Alzaboxy Q1 Alzaboxy

Najlepšie hry roku 2018

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Roku 2018 už pomaly zvoní umieračik, a to popri šťastnom uvedomení si, že sme všetci o 12 mesiacov bližšie k ultimátnemu game overu našich životov, znamená tiež vynikajúcu príležitosť zhodnotiť tohtoročnú hernú úrodu. Tentokrát nebudeme trocháriť a namiesto záverečného štvrťroka sa pozrieme rovno na celý ročník 2018. Ktoré tituly chytili našu redakciu za srdiečko najviac? Kto si nakoniec odniesol titul Najlepšia hra roku 2018 a ako sme hodnotili v jednotlivých kategóriách? To vám prezradia nasledujúce riadky/minúty.

Najlepšie hry roku 2018 – Red Dead Redemption 2

Najlepšie hry roku 2018

• Špeciál: 31. 12. 2018 • Autor: Redakcia

Red Dead Redemption 2, God of War, Monster Hunter: World a ďalšie...

Vyberať najlepšie hry za tak kvalitný rok, akým bol ten s číslovkou 2018, nie je vôbec jednoduché. Hlavne keď túto neľahkú úlohu musíte urobiť v rámci redakcie, kde pod na prvý pohľad pohodovým a láskyplným povrchom zúri vojna. Vojna, