera mala byť záverečná chvíľka s Anthem, ktorá v nás počas desiatich minút vzbudila skôr obavy z veľkého počtu podobností s Destiny ako nadšenie z nového titulu. Takže nezostáva než dúfať, že sa kopírovaniu Bioware podarilo vyhnúť. Electronic Arts sa na E3 2018 teda veľmi nepredviedla, ale vyložene ani nesklamala.

EA na E3 2018 – Predikcie

EA na E3 2018: veľmi istá budúcnosť, ale s možným prekvapením?

Čas: 9. 6., 20:00 CET | Stream: twitch.tv youtube.com | Hry: Anthem, Battlefield V, Športové hry, Star Wars Battlefront 2

 1. Anthem – Nástupca Destiny?
 2. Battlefield V – Menej známe zákopy
 3. Športové hry – Športom ku zdraviu
 4. Star Wars Battlefront 2 – EA v ďalekej galaxii
 5. EA Originals na E3 2018
 6. Možno príde aj kúzelník, alebo prekvapenie v podaní EA?

Electronic Arts (EA) drží medzi hráčmi smutný post najnenávidenejšieho vydavateľa počítačových hier. S touto stigmou by človek povedal, že sa o nich nikto nebude zaujímať. Ale opak je pravdou. Konferencia EA z losangelskej E3 patrí k najsledovanejším prezentáciám vôbec. Pritom sa málokedy dočkáme nejakého prekvapenia, pretože EA ide vo svojich konzervatívnych koľajach a len zriedka sa rozhodne riskovať. Sami ste si možno všimli, že názvy EA titulov končia číslovkou, a to často veľmi vysokou.

Napriek tomu sa podľa nás netreba báť nudného divadla. Určite sa pripravte na výživný program plný športových titulov, ktoré budú zase o niečo lepšie ako minulý rok, aj keď asi nepríde tak veľký šok, ako keď sa využil engine Frostbite vo Fife (na ktorého plnú aplikáciu čakáme v NHL). Ďalšie značky, ktoré sa celkom iste dočkajú plnej podpory, budú multiplayerové strieľačky Battlefield V a Star Wars: Battlefront 2. V prípade piateho Battlefieldu už sa objavujú čriepky informácií teraz a ani hra z Lucasovho univerza nezostáva pozadu.

Vrcholom úvodnej konferencie E3 2018 sa pravdepodobne stane Anthem, ktorý väčšinu pozornosti získal už vlani. Očakávame oveľa dlhšie videomateriály bližšie predstavujúce hrateľnosť, ktorá bola naposledy len ľahko naznačená. S trochou šťastia sa snáď EA prirúti s novou AAA značkou, z ktorej nám spadne sánka na podlahu, ale skôr počítame s novými titulmi v rámci indie odnože EA Originals. Americký herné moloch veľmi rád dáva najavo, že podporuje aj menšie projekty, takže nová IP typu Unravel, Fe či A Way Out je takmer istotou.

Anthem na E3 2018 – Nástupca Destiny?

Rad fanúšikov sci-fi žánru s RPG prvkami sa bála, že po problémoch so štvrtým Mass Effect sa EA zatvrdí a nebude riskovať s ďalším podobným titulom. Ale chyba lávky, na E3 v roku 2017 sa vytasila s úplne novou značkou Anthem pod taktovkou štúdia BioWare. Necelých desať minút prezentácie prikoval divákov v sále aj u obrazoviek do kresiel a neveriacky sa kochali tým, čo dokáže tretia generácia enginu Frostbite.

Od E3 2018 očakávame obrovský nášup informácií k tejto novej značke, ktorá by mala vyjsť na začiatku roka 2019. Prezentácia by sa mohla zamerať na priblíženie príbehu a zoznámenie s postavami. Určite by sme boli radi za exkurziu medzi divokú faunu, ktorá si ľudský druh zaradila na svoj jedálniček. Vôbec by sme sa nečudovali, keby EA podstatnú časť materiálov venovala detailnejším ukážkam boja, v ktorom využijete rôzne útočné štýly v kombinácii s RPG vylepšovaním obleku Javelin. Na Electronic Arts možno pozorovať veľkú vieru v Anthem. O dôležitosti novej značky svedčí zainteresovanie hneď troch popredných členov BioWare, ktorí ukážu svoj najnovší titul svetu.Battlefield V na E3 2018 - Menej známe zákopy

Druhým klincom večera bude bezo sporu Battlefield V, na ktorom pracujú veteráni zo štúdia DICE. Po ich obrovskom úspechu s počinom z prvej svetovej vojny sa v čase posunieme do druhého celosvetového sporu. Vynechať by sme mali prežitá bojisko ako Omaha Beach v prospech niternějšího zážitku na menej známych frontoch celej planéty. Singleplayerové by sa malo nadviazať na veľmi populárne War Stories z Battlefield 1 , o ktorých už teraz vieme, že sa vžijeme do osudov členky nórskeho odboja. Najskôr sa teda na tohtoročnej E3 dočkáme predstavenie ďalších hrdinov.

Z nášho preview už viete, že mimo príbehové misie sa myslelo aj na kooperatívne hráča, ktorí budú spolupracovať počas náhodne generovaných misií prostredníctvom módu Grand Operations, ktorý dostane s pravdepodobnosťou atakujúci istotu veľký priestor. Podobne veľké očakávania máme od predstavenia multiplayerových variácií, na ktorých stojí celá popularita Battlefieldu. Bude určite zaujímavé sledovať, ako sa vývojári postaví k obrovskej popularite battle royale hier. Podľa svojich slov tento prvok značne obmenili, aby poskytli dokonalý zážitok. No, uvidíme, ako veľmi sa táto informácia na E3 2018 stretne s pravdou.FIFA, MADDEN, NHL, NBA a ďalšie športové hry na E3 2018 – športom ku zdraviu

Už od deväťdesiatych rokov si EA uzurpuje prvé miesto na poli športových hier a nebojí sa svojou dominanciou pochváliť. Po veľkých zmenách v sériách FIFA a MADDEN, v ktorých sa výrazne prejavila obmena enginu, tento rok očakávame podobné ohlásenie pre hokejovú alebo basketbalovú vetvu. Podľa nás okradnutí pravdepodobne fanúšikovia u nás obľúbeného hokeja, pretože na trhu nemá séria NHL konkurenciu a EA sa preto nikam neponáhľa. Svetlá reflektorov sa tak zrejme zamerajú na sériu NBA Live, na ktorej miesto sa tlačí rival v podobe značky NBA 2K19. Uvidíme, ako sa situácia okolo týchto nekonečných seriálov vyvinie.

Neprekvapilo by nás, keby sa EA na E3 2018 neváhala využiť získaných futbalových licencií a rozhodla sa predviesť veľkú šou v spojení s priebežne konajúcimi majstrovstvami sveta, ktoré už teraz môžete zadarmo inštalovať v rámci DLC do FIFA 18. Do vyhlásenia sa určite dostanú novo vyjednané práva na Champions League a Európsku ligu. Futbal je vlajkovou loďou, takže sa nebudeme čudovať, keď menej dominantná séria ako golfové PGA Tour alebo UFC nezískajú vôbec žiadny, popr. minimálny priestor.Star Wars Battlefront 2 na E3 2018 – EA v ďalekej galaxii

EA využije svoj priestor na propagáciu investičných istôt. Pravdepodobne nebude veľmi tlačiť dopredu rozširujúci obsah pre Star Wars: Battlefront 2, pretože hráči majú stále na jazyku pachuť loot boxu. Napriek tomu sa o Star Wars hovoriť bude v spojitosti s balíčkom k filmu Han Solo a vôbec by sme sa nečudovali predstaveniu budúcnosti hry v rámci ďalších DLC. Avšak pozor, stále visí vo vzduchu otáznik nad novým titulom z prostredia Hviezdnych vojen. Za poriadnu príbehovú hru z Lucasovho univerza čoby náplasť za plytký singleplayer Battlefront 2 by sme boli naozaj vďační.EA Originals na E3 2018

A samozrejme, ako sme naznačili v úvode, určite sa objaví nový titul z prostredia EA Originals. Naozaj netušíme, s čím sa Electronic Arts vytasí tentoraz, pretože mix zločineckej kooperativky, lietajúceho zvieratka a panáčika z vlny z posledných dvoch rokov dáva tušiť veľkú vývojársku slobodu. Z nášho pohľadu by potešila dobre urobená plošinovka, pretože tie sa kvalitatívne podarili viac než A Way Out, ktorý časom upadol do stereotypu.Možno príde aj kúzelník, alebo prekvapenie v podaní EA?

A teraz sa pustíme do všeobecne obľúbených fabulácií, aj keď je pravda, že zrovna EA k nim veľa priestoru nedáva. Avšak, minimálne jedno prekvapenie by pre E3 2018 v zálohe mať mohla, ale akým smerom sa vydá, je zatiaľ vo hviezdach. Svet Mass Effectu je v ľade a BioWare je rovnako plne zamestnaný Anthemom, takže sa neprirúti ani Dragon Age. Need for Speed vlani nezvládol niekoľký reštart série, takže tu tiež nič nevykvitne. Otvára sa tak priestor pre žánre, na ktoré sa zatiaľ nedostalo – hororový Dead Space, parkourový Mirror Edge či niečo „rodinného“ razenia?

Práve na segment hier pre všetkých by sme asi vsadili najviac. Štvrtý Sims to skôr nebude, ale stále máme otvorený priestor rozširujúcich DLC. Tento rok sa simíci pozreli na mobily, možno sa EA zameria na prenosné zariadenia. A čo rodinná konzola Switch? Na exkluzivitu pre platformy Nintenda je EA zrejme skostnatená, ale napríklad vlaňajšia fúzia japonského giganta z Ubisoftu u Mario Rabidds ukázala, že nemusí ísť o zlú spoluprácu. Ako sa veci majú, zistíme už v sobotu večer.

Microsoft/Xbox na E3 2018 – Microsoft príjemne prekvapil plejádou nových titulov

Hry: Crackdown 3, Cyberpunk 2077, Devil May Cry 5, Dying Light 2, Fallout 76, Forza Horizon 4, Gears of War 5, Halo Infinite, Just Cause 4, Kingdom Hearts 3, Ori and the Will of the Wisps, Sekiro: Shadows Die Twice, Shadow of the Tomb Raider, The Division 2 a ďalšie

E3 2018, Microsoft, Xbox

 1. Tri nové tituly z Gears od War univerza na E3 2018 – Gears of War 5, Gears Tactics a Gears Pop!
 2. Forza Horizon 4 prichádza s premenlivými ročnými obdobiami
 3. Halo Infinite vracia do hry Master Chiefa
 4. Crackdown 3 sa na E3 2018 pripomenul zábavným gameplay trailerom
 5. Sekiro: Shadows Die Twice – nový titul od FromSoftware
 6. Cyberpunk 2077 na E3 2018 – Poľské cyberpunkové RPG sa odhaľuje
 7. Devil May Cry 5 – Dante je späť
 8. Metro Exodus na E3 2018 – zo stiesnených tunelov až na povrch
 9. Battlefield V, Shadow of The Tomb Raider a The Division 2 v nových ukážkach
 10. Nové informácie o Fallout 76, Just Cause 4 a Sea of Thieves
 11. Oznámenie Dying Light 2, Jump Force a dátum vydania Kingdom Hearts 3
 12. Ori and the Will of the Wisps, We Happy Few a Battletoads
 13. Microsoft na E3 2018 ukázal celkom 50 hier a oznámil odkúpenie niekoľkých štúdií

(11. 6. 2018) V našej predikcii, kde sme odhaľovali nielen aké tituly si MS so sebou na E3 2018 privezie, ale aj celkový obraz konferencie, sme sa trafili najmä v druhom spomínanom. Microsoft pripravil veľmi dynamickú a hrami nabitú šou, ktorá mala spád a novo oznámené, exkluzívne tituly sa v rýchlej kadencii striedali so svetovými premiérami multiplatformových hier. Oproti predchádzajúcim rokom tak zelený gigant z Redmondu otočil o stoosemdesiat stupňov. Vykašlal sa na služby a zameral sa na hry, a to hneď na niekoľko spôsobov. Predstavil nové exkluzívne tituly pre Xbox One aj PC, ukázal v rámci svetovej premiéry desiatky nových hier a tiež oznámil akvizíciu nových štúdií. Ak sme sa totiž v našej „pred E3“ predikcii sťažovali na to, že Microsoft má nedostatok vlastných vývojárskych štúdií, aj tu sa naša veštecká guľa nemýlila. Zoskupenie Microsoft Studios sa totiž rozrástlo hneď o päť viac či menej zabehnutých firiem.

Ako už je na podobných podujatiach zvykom, to najlepšie prišlo na konci. Hádali sme trojicu hier z Gears of War série a tá tiež prišla. Na začiatku sa predstavilo nové Halo s podtitulom Infinite a takisto očakávaná Forza Horizon 4 s unikátnym systémom dynamickej zmeny ročných období. Z exkluzivít nechýbal ani Crackdown 3, ktorý sa vytasil s novými gameplay zábermi, rovnako ako úplne čarovná plošinovka Ori and the Will of the Wisps.

Na prezentácii sa ukázali aj očakávané tituly ako Playerunknown's Battlegrounds (PUBG), Shadow of the Tomb Raider alebo Tom Clancy's The Division 2, ale Microsoft dokázal aj prekvapiť a zároveň potešiť oznámením/updatmi titulov, ako je Cyberpunk 2077 od poľských CD Projekt RED, skvelo vyzerajúci Metro Exodus alebo Sekiro: Shadow Die Twice, čo je nový projekt od legendárneho štúdia FromSoftware. Kompletný zoznam prezentovaných hier s podrobnosťami nájdete nižšie, zoradené sú podľa toho, ako veľmi nás zaujali. Microsoft mal ale tento rok tak nabitý line-up, že prakticky celý zoznam „vonia“ skvelými titulmi a láskou k hernému priemyslu.

Tri nové tituly z Gears od War univerza na E3 2018 – Gears of War 5, Gears Tactics a Gears Pop!

Predpovede sa vyplnili. Microsoft oznámil hneď tri tituly z prostredia Gears of War, pričom všetko odpálil odhalením mobilného spin-offu Gears Pop!, čo je roztomilá mobilná akcia pre iOS a Android, ktorá vyjde v budúcom roku. Ešte než sa ale stačili diváci rozpozerať, bolo predstavené Gears Tactics, čo má byť ťahová stratégia najskôr v štýle populárneho XCOM a rozhodne nemá ísť o menej významný titul. Gears Tactics vraj ponúknu plnohodnotný príbeh, avšak je trochu zarážajúce, že Microsoft hovorí iba o vydaní na Windows 10. Dátum vydania zatiaľ nepoznáme.

Ani Gears Tactics sa však na pódiu veľmi neohriali. Všetko bolo zakončené oznámením plnohodnotného pokračovania tejto akčnej série, ktorá nesie názov Gears of War 5. To pripravuje štúdio Coalition a oznamujúci trailer okamžite potvrdil návrat Marcusa Fenixa, ktorý ale nebude hlavným hrdinom. Ústrednou postavou hry sa stane drsná Kait a zdá sa, že do série prinesie úplne nový prvok. Hoci sme z oznámenia nového Gears od War priamo nadšení, trochu nám v traileri chýbala čisto mužská akcia plná testosterónu a trápnych hlášok (pre sériu typických). Zatiaľ je však veľmi skoro čokoľvek hodnotiť. A na záver ešte pár čísel – Gears od War 5 si zahráme v 4K pri 60 snímkach za sekundu, počkať si však budeme musieť až na budúci rok.Forza Horizon 4 prichádza s premenlivými ročnými obdobiami

Oznámenie Forzy Horizon 4 na E3 2018 bolo prakticky isté, napriek tomu ale dokázala prekvapiť. Prvou vecou, ktorú sme mohli už z úvodných sekúnd oznamovacieho traileru vyčítať, bolo nové prostredie. Štvrtý diel sa odohráva na území Veľkej Británie, presnejšie povedané v Škótsku a na britskom pobreží. Tu samozrejme človeku hneď napadne typické miestne daždivé prostredie, avšak nemusíte sa báť iba rozmáčaných poľných ciest a vlhkého asfaltu.

Zásadným prvkom Forzy Horizon 4 budú dynamické ročné obdobia. Okrem striedania dňa a noci sa tak v pravidelných cykloch bude striedať zima, jar, leto a jeseň. Snáď nie je ani potrebné dodávať, že so zmenou počasia sa adekvátne upraví aj vplyv prostredia na jazdné vlastnosti. Že v zime budete musieť brzdiť skôr do zákrut a za daždivej jari si blatom zašpiníte karosériu, je už dnes považované za samozrejmosť, avšak zaujímavo vyzerá skutočnosť, že v zime zamrznú všetky vodné plochy a vďaka tom bude možné sa dostať na predtým nedostupné miesta.

Microsoft samozrejme využije silu svojej konzoly Xbox One X, takže si Forzu Horizon 4 zahráme ako v 4K rozlíšení s HDR, tak aj pri 60 snímkach za sekundu, čo bude pre sériu vôbec prvýkrát. Vozová ponuka obsiahne cez 450 automobilov od viac ako 100 licencovaných výrobcov. Forza Horizon 4 vyjde 2. októbra exkluzívne pre Xbox One a PC s Windows 10.Halo Infinite vracia do hry Master Chiefa

Dosť možno najväčšou značkou na celej konferencii bolo Halo, hoci mu bolo venované celkom málo času. Zatiaľ totiž nie je príliš o čom hovoriť. Microsoft oznámil, že štúdio 343 Industries pracuje na novom dieli s názvom Halo Infinite, ktoré sa zameria na Master Chiefa, jednu z najväčších ikon Xboxu. Oznamujúci trailer je zároveň prezentáciou nového enginu Slipspace, ktorý štúdio vytvorilo špeciálne pre Halo Infinite a treba dodať, že hra vyzerá minimálne z traileru naozaj nádherne. S minimom ďalších informácií však prichádza tiež nutnosť utrieť pomyselnú slinu. Dátum vydania totiž nie je známy a vzhľadom na oznámeným hry sa zdá ako najviac pravdepodobný až koniec budúceho roka.Crackdown 3 sa na E3 2018 pripomenul zábavným gameplay trailerom

Podľa očakávania nemohol chýbať ani Crackdown 3, ktorému sa nevyhol ďalší odklad (na február budúceho roka). Prezentačné video ukazuje humornú stránku hry a herné možnosti, ktoré zahrňujú všetko od zbesilej akcie so šialenými zbraňami až po mnoho dopravných prostriedkov, ako inak než tiež dosť šialených. Sekundárnym zistením je však bohužiaľ aj to, že Crackdown 3 vyzerá stále rovnako ako pred rokom či dvoma. Hýri síce farbami, ale grafické spracovanie nie je nijako ohromujúce, rovnako ako napríklad animácie postáv. Dúfajme, že odklad hry na február 2019 bude prospešný.Sekiro: Shadows Die Twice – nový titul od From Software

Sekiro: Shadows Die Twice bolo oznámené už na minuloročnom The Game Awards, avšak odvtedy sa po hre zľahla zem. Jej prítomnosť práve na prezentácii Xboxu počas E3 2018 tak bola príjemným prekvapením. V hre sa vžijeme do úlohy „jednorukého vlka“, čo je podľa všetkého chladnokrvný bojovník, ktorý má iba jedinú úlohu – zachrániť svojho majstra a pomstiť sa nepriateľovi. Sekiro: Shadows Die Twice je zasadené do Japonska v 16. storočí, pričom autori sľubujú obrovských nepriateľov a dynamickú akčnú hrateľnosť.

Jej jadro majú tvoriť krvavé súboje, v ktorých využijete najmä svojou protetickú ruku, ktorú by malo ísť upravovať, rovnako tak ale budete šermovať mečom a ďalšími sečnými zbraňami – tie spolu s ďalším vybavením nájdete v rozľahlých lokáciách. Medzi nástrojmi nemá chýbať napríklad hák a k slovu by sa mal dostať aj stealth prístup. Viac toho o tomto tajomnom titule nevieme, dočkať by sme sa ho ale mali už budúci rok, kedy Sekiro: Shadows Die Twice vychádza na PC, Xbox One a PlayStation 4.Cyberpunk 2077 na E3 2018 – Poľské cyberpunková RPG sa odhaľuje

Konečne! Dlhých šesť rokov sme o existencii tohto RPG od poľských CD Projekt RED vedeli a hladní po ďalších informáciách hltáme nový trailer. Ten sa zameriava na život v meste Night City, ktoré na jednej strane hýri modernými technológiami, rýchlymi autami a nalešteným životným pozlátkom, na strane druhej z neho ale priamo kričí korupcia a prehnitosť. Celý trailer je vraj renderovaný priamo v engine hry, takže zhruba takto by mal Cyberpunk 2077 vyzerať, čo rozhodne neznie zle. Na dátum vydania a ďalšie informácie si ešte budeme musieť počkať.Devil May Cry 5 – Dante je späť

Capcom a autor série DMC Hideaki Itsuno prostredníctvom E3 2018 Xbox konferencie oznámil nový prírastok do série Devil May Cry. Devil May Cry 5 sa odohráva po odvrátenej invázii pekelnej légie, avšak teraz prichádza hrozba nová. Tej sa postaví dvojica hlavných hrdinov na čele s obľúbeným Dantem a lovcom démonov Nerom, ktorému bude pomáhať jeho robotická ruka. Dvojicu hlavných postáv potom pravdepodobne doplnia ešte Nico, čo sú kriminálnici so záľubou v strelných zbraniach. Autori lákajú na charakteristickú hrateľnosť plnú dynamických súbojov, ktoré poháňa RE engine z Resident Evil 7. Devil May Cry 5 by mal vyjsť na jar budúceho roka.

Metro Exodus na E3 2018 – Zo stiesnených tunelov až na povrch

Obdiv obecenstva na E3 2018 si pre seba odhryzlo aj pokračovanie série Metro s podtitulom Exodus. V treťom dieli, ktorý tiež vychádza z knižnej sérii Dmitrija Glukhovského, sa pozrieme do podstatne otvorenejších lokácií. Veľmi pekný trailer s ešte krajšími gameplay zábermi nám prezentuje doteraz nevidené priestranstvá, nové zbrane, ich vylepšovanie a rovnako tak nové postavy a ich zmutovaných nepriateľov. Okrem atmosféry tak hustej, že by sa dala krájať, trailer prináša aj jednu veľmi podstatnú informáciu: dátum vydania. Metro Exodus vyjde 22. februára 2019 rovnako ako kooperatívna online akcie Anthem alebo akčná adventúra so zombíkmi Days Gone. To bude teda deň!Battlefield V, Shadow of The Tomb Raider a The Division 2 v nových ukážkach

Na E3 2018 počas Microsoft konferencie si prišiel prihriať svoju videohernú polievočku aj rad ďalších titulov. Dočkali sme sa príbehového traileru na Battlefield V, ktorý nám ale prakticky nič nepovedal, snáď len to, že v jednej z jeho častí sa vžijeme do úlohy nórskeho dievčaťa Nordy, ktorá sa nechce zmieriť s okupáciou nemeckými vojskami. Shadow of The Tomb Raider sa prvýkrát prezentoval trailerom s gameplay zábermi, ktoré sú miestami dosť depresívne a naozaj to vyzerá, že autori splnia sľuby ohľadom doposiaľ najtemnejšieho dobrodružstva tejto slečny archeologičky. Na pódiu sa ukázalo aj The Division 2. To sa predviedlo s gameplay zábermi z Washingtonu DC, kde sa bude druhý diel odohrávať. Ukážka síce vyzerala veľmi dobre, avšak všetko pôsobí ako prvý diel – len v inom prostredí. Bude to stačiť?Nové informácie o Fallout 76, Just Cause 4 a Sea of Thieves

Lavína vlastných aj cudzích hier bola na nezastavenie. V novom traileri sa prezentoval Fallout 76, ktorý aspoň prezradil, že sa príbeh bude odohrávať v prostredí západnej Virgínie a samotný svet má byť štyrikrát väčší ako v prípade štvrtého dielu. Rico Rodriguez sa potom prirútil v akčnom traileri s oznámením, že Just Cause 4 vyjde 4. decembra pre PC, Xbox One aj PlayStation 4 a opäť ponúkne bláznivú hrateľnosť bez limitov.

K slovu sa na E3 2018 dostala aj pirátska online akcia Sea of Thieves, ktorá bojuje s nedostatkom obsahu, čo by sa malo čoskoro zmeniť. Dve nové rozšírenia Cursed Sails a Forsaken Shores dorazia v júli a septembri, zatiaľ však nevieme, či budú formou bezplatnej aktualizácie, alebo nie.Oznámenie Dying Light 2, Jump Force a dátum vydania Kingdom Hearts 3

Oznámené boli aj nové tituly, vrátane pokračovania parkúrovej zombie akcie Dying Light 2, v ktorej budete nútení robiť rozhodnutia, ktoré ovplyvnia budúci priebeh hry aj podobu herného sveta. Pozrieť sa môžete na nové gameplay zábery, na ktorých hra vyzerá naozaj skvele. Jump Force je potom Bojovka od vydavateľstva Namco Bandai, ktorá spojí slávne manga postavy v snahe odvrátiť vyhubenie ľudstva. Medzi hrdinami sú napríklad Goku a Frieza z Dragon Ball Z alebo Naruto a Sasuke. Japonskou tematikou budú hýriť aj Kingdom Hearts 3. Titul sa bohužiaľ dočkal odkladu, na konferencii Microsoftu sme sa však dozvedeli, že hra vyjde 29. januára 2019 na Xbox One a PlayStation 4.Ori and the Will of the Wisps, We Happy Few a Battletoads

Krásnym trailerom sa pripomenie čarovná plošinovka Ori and the Will of the Wisps, ktorá však vyjde až v roku 2019. Tak trochu sme dúfali v jej okamžité vydanie po prekvapivom uvoľnení Unravel 2. 10. augusta 2018 však vyjde We Happy Few, ktorého autormi Microsoft práve kúpil a tí tak budú teraz tvoriť pod jeho krídlami. Prekvapivým oznámením bolo tiež nové Battletoads, čo je 2.5D plošinovka s kooperatívnymi prvkami, na dátum vydania si však budeme musieť počkať.Microsoft na E3 2018 ukázal celkom 50 hier a oznámil odkúpenie niekoľkých štúdií

Na pomery E3 konferencií bola tá tohtoročná naozaj dlhá, a to najmä vďaka tomu, že ponúkla celkom 50 hier. Rečičiek „okolo“ bolo úplné minimum. Z ďalších hier sme videli napríklad fantasticky vyzerajúcu akčnú adventúru Tunic, v ktorej ovládate malú líšku na jej ceste za dobrodružstvom. Oznámené bolo tiež nové DLC do obľúbenej plošinovky Cuphead – to vyjde v roku 2019 a predstaví Ms. Chalice. Ďalej bolo predstavené MMORPG Black Desert alebo adventúra Captain Spirit od Dontnod Entrtainment z univerza Life is Strange, ktorá vyjde 26. júna, a to úplne zadarmo!

PUBG dostane koncom roka aktualizáciu s novou snežnou mapou, už predtým ale môžeme čakať rad aktualizácií, ktorú taktiež koncom roka doplní nový herný režim War. Tento mesiac potom vyjde na Xbox One Nier: Automata, ktorá využije výkon Xboxu One X a prinesie tiež všetok dodatočný obsah. Na Xbox tiež mieri skateboardová simulácie Session, ktorá uspela na Kickstarterir.

Konferencia Microsoftu na E3 2018 bola naozaj veľmi šťavnatá, a hoci trvala takmer dve hodiny, nemala jediného hluchého miesta. Okrem päťdesiatky hier sme sa tiež dozvedeli o odkúpení piatich herných štúdií, ktoré teraz patria pod krídla Microsoft Studios. Sú medzi nimi Undead Labs (State of Decay 2), Playground Games (Forza Horizon) alebo Ninja Theory (Hellblade: senu's Sacrifice). So všetkými týmito štúdiami Microsoft dlhodobo spolupracuje, takže sa ani nie je príliš čomu diviť. V súvislosti s tým Phil Spencer tiež potvrdil ďalšie rozširovanie knižnice Xbox Game Pass, novo tak pribudne napríklad Fallout 4 alebo Elder Scrolls Online. Tento rok sa skrátka Microsoft naozaj predviedol. Uvidíme, akým spôsobom odpovie Sony, ktorá už tradične prichádza takmer na konci.

Microsoft/Xbox na E3 2018 – Predikcie

Microsoft/Xbox na E3 2018 – Stávka na zabehnuté značky?

Čas: 10. 6., 22:00 CET | Stream: twitch.tv mixer.com | Hry: Crackdown 3, Gears of War, Halo 6, Forza Horizon 4, Ori and the Will of the Wisps, PUBG, Fable

 1. Crackdown – Posledná šanca na reparát
 2. Gears of War – V príprave sú údajne hneď tri tituly
 3. Halo 6 – Na novom dieli sa pracuje, dočkáme sa oznámenia už tento rok?
 4. Forza Horizon 4 – Zbožné želanie, alebo istota?
 5. Ďalšie zvučné mená, ktoré sa na E3 2018 možno objavia
 6. Microsoft, to nie sú len hry

Zatiaľ čo v prípade predchádzajúcej konzolovej generácie bol Microsoft a jeho Xbox takmer po celú dobu evidentným lídrom, aktuálne je na konzolovom trhu jasnou dvojkou. Jedno je tak isté – Microsoft musí na E3 2018 nutne zažiariť. A zatiaľ čo Sony už vyložila väčšinu kariet vopred a bude pravdepodobne oslňovať novými materiálmi k už známym titulom, americký gigant z Redmondu potrebuje ťahať jedno eso z rukáva za druhým. Tento rok môže byť poslednou šancou, ako sa aspoň priblížiť konkurencii.

Vlani Microsoft stavil na Xbox One X, v súčasnosti najvýkonnejšiu hernú konzolu na svete a treba dodať, že práve tento ťah Microsoftu pomohol k lepším výsledkom najmä na americkom trhu. Lenže kde nie sú exkluzivity, ani kura nehrabe. Microsoft je dlhodobo pranierovaný práve za nedostatok zaujímavých exkluzívnych titulov a podľa posledných správ si to konečne začína uvedomovať. Možno tak očakávať jasné zameranie na nové hry, a pretože Microsoft nemá práve zástupy vlastných štúdií, takmer určite si pomôže aj napríklad časovými exkluzivitami, ako to bolo v minulosti. Aké tituly možno teda očakávať?

Crackdown na E3 2018 – Posledná šanca na reparát

Do E3 2018 zostáva naozaj málo času a Microsoft stále drží svoj poker face. Dokopy existuje iba jediný titul, ktorý je takmer oficiálne potvrdený. Crackdown 3 potrebuje na E3 naozaj zaujať, zatiaľ ho totiž sprevádzajú viacnásobné odklady a neuspokojivá prezentácie hry samotnej. Microsoftu tak zostáva jediné – ukázať nové gameplay zábery a zavrieť ústa všetkým pochybovačom.

Crackdown 3 je titul, ktorý buď skončí v prepadlisku dejín a Microsoft za to dostane od fanúšikov naozaj veľa za uši, alebo spôsobí revolúciu. Hra sa má pýšiť kompletne zničiteľným prostredím, čo má umožniť serverová infraštruktúra samotného Microsoftu, ktorá bude všetku deštrukciu vypočítavať a až potom posielať k hráčovi vo forme dát. Najmä pri multiplayeri tak má ísť o doteraz nevídanú zábavu.

Neuspokojivo zatiaľ pôsobila grafická stránka, ktorá je štylizovaná do komiksovej podoby a tá vďaka rozpracovanosti hry zatiaľ úspech nezožala. Je ale dosť možné, že autori len potrebovali čas a výkon nového Xboxu One X, aby svoje predstavy konečne pretavili v reálny produkt. Len pár dní pred samotnou výstavou E3 sa však začala šíriť správa o tom, že Crackdown 3 bude odložený až na rok 2019, čo bolo neskôr aj potvrdené samotným Microsoftom. Hra by tak mala vyjsť vo februári budúceho roka. Snáď už ide o posledné odloženie.Gears of War na E3 2018 – V príprave sú údajne hneď tri tituly

Ďalej už ide skôr o špekulácie, však Microsoft má tak málo vlastných značiek, že akékoľvek hádanie bude dosť možno zásahom do čierneho. Kým nedávno unikli správy o tom, že sa pripravuje Gears of War 5, server Polygon prišiel s informáciou, že sa pracuje hneď na troch tituloch využívajúcich značku Gears of War. Kým piaty diel série má byť klasickým pokračovaním so singleplayer kampaňou a hrou viacerých hráčov, ďalší by mal byť adaptáciou na dnes veľmi populárny battle royale a tretí nejakou strategickou odbočkou po vzore Halo Wars.

Veriť týmto špekuláciám nemusíte, však Matt Booty, ktorý prevzal opraty po Philovi Spencerovi na poste šéfa Microsoft Studios, sa len pár dní pred E3 2018 nechal počuť, že si je veľmi dobre vedomý nedostatku vlastných hier a snažia sa maximálne využiť existujúce zabehnuté značky tak (teda najmä Gears of War, Halo, Forza, prípadne Minecraft), aby využili ich silnú fanúšikovskú základňu a trochu aj zariskovali. Po tomto vyhlásení sa predchádzajúce predikcie zdajú byť veľmi reálne, čo myslíte?Halo 6 na E3 2018 – Na novom dieli sa pracuje, dočkáme sa oznámenia už tento rok?

Ak je reč o fundamentoch hernej divízie Microsoftu, séria Halo patrí k najsilnejším základným kameňom. Je navyše všeobecne známe, že štúdio 343 Industries už usilovne pracuje na pokračovaní série, teda na niečom, čo pravdepodobne ponesie názov Halo 6. Ak sa obzrieme do minulosti, sú to už tri dlhé roky, čo vyšiel piaty diel s podtitulom Guardians. Je teda najvyšší čas na nejaké to oznámenie. Halo je natoľko silná značka, že ani nemusí priniesť kopu nových mechanik či výrazných zmien: stačí spísať nový príbeh a fanúšikovia Microsoftu osočujú ruky (nadšením, dúfajme).Forza Horizon 4 na E3 2018 – Zbožné želanie, alebo istota?

Forza začala pomerne nenápadne, ale postupne sa rozrástla na dve série, pričom každý diel žne úspech a ako z Forzy Motorsport, tak aj z Forzy Horizon sa stala pravidelná (kvalitná) dávka spálených pneumatík a vyjazdeného oleja. Tu potom predikcie hovoria jasne – Forza Horizon vychádza od roku 2012 vždy s ročnou pauzou, takže očakávať minimálne oznámenie Forza Horizon 4 ešte tento rok je celkom racionálny predpoklad. Najmä ak prihliadneme na to, že tretí diel stále nebol (podľa nás) zosadený z trónu arkádových pretekov. Toto postavenie bude chcieť Microsoft na E3 2018 patrične využiť.Ďalšie zvučné mená, ktoré sa na E3 2018 možno objavia

Z ďalších špekulácií sa javí pravdepodobne tiež čokoľvek z RPG série Fable. Tá má širokú základňu fanúšikov, ale v posledných rokoch upadla do zabudnutia, a ak chce Microsoft využiť všetky svoje prostriedky, Fable sa E3 2018 objavia. Nasvedčujú tomu aj historky o tom, že Playground Games, autori Forzy Horizon, otvárajú nové štúdio, ktoré by malo sériu Fable priviesť späť ku sláve po tom, čo Microsoft fanúšikov sklamal najskôr titulom pre Kinect a následne zrušením onlinovky z Fable univerza.

Keď je reč o pravdepodobnosti, chýbať nemôže v našom zozname ani Ori and the Will of the Wisps, ktorý sa stal vlajkovou loďou indie titulov na Xboxe One. Kým Ori and the Blind Forest bol skokom do neznáma, Will of the Wisps sa teší veľkým očakávaním a bol by hriech ho na E3 2018 neukázať. Naopak, čisté varenie z vody by potom bola predikcia čohokoľvek nového okolo značky Banjo-Kazooie, pričom je úplne vylúčené, že by došlo k oznámeniu pokračovania Sea of Thieves, ktoré stále bojuje s nedostatkom obsahu. Zabudnúť by sme nemali ani na novinky ohľadom  PUBG, ktoré síce nie je najobľúbenejšou hrou z battle royal žánru, ale pre Microsoft ide o silnú značku, ktorú určite budú chcieť využiť.

Čo si však želáme úplne najviac, sú úplne nové tituly, ktoré Microsoft oznámi. Dá sa očakávať, že bude chcieť dohnať Sony v množstve vlastných titulov a možno aj priamo vlastných štúdií, a ak môžeme v tomto smere čakať nejakú renesanciu, mala by to byť práve E3 2018. Xbox to je totiž dlhé roky len Halo, Gears of War a Forza. A hoci ide o skvelé značky a skvelé hry, ochota riskovať sa v hernom priemysle veľmi cení a sú to práve nové hry, ktoré najviac ťahajú. Dokáže Microsoft v tomto ohľade prekvapiť?Microsoft, to nie sú len hry

Ak sa pozriete na predchádzajúcu E3 tlačovú konferenciu, Microsoft sa nezameriaval iba na hry, ako to robila konkurencia. Pôvodne bol Xbox One prezentovaný dokonca ako komplexné zábavné centrum, ktoré slúži na sledovanie televízneho programu, športových zápasov a podobne. Z tohto smeru Microsoft rýchlo ustúpil, ale okrem nadstavby vo forme rôznych služieb prišiel v čase, keď Sony predstavila PlayStation VR, so svojou vlastnou odpoveďou, ktorá však zostala odvtedy úplne nevyužitá.

Trh s virtuálnou realitou nerástol tak, ako sa očakávalo, a keď už, odhryzne si z neho najviac PlayStation VR. Microsoft teda musí zabrať, očakávame preto opäť nejakú prezentáciu či aspoň pripomenutie augmentovanú reality, ktorú Microsoft vyvíja. Jej využitie koniec-koncov nekončí u hier a Xboxe. Uplatní sa napríklad aj v rámci vzdelávania, výskumu a vývoja. Trošku škodoradostne potom na E3 2018 očakávame tiež ďalšie zmeny Xbox One dashboardu, ktorý Microsoft už niekoľkokrát prebudoval a očividne stále nie je spokojný s jeho finálnu podobou.

Tlačová konferencia Microsoftu na E3 2018 prebehne 10. júna o 22:00.

Bethesda na E3 2018 – Silné duo Fallout 76 a Rage 2 nečakane doplnil nový DOOM

Hry: Doom: Eternal, Fallout 76, Quake Champions, Prey, Rage 2, Starfield, The Elder Scrolls: Blades, Legends, Online, The Elder Scrolls VI, Wolfenstein: Youngblood

E3 2018, Bethesda

 1. Rage 2 na E3 2018 – Masaker v pustatinách
 2. Fallout 76 na E3 2018 – Konečne kvalitný survival
 3. Séria Elder Scrolls značne posilní
 4. Nakoniec nám Bethesda dá nový DOOM aj Wolfensteina
 5. V novom DLC do Prey sa pozrieme na Mesiac
 6. Bethesda opäť hrala na istotu

(11. 6. 2018) Jedna z najočakávanejších herných udalostí roka je v plnom prúde. Svoj priestor na E3 2018 už dostal Electronic Arts, ktorý nám detailnejšie predstavil Battlefield V, s obavami očakávaný Anthem a rad ďalších stredne výrazných hier. Rovnako tak ste spolu s nami mali možnosť vidieť prezentáciu Microsoftu, ktorý stavil na Gears of War 5, Forza Horizon 4, Halo Infinite a slušnú riadku projektov ostatných gigantov a kúskov z dielní nezávislých štúdií. Dnes tu pre vás máme reportáž z prezentácie Bethesdy, ktorá nám ukázala rad zaujímavých projektov, o ktorých oznámenia sme špekulovali už pred začiatkom samotnej konferencie.

Svoju konferenciu Bethesda na E3 2018 odštartovala divokejším hudobným vystúpením, po ktorého skončení sa na scéne objavili veľmi dynamické zábery z hrania Rage 2. Bez väčšieho oneskorenia sa na plátne následne vynoril The Elder Scrolls: Legends. Priestor po ňom dostali dva chystané datadisky do The Elder Scrolls prihlásené spolu s najnovším rozšírením The Elder Scrolls Online: Summerset. Nič, čo by sme nečakali...a potom sa na obrazovke zjavil teaser na DOOM: Eternal, ktorý nám vyrazil dych. Potom, čo opäť zmizol v diaľke, sme sa dozvedeli pár noviniek o Quake Champions a pripravovanom DLC do Prey. Ohlásený bol tiež Wolfenstein: Youngblood, na ktorý nadviazal trailer z Fallout 76 spolu so zábermi z hrania a aby toho nebolo málo, dočkali sme sa tiež The Elder Scrolls Blades, teaseru zacielenú na Starfield a oznámenia The Elder Scrolls VI.

Rage 2 na E3 2018 – Masaker v pustatinách

Pokračovanie slávnej postapokalyptickej FPS Rage sa po oznámení Fallout 76 u väčšiny hráčov posunulo z pozície jasného favorita konferencie Bethesdy na druhú priečku. Sami sme boli popravde do istého momentu oslnení slávnejšou značkou s mnohoročnou tradíciou než titulom, na ktorého oznámenie sme si museli počkať sedem dlhých rokov. Nakoniec nás však Rage 2 prekvapilo natoľko, že sme mierne prehodnotili svoje priority a zaradili ho spolu s Fallout 76 medzi kúskami patriacimi k hlavným ťahúňom tohtoročnej prezentácie Bethesdy.

Hneď zo štartu prezentácie zacielenej na Rage 2 pred nás vývojári postavili krátku naháňačku, v ktorej sme mali možnosť vidieť v akcii po zuby ozbrojené vozidlá budúcnosti. Po jej skončení sme sa spolu s tvorcami vrhli do víru boja. Stret ako taký na nás zapôsobil veľmi svižne. V mnohých ohľadoch nám Rage 2 v tomto ohľade pripomenulo nového zástupcu kultovej série DOOM. Rovnako ako v ňom sme mali aj tu možnosť vidieť masívne výbuchy, hektolitre krvi a efektívna eliminácia protivníkov za pomoci rôznych typov zbraní. Vo finále nám bol ukázaný prerastený mutant spolu s nadupaným trailerom vykazujúcom, že tento ambiciózny kúsok dorazí už na jar 2019.Fallout 76 na E3 2018 – Konečne kvalitný survival

Pred samotnou konferenciou Bethesdy na E3 2018 sme mali k Fallout 76 k dispozícii len veľmi krátky trailer a správy zo zahraničných serverov, ktoré prišli s radom rôznych nepodložených informácií, ktoré nikto vyložene nepotvrdil, ani nevyvrátil. Časť prezentácie zacielenej práve na tento kúsok sme preto aj napriek čiastočnému odhaleniu na konferencii Microsoftu čakali s napätím porovnateľným s tým, čo zažíva dieťa pri vianočnom stromčeku pri rozbaľovaní darčekov. Vďaka nášmu nadšeniu pre herný priemysel sme nakoniec mali možnosť opäť vidieť už raz zobrazených úvodný filmík, po ktorom nám boli koooneečne prezentované zábery z hrania spolu s detailmi zameranými na túto novinku.

Fallout 76 bude klasický Survival, ktorý sa veľmi podobá Rustu. Viac tu však bude očividne spracované PvE, pretože obyvatelia tunajšieho sveta rozhodne nepatria medzi typy susedov, vedľa ktorých by ste chceli bývať. Vysporiadavať sa s nimi budete s pomocou zbraní novej generácie a futuristickou zbrojou. K dispozícii vám tu bude dané tiež komplexné budovanie základne spolu so sociálnym prvkom, v rámci ktorého sa môžete spojiť s ostatnými hráčmi a vytvoriť spolu niečo skutočne výnimočné. Na prvý pohľad sa nedá ubrániť dojmu, že nám Bethesda na E3 2018 predstavila spoplatnený mód do Fallout 4. Snáď bude celok, ktorý k nám dorazí 14. októbra, vyladený lepšie než konkurenčné projekty, čím sa trošku zredukuje určitá pachuť, ktorú teraz cítime.Séria Elder Scrolls značne posilní

Pred začiatkom prezentácie Bethesdy na E3 2018 sa veľa špekulovalo o expanzii do Elders Scrolls Legends. Tá zatiaľ zostáva v ľade, pretože vývojári sa radšej zamerali na port, cez ktorý sa tento kúsok pozrie na Nintendo Switch. Obsah ako taký bude zdieľaný na všetkých platformách, takže sa nemusíte báť, že po prechode z mobilu či PC prídete o všetok postup. Popri tejto mierne úpravy dostal priestor aj nedávno vydaný The Elder Scrolls Online: Summerset, ktorého štart chceli tvorcovia týmto krokom mierne nakopnúť.

Dočkať by sme sa v nasledujúcich mesiacoch mali tiež nového dielu série The Elder Scrolls. The Elder Scrolls Blades by mal doraziť v priebehu nasledujúcich mesiacov na mobily, konzoly aj stolové PC. Konať by sa malo o RPG, ktoré na prvý pohľad veľmi pripomína Legend of Grimrock či iné klasické dungeon crawler hry. Rozhodne nepôjde o plnohodnotný titul, ale skôr o niečo doplnkové. Skutočný nástupca The Elder Scrolls: Skyrim bol oznámený spolu s novou IP Starfield, zatiaľ však nie je o The Elder Scrolls 6 známe nič určité.Nakoniec nám Bethesda dá nový DOOM aj Wolfensteina

V našich prognózach zacielených na E3 2018 sme predpovedali všeličo, popravde sme však veľmi neverili tomu, že niektoré nami očakávané diela skutočne dorazia. Nakoniec sa tak však stalo. Ohlásenia sa dočkal DOOM: Eternal, ktorý bol ukázaný v krátkych, no dych vyrážajúcich záberoch. Rovnako tak k nám zamieri kooperačná akcia Wolfenstein: Youngblood, v ktorej si zahráme za dcérku slávneho hrdinu, ktorého dobrodružstvo Wolfenstein II: The New Colossus dorazí čoskoro na Nintendo Switch. Ochudobnení podľa všetkého nebudú o lov nacistov ani vlastníci VR, ktorí si budú môcť zaobstarať Wolfenstein: Cyberpilot. Ten im umožní vžiť sa do hackera používajúceho nepriateľove hračky proti nemu samému.

Samozrejme sme tiež mali možnosť vidieť očakávané zábery z Quake Champions, ktoré nám boli prezentované spolu s oznámením, že sa toto kultové FPS chystá expandovať do progamingovej sféry. Tej aktuálne dominujú samé veľké ryby, takže sme skutočne zvedaví, či sa Bethesde podarí preraziť, či skočí rovnako ako rad iných na druhej koľaji. Keď už som pri F2P hrách, nemôžeme zabudnúť spomenúť, že Fallout Shelter vyjde na PS4 a Nintedo Switch.V novom DLC do Prey sa pozrieme na Mesiac

Ako správni fanúšikovia veľmi podareného Prey sme očakávali ohlásenie nového DLC Mooncrash. Na E3 2018 Bethesda tento kúsok nielen ukázala, ale aj priamo vydala, čo pre nás bolo veľkým prekvapením. Okrem tohto balíka Prey v lete ešte rozšíri expanzie Prey: Typhon Hunter, v ktorej sa jeden hráč stretne s piatimi jedincami, ktorí sa ujmú mimiky snažiacich sa ho dostať. Dostupná bude podľa všetkého ako klasická verzia, tak aj alternatíva pre VR.Bethesda opäť hrala na istotu

Konferencia Bethesdy sa na E3 2018 niesla na podobnej vlne ako minulý rok. Popri niekoľkých skutočne výrazných oznámeniach, z ktorých sme nadšení, tu opäť máme rad portov a teaserov, ktoré nám povedia len to, že sa niečo chystá. Popravde sme čakali trošku viac informácií, než sme dostali. O úplnom sklamaní sa však hovoriť nedá, pretože Rage 2 za náš čas stálo.

Bethesda na E3 2018 – Predikcie

Bethesda na E3 2018 – Fallout 76, Rage 2...a čo ďalej?

Čas: 11. 6., 03:30 CET | Stream: twitch.tv youtube.com | Hry: Fallout 76, Rage 2, Prey, Elder Scrolls Legends, Elder Scrolls Online, Quake Champions a ďalšie

 1. Fallout 76 – Bude to skutočne survival?
 2. Rage 2 – Brutálna jazda
 3. Prey, Elder Scrolls: Legends, Elder Scrolls Online, Quake Champions a ďalšie...
 4. A na čo sa počas E3 2018 tešíme my?

Každoročne patrí konferencia Bethesdy medzi jednu z najsledovanejších častí E3. Prezentáciu tohto giganta očakávajú so zatajeným dychom hráči, vývojári aj kritici, ktorí sa z nej snažia získať čo najväčšie množstvo informácií pre svojich čitateľov. Vždy sa tu je na čo pozerať, väčšinou však Bethesda Softworks neprichádza s novou IP či niečím, čo by človeku vyložene vyrazilo dych.

Minulý rok bola prezentácia Bethesdy podľa nášho názoru jedna z tých slabších. Samozrejme, mala pár svetlejších chvíľok (predstavenie The Evil Within 2 a Wolfenstein 2: The New Colossus), ako celok však nestála za veľa, pretože na ňu nebolo ukázané nič, z čoho by si človek vyložene sadol na zadok. Bethesda Softworks proste a jednoducho stavila na isté karty, s ktorými už v minulosti minimálne raz zabodovala na plnej čiare.

Na E3 2018 by sme sa mali dočkať zaujímavejšej konferencie. Bethesda Softworks nám totiž ukáže nového Fallout 76, ktorý sa odkloní od klasického poňatia tejto série, a Rage 2, ktorá sa bude tiež veľmi líšiť od konceptu úžitkového u kritikov strhaného prvého dielu. Rovnako tak by nám mali byť ukázané nové DLC k už vydaným hrám a teoreticky aj čerstvá IP, z ktorej budeme paf. Podrobnosti a teórie tom, čo nás zrejme čaká a neminie, nájdete na nasledujúcich riadkoch.

Fallout 76 na E3 2018 – Bude to skutočne survival?

Komunita okolo série Fallout už nejaký ten piatok hlasno volala po tom, aby tvorcovia do súčasných zástupcov tejto značky pridali režim, ktorý by hráčom umožnil spolu putovať týmto nehostinným svetom. Po určitú dobu na takomto móde vývojári dokonca aj pracovali, nakoniec sa však rozhodli, že z neho vytvoria plnohodnotný (spoplatnený) projekt – pomenovali ho Fallout 76.

Keďže sa prvé informácie o Fallout 76 objavili len pred pár dňami, nie je o ňom zatiaľ veľa známe. Podľa teórií niektorých zahraničných serverov, ktoré sme uvádzali v našom preview, by malo ísť o survival podobný Dayz či Rust. Odohrávať by sa mal nedlho po skončení vojny, ktorá urobila zo Zeme takmer neobývateľné miesto. Podrobnejšie detaily, alebo dokonca zábery z hrania, by mali byť ukázané na konferencii Bethesdy usporiadanej v rámci E3 2018. Snáď nám bude predstavený obstojný koncept, ktorý nám vezme dych..Rage 2 na E3 2018 – Brutálna jazda

Prvý Rage patrí medzi hry, na ktoré milovníci postapokalyptických diel spomínajú s láskou dodnes. Je preto trošku zarážajúce, že sme na oznámenie jeho pokračovania čakali takmer sedem rokov. Minimálne z doteraz prezentovaných záberov a dostupných informácií, ktoré môžete nájsť v našom preview, sa však zdá, že sa dlhší vývojový cyklus pozitívne prejavil na tom, ako Rage 2 beží a vyzerá.

Spolu s Id Software na pokračovanie Rage tentoraz spolupracujú chlapci z Avalanche Studios, ktorí majú skúsenosti s veľmi úspešným open-world podujatím Mad Max. Tá sa zhodou okolností tiež odohrávala vo svete plnom násilia, narušených ľudí, rôznorodých spojenectiev a divokých automobilových naháňačiek. Rage 2 by malo byť ladené veľmi podobne, okrem dynamického traileru sme však z hry veľa nevideli, takže je ešte ťažko súdiť, ako veľmi sa bude svojmu vzoru podobať. Viac dozaista uvidíme na E3 2018 prezentácii Bethesdy, či to však bude stačiť na to, aby sme si utvorili jasný obrázok, zistíme až v nasledujúcich dňoch.Prey, Elder Scrolls Legends, Elder Scrolls Online, Quake Champions a ďalšie...

Po informáciách o tituloch, s ktorými môžeme na E3 2018 počítať viac-menej na sto percent, tu pre vás máme ešte pár odsekov zameraných na známe značky, ktoré by sa mohli na prezentácii Bethesdy s vysokou pravdepodobnosťou objaviť. Chlapci z Bethesdy totiž patria medzi milovníkov prekvapenia, takže sa dozaista na jedno či dve môžeme tešiť.

S istotou by nám malo byť na prezentácii Bethesda Softworks ukázané nové DLC k Prey, u ktorého zatiaľ nie je celkom jasné, či pôjde o väčší datadisk, či stredne veľký balíček naviazaný priamo na základnú hru. Oznámenia by sa tiež mala dočkať expanzie do The Elder Scrolls: Legends a The Elder Scrolls Online, čo je minimálne podľa nášho názoru veľmi dobrá správa, pretože spomínané MMORPG, ktorému sme nedávno dali priestor v našej recenzii, potrebuje dodatočný obsah ako soľ. O novinky by mal byť obohatený aj Quake Champions.

Podľa niektorých zahraničných redakcií by mohol byť v hre na E3 2018 tiež nový datadisk k Wolfenstein 2: The New Colossus, väčšie rozšírenie nadväzujúce na Dishonored 2, pár portov na Nintendo Switch, ďalšie Fallout Shelter či pokračovanie luxusného FPS DOOM. Bethesda Softworks sa však k týmto teóriám výraznejšie nevyjadrila, takže môžeme počítať so všetkým a zároveň s ničím.A na čo sa počas E3 2018 tešíme my?

Už vlani sme s nadšením očakávali predstavenie nového zástupcu kultovej RPG série The Elder Scrolls, ktoré sa nakoniec bohužiaľ nekonalo. Rovnako tak sme sa nedočkali ani poriadnej nálože informácií o chystanom sci-fi RPG Starfield, ktoré by malo byť podľa zatiaľ prezentovaných údajov niekoľkonásobne väčšie ako The Elder Scrolls: Skyrim. Namiesto týchto kúskov nám bola ponúknutá cena útechy v podobe The Evil Within 2 a Wolfenstein 2: The New Colossus, čo nás potešilo len do istej miery.

V nasledujúcich dňoch E3 2018 budeme opäť s určitou nádejou v srdci očakávať oba spomínané tituly, pretože tento rok Bethesda iste oznámi ich dátumy vydania...a keď nie, budeme sa opäť musieť znovu uspokojiť s už mierne opísanými projektami, o ktorých už niečo vieme. Snáď sa však 11. júna o 03:30 dočkáme aj niečoho skutočne nečakaného.

Square Enix na E3 2018 – Nudná šeď plná sklamania

Hry: Shadow of the Tomb Raider, Just Cause 4, Kingdom Hearts 3, Final Fantasy XIV Stormblood, Octopath Traveler, Dragon Quest XI, Nier: Automata, The Awesome Adventures of Captain Spirit, The Quiet Man, Babylon's Fall

E3 2018, Square Enix

 1. Shadow of the Tomb Raider – Najväčší ťahák Square Enix na E3 2018
 2. Just Cause 4 – Prejdite sa na tornáde či blesku
 3. Kingdom Hearts 3 spája japonskú poetiku s Disneyho postavičkami
 4. Final Fantasy sa na E3 2018 nedočkalo remastru siedmeho dielu
 5. Life is Strange 2 na E3 2018 oznámené nebolo
 6. Square Enix naznačila na E3 2018 prácu na dvoch nových značkách
 7. Square Enix sa na E3 2018 nepredviedol v dobrom svetle

(11. 6. 2018) Pondelok 11. júna bolo na E3 2018 naozaj nabité, posúďte sami – Square Enix, Ubisoft, SONY a počítačová herná scéna. Prvé, na koho sa zamerala optika hráčov, bola japonská firma s významnou pobočkou v Severnej Amerike Square Enix. Už v nedeľu sa na prezentácii Microsoftu objavili tie najväčšie očakávané kúsky, vrátane Shadow of Tomb Raider, Just Cause 4 alebo rozprávkové Kingdom Hearts 3. Dnešná reportáž sa samozrejme zameria na vyššie menované, ale pozrieme sa na zúbok aj niekoľkých málo prekvapivým titulov, na ktoré sa počas xboxovej show nedostalo.

Shadow of the Tomb Raider – Najväčší ťahák Square Enix na E3 2018

Reštart série Tomb Raider musí tešiť každého fanúšika akčných adventúr. Kým v prvých dvoch dieloch bola Lara Croft krehká dievčina, ktorá sa postupne adaptovala na zákon divočiny, v Shadow of the Tomb Raider je z nej už dospelá žena, ktorá má krôčik od ikonického nebojácneho charakteru z deväťdesiatych rokov, aj keď sa nám ju vývojári snažia predstaviť ako dravého predátora z džungle. O zakončení trilógie sa hovorilo ako o najtemnejšom dobrodružstve mladej archeologičky a trailer s gameplayom potvrdzujú slová vývojárov z Eidos Montreal a Crystal Dynmics do posledného písmenka. V koži Lary Croft budete pravdepodobne niesť ťažobu neľahkých rozhodnutí na svojich pleciach a budete musieť zažehnať blížiaci sa koniec sveta podľa mayských predstáv.

Príbehové eskapády v Shadow of the Tomb Raider sa budú odohrávať skôr v pozadí, pretože v hlavnej úlohe sa predstaví predovšetkým celkom akčná stealth prístup v boji s nepriateľmi, napínavé úniky pred smrťou a rozsiahle stredoamerické lokácie plné mystiky a priestorových hádaniek. Už v Rise of the Tomb Raider sme poznali, že logické puzzle posunuli latku obťažnosti vyššie a v treťom dieli sa má v nastolenom trende pokračovať. Mimo nových Lariných zručností očakávame väčší dôraz na rozvíjanie zručností ponúkajúcich možnosť ovplyvniť štýl prekonávaní jednotlivých úrovní. Viac sa o novinkách z Shadow of Tomb Raider predstavené na E3 2018 dočítate v našich aktualizáciách, ktoré budeme rozširovať do 14. septembra, kedy titul vyjde na PC, PS4 a Xbox One.Just Cause 4 – Prejdite sa na tornáde či blesku

Ste diktátorom v tropickom raji a nikoho sa nebojíte? Počkajte, až vám na dvere zaklope Rico Rodriguez, profesionálny diverzný agent, ktorý na vašom palmami zarastenom dvore vytvorí ohnivé peklo. Just Cause 4 bolo predstavené už na prezentácii Microsoftu, ale my sa na neho pozrieme bližšie teraz, keď nám viac ukázal vydavateľ Square Enix v rámci svojho času na E3 2018. Na zbesilom tempe, ktoré si netyká s vážnosťou, sa nič nezmenilo. Proste vyhodíte do vzduchu všetko, čo sa vám naskytne, len v Just Cause 4 možno bonusovo poslať akékoľvek vozidlo doprostred tornáda a veselo si okolo veternej smršte preletieť. Na voľnosti si vývojári z Avelance Studios zakladajú, takže sa môžeme rútiť v ústrety deštrukcii na PC, PS4 a Xbox One od 4. decembra.Kingdom Hearts 3 spája japonskú poetiku s Disneyho postavičkami

Kombinácia príbehu japonského rázu vo svete kreslených filmov od Disneyho? Už po niekoľkýkrát toto spojenie zafunguje v Kingdom Hearts 3, ktoré sa prezentovalo mierne predĺženou ukážkou prvýkrát vypustenej na včerajšej konferencii Microsoftu. Dlho vyvíjaný titul domovským štúdiom Square Enix pod dohľadom Tecuja Nomury bude hrou pre celú rodinu. Zábavné súboje v prostredí dobre známom deťom, arkádové minihry a pretekárske vložky vytvoria naozaj pestrý mix. Podľa nás by Kingdom Hearts 3 mohlo zabodovať predovšetkým u mladších ročníkov, ale svojím milým humorom pobaví aj dospelejšie publikum. Roztomilé dielo kombinujúce východnú a západnú kultúru očakávame na PS4 a Xbox One od 29. januára 2019.Final Fantasy sa na E3 2018 nedočkalo remastru siedmeho dielu

Z pohľadu fanúšika japonských RPG vlastne Square Enix nesklamal. Predstavil svoju online víziu Final Fantasy XIV Stormblood s podnázvom Under the Moonlight a znovu tak pripomenul svoje májové vydanie. Mierne mätúce pre nás bolo spojenie s Monster Hunter World, takže uvidíme, čo sa z tejto fúzie vyvrbí. Na východe zostaneme, pretože sa objavilo oznámenie o Switch exkluzivite Octopath Traveler, rovnako ako pripomenutie príchodu Dragon Quest XI na euroamerický trh 4. septembra. Ázijské okienko zatvoríme potvrdením vydania úžasného titulu Nier: Automata na Xbox One už 26. júna.Life is Strange 2 na E3 2018 oznámené nebolo

Všetci čakali na nové správy o Avengers projekte alebo ohlásení Life is Strange 2, my tiež. Nakoniec sa Square Enix svojim priaznivcom vysmiala. Namiesto obľúbenej adventúry o ťažkých chvíľach v dospievaní sme dostali spin-off o malom chlapcovi s veľmi širokou predstavivosťou. Tvorcovia tvrdia, že do The Awesome Adventures of Captain Spirit umiestnili veľa odkazov, ktoré by mali priblížiť dianie v Life is Strange 2, a imaginatívne príbeh zasneného mládenca je jedným z nástrojov, ako sa na druhý diel pripraviť. Preto vám ho vývojári z DONTNOD Entertainment servírujú od 26. júna zadarmo.Square Enix naznačila na E3 2018 prácu na dvoch nových značkách

Namiesto bombastického privítanie hrdinov z Marvelu sme sa dočkali hluchého mladíka a fantasy kroniky fiktívneho sveta. O projekte The Quiet Man nevieme okrem faktu, že vyjde na PC a PS4, zhola nič, takže si môžeme vymýšľať. Dúfame v duchovného nástupcu bojovky Sleeping Dogs, pretože nepočujúcich dal v traileri gangstrom pekne na frak. Ale asi je to len zbožné želanie. Ešte väčší zmätok medzi divákmi trailerovej prehliadky Square Enix (žiadny uvádzač na pódiu, v Japonsku sa šetrí) na E3 2018 vniesol trailer na Babylon's Fall. Môže ísť o rozsiahle RPG z fiktívneho sveta, rovnako ako o bitkárovi v postapokalyptickej prostredí. Uvidíme, ako sa titul na PC a PS4 vyprofiluje. Má vyjsť až v roku 2019.Square Enix sa na E3 2018 nepredviedol v dobrom svetle

V redakcii sme polemizovali nad slabou náplňou Electronic arts, ale Square Enix prekonal naše najčernejšie predstavy. Ukázal síce detaily hrateľnosti v tituloch Shadow of the Tomb Raider, Just Cause 4 a Kingdom Hearts 3, ale inak sa zameral skôr na fanúšikov ázijských JRPG, ktorí tvoria špecifickú hráčsku základňu. Nádejou sú pre nás dve nové značky – The Quiet Man a Babylon's Fall, o ktorých sa snáď dozvieme viac informácií počas prázdnin. Vyložene sklamaní, až nahnevaní sme z absencie bližších správ o vytváranom Life is Strange 2 a z úplného zamurovania projektu Avengers, na ktorý už viac ako rok čakáme.

Square Enix na E3 2018 – Predikcie

Square Enix na E3 2018 – Čo sa skrýva za záhadnou spoluprácou s Marvelom?

Čas: 11. 6., 19:00 CET | Stream: twitch.tv youtube.com | Hry: Shadow of the Tomb Raider, Final Fantasy, Dragon Quest 11 a Kingdom Hearts 3, Avengers, Just Cause a Life is Strange 2

 1. Shadow of the Tomb Raider – Do tretice všetko dobré?
 2. Final Fantasy, Dragon Quest 11 a Kingdom Hearts 3 – Nespútané svety stále bavia davy
 3. Avengers, Just Cause, Life is Strange 2 na E3 2018 – Tituly s otáznikom
 4. Dá sa od Square Enix na E3 2018 čakať prekvapenie?

Jedným z vrcholov konferencie E3 2018 by sa mohlo stať pondelkové vystúpenie spoločnosti Square Enix. Japonský vydavateľ chrániaci pod svojimi krídlami rad nadaných štúdií prinesie nielen pokračovanie nových sérií a remaky legendárnych hier, ale mohol by prekvapiť nečakaným oznámením. A samozrejme sa v pozadí rysuje tajomný projekt Avengers, ktorý podľa zákulisných informácií zatiaľ zhltol najväčší rozpočet v histórii firmy. Fanúšikovia komiksového a filmového univerza sú ako na tŕní, snáď sa im dostane ďalšie palivo pre ich špekulácie (alebo ešte lepšie – jasných odpovedí).

Vlajkovou loďou pre tento rok však bude celkom iste záverečný diel reštartovania trilógie Tomb Raider. V apríli tohto roku na nás vývojári z Eidos Montreal a Crystal Dynamics vyrukovali s renderovanými filmami ukazujúcimi Laru v aztéckej džungli. Odvtedy chcú hráči vedieť viac – ako sa zakončí osudová kapitola jej života, čo sa od posledného dielu naučila v súbojoch a kam sa posunú grafické mantinely. Na všetky otázky by mala odpovedať kopa materiálov, ktorú dúfajme prinesie E3 2018.

Square Enix majú svoje sídlo v Japonsku, takže sa nesmie zabudnúť ani na diela východnej proveniencie. Pamätníkov určite poteší, keď konečne dôjde na oznámenie remaku obľúbeného siedmeho dielu Final Fantasy, o ktorom sa v zákulisí dlhšiu dobu šepká, a predpokladáme predstavenie DLC do pätnásteho prírastku tejto obľúbenej série. Špekuluje sa tiež o jedenástom pokračovaní Dragon Quest určeného pre západný trh. S troškou dobrej vôle by sme sa už tiež mohli dozvedieť dátum dlho očakávaného Kingdom Hearts 3. Ak si s nami chcete trošku zašpekulovať, čítajte ďalej.

Shadow of the Tomb Raider na E3 2018 – Do tretice všetko dobré?

Kto by to bol povedal, že upadajúca séria deväťdesiatych rokov chytí taký drive. Páni a dámy z Eidos a Crystal Dynamics reštartovali život Lary Croft pekne z gruntu a predstavili svetu mladú neskúsenú dievčinu, ktorá sa ešte len učí, ako prežiť všetky nástrahy a útrapy pravého vykrádača hrobiek. V treťom dieli Shadow of the Tomb Raider určite nájdeme rad styčných prvkov typických pre aktuálnu sériu, ale mali by sme do rúk dostať skúsenejšiu bojovníčku. Tvorcovia stavili svojím spôsobom na istotu a poslali mladú archeologičku do hlbín stredoamerickej džungle žblnkajúcej mystickú atmosférou.

Môžeme si byť istí, že prezentáciu tretieho dielu Square Enix nepodcení, pretože ide o jeden z titulov, okolo ktorého sa točí tohtoročný vydavateľský plán. Očakávame nový nablýskaný trailer a dlhšie gameplay zábery predstavujúce charakteristické prvky nadchádzajúceho dielu. Už teraz si veľa informácií môžete zistiť v našom preview. S napätím teda budeme čakať, v akej forme sa Lara ukáže na E3 2018.Final Fantasy, Dragon Quest 11 a Kingdom Hearts 3 – Nespútané svety stále bavia davy

O japonských RPG sa už toho popísalo mnoho. Západný svet stále fascinuje zmysel pre detail, súbojový systém s ťahovými prvkami v reálnom čase, košaté rozhovory a východnej podivnosti, z ktorých ide človeku hlava okolo. Séria Final Fantasy sa postupne prispôsobuje trhu Európy a Ameriky, ale stále si zachováva svoje pôvodné čaro. A predovšetkým – hráčov to stále baví. Preto by sme sa veľmi divili, keby vlajková séria Square Enix nedostala dostatok priestoru, aby opäť navnadila svojich fanúšikov. Stále nevieme, či bude potvrdená informácia o vysnívanej prerábke siedmeho dielu, ale môžeme predpokladať dodatočný obsah k Final Fantasy XV.

Dúfame, že svoje miesto nájde aj ďalšie RPG japonské proveniencie – Dragon Quest 11. Jeho vypustenie na disky hráčov Európy je očakávaný s netrpezlivosťou, ktorej môžu rozumieť snáď len fanúšikovia série Kingdom Hearts. Tretí diel crossoveru charakterov štúdia Disney (čo momentálne znamená aj Pixaru a Marvelu) a postáv svetov Final Fantasy bol prvýkrát spomenutý v roku 2013, ale stále sa nevie, kedy (a či) vyjde. V kuloároch sa šíria správy o tom, že veľké oznámenie by mohlo prísť na E3 2018.Avengers, Just Cause, Life is Strange 2 na E3 2018 – Tituly s otáznikom

Teraz sa dostávame na tenký ľad, na ktorom sa budeme viac opierať o túžobné želanie než o overené informácie. A začať samozrejme nemôžeme ničím iným ako spoluprácou Crystal Dynamics a štúdia Marvel. Ide zrejme o obrovský projekt, do ktorého sa nasypala neuveriteľné množstvo dolárov a má pripraviť hráčom nevšedný zážitok zo sveta Avengers. Doraziť by mal asi v máji 2019, kedy pôjde do kín aj štvrtý diel komiksovej tímovky. Možno ide len o vysnívaný termín, ktorý bude od reality na míle ďaleko, ale na E3 2018 by sa mohol objaviť fragment z priebehu vývoja. Sami sme napnutí, či pôjde o príbehovú alebo multiplayerovú kooperačnú záležitosť.

Ďalšie špekulácie sa točia okolo obľúbenej zbesilej série Just Cause – tá by sa mohla v Aureole výbuchov prirútiť so štvrtým dielom, ktorý by potom pravdepodobne konkuroval Rage 2 od Bethesdy. Ďalšie sequel, ktorý by sa na prezentáciu Square Enix mohol objaviť, je pokračovanie kultovej príbehovej adventúry Life is Strange. Popremýšľať môžeme nad ďalšími titulmi, ktoré vyšli len v Ázii a na Západ sa nedostali. Môže je japonský gigant oznámiť pre náš trh? Uvidíme.Dá sa od Square Enix na E3 2018 čakať prekvapenie?

Každé štúdio si rado necháva eso v rukáve a Square Enix zrejme nebude konať inak. Možno sme vyššie v texte časť ich plánov odhalili, ale nie sme tak trúfalí, aby sme tvrdili, že vieme všetko. S určitosťou môžeme povedať, čo sa na konferencii neobjaví. Japonský gigant totiž rozviazal zmluvu s IO Interactive, takže pod jeho dohľadom sa už nestretneme s plešatým agentom 47 v sérii Hitman, ktorá je teraz v portfóliu Warner Bros (druhú sezónu vyhlásili už pred štartom E3 7. júna). Square Enix tiež oznámilo, že sa už nebude podieľať na vydávaní logických hier s podtitulom GO (Hitman, Lara Croft, Deus Ex), čo je celkom škoda. Finančný neúspech tretieho dielu zrejme tiež privrel vrátka ďalšiemu pokračovaniu zo sveta Deus Ex.

Stále ale hovoríme o japonskom vydavateľskom dome, takže si podľa nás Square Enix posvieti na Nintendo Switch a nečudovali by sme sa oznámeniu jednej či dvoch exkluzivít. S rozširujúcim sa trhom mobilných hier môžeme čakať tiež port známeho titulu či priamo exkluzívny spin-off niektorej zo značiek Square Enix pre prenosné zariadenia. Pondelkové E3 2018 prezentácia začínajúca o 19:00 bude naozaj nabitá a my dúfame vo veľká oznámenia. Lara Croft určite pritiahne pozornosť, ale v optimistickom kútiku duše veríme tiež v skutočnej odhalenie Avengers projektu.

Ubisoft na E3 2018 – Neformálna show s minimom prekvapení

Hry: Assassin's Creed: Odyssey, Beyond Good and Evil 2, For Honor, Just Dance 2019, Skull and Bones, Mario + Rabbids Kingdom Battle Donkey Kong Adventure, Rainbow Six Siege, Starlink: Battle for Atlas, Tom Clancy 'The Division 2, Transference, Trials Rising

E3 2018, Ubisoft

 1. Assassin's Creed Odyssey – Ubisoft na E3 2018 predstavil nástupcu Origins
 2. Beyond Good and Evil 2 – Jade je späť!
 3. Tom Clancy's The Division 2 – Washington DC 7 mesiacov po katastrofe
 4. Skull and Bones – námorné bitky vo veľkom štýle
 5. Just Dance 2019 – Ubisoft E3 2018 konferencia opäť zahájená tancom
 6. Rainbow Six Siege a For Honor sa pripomínajú novým obsahom
 7. Mario + Rabbids Kingdom Battle Donkey Kong Adventure oznámené pre Switch
 8. Oznámenie exploračnej hry Transference a dátum vydania pre Starlink: Battle for Atlas

(12. 6. 2018) Ak sme v našej predikcii pred E3 zmieňovali neformálnosť konferencií od Ubisoftu, trafili sme sa aj tentoraz. Tento francúzsky herný gigant začal svoju tlačovku už trochu tradične hudobným vystúpením, ktoré anoncovali oznámenie Just Dance 2019, a hoci od obrazovky to po pár minútach zaváňalo kŕčovitou zábavou, diváci v hľadisku sa veľmi dobre bavili. Na rozdiel od naleštených a na sekundu presných konferencií iných vydavateľov, Ubisoft pokračoval vo voľnej zábave napríklad predstavením nových Trials Rising, ktorému predchádzal príchod zástupcu vývojárskeho štúdia na motorke, ktorý následne zbúral provizórny pultík s televíziou obrazovkou.

Po celú dobu to ale zase taká zábava nebola. Oproti iným E3 2018 konferenciám sa veľa hovorilo, a hoci titulov bolo pomerne dosť, k žiadnemu prekvapivému odhaleniu nedošlo. Stredobodom večera sa stalo oficiálnou odhalenie Assassin's Creed: Odyssey, ktoré až drzo pripomína predchádzajúce Origins. Avšak zasadenie do Grécka a celková štylizácia je dostatočným dôvodom na oslavu. Fanúšikov potešila aj adventúra Beyond Good and Evil 2, skvelé zábery z hrania Skull and Bones alebo bližšie predstavenie Tom Clancy's The Division 2.

S novým obsahom sa pripomenuli aj online akcie Rainbow Six: Siege a For Honor. Rozšírenie Donkey Kong Adventure do Mario + Rabbids Kingdom Battle bolo síce očakávané, ale radosť z jeho potvrdenia máme aj tak veľkú. Zaujímavo vyzerá exploračný first person titul Transference a Starlink: Battle for Atlas, ktoré okrem klasickej trojice platforiem vychádza aj na Switch. Záverom sa tiež podľa nášho očakávania pripomenula závodná arkáda The Crew 2, ktorá vychádza už 29. júna a od dnešného dňa je spustená otvorená beta. Výpočet prezentovaných hier nájdete v reportáži z celej konferencie nižšie, pričom sme ich zoradili podľa významu a zároveň podľa toho, ako veľmi nás zaujali.

Assassin's Creed Odyssey – Ubisoft na E3 2018 predstavil nástupcu Origins

Jednou z istôt konferencie Ubisoftu bolo predstavenie nového Assassin's Creed Odyssey, o ktorého existencii sme sa dozvedeli už niekoľko dní vopred vďaka uniknutej kľúčenke s logom hry. Ako sa očakávalo, nový diel, ktorý sa odohráva v prostredí antického Grécka, až extrémnym spôsobom vychádza z predchádzajúceho dielu s podtitulom Origins. Prakticky rovnaký interface, veľmi podobné ponuky, a dokonca aj rovnaký font, nehovoriac o evidentne minimálnych zmenách v súbojovom systému alebo animáciách postáv. Otázkou však je, či nám to vlastne vadí.

Assassin's Creed: Odyssey sa totiž prezentuje skvele. Historické zasadenie je ešte lákavejšia než tajomný Egypt a do toho všetkého autori predsa len zakomponovali nové prvky. Interaktívnymi dialógmi budete meniť príbeh hlavnej postavy, ktorú si taktiež zvolíte sami – na začiatku hry totiž dostanete na výber z dvoch spartských bojovníkov, sa ktorými následne preskúmate počiatky konfliktu medzi asasínmi a templármi. Po úspechu Black Flag sa tiež vracajú prepracované bitky na mori a samotný RPG systém dostane ešte väčšiu hĺbku. Assassin's Creed: Odyssey vychádza už 5. októbra na PC, PlayStation 4 a Xbox One.Beyond Good and Evil 2 – Jade je späť!

Tlačovú konferenciu Ubisoftu odštartovalo po krátkom hudobnom čísle Just Dance 2019 akčná RPG adventúra Beyond Good and Evil 2, ktorú Ubisoft ukázal už na minuloročnej E3 a tento rok prišiel konečne aj s kratučkou hrateľnou ukážkou. V tej sme mohli vidieť mesto Ganesha (bude naozaj veľké). Aj napriek ročnému čakaniu na gameplay zábery nakoniec najväčší rozruch spôsobil príbehový trailer, v ktorom sa najskôr predstavila posádka lode a neskôr sa tiež potvrdil návrat Jade, hlavnej protagonistky prvého dielu. Beyond Good and Evil 2 vyzerá ako z trailerov, tak aj gameplay záberov úplne parádne, nepoznáme však dátum vydania, ani podporované platformy a polemizovať by sa dalo tiež nad tým, či hra vôbec stihne súčasnú generáciu konzol.Tom Clancy's The Division 2 – Washington DC 7 mesiacov po katastrofe

Druhý diel taktickej akcie The Division sa prezentoval už na konferencii Microsoftu, čo ale bola iba ochutnávka toho, čo nás čakalo na E3 2018 tlačovke Ubisoftu. Ako už bolo potvrdené, z New Yorku sa presúvame do Washingtonu DC ktorý je 7 mesiacov po vypuknutí nákazy úplne rozložený a vašou úlohou nebude nič menšie, než pokúsiť sa ho opäť vybudovať. Príbehový trailer zdôrazňujúci atmosféru rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo Ubisoft na tohtoročnej E3 priviezol, ale nechceme sa nechať opiť rožkom.

Vývojári sa však podľa všetkého naozaj poučili zo svojich predchádzajúcich chýb. Novinkou sú napríklad veľké RAIDy až pre osem hráčov, čo je rozhodne slušné číslo. Len máme strach, či takú kopu agentov pôjde vôbec nejako takticky ukočírovať. Sľubne znie aj pokračovanie vývoja vašej postavy po dohraní príbehu a dosiahnutí maximálnej úrovne, kedy si vyberiete novú špecializáciu a dostanete nové schopnosti, ktoré pomôžem ďalej tvarovať hlavného hrdinu podľa vášho herného štýlu. Veľmi sympatické potom bolo oznámenie, že všetky tri veľké rozšírenia, ktoré hra dostane počas prvého roka, budú úplne zadarmo. Tom Clancy's The Division 2 vychádza 15. marca 2019 na PC, PlayStation 4 a Xbox One.Skull and Bones – námorné bitky vo veľkom štýle

Moreplavecká akčná hra Skull and Bones už bola oznámená na E3 2017, ale až teraz vyrástla do krásy. Námorné bitky prezentovala hra pomocou veľmi peknej hrateľnej ukážky režimu Hunting Grounds, ktorý mieša dohromady PvE aj PvP. V ňom budete prepadávať v Indickom oceáne obchodné lode, a to ako čisto na vlastnú päsť, tak samozrejme aj v sprievode ďalších hráčov – tu ale pozor! Pirátska nátura sa nezaprie, takže dosť možno spoločne porazíte veľkého nepriateľa a hneď potom sa na vás vaši noví „spojenci“ vrhnú. Skull and Bones vyjde až v roku 2019 na PC, PlayStation 4 a Xbox One, ale už teraz sa môžete zaregistrovať do uzatvorenej bety na tomto odkaze.Just Dance 2019 – Ubisoft E3 2018 konferencia opäť zahájená tancom

Snáď už tradične začal Ubisoft svoju konferenciu tanečným vystúpením ku príležitosti vydania Just Dance 2019. To ponúkne 40 nových piesní a v rámci predplatného Just Dance Unlimited dostanete prístup k viac ako 400 skladbám, ktoré budú v priebehu roka pribúdať. Just Dance 2019 vyjde na PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Xbox 360, Wii U a Wii už 25. októbra 2018.Rainbow Six Siege a For Honor sa pripomínajú novým obsahom

Ubisoft samozrejme nezabudol ani na svoje „games as service“ tituly. Populárne Rainbow Six Siege hlási 35 miliónov registrovaných hráčov a v príprave je unikátny dokument o najoddanejších fanúšikoch tejto taktickej akcie. For Honor síce neoslavuje tak veľký úspech, ale zato dostáva zatiaľ najväčšou aktualizáciu Marching Fire, ktorá ponúkne ako novú vojnovú frakciu z Číny, ako aj nový režim Breach, ktorý prinesie obliehania hradov. Rozšírenie Marching Fire vychádza 16. októbra pre PC, PlayStation 4 a Xbox One, pričom od dnešného dňa rozdáva Ubisoft Starter edíciu hry na PC prostredníctvom Uplay úplne zadarmo, a to až do 18. júna.Mario + Rabbids Kingdom Battle Donkey Kong Adventure oznámené pre Switch

Oznámenie nového prídavku do Mario + Rabbids Kingdom Battle bolo takmer isté, napriek tomu vzbudilo veľmi pozitívne ohlasy. Už 26. júna vyjde rozšírenie Donkey Kong Adventure, v ktorom bude obrie, ale väčšinou priateľský primát Donkey Kong striedať Maria v hlavnej úlohe tejto skvelej ťahovej stratégie. Premisa zostáva stále rovnaká, teda zastaviť šialené zajace, vďaka novým postavám však bude hrateľnosť trochu iná. Autori sľubujú celkom 10 hodín zábavy navyše, čo znie ako slušná porcia hranie..Zaujímavo vyzerajúcim titulom je VR hra Transference, ktorú vytvára Ubisoft spolu s filmovou spoločnosťou SpectreVision (tú spolufinancuje herec Elijah Wood). V hre sa ocitneme v podivne vyzerajúcej digitálnej simulácii, z ktorej bude treba uniknúť. Okrem podpory VR headsetov PlayStation VR, Oculus Rift a HTC Vive si však Transference bude možné zahrať aj na bežné obrazovke, a to tento rok na jeseň. Ubisoft tiež oznámil vydanie vesmírnej strieľačky Starlink: Battle for Atlas, ktorá vyjde 16. októbra na Xbox One, PlayStation 4 a tiež Nintendo Switch.

Z ďalších hier bolo oznámené pokračovanie populárnej série Trials s podtitulom Rising. Okrem nových a väčších lokácií vytvorených na základe reálnych miest sa môžeme tešiť na lokálny aj online multiplayer a tiež novinku v podobe režimu Tandem Bike, v ktorom budú jeden pretekársky stroj ovládať dvaja hráči súčasne. Trials Rising vyjdú vo februári budúceho roka na PC, PlayStation 4, Xbox One a tiež Nintendo Switch. Na poslednú chvíľu si Ubisoft takisto prihral polievočku u svojich práve vychádzajúcich pretekov a pribehol s trailerom na nielen automobilovú arkádu The Crew 2, ktorá dorazí už 29. júna, pričom od dnešného dňa je dostupná otvorená beta.

Ak by sme tohtoročnú prezentáciu Ubisoftu na E3 hodnotili číselne, pravdepodobne by sme sa pohybovali niekde na strede stupnice. Konferencia bola pomerne svižná a miestami aj dosť uvoľnená a zábavná, tak ako to Ubisoft vie. Na druhú stranu sa hovorilo podstatne viac než u iných firiem a nedočkali sme sa nijako zásadného odhalenia. Chýbali nám napríklad ďalšie Watch Dogs alebo nový Splinter Cell, ktorý je už viac-menej prefláknutý a jeho absencia tak bola dosť prekvapivá. Všetko našťastie vynahradilo nové Assassin's Creed: Odyssey – je síce znepokojujúco podobné predchádzajúcemu Origins, ale zasadenie do Grécka a návrat námorných bitiek s vďakou prijímame.

Ubisoft na E3 2018 – Predikcie

Ubisoft na E3 2018 – Nové diely populárnych sérií

Čas: 11. 6., 22:00 CET | Stream: twitch.tv youtube.com | Hry: Assassin's Creed Odyssey, Tom Clancy's The Division 2, Splinter Cell, The Crew 2, Watch Dogs 3, Beyond Good and Evil 2

E3 2018, Ubisoft

 1. Assassin's Creed Odyssey – Grécko v štýle komiksu 300?
 2. Tom Clancy's The Division 2 – Plnohodnotné odhalenie
 3. Splinter Cell – Dočkáme sa nového dielu?
 4. The Crew 2 – Rýchle pripomenutie tesne pred vydaním
 5. Watch Dogs 3 – Chystá sa oznámenie populárnej hackerskej akcie?
 6. Uvidíme na E3 2018 Beyond Good and Evil 2, Just Dance alebo Rainbow Six Siege 2?

Ubisoftu sa v posledných niekoľkých rokoch podarilo sňať nálepku najmenej obľúbeného vydavateľa, a hoci sa čas od času hráči posťažujú na recykláciu jednotlivých sérií, nepopulárnu nálepku škaredého káčatka herného priemyslu prevzala Electronic Arts (hoci firma ako taká patrí medzi absolútne najlepšie, čo sa finančných výsledkov týka). Účinkovanie Ubisoftu na výstave E3 a najmä jeho tlačová konferencia patrí tradične medzi tie najlepšie show a rovnaký nášup sľubuje tento francúzsky gigant aj tento rok. Je to možno práve európsky pôvod spoločnosti a francúzska povaha, vďaka ktorým sú prezentácie Ubisoftu odľahčenejšie a plné nenútených vtipov.

Na rozdiel od Microsoftu, Sony alebo Nintenda, nestojí Ubisoft za žiadnym hardvérom a jeho show tak býva vždy len o hrách. Tento rok by však mohol Ubisoft zabrúsiť aj trochu inam, pretože niektoré jeho online tituly ako The Division, For Honor alebo Rainbow Six Siege by sa dali popísať skôr ako online služby, pričom zameranie práve na multiplayer je u Ubisoftu veľmi cítiť. Riaditeľ spoločnosti, Yves Guillemot, sa navyše nedávno nechal počuť, že nás čaká pravdepodobne už len jedna klasická konzolová generácia a potom všetko prejde do cloudu. Poďme sa ale pozrieť na tituly, ktoré si Ubisoft so sebou do Los Angeles na E3 2018 pravdepodobne privezie.

Assassin's Creed Odyssey na E3 2018 – Grécko v štýle komiksu 300?

Opýtať sa na najväčšie želiezko v ohni Ubisoft E3 2018 prezentácie ešte pred pár dňami, iste by nikomu séria Assassin's Creed nenapadla. Nešťastnou náhodou však vďaka uniknutej kľúčenke s logom hry došlo k jej predčasnému oznámeniu, ktoré bolo neskôr sprevádzané aj oficiálnym vyjadrením samotného Ubisoftu, že sa na Assassin's Creed Odyssey naozaj pracuje. Išlo však skôr o z núdze cnosť, pretože niekoľkosekundový teaser a obrázok s logom hry plus všetko hovoriacim nápisom „uvidíme sa na E3“ jasne ukazuje, že oficiálne oznámenie rozhodne nebolo v pláne a pravdepodobne si ho Ubisoft práve s nejakým Merchom v podobe kľúčeniek schovával až na E3 2018.

Z týchto niekoľkých málo čriepkov si možno odniesť len to, že Assassin's Creed Odyssey sa bude naozaj odohrávať v Grécku, čomu nasvedčuje ako štylizovaná prilba uprostred nového loga, tak aj práve kratučký teaster, ktorý okopíroval jednu z najikonickejších scén komiksu a neskôr aj filmu 300. Podľa serveru Kotaku chce navyše Ubisoft vydať Assassin's Creed Odyssey do konca fiškálneho roka, teda do 31. marca 2019. Môžeme tak špekulovať, či bude chcieť francúzsky vydavateľ stihnúť ešte tohtoročné vydanie, pretože pre veľkú značku je logicky predvianočný dátum lepšou štartovnou pozíciou, alebo toto miesto uvoľniť inej, nie tak obľúbenej hre.

Vďaka poslednému dielu Origins sa totiž séria pohybuje opäť na vrchole obľúbenosti, navyše autori skôr sľubovali, že Assassin's Creed bude vychádzať s ročnou pauzou, aby mali autori čas na implementáciu noviniek. Vďaka predčasnému odhaleniu Odyssey tak časť fanúšikov začala špekulovať nad tým, že nový diel bude len preskinovaným Origins a do značnej miery to môže byť pravda. Lenže Assassin's Creed Origins sa skrátka a dobre tak podarilo, že na oznámenie Odyssey sa dá aj s úplným minimom informácií pokojne povedať len: „shut up, and take my money“.Tom Clancy's The Division 2 na E3 2018 – Plnohodnotné odhalenie

Tom Clancy's The Division zažilo ako veľmi problematický pôrod, tak aj značné popôrodné bolesti. Dosť už ale nemiestnej analógie, The Division sa vďaka skvelým a šikovným reakciám vývojárov zmenilo prakticky na nepoznanie a dnes je z hry skvelý mix MMO a akčnej strieľačky. Už pred nejakou dobou navyše Ubisoft oznámil práce na pokračovaní, a či sa vám to vzhľadom na dlhú životnosť MMO hier zdá ako unáhlený krok, máte pravdu. Podobne ako v prípade Assassin's Creed: Odyssey došlo k neplánovanému úniku, tentoraz rovno prostredníctvom loga hry s dvojkou v názve, pričom nasledoval veľmi doskový stream, ktorý nešťastnosti celého odhalenia ešte zvýraznil. Viac o celom oznámení sa môžete dočítať tu.

Jedno nám však bolo sľúbené – viac sa o Tom Clancy's The Division 2 dozvieme na E3 2018. Tam si vraj autori nachystali odhalenie so všetkou parádou a my zatiaľ môžeme len hádať, čo druhý diel prinesie nové. Pracujú na ňom ako pôvodní autori, teda Massive Entertainment, tak aj novo prizvané štúdia na čele s Red Storm Entertainment, a ako je v prípade Ubisoftu zvykom, tak aj nespočet ďalších vlastných štúdií (Ubisoft Reflections, ANNE alebo Shanghai). Poslední spomínaní vytvárali potrebné príbehové rozšírenie Hours of Darkness pre Far Cry 5. Čo od Tom Clancy's The Division 2 očakávate vy?Splinter Cell na E3 2018 – Dočkáme sa nového dielu?

Tu sa nachádzame čisto na poli špekulácií, ale zato veľmi pravdepodobných, pretože oznámenie nového Splinter Cellu je podľa mnohých takmer istotou, hoci neexistuje žiadne oficiálne vodítko. Bystrí fanúšikovia napríklad uvideli novú Splinter Cell hru na kanadskom Amazone, hoci bez bližších informácií, ako je dátum vydania, alebo dokonca podporované platformy. Pri pohľade do minulosti navyše zistíme, že medzi jednotlivými dielmi je vždy troj až štvorročná pauza (Blacklist – 2013, Conviction – 2010, Double Agent – 2006), takže aktuálne päťročná prestávka si priamo pýta o prerušenie.

Navyše, samotný CEO Ubisoftu Yves Guillemot, označil Splinter Cell za jednu z jeho najobľúbenejších sérií. V rámci jedného rozhovoru sa Guillemot napríklad rozhovoril o tom, že sériu Tom Clancy's síce pravidelne podporujú, ale že na Splinter Cell rozhodne nezabudli. Ďalším špendlíčkom na zozname vodítok k novému Splinter Cellu je samotný dablér Sama Fishera. Michael Ironside prezradil, že sa vráti ako hlas obávaného zabijaka, takže niekde v diaľke (a dúfajme, že nie príliš ďaleko) pokračovanie kultových stealth akčných adventúr rozhodne je – a prečo nie napríklad už pri E3 2018?The Crew 2 na E3 2018 – Rýchle pripomenutie tesne pred vydaním

Takmer s istotou možno očakávať aspoň rýchle pripomenutie na prezentačnom móle od The Crew 2, ktoré vychádza už 29. júna. V rámci portfólia Ubisoftu ide o dôležitý titul a je úplne isté, že na samotnej výstave bude možné si túto pretekársku arkádu priamo zahrať. Autori sľubujú pre The Crew 2 veľkú kopu dodatočného obsahu zadarmo a E3 2018 je ideálnym miestom na zviditeľnenie tohto benevolentného kroku. Ak vás The Crew 2 zaujal, pozrite sa na naše dojmy z hrania uzatvorenej bety.Watch Dogs 3 na E3 2018 – Chystá sa oznámenie populárnej hackerskej akcie?

Zatiaľ čo u „oznámení“ Assassin's Creed alebo The Division sa Ubisoft po chrbte búchať nemôže, v prípade potenciálneho Watch Dogs 3 naopak prišiel s pomerne zaujímavou virálnou kampaňou, ako sa napokon na hackerskú akciu patrí. Prvým náznakom bol pre fanúšikov aprílový žartík, ktorý dovolil návštevníkom stránok Ubisoftu nabúrať sa do admin sekcie a tu loviť najrôznejšie veľkonočné eggy. Podstatne zaujímavejším vodítkom však bol oficiálny tweet s textom „This is everything“, čo je na prvý pohľad len prostý vtip, však fanúšikovia Watch Dogs v ňom uvideli referenciu na frázu „Everything is connected“, ktorá je pre túto mestskú akciu ikonická skoro tak ako asasínské „Nothing is true, everything is permitted.“ Oznámenie Watch Dogs 3 sa tak síce dá trošku na E3 2018 predpokladať, stále by však išlo o (veľmi príjemné) prekvapenie.Uvidíme na E3 2018 Beyond Good and Evil 2, Just Dance alebo Rainbow Six Siege 2?

Ubisoft má na tohtoročnej E3 veľa loptičiek vo vzduchu. Snáď najprekvapujúcejším odhalením minulého roka bolo Beyond Good and Evil 2 a po roku minima informácií je E3 2018 ideálnym miestom na novú porciu čohokoľvek zaujímavého. Na rade sú priamo gameplay zábery, pretože podľa niektorých informácií by Beyond Good and Evil 2 malo byť na veľtrhu v hrateľnej forme. O novom Just Dance nie sú žiadne správy, avšak nebola by to prezentácia Ubisoftu, keby sa aspoň chvíľu netancovali. V tomto prípade ale nemáme ani jediný náznak.

Očakávať by sme mali tiež novinky z online frontu. For Honor zase tak veľký úspech neoslavuje, ale Rainbox Six Siege sa chváli naozaj veľkou komunitou. Nie je úplne pochabé očakávať nový obsah alebo dokonca pokračovanie, pretože práve tento titul by si ho rozhodne zaslúžil. Podobne ako The Crew 2, by sa mohol pripomenúť aj Far Cry 5, ktorému aktuálne vychádza prvé z troch pripravovaných DLC, ktoré by Ubisoft mohol na výstave tiež promovať.

Ubisoft má tiež vo zvyku nechávať si v rukáve naozaj zaujímavá esá. Spomeňme napríklad na minuloročné veľmi nečakané a emotívne odhalenie Mario + Rabbids: Kingdom Battle. V prípade Ubisoftu je rozhodne na čo sa tešiť a zostáva len dúfať, že dokáže prekvapiť podobne ako vlani napríklad nezbednými králikmi. Práve ich pokračovanie by sme určite uvítali.

Tlačová konferencia Ubisoftu na E3 2018 prebehne 11. júna o 22:00.

PC Gaming Show na E3 2018 – Opäť zažiarila, len o niečo menej výrazne

Hry: Anno 1800, Nechcem Starve, Hitman 2, Hunt: Showdown, Jurassic World Evolution, Just Cause 4, Killing Floor 2, Maneater, Ooblets, Overkill's The Walking Dead, Satisfactory, Star Citizen, Stormland, The Sinking City, The Walking Dead, Two Point Hospital, Warframe a ďalšie...

E3 2018, PC Gaming Show

 1. ANNO 1800 – Príjemné prekvapenie
 2. Hitman 2 – Elegantný zabijak sa vracia
 3. Overkill 's Walking Dead – Pravdepodobný nástupca Left 4 Dead?
 4. The Sinking City – Tajomná detektívka
 5. Satisfactory – Budovanie továrne
 6. Stormland – Lákavá robotia VR
 7. Na PC Gaming Show E3 2018 dostali opäť nemalý priestor nezávislé hry
 8. Svoj čas mala na PC Gaming Show aj SEGA, Digital Extremes, Telltale, Frontiers a Tripwire Interactive
 9. Tvorcovia Star Citizen ani Hunt: Showdown na E3 2018 veľmi nepredviedli
 10. Na E3 2018 sme sa dočkali oznámenia troch battle royale hier
 11. PC Gaming Show E3 2018 nebola zlá, mohla však byť lepšia

(12. 6. 2018) E3 2018 si zatiaľ drží celkom stabilné tempo. Ak neberieme do úvahy vyložene slabú konferenciu Square Enix, tak nám väčšina veľkých gigantov predstavila minimálne jeden či dva kúsky, ktorých vydanie teraz nedočkavo očakávame. EA zaujala našu pozornosť s Battlefield V. Microsoft odhalil rad zaujímavých exkluzivít. Bethesda ukázala očakávané FPS Rage 2 spolu so Survival Fallout 76 a Ubisoft konečne vyniesol na svetlo Assassin's Creed: Odyssey, na ktorého ohlásenie, niektorí z nás už nejaký ten piatok čakali. V tejto reportáži sa zameriame na PC Gaming Show, ktorá je na E3 predovšetkým pre stredne veľké vývojárov. Tí nám tento rok opäť predstavili slušné spektrum menej výrazných diel, ktorým by masa za normálnych okolností veľmi nevenovala pozornosť.

Rovnako, ako minulý rok, aj tento rok započala PC Gaming Show príjemný úvodom, zacieleným na hranie ako také. Hneď po krátkom štarte sa na hlavnej obrazovke objavila budovateľská kooperácia Satisfactory. Nasledovala adventúra Neo Cab, po ktorej sa na scéne objavilo Mavericks, adventúra Forgotten City, stratégia Starcontrol: Origins či nové ukážky z Hunt: Showdown a Archangel: Hellfire. Po týchto kúskoch bol daný priestor The Sinking City, Warframe, niekoľkými titulom z dielní SEGA, FPS Killing Floor 2, netradičnému podujatiu Maneater, ťahovke Breavery Network online, adventúrke Morning star a nevýraznej plošinovke Overwhelm, ktorou bola podľa nášho názoru zakončená slabšia časť tejto prezentácie.

Po od prezentovaní Overwhelm sa na scéne zjavil trailer k Jurassic World Evolution, nádejná VR hra Stormland, adventúry Night Call a Sabel spolu s očakávanými zábermi zo Star Citizen. Priestor na tejto konferencii dostal tiež unikátny projekt Genesis Alpha One, obľúbený survival Don't Starve Hamlet, Just Cause 4, Overkill's The Walking Dead a adventúra The Walking Dead. O svoje miesto na slnku nebola ochudobnená ani vizuálne nevýrazná plošinovka Noite, simulátor riadenia nemocnice Two Point Hospital, nová battle royale hra Realm Royale, osobitý kúsok Ooblets, budovateľská stratégia Anno 1800 alebo izometrický battle royale titul Rapture Reject. Celá konferencia PC Gaming Show na E3 2018 bola zakončená detailnejšou ukážkou z Hitmana 2.

ANNO 1800 – Príjemné prekvapenie na E3 2018

Jedným z najvýraznejších oznámení PC Gaming Show bolo rozhodne ohlásenie Anno 1800, ktorého predstavenie sme skutočne nečakali. Na prezentovaných záberoch vyzeral tento kúsok veľmi dobre. Ak vezmeme do úvahy, že sa pôjde o budovateľskú stratégiu so sandbox prvkami, máme sa skutočne na čo tešiť. Snáď sa v čo najbližšej dobe dočkáme dátumu vydania či detailnejších záberov z hrania, ktoré by nám pomohli si vytvoriť lepší obrázok na to, ako sa bude celok hrať.Hitman 2 – Elegantný zabijak sa vracia

Druhým zásadným kúskom konferencie PC Gaming Show sa stal Hitman 2, ktorý dostal svoj priestor až v závere tejto prezentácie. Prijatý kontrakt mu určil dva ciele, ktoré v rámci ukážky z hrania musel eliminovať. Na to, aby ich zabil, rovnako ako vždy využil rad rôznych prostriedkov a prevlekov, s ktorých pomocou nakoniec z miesta činu utiekol bez toho, aby bol spozorovaný bezpečnostnými zložkami či dokonca zabitý.

Celok v nás vzbudil podobné emócie ako predchádzajúci Hitman, ktorého finále sa bohužiaľ veľmi nepodarilo. Ak tentoraz vydavateľ lepšie vyrieši formu vydávania tohto kúsku, zrejme dostaneme k dispozícii titul, na ktorý už nejaký ten piatok čakáme. Viac si o Hitmanovi 2 môžete prečítať v našom preview.Overkill's The Walking Dead – Pravdepodobný nástupca Left 4 Dead?

Po predstavení posledného preživšieho nám bolo jasné, že sa Starbreeze na E3 2018 vytasí konečne sa zábery z hrania, alebo s poriadnym trailerom, v ktorom uvidíme spolu všetkých hlavných protagonistov kooperácie Overkill's The Walking Dead. Nakoniec sme sa dočkali videa zacieleného na akciu a načrtnutie celkovej hrateľnosti.

Podľa toho, čo nám bolo v záberoch Overkill's The Walking Dead prezentované, sa môžeme tešiť na kooperačné FPS zamerané na spoluprácu štvorice hráčov, ktorí budú spolu cestovať nákazou zasiahnutým svetom. Čeliť budete musieť v tomto diele pestrej škále nemŕtvych nepriateľov a ľudským protivníkom snažiacim sa prežiť o deň dlhšie na váš úkor. Vyjsť by mal na 8. novembra na PS4, Xbox One a PC. Ak vás zaujímajú detaily, smelo pokračujte na naše preview.The Sinking City – Tajomná detektívka

S hrami, ktoré sa odohrávajú v univerze HP Lovecrafta, sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. The Sinking City je veľmi temná adventúra, ktorá je taktiež zasadená v tomto pochmúrnom vesmíre. V koži detektíva sa v rámci hlavnej príbehovej línie vydáte do zatopeného mesta trápeného neidentifikovaným zlom. Tešiť sa môžete na prepracovaný svet, detailne navrhnuté postavy a paranoju, ktorá vašu postavu prinúti vidieť rôzne typy podivností.Satisfactory – Budovanie továrne

Skutočne zaujímavých projektov nie je na hernej scéne nikdy dosť. Satisfactory je zaujímavo vyzerajúci hra, v ktorej budete spolu s priateľmi stavať gigantický komplex. V mnohých ohľadoch nám tento kúsok pripomenul českú budovateľskú stratégiu Factoria, ktorá je vystavená na totožných základoch, len neponúka FPS režim. Titul nás popravde zaujal snáď vo všetkých smeroch, takže jeho vývoj budeme v nasledujúcich mesiacoch pozorne sledovať.Stormland – Lákavá robotia VR

Na E3 2018 sme zatiaľ nemali možnosť vidieť skutočne zaujímavú VR hru, ktorej vydanie by sme s radosťou očakávali. V rámci prezentácie PC Gaming Show nám bola predstavená VR akcia Stormland, v ktorej sa ujmeme robota snažiaceho sa získať všetky časti svojho tela, ktoré mu bolo vzaté nepriateľskou entitou. Celok vyzeral natoľko pútavo, že sme sa ho rozhodli zaradiť do nášho zoznamu želaní.Na PC Gaming Show E3 2018 dostali opäť nemalý priestor nezávislé hry

Asi najvýraznejšou menšou hrou, ktorú sme mohli na PC Gaming Show vidieť bola adventúra Forgotten City, ktorá bola pôvodne modem pre The Elders Scrolls: Skyrim. Zaujímavo vyzerala tiež stratégia Starcontrol: Origins, survival Don't Starve Hamlet či simulátor riadenia nemocnice Two Point Hospital. Po stránke vizuálu nás očarilo Sable spolu s Night Call, Neo Cab a Ooblets.

O niečo menej ako prvé spomenuté diela nás v rámci nezávislých hier oslovila VR akcie Archangel: Hellfire, ťahovku Breavery Network online, adventúra Morning star a vizuálne nevýrazné plošinovky Overwhelm a Noite. Vyložene pozitívny dojem v nás nezanechala ani Genesis Alpha One, ktorú nám vývojári z Team17 prinesú už toto leto.Svoj čas mala na PC Gaming Show aj SEGA, Digital Extremes, Telltale, Frontiers a Tripwire Interactive

SEGA vo svojej časti prezentácie oznámila vydanie Shining Resonance Refrain, Shenmue 1-2, Yakuza: Kiwami, Valkyria Chronicles 4 a Yakuza 0. Digital Extremes sa naopak zamerali na nadchádzajúcu príbehovú linku do Warframe. Priestor dostalo tiež predstavenie finále The Walking Dead z dielní Telltale, ktoré ich milovníkov adventúr očakávané s veľkým nadšením.

Vidieť sme medzi väčšími hrami mohli tiež Just Cause 4 a trailer k Jurassic World Evolution plný dinosaurov a osudových chýb. Svoje hry sa nám rozhodli prezentovať aj vývojári z Tripwire Interactive, z ktorých dielní nám bola ukázaná FPS Killing Floor 2 a netradičné akcie Maneater, v ktorej si zahráte za krvilačného žraloka, ktorého jediným cieľom je poriadne si napchať žalúdok (ľuďmi)..Tvorcovia Star Citizen ani Hunt: Showdown na E3 2018 veľmi nepredviedli

Vzhľadom na to, že toho tvorcovia Star Citizen, ani autori Hunt: Showdown veľmi neukázali, rozhodli sme sa im dať priestor v jednotnom odseku. Prvý spomínaný titul nám v rámci svojej prezentácie predviedol súboje na palubách lodí, cestovanie vesmírom a strety gigantických plavidiel. Druhý kúsok nám v pridelenom čase predstavil nové typy palných zbraní, granátov a monštier, s ktorými sa hráči budú musieť vysporiadať.Na E3 2018 sme sa dočkali oznámenia troch battle royale hier

Žáner battle royale je v súčasnosti natoľko obľúbený, že sa na ňom chce priživiť nejeden herný vývojár. Na tohtoročnom PC Gaming Show sme mali možnosť vidieť celkom troch nových zástupcov tohto žánru. Najprv sa na scéne objavil Mavericks, ktorý sa veľmi podobá na PUBG. Ihneď po ňom nasledovalo Realm Royale obohacujúci tento typ hier o RPG prvok. No a nakoniec nám bola predstavená izometrická online akcia Rapture Rejects snažiaca sa odlíšiť hrateľnosťou a vizuálom. Celkovo však boli všetky zmienené diela na jedno kopyto, takže sme z nich veľmi nadšení neboli.PC Gaming Show E3 2018 nebola zlá, mohla však byť lepšia

Tohtoročná PC Gaming Show sa väčšine veľkých štúdií bohužiaľ vyhla oblúkom. Cestu si na neho našla len SEGA spolu so Square Enix, ktorého samostatná prezentácia nestála za nič. Prím, rovnako ako minulý rok, hrali nezávislé hry, medzi ktorými sme si opäť našli pár zaujímavejších kúskov, kvôli ktorým sa oplatilo na PC Gaming Show 2018 pozerať.

PC Gaming Show na E3 2018 – Zažiari rovnako ako minulý rok?

PC Gaming Show na E3 2018 – Zažiari rovnako ako minulý rok?

Čas: 12. 6., 00:00 CET | Stream: twitch.tv youtube.com | Hry: Total War: Three Kingdoms, Age of Empires IV, Overkill's The Walking Dead, Star Citizen

 1. Total War: Three Kingdoms – Stratégia z nie veľmi známej historickej éry
 2. Age of Empires IV – Návrat legendy?
 3. Overkill's The Walking Dead – Dočkáme sa konečne poriadnej zombie akcie?
 4. Star Citizen – Najambicióznejší titul, ktorý nikdy nevyjde?
 5. A čo tí ostatní?
 6. Čo by sme radi na PC Gaming Show videli?

Po niekoľko rokov operovali niektoré herné spoločnosti v rámci E3 samostatne. Nie každý vývojár si tento luxus samozrejme mohol dovoliť, a tak sa usporiadatelia nakoniec v roku 2014 rozhodli, že pre stredne veľké a menšie štúdiá vytvoria konferenciu s názvom PC Gaming Show, na ktorej dostanú priestor známe tímy aj nezávislé spoločnosti cieliace na majiteľov stolových počítačov.

Minuloročná konferencia PC Gaming Show nám predstavila rad zaujímavých diel. Vidieť sme na nej mohli napríklad zábery z Total War: Warhammer 2, Sea of Thieves, XCOM 2: War of the Chosen, Mount and Blade 2 alebo s obavami očakávané FPS LawBreakers, ktoré sa nakoniec veľmi nepodarilo. Celkovo sa však bolo na čo pozerať, čo sa o všetkých prezentáciách rozhodne povedať nedalo.

Tento rok by sa mala PC Gaming Show niesť na podobnej vlne. Opäť na nej totiž vystúpi rad herných vývojárov snažiacich sa predstaviť svoje ambiciózne diela širokej verejnosti. Z tých veľkých rozhodne nemožno nespomenúť SEGU, Microsoft, Starbreeze, alebo Cloud Imperium Games pracujúci na jednej z najdrahších hier histórie, takže sa počas E3 2018 máme na čo tešiť.

Total War: Three Kingdoms na E3 2018 – Stratégia z nie veľmi známej historickej éry

Jedna z najobľúbenejších strategických sérií súčasnosti Total War každý rok na E3 boduje. Tento rok to zrejme nebude inak, pretože sa vývojári z The Creative Assembly chystajú podrobnejšie predstaviť najnovšieho historického zástupcu tejto kultovej značky, ktorý bude zameraný éru Troch kráľovstva, v ktorej sa Čína ocitla kvôli neschopnému panovníkovi okolo roku 190.

Odkryté toho o Total War: Three Kingdoms zatiaľ veľa nebolo, napriek tomu sme vás o ňom trošku detailnejšie informovali už v našom preview na začiatku januára. Pred pár dňami sme sa dočkali podrobnejšieho traileru, zacieleného na jednu z hlavných postáv celého konfliktu. Celok vyzerá na prvý pohľad veľmi lákavo. Snáď nám na E3 2018 budú v rámci PC Gaming Show ukázané zábery z bitky, z ktorých si budeme môcť urobiť lepší obrázok o tom, k akej vetve série Total War tento kúsok nakoniec priradiť.Age of Empires IV na E3 2018 – Návrat legendy?

Len máloktorý starší hráč nemal nikdy čo do činenia so známou strategickou sériou Age of Empires preslávenou predovšetkým druhým dielom, ktorý niektorí zapálení stratégovia hrajú aj v dnešných dňoch, ignorujúc horšiu vizuálnu stránku a zastarané ovládanie. Bohužiaľ pre všetkých fanúšikov RTS sa veľmi nepodaril jej posledný zástupca, čo viedlo k tomu, že ju Microsoft uložil na pár rokov k ľadu.

K znovuoživeniu Age of Empires došlo zrejme už pred pár rokmi. Oznámenie Age of Empires IV sme sa však dočkali až na Gamescome 2017, kde bol predstavený v krátkom videu, o ktorého obsahu sme vás podrobnejšie informovali v našom preview. Na E3 2018 by sa podľa niektorých zvestí mal konečne objaviť záznam z hrania. Snáď sa Microsoft konečne pochlapí a predstaví bombu, kvôli ktorej by sme boli ochotní stráviť dlhšiu dobu mimo klasických herných klientov.Overkill's The Walking Dead na E3 2018 – Dočkáme sa konečne poriadnej zombie akcie?

Dramatický seriál Walking Dead si na televíznych obrazovkách získal svoju pochmúrnosť a brutalitou pozornosť miliónov divákov, vďaka čomu tu s nami je už deväť sérií. V hernom svete sa výtvoru komiksového mága Roberta Kirkman tak nedarí. Ak neberieme do úvahy adventúru z dielní Telltale Games, tak ide väčšinou o odpad nestojaci poriadne ani za reč.

Žalostnú situáciu sa pred radom mesiacov rozhodla zmeniť vývojárska spoločnosť Starbreeze známa predovšetkým vďaka kooperačnej FPS Payday 2. Práve v jej stopách by mala podľa doterajších detailov kráčať ich najnovšie hra Overkill's The Walking Dead, v ktorej bude skupinka zaujímavo vyzerajúcich postáv, ktoré sme vám predstavili v našom preview, putovať svetom plným rôznych nemŕtvych netvorov. Na E3 2018 by nám mal byť v rámci PC Gaming Show ukázaný hutnejší trailer alebo dokonca zábery z akcie, tak uvidíme, s čím Starbreeze príde.Star Citizen na E3 2018 – Najambicióznejší titul, ktorý nikdy nevyjde?

Rovnako, ako v predchádzajúcich rokoch, nebude ani tentoraz na PC Gaming Show chýbať Cloud Imperium Games pracujúci už nejaký ten piatok na najambicióznejšom projekte súčasnosti. Hoci sa crowndingová kampaň k vyfinancovaniu vývoja vesmírneho simulátoru Star Citizen uskutočnila už 18. októbra 2012, vydanie je stále v nedohľadne a ľudia sa pýtajú, kedy k nim dorazí plná verzia hry, za ktorej tvorbu zaplatili.

Možno sa podľa niektorých informácií fanúšikovia konečne dočkajú dátumu vydania tento rok na konferencii PC Gaming Show, kde chcú Cloud Imperium Games zažiariť so svojím projektom podobne ako vlani. Čo myslíte, odhalia konečne dlho očakávaný deň, alebo sa opäť zamerajú na prezentáciu príbehu a herných prvkov diela, ktorého finálna verzia k nám zrejme nikdy nedorazí? Odpoveď už čoskoro poskytne E3 2018.A čo tí ostatní?

Na PC Gaming Show sa nebudú vyskytovať len veľké ryby, ale aj menšie a stredné vývojárske štúdiá s dostatočnými prostriedkami na to, aby si získali niekoľko minút z celej prezentácie pre svoj projekt. Tešiť sa podľa všetkého môžeme na chlapcov z Digital Extremes, Double Fine, Klei, Raw Fury, tinyBuild, Coffee Stain Studios, Modern Storyteller a rad ďalších. Detaily o tom, čo by nám podľa doterajších informácií mali v rámci zakúpeného času ponúknuť, vám mierne priblížime v týchto riadkoch.

U Digital Extremes očakávame, že sa podobne, ako v predošlých rokoch, zameria predovšetkým na Warframe, ktoré sa neustále posúva dopredu. Double Fine svoj čas s vysokou pravdepodobnosťou využijú na prezentáciu ich nového projektu KIDS, zacielený na davovú psychológiu. Vývojári z Klei nám opäť poodhalia viac z chystaného RPG Griftlands, ktoré predstavili na E3 už minulý rok. Priestor by mala či dokonca mali dostať aj niektorá z noviniek od tvorcov z Raw Fury aktuálne pracujúcich na slušnom počte hier. TinyBuild sa vytasí so simulátorom hrobára Graveyard Keeper a Coffee Stain Studios by mali ukázať zaujímavo vyzerajúcu novinku Satisfactory. Jasno zatiaľ nemáme snáď len u Modern Storyteller, ktorí bohužiaľ neboli toľko zhovorčiví ako autori z ostatných štúdií.

Vedľa vyložene ohlásených spoločností, sa rovnako, ako v minulých rokoch, opäť určite môžeme tešiť na jedného alebo dva zaujímavé hostí, ktorí až do poslednej chvíle nemali tak úplne jasno, či chcú svoje diela na PC Gaming Show vôbec prezentovať. Teoreticky možno počítať s TaleWorlds Entertainment a ich očakávanou novinkou Mount and Blade II: Bannerlord, alebo s niektorým z iných stredne veľkých štúdií.Čo by sme radi na PC Gaming Show videli?

Najviac sa asi aktuálne tešíme na predstavenie záberov z hrania Total War: Three Kingdoms, ktorý sa minimálne po vzhľadovej stránke dosť podobá Total War: Shogun 2, ktorý je dodnes považovaný za jedného z najvýraznejších predstaviteľov tejto strategickej série. Detailnejšie by mohol byť prezentovaný tiež Age of Empires IV, rozhodne by sme sa nehnevali, keby nám Microsoft ukázal poriadny zápas jednotlivých civilizácií.

S trochou šťastia sa snáď 12. 6. krátko po polnoci dočkáme oznámenia Total War: Warhammer 3, skutočne zaujímavých titulov pre VR či výstupu tureckého TaleWorlds Entertainment, ktoré by mohlo konečne ohlásiť dátum vydania s napätím očakávanej simulácie stredovekého života Mount and Blade II: Bannerlord , ktorá aktuálne patrí medzi najviac očakávaný diela. V tomto ohľade ide skôr o naše zbožné želanie, vo finále nakoniec nemusí doraziť žiadny zo spomínaných kúskov.

PC Gaming Show na E3 2018 prebehne o pol noci z 11. na 12. júna.

Sony/PlayStation na E3 2018 šponuje očakávania na maximum

Hry: Call of Duty: Black Ops IIII, Control, Death Stranding, Déraciné, Destiny 2: Forsaken, Ghost of Tsushima, Kingdom Hearts III, Resident Evil 2 Remake, Spider-Man, The Last of Us: Part 2, Trover

E3 2018, Sony, PS

 1. The Last of Us Part 2 konečne ukázalo reálne herné zábery
 2. Ghost of Tsushima na E3 2018 – Zaklínač uprostred mongolskej invázie
 3. Death Stranding – ukážka hrateľnosti na E3 2018 vyvolala viac otázok ako odpovedí
 4. Spider-Man na E3 2018 v novej ukážke opäť vyvoláva nadšenie
 5. Nioh 2 a ďalšie prekvapivé odhalenie konferencie Sony na E3 2018
 6. Sony na E3 2018 – konzervatívna show plná skvelých hier

(12. 6. 2018) V utorok 12. 6. o 3 hodine ráno nášho času (prvýkrát v živote ľutujem, že bývam v tomto časovom pásme) odštartovala svoju E3 konferenciu spoločnosť Sony. Tá v posledných niekoľkých rokoch vyniká nad svojou konkurenciou (predovšetkým nad Microsoftom) hlavne vďaka vydareným exkluzivitám typu Bloodborne, The Last of Us, Horizon Zero Dawn, Uncharted, God of War a množstve ďalších. Všetci diváci v sále teda netrpezlivo očakávali, s čím sa vlastník konzoly PlayStation vytasí v tomto ročníku E3.

V prvom rade, Sony prekvapilo pomerne silným prepojením celej show hudobnými motívmi nadväzujúcimi na jednotlivé herné ukážky. Celá E3 2018 prezentácia začala veľmi svižne krátkym príhovorom Shawna Laydena, prezidenta SIE America, ktorý menom Sony vyjadril lásku k hrám a ich túžbu vyvíjať silné príbehy. To naznačila hneď prvá ukážka, ktorá zároveň aj potvrdila našu domnienku, že sa Sony tento rok bude držať skôr pri zemi a miesto oslňovania novo ohlásenými hrami sa bude radšej sústrediť na poctivé budovanie hypu okolo rozpracovaných projektov. Podarilo sa týmto prístupom Sony opäť oslniť divákov rovnako ako v minulých ročníkoch Electro Entertainment Expo? Všetko podstatné aj menej podstatné sa dozviete v našej podrobnej reportáži.

The Last of Us Part 2 konečne ukázalo reálne herné zábery

Keď na pódium prišiel nenápadný chlapík v mikine s kapucňou, usadil sa na barovú stoličku a začal hrať tklivú pieseň na benjo, fanúšikovia prvého The Last of Us určite spozorneli už pri prvých pár tónoch. Išlo totiž o Gustava Santaollalu, presláveného skladateľa filmových a herných soundtrackov, a treba podotknúť, že jeho vystúpenie bolo pôsobivé – o to viac, keď živá muzika po chvíli plynule prešla priamo do hudby znejúcej v práve začínajúcej hernej ukážke. The Last of Us Part 2 prichádza.

Oveľa dospelejšia Ellie sa v traileri oddávala zábave na tancovačke, úplne evidentne to ale bol flashback do pokojnejšej časti jej života. Jeden strih totiž náhle zmenil atmosféru a preniesol nás do nervydrásajúcej akčnej pasáže, kedy sa hlavná hrdinka v polorozpadnutom meste zarastenom bujnou vegetáciou ukrývala pred skupinkou nepriateľov a striedavo s nimi bojovala na diaľku lukom či v pomerne brutálnych stretnutiach na blízko.

The Last of Us Part 2 tak v priebehu niekoľkých minút ukázalo všetko, prečo sme si prvý diel tak zamilovali. Napínavú akciu, krásnu grafiku a skvelú atmosféru, drsné súboje, craftovanie, zakrádanie...bolo tam jednoducho všetko. Len dve veci nám v tejto ukážke dosť chýbali – verný parťák Ellie Joel a ľudia nakazení strašným parazitom, ktorý priviedol ľudstvo až na pokraj skazy. Dátum vydania tejto akčnej adventúry štúdia Naughty Dog sme sa ale bohužiaľ opäť nedočkali.Ghost of Tsushima na E3 2018 – príbeh samuraja uprostred mongolskej invázie

Po Last of Us Part 2 sa na rad dostala ďalšia očakávaná PS4 exkluzivita. Ghost of Tsushima je jedným z tých titulov, o ktorom doteraz nebolo známe príliš informácií a skutočnú informačnú masáž malo priniesť až E3 2018. A tak sa aj stalo. Po krátkom intre, kedy na pódiu hrali tóny japonskej flauty shakuhachi, divákov v sále trailer preniesol do dramatickej krajiny priamo uprostred invázie mongolských vojsk do Japonska. Po krátkej jazde na koni veľmi rýchlo došlo na napínavé súboje mečov, z ktorých priamo striekala samurajská česť a krv (veľa krvi). Nasledovali pokojnejšie pasáže plné zakrádania a brutálnych útokov zo zálohy. Miera brutality je pomerne vysoká a useknutými končatinami sa tu nešetrí. Čo ale čakať od hry, kde hlavnú skupinu zbraní tvoria samurajské meče?

Ghost of Tsushima tak v najnovšej upútavke jasne naznačuje, že samotná hrateľnosť bude zjavne oscilovať medzi takticky poňatým súbojmi založenými na presnom načasovaní a opatrnom postupe vpred a schovávaním sa pred zrakmi nepriateľov. Naprosto úchvatná je však grafika, ktorá pomerne dramaticky, až filmovo pracuje s farebnou paletou a miestami vyvoláva dojem takmer umeleckého diela. Vývojárom zo štúdia Sucker Punch tak dosť možno pod rukami vzniká budúci hit.Death Stranding – ukážka hrateľnosti na E3 2018 vyvolala viac otázok ako odpovedí

Death Stranding, najnovší počin presláveného tvorcu Hidea Kojima, bol až do E3 2018 jednou veľkou záhadou. Trailery veľa neprezradili, veľmi symbolicky naznačený príbeh nikomu veľký zmysel nedával a vlastne sa vedelo len to, že by malo ísť o open-world akčnú adventúru, v ktorej sa zhostíte osudu hlavného hrdinu s tvárou Normana Reedusa, známeho napríklad z televízneho seriálu The Walking Dead. Naša nádej sa teda upínala práve na prezentáciu E3 2018, ktorá mala všeličo objasniť.

Na rovinu, ani po pozretí tohto traileru stále nevieme, čo si o tejto hre vlastne máme myslieť. Ukážka nás ale uchvátila priamo fascinujúcou atmosférou vyvolávajúcou tiesnivý pocit samoty. A keď už to vyzeralo, že bude celá hra simulátor poslíčka cestujúceho krajinou postihnutou apokalypsou, prišli na scénu síce neviditeľní, ale o to desivejší nepriatelia. Príbehové pozadie nám zatiaľ stále uniká a veľa herných mechanizmov zostáva nejasných, napriek tomu sme si z tejto ukážky mohli urobiť pomerne jasnú predstavu o nálade celej hry. A už sa nemôžeme dočkať, keď nám Death Stranding konečne začne dávať zmysel. Dátum vydania tejto PS4 exkluzivity však zatiaľ nie je známy.Spider-Man na E3 2018 v novej ukážke opäť vyvoláva nadšenie

Obľúbený komiksový hrdina síce dorazil až na konci celej šou, v rámci natešenosti sa však Spider-Man rýchlo vyšplhal na popredné priečky nášho interného rebríčka. Celý trailer sa odohrával v supertajnom a prísne stráženom väzení Raft, kde práve prebieha vzbura trestancov a tí najhorší Spider-Manovi protivníci utekajú z ciel ako na bežiacom páse. Vďaka tomu sme si tak mohli dobre prezrieť unikátne dizajny kostýmov zloduchov vytvorených špeciálne pre túto hru – Rhina, Electra, Vultura, Scorpiona a Negative Mana.

Jedno sa tvorcom zo štúdia Insomniac Games musí nechať. Spider-Man v ich poňatí naozaj vyzerá cool. Súboje sú plné akrobatických pohybov, Spider-Man inštinktívne využíva svoje pavučiny a okolité prostredie vo svoj prospech, kombo strieda kombo a skvele sa na to pozerá. Okrem obligátnych superzločincov môžeme očakávať aj najrôznejšie druhy radových sluhov – od obyčajných pešiakov po ozbrojených nepriateľov a zbabelcov schovávajúcich sa za štíty. Spideyho šplhanie po stenách a poletovanie na pavučinách vyzerá veľmi plynulo a dynamicky a táto PS4 exkluzivita len naďalej potvrdzuje svoje kvality. Dátum je stanovený na 7. septembra 2018, čo je prakticky za rohom, po tejto adrenalínovej jazde sa to ale zrazu zdá ako celá večnosť.Nioh 2 a ďalšie prekvapivé odhalenie konferencie Sony na E3 2018

Sony do svojej približne hodiny a pol dlhej konferencie zmestila pomerne slušné množstvo chystaných titulov, rad z nich však spomenula rýchlosťou blesku v krátkom traileri či upútavke. Jedným z najväčších prekvapení bol zrejme teaser lákajúci na pokračovanie úspešnej samurajskej „souls-like“ akcia Nioh štúdia Team Ninja. Nioh 2 je na ceste, kedy presne však dorazí, zatiaľ nie je známe. Osobne tipujeme druhú polovicu roka 2019, ale ide popravde o špekuláciu najvyššieho levelu. Momentálne to ale vyzerá, že sa tematika samurajov stáva novým trendom vo videohrách.

Ďalším z nečakaných momentov bol trailer na kompletný remake klasiky hororového žánru – Resident Evil 2. Táto hra je v rámci série jedným z najobľúbenejších dielov, nie je preto divu, že sa kompletného prerobenia na poslednú generáciu konzol dočkal práve RE2.

Vydavateľ Activision si tiež v rýchlosti prihral svoju akčnú polievočku krátkym trailerom chystaného DLC Forsaken pre Destiny 2 a majiteľom konzoly PS4 bol oznámený exkluzívny bonusový obsah pre očakávanú akčnú online FPS Call of Duty: Black Ops 4 – 4 klasické mapy z Black Ops 1 a 2 prerobené do moderného hávu.

Kingdom Hearts 3, najnovšie pokračovanie obľúbeného JRPG vydávaného spoločnosťou Square Enix, ktoré v sebe evidentne prepája vesmír Kingdom Hearts s postavami a prostredím z filmov a seriálov od Disneyho štúdií, sa predviedlo v novom traileri zameranom na Pirátov z Karibiku. Ako bude toto spojenie fungovať v hre, zatiaľ nevieme, momentálne to ale na našu redakciu pôsobí prinajmenšom podivne.

Približne v troch štvrtinách celej prezentácie prišlo s kožou na trh tiež štúdio Remedy, tvorcovia trochu neúspešnej akčnej hry Quantum Break, so svojím novým titulom Control. Vizuálne podmanivý trailer ukazuje hlavnú hrdinku schopnú manipulácie s časom a priestorom, ktoré v niekoľkých záberoch naznačuje aj možnú prítomnosť logických puzzle. Uvidíme, ako to bude v skutočnosti, trailer nás každopádne nalákal slušnú atmosférou a podareným vizuálnym štýlom.

Za zmienku stojí aj uletený cartoon Trover Saves The Universe od tvorcov kultového animáku Rick and Morty. Zverejnené zábery veľa neprezrádzajú, dá sa ale predpokladať, že pôjde o akčnú adventúru s osobitým vizuálnym štýlom okorenenou poriadnou porciou roztomilo divného humoru. Čo vlastne na papieri znie skvele.

A ešte perlička na záver – počas talk show po skončení hlavnej akcie potom Sony len tak, medzi rečou, oznámila novú PS4 exkluzivitu od štúdia FromSoftware – PS VR titul nazvaný Déraciné. Z traileru sa hra javila ako čistokrvná adventúra o...vílach? Zatiaľ nemôžeme povedať s určitosťou nič, každopádne sa tešíme na každú novú hru tohto štúdia bez ohľadu na žáner.Sony na E3 2018 – konzervatívna show plná skvelých hier

Celkovo ale Sony predviedla podarenú, aj keď trochu striedmu šou plnú prekvapivých momentov a nadmieru podarených herných ukážok. Podľa predpokladov sa v rámci svojej E3 konferencie táto japonská spoločnosť zamerala predovšetkým na svoje práve vyvíjané tituly, ako sú The Last of Us Part 2, Ghost of Tsushima, Spider-Man a Death Stranding. Trochu nás zarazila absencia pripravovanej zombie akcie Days Gone, ktorá sa síce pred pár dňami dočkala nového traileru, v rámci E3 show od Sony však o tejto hre nakoniec nepadlo ani slovo. Toto drobné sklamanie našťastie vyvážilo oznámenie hŕby ďalších sľubných titulov, na ktoré sa môžeme v budúcnosti tešiť.

Sony/PlayStation na E3 2018 – Predikcie

Sony / PlayStation na E3 2018 – Sony buduje hype predovšetkým pre vlastné tituly?

Čas: 12. 6., 03:00 CET | Stream: twitch.tv live.playstation.com | Hry: The Last of Us: Part 2, Death Stranding, Spider-Man, Ghost of Tsushima, Activision

 1. The Last of Us: Part 2 – Dočkáme sa dátumu vydania?
 2. Death Stranding – Predstaví sa konečne v gameplay traileri?
 3. Spider-Man – Prekoná predstavenie na E3 2018 minuloročnú show?
 4. Ghost of Tsushima a Red Dead Redemption 2 – Čo ďalšie schováva Sony pre E3 2018 v rukáve?
 5. Sony a Activision na E3 2018 ukážu výsledky svojej spolupráce
 6. Prinesie Sony na záver svojej E3 konferencie ešte niečo?

Podľa doterajších vyhlásení japonskej spoločnosti Sony sa zdá, že sa vo svojej prezentácii bude E3 2018 držať až podozrivo pri zemi. Namiesto pompéznych oznámení doteraz utajených projektov a značiek sa zrejme budú sústrediť prevažne na budovanie hypu u už predstavených a vyvíjaných hier.

Menovite pôjde určite o postapokalyptickú akciu The Last of Us: Part 2, Death Stranding alias úplne prejdenú šialenosť, o ktoré nikto poriadne nevie, čo si myslieť, a komiksovú akčnú adventúru Marvel's Spider-Man. Celkom iste má ale Sony niečo málo schovaného v rukáve, poďme sa teda pozrieť, na čo sa ešte môžeme tešiť a čo nás pravdepodobne neminie.

The Last of Us: Part 2 na E3 2018 – Dočkáme sa dátumu vydania?

Od oznámenia pokračovania kultovej akčnej adventúry The Last of Us už uplynul viac ako rok. Okrem niekoľkých nových videí sme sa nedočkali takmer žiadnych nových informácií, ukážku hrateľnosti sme nevideli ani jednu a vôbec je okolo budúceho mega hitu (odvážny odhad, ale pokojne by som za neho dal svoju PS4 do ohňa) nejako podozrivé ticho. Pripravili pre nás tento rok na E3 2018 autori zo štúdia Naughty Dog nálož exkluzívnych informácií?

Dúfajme, že áno. V redakcii už sa nemôžeme dočkať nejakých skutočných herných záberov ukazujúcich drsného Joela a slobodomyseľnú Ellie v akcii. Medzi jednotlivými dielmi má byť rozostup piatich rokov, takže priamo umierame túžbou dozvedieť sa, ako sa na našich hrdinoch život v zombíkmi zamorenej Amerike podpísal. Je ale dosť dobre možné, že Sony jednoducho oznámi dátum vydania a bude si svoj klenot ďalej brúsiť v ústraní. Ale to by nám predsa nemohli urobiť.Death Stranding na E3 2018 – Predstaví sa konečne v gameplay traileri?

Keď Hideo Kojima po predchádzajúcich nezhodách opustil Konami a zároveň aj svoju roky budovanú sériu Metal Gear, fanúšikovia jeho tvorby začali intenzívne špekulovať, s akou bizarnou šialenosťou tento osobitý tvorca príde nabudúce. A keď Sony spoločne s Hideom oznámilo Death Stranding, predčilo to naše najdivokejšie očakávania. Tajuplné trailery s americkým hercom Normanom Reedusom v hlavnej úlohe boli plné depresívnych výjavov, prapodivných démonických bytostí a malých bábätiek. Ak vám to nedáva zmysel, nie ste sami.

Spomínané ukážky však vyvolávali oveľa viac otázok ako odpovedí, bolo by teda pekné, keby Sony na E3 2018 ukázala zábery priamo z hry, ktoré by aspoň čiastočne načrtli príbehové pozadie či jednotlivé herné mechanizmy. Nech už ale Death Stranding ukáže čokoľvek, je takmer isté, že z toho hráči budú ešte viac zmätení, než sú teraz. Ale je to hra Hidea Kojimu, takže sa tešíme prakticky na každé nové info.Spider Man na E3 2018 – Prekoná predstavenie na E3 2018 minuloročnú show?

Už o necelé 3 mesiace sa po svojich pavučinách na disky PS4 spustí jeden z najslávnejších komiksových hrdinov vôbec – Spider-Man. A keďže sme naozaj dobrú hru s pavúčím Mužom nehrali už veľmi dlho, nezostáva iné než dúfať, že Insomniac Games vedia, čo robia, a s komiksovou predlohou zaobchádzajú s rešpektom. Pretože sa dátum vydania nezadržateľne blíži (7. septembra), môžeme celkom s istotou očakávať solídnu porciu nových záberov a informácií.

V redakcii by sme uvítali podrobnejší pohľad na schopnosti a najrôznejšie technické vychytávky, ktoré bude Spider-Man v hre používať. Okrem gadgetov ale táto open-world akčná adventúra ponúkne aj celkom originálny príbeh, dynamický súbojový systém a adrenalínové lety okolo mrakodrapov na typických pavučinách. Marvel's Spider-Man sa teda zatiaľ javí ako zdatná konkurencia Batmanovi a jeho sérii Batman: Arkham. Veľmi sa tešímeGhost of Tsushima a Red Dead Redemption 2 na E3 2018 – Čo ďalšie schováva Sony pre E3 2018 v rukáve?

Ďalšie body konferencie môžeme len odhadovať. Takmer určite sa ukáže čerstvo oznámená logická hra Tetris Effect pre PS4 a VR, Sony ale s najväčšou pravdepodobnosťou vypustí do sveta aj pár detailov o pripravovanej kovbojskej akčnej adventúre Read Dead Redemption 2 štúdia Rockstar. Majiteľom platformy PS4 bol k tejto hre sľúbený aj nejaký exkluzívny obsah navyše, nebolo by teda od veci mať jasno, na čo sa vlastne môžu tešiť.

Ghost of Tsuhima je ďalšia z PS4 exkluzivít, ktorá na E3 2018 takmer určite príde na pretras. Open-world akčná adventúra so samurajmi v hlavnej úlohe má podľa tvorcov (štúdio Sucker Punch) vyjsť už veľmi skoro, z hry sme zatiaľ videli len jeden krátky trailer. Takže v rámci svojho vlastného zdravia by mali v Sony kvapnúť božskú a vytasiť sa s nejakými konkrétnymi detailmi, alebo my už samou nedočkavosťou vytiahneme katany.Sony a Activision na E3 2018 ukážu výsledky svojej spolupráce

História spolupráce Activision a Sony je dlhá, môžeme teda s určitosťou tvrdiť, že tento vydavateľ svoje nadchádzajúce tituly predstaví práve v rámci E3 konferencie Sony. Pripravovaná akčná FPS Call of Duty: Black Ops 4 je takmer tutovka, nové informácie, gameplay a prezentácie jednotlivých módov nás iste neminú. Vzhľadom na vypustenie singleplayer kampane sa nové Call of Duty bude musieť na E3 2018 predstaviť v tom najlepšom svetle.

Nedávno ohlásený datadisk Forsaken pre Destiny 2 sa určite objaví, pretože táto online akcia už skoro tradične ponúka exkluzívny bonusový obsah pre majiteľov PS4. Tento dodatok určite nebude výnimkou a Sony rada ukáže, ako je ku svojim fanúšikom štedrá. Pochváliť sa svojimi ostrými textúrami by mohol aj dráčik Spyro, ktorého prekrásne vyzerajúci remaster všetkých troch dielov pod názvom Spyro reignited Trilogy vyjde už v septembri. A keď už sme pri remasteri, ukáže sa tiež Crash Bandicoot? Tipujeme, že áno.Prinesie Sony na záver svojej E3 konferencie ešte niečo?

Sony nás má vo zvyku pri svojich tlačových konferenciách príjemne prekvapovať. Najskôr sa tvári, že vlastne nič nemajú a potom zrazu na stôl vsádza jedno eso za druhým. Som presvedčený, že sa rovnakého prístupu dočkáme aj v roku 2018. V redakcii úprimne dúfame, že štúdio FromSoftware konečne odhalí niečo viac zo svojho tajomného projektu Shadows Die Twice, čo je možno len dômyselná kamufláž pokračovania akčného RPG Bloodborne (ale vôbec tiež byť nemusí). A asi budem hovoriť za všetkých, keď poviem, že oznámenie nejakej tej novej PS4 exkluzivity by rozhodne nikoho neurazilo...napríklad Horizon Zero Dawn 2?

Tlačová konferencia Sony na E3 2018 prebehne 12. júna o 03:00.

Nintendo na E3 2018 opäť vsadilo na osvedčené značky a porty z iných platforiem

Hry: Dragon Ball Fighter Z, Fire Emblem Three Houses, Fortnite, Pokemon Let's Go, Super Mario Party, Super Smash Bros. Ultimate, Xenoblade Chronicles 2: Torna – The Golden Country

E3 2018, Nintendo

 1. Super Smash Bros. Ultimate – extrémne populárna bojovka mieri na Switch
 2. Fortnite na E3 2018 – špekulácie o porte na Nintendo Switch definitívne potvrdené
 3. Pokemon Let's Go – pika pika Switch!
 4. Xenoblade Chronicles 2: TornaThe Golden Country – platené rozšírené podareného JRPG
 5. Super Mario Party na E3 2018
 6. Dragon Ball FighterZ – nabitá bojovka s príchuťou anime príjemne prekvapila
 7. Šialená záplava hier na záver prezentácie Nintendo na E3 2018
 8. Nintendo na E3 2018 naplnilo očakávania

(12. 6. 2018) Japonská spoločnosť Nintendo so svojou najnovšou konzolou Switch oslavuje jeden úspech za druhým. Samotné zariadenie sa skvele predáva, ponuka hier sa vďaka tomu utešene rozrastá a číta veľa vynikajúcich titulov. Určite za to môže aj fakt, že sa Nintendo neštíti znovu vydávať populárne hry z Wii U, či iné rovno portovať z ostatných konzol alebo PC. Dalo sa teda predpokladať, že rovnaký smer budú raziť aj v rámci svojej E3 2018 konferencie a do popredia budú tlačiť práve Nintendo Switch.

Po začiatku prezentácie sa však rozhostilo ľahké sklamanie, pretože Nintendo svoju E3 akciu bohužiaľ tradične poňalo bez živej show, diváci sa tak museli uspokojiť iba s predtočenou videoprezentáciou, už klasicky pomenovanou Nintendo Direct. Viac ako forma je v tomto prípade ale dôležitý obsah, poďme sa teda pozrieť, čo japonský vydavateľ vytiahol z rukáva.

Super Smash Bros. Ultimate – extrémne populárna bojovka mieri na Switch

Síce začíname od úplného konca prezentácie, ale nejde to inak. Super Smash Bros. je ohromne populárna značka takzvaných crossover bojoviek, v ktorých sa stretávajú postavy z rôznych videoherných sérií (Mario, Pokémon, Final Fantasy, Xenoblade Chronicles, Fire Emblem, Legend of Zelda a mnoho ďalších). Vaším cieľom je potom všetkých ostatných hráčov zhodiť dole z arény. Verzia na Switch bude obsahovať úplne všetky hrateľné postavy zo všetkých doterajších dielov tejto série, čo vo výsledku dáva úctyhodnú súpisku obsahujúcu niekoľko desiatok charakterov.

Páni a dámy z Nintenda sú si dobre vedomí toho, že majú v rukách obrí hit, preto tomuto titulu tiež venovali zďaleka najviac priestoru. Táto sekcia konferencie tak miestami viac pripomínala obsiahly tutoriál ako len ukážku. Okrem vylepšenej grafiky a množstva klasických máp údajne tvorcovia venovali veľa času aj balansovaniu hrateľnosti a ďalším malým úpravám. Tejto nádejnej hre sa ale budeme viac venovať v samostatnej aktualizácii, v našej reportáži z E3 2018 sa už bohužiaľ musíme posunúť ďalej.Fortnite na E3 2018 – špekulácie o porte na Nintendo Switch definitívne potvrdené

Áno, je to tak. Fortnite, fenomén poslednej doby a kráľ žánru battle royale, po dlhých špekuláciách konečne oficiálne potvrdil vlastný príchod na Nintendo Switch. Populárnu budovateľskú akciu si tak vďaka ľahko prenosnému switchu budete môcť zahrať kedykoľvek a kdekoľvek. Hra navyše bude na stiahnutie zadarmo, nepochybujeme teda o tom, že Fortnite už takto obrie rady svojich fanúšikov ešte rozšíri.Pokemon Let's Go – pika pika Switch!

Pokemon Let's Go je práve vyvíjané RPG využívajúce licencie slávnych „vreckových monštier“. Ak ste na svojom mobilnom telefóne niekedy hrali obľúbenú hru Pokemon Go, budete sa tu cítiť ako doma. Toto sú proste pokémoni. Berte, alebo nechajte byť.

Hernou náplňou bude klasické lovenie divokých exemplárov vo voľnej prírode a napínavé súboje s čím ďalej silnejšími nepriateľmi. Hra vychádza 16. novembra na Nintendo Switch a okrem možnosti zahrať si až vo dvojici, si pozornosť určite zaslúži aj špeciálny ovládač v tvare Pokéball, ktorý si budete môcť dokúpiť.Xenoblade Chronicles 2: Torna – The Golden Country – platené rozšírené podareného JRPG

Xenoblade Chronicles 2 je akčné JRPG odohrávajúce sa v obrovskom otvorenom svete, kde na vás čaká vizuálne nezabudnuteľné dobrodružstvo doplnené skvelým bojovým systémom, ktoré vás k ovládaču priková na naozaj dlho dobu. A Nintendo práve pre túto podarenú hru na E3 2018 oznámilo platené DLC vychádzajúce 21. septembra 2018

Rozšírenie Torna – The Golden Country sa odohráva 500 rokov pred udalosťami základnej hry, kde sa partia legendárnych bojovníkov snaží odhaliť skutočnosti vedúce k zániku jedného kráľovstva. Dej teda vyzerá zaujímavo, tvorcovia navyše údajne poladili aj súbojový systém, ktorý by mal teraz byť ešte lepší ako predtým.Super Mario Party na E3 2018

Jednoduché a pritom pekelne zábavné hry podporujúce lokálny multiplayer sú vďaka odnímateľným ovládačom Nintenda Switch jedným zo základných kameňov tejto mladučkej konzoly. Niet teda divu, že Nintendo tento žáner podporuje, ako len môže. Dôkazom toho nech je aj hra Super Mario Party.

Tento titul je úplne zjavne súborom niekoľkých v jadre prostých minihier, ktoré sú ideálnou zábavou na večer strávený s partiou kamarátov či niekde na cestách. Tešiť sa môžete na súboje s tankami, všemožné preteky, doskové hry a ďalšie krátenie chvíľ až pre 4 hráčov, ktorí budú často využívať aj pohybové ovládanie. Super Mario Party vychádza 5. októbra 2018.Dragon Ball FighterZ – nabitá bojovka s príchuťou anime príjemne prekvapila

My sme to vedeli! Krátko pred začiatkom E3 2018 sme sa v redakcii posťažovali, že nám na Nintendo Switch chýba nejaká poriadna AAA bojovka. Tajne sme si pri týchto úvahách mysleli buď na Mortal Kombat, Injustice, či práve Dragon Ball FighterZ. Takže, či už nás vyslyšal ktokoľvek, ďakujeme!

Dragon Ball FighterZ je nadmieru podarená Bojovka štúdia Arc System Works, ktorá vychádza z extrémne populárnej anime série Dragon Ball Z. Táto hra oplýva výborným súbojovým systémom, zaujímavým príbehom, hromadou hrateľných postáv a skvelým audiovizuálnym spracovaním. V našej recenzii PS4 verzie si DBFZ vyslúžil krásnych 85 %, ak ste teda fanúšikom žánru, neváhajte. Dátum vydania ale bohužiaľ známy nie je.Šialená záplava hier na záver prezentácie Nintendo na E3 2018

Na záver svojej prezentácie Nintendo zaradilo vyšší rýchlostný stupeň a v šialenom slede za sebou oznamovali jednu hru za druhou. Venovať každému titulu vlastný odsek by bolo číre bláznovstvo, preto na záver spomenieme tie najzaujímavejšie.

V redakcii nás potešila Dark Souls pripomínajúca plošinovka Hollow Knight, pokračovanie arkádového varenia od tvorcov Worms Overcooked 2, akčné RPG s taktickými prvkami Fire Emblem Three Houses vychádzajúce na jar 2019 či ambiciózna vesmírna akcia Starlink: Battle For Atlas, ktorá svojím vizuálnym štýlom miestami pripomínala kontroverzné No Man's Sky.

Ale pozor, ešte nekončíme. Z Remasteru sa na nás ženie ľahko vyšinutý Crash Bandicoot so svojou N. Sane Trilogy, ultra ťažké RPG Dark Souls Remastered štúdia FromSoftware či plošinovka Killer Queen Black. A to už by snáď mohlo stačiť.Nintendo na E3 2018 naplnilo očakávania

Nintendo v rámci svojej E3 prezentácie vlastne splnilo očakávania do bodky. Konzola Nintendo Switch bola samozrejme v strede pozornosti, a aj keď sme sa museli zmieriť s konferenciou prenášanou zo záznamu, bohatá ponuka pripravovaných a sľubne sa profilujúcich titulov musela nadchnúť každého fanúšika tejto japonskej spoločnosti. Môžeme sa teda spoľahnúť, že už takto kvalitný repertoár hier sa bude pravidelne rozširovať. A to nám ide predovšetkým, nie?

Nintendo na E3 2018 – Predikcie

Nintendo na E3 2018 – Japonskí herní virtuózi vsadia na osvedčené tituly

Čas: 12. 6., 18:00 CET | Stream: twitch.tv e3.nintendo.com | Hry: Super Smash Bros., Pokemon Let's Go, Metroid Prime 4

 1. Super Smash Bros. – Kultová bojovka skúpa na detaily
 2. Pokémoni prichádzajú na Nintendo Switch
 3. Metroid Prime 4 – Ukáže sľubná strieľačka na E3 2018 niečo nové?
 4. Potvrdí konečne Nintendo početné špekulácie o portoch na Switch?
 5. Skromné túžby a želania na záver

Japonské Nintendo so svojou najnovšou konzolou Switch zažilo nadmieru úspešný prvý rok, dá sa teda predpokladať, že si na E3 2018 bude chcieť svoju výhodnú pozíciu ešte poistiť ďalšími hernými kúskami. A vzhľadom na to, že ponuka hier na Switch doslova preteká kvalitnými (mnohokrát priamo vynikajúcimi) titulmi, každé oznámenie nového kúsku uvítame s patričným nadšením.

U Nintenda je vždy trochu zložité odhadnúť, čo v ich vývojárskych štúdiách buble pod pokrievkami, často navyše prekvapia nečakanou inováciou typu Nintendo Labo. Tento rok sa ale zdá, že sa zamerali prevažne na pokračovanie zabehnutých sérií, ktoré vyjdú predovšetkým na ich vlajkovej konzole Switch. S čím teda môžeme počas E3 2018 (najskôr) počítať?

Super Smash Bros. na E3 2018 – Kultová bojovka skúpa na detaily

Obľúbená a pekelne zábavná bojovka sa prvýkrát predstavila pred pár mesiacmi v rámci akcie Nintendo Direct v krátkom teaseri, ktorý toho veľa neprezradil, ako sa na správny teaser sluší a patrí. Isté je, že hru vyvíja Bandai Namco, vychádza pre Nintendo Switch a...a...a to je asi všetko. Zásadnou otázkou asi je: ide o port predchádzajúceho dielu, alebo úplne novú hru?

Dozvieme sa možno už o pár dní, v redakcii sa ale zatiaľ modlíme za tú druhú možnosť. Aj keď, čo si budeme nahovárať, bez okolkov vezmeme na milosť aj tú prvú. Ďalšou neznámou je, za aké postavičky si budeme môcť v plnej hre zahrať? Mario je jasný, bez neho sa žiadna Nintendo hra nezaobíde. Link z Legend of Zelda sa tiež ukáže, rovnako tak Inklingovia zo Splatoon. Ale kto ďalší? Tipujeme, že práve túto informáciu sa na E3 2018 dozvieme.Pokémoni prichádzajú na Nintendo Switch

Pokémoni sú tak silná značka, že je ich minimálna prítomnosť v ponuke hier pre Nintendo Switch až šokujúca. Nedávno ohlásená hra Pokemon Let's Go je však zárukou, že o „vreckových monštrách“ určite aspoň budeme počuť. Úprimne ale dúfame aj v nejaké informácie ohľadom plánovaného pokračovania klasickej RPG Pokemon série, ktorej vydanie je naplánované na rok 2019.Metroid Prime 4 – ukáže sľubná strieľačka na E3 2018 niečo nové?

Metroid Prime 4 je jedna z tých hier, ktoré boli predstavené už na E3 2017 a od tej doby sa objavilo úplné minimum nových informácií. Preto by bolo pekné, keby sme sa konečne dočkali nejakej peknej hernej ukážky, alebo aspoň filmového traileru, ktorý by načrtol atmosféru, vizuálny štýl a napríklad aj základný rámec príbehu. Žánrovo by malo ísť o sci-fi FPS a tých naozaj kvalitných na Switch vychádza ako šafranu, preto sa tešíme o to viac na každú, hoci nepatrnú, novinku. No tak, Nintendo. Nenechaj nás tápať ďalší rok.Potvrdí konečne Nintendo početné špekulácie o portoch na Switch?

S tempom, akým Nintendo adaptuje staršie úspešné hry a portom je na Switch, sa priamo úmerne na internet dostáva obrovské množstvo zaručene pravdivých informácií, aká že hra príde nabudúce. Väčšinou ale ide o zbožné priania niektorých fanúšikov, ktoré si potom začnú žiť tak trochu vlastným životom. Poďme na záver spomenúť pár hier, o ktorých si štebocú vrabce na internete a majú podľa nás šancu sa na E3 2018 objaviť.

V prvom rade tu máme údajne pripravovaný port Fortnite na Nintendo Switch. Vzhľadom na obrovskú popularitu tejto hry to vyzerá viac než pravdepodobne, ale nič nie je isté. Rovnako tak zatiaľ visí otáznik nad skákačkou Yoshi, ktorej vývoj bol potvrdený už minulý rok a pred pár mesiacmi sa v rámci akcie Nintendo Direct pripomenula krátkym trailerom. Nejasný dátum vydania „počas roka 2018“ by si ale určite zaslúžil nejaký ten update. A Blizzard už by mohol konečne priznať farby a potvrdiť Switch port na Diablo III, o ktorom sa špekuluje už dlho, samo štúdio navyše tieto zvesti ešte priživilo kratučkými, mnohoznačným teaserom.Skromné túžby a želania na záver

Nech už ale Nintendo nakoniec predstaví čokoľvek, sme si takmer istí, že nás rozhodne svojimi budúcimi titulmi nesklame. Keby sme sa mohli za niečo prihovoriť, radi by sme na Switch videli nejakú áčkovú bojovku typu nedávno vydaného Dragon Ball FighterZ. Rovnako tak máme dojem, že by switchu náramne pristala nejaká tá séria adventúr od Telltale Games, ako napríklad Batman, či The Walking Dead. Tak si držme palce, aby sa niečo z toho splnilo.

Tlačová konferencia Nintenda na E3 2018 prebehne 12. júna o 18:00.

Tak, a to je za nás k E3 2018 všetko. Tešíme sa na budúci ročník, ktorý by aj vzhľadom k predpokladanej prítomnosti novej generácie konzol mohol byť podstatne bohatší. Čo si o tohtoročnej E3 myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

E3 2018: Prehľad najdôležitejších odkazov a informácií

Kedy E3 2018 prebieha a dátum konania jednotlivých konferencií

E3 2018 prebieha v dňoch od 12. do 14. júna, však väčšina konferencií hlavných herných vydavateľov prebehne už pred týmto dátumom. Zo všetkých vám prinesieme podrobnú reportáž, sledujte náš špeciál.

i Dátum a časy jednotlivých konferencií

E3 2018 program

Program pre návštevníkov, či už z radov verejnosti alebo novinárov bude prebiehať od 12. do 14. júna. Konkrétne hodiny sú k dipozícii tu: show hours

E3 2018 hry – aké tituly sa na veľtrhu objavia?

Na E3 2018 bude odhalená kopa nových hier. Popri tom množstvo už skôr ohlásených projektov dostane ďalšiu možnosť zažiariť na pódiách a hráči sa tak dozvedia nové podrobnosti o napäto očakávaných tituloch. Kompletný zoznam riadne zaznamenaných hier a produktov nájdete na oficiálnych stránkach výstavy E3 v sekcii New Products. Odhady na doteraz neohlásené hry nájdete v tomto článku.

E3 2018 účastníci – ktoré spoločnosti sa výstavy zúčastnia?

Veľtrh E3 je tradične najväčšou výstavou videohier v roku, priamo na miesto do Los Angeles tak dorazí väčšina významných herných vývojárov a vydavateľov. Popri najväčších publisheroch hostiacich vlastné konferencie to sú aj ďalšie, napríklad: Bandai Namco Entertainment, Capcom, Focus Home Interactive, Sega, Warner Bros. Interactive Entertainment alebo XSEED Games. Kompletný zoznam účastníkov nájdete tu: participating Companies.

E3 2018 lístky

E3 2018 je rovnako ako minulý rok otvorená verejnosti, no všetky lístky budú s veľkou pravdepodobnosťou už beznádejne vypredané.

4,8 134×
Marvel's Spider-Man – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Čaká vás úplne nové Spider-Manovo dobrodružstvo od Marvelu a Insomniac Games. Tešiť sa môžeš na staré dobré akrobatické zručnosti, improvizáciu a hojdanie sa na pavučinách, ale aj na nové prvky, ktoré v žiadnej hre so Spider-Manom zatiaľ nebolo možné vidieť. Od parkúrového pohybu a využívania prostredia až po nové bojové kúsky a veľkolepé miesta: to je Spider-Man, akého si ešte nikdy nehral.
Zľavnené -6 %
30,90 € 32,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX2003
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií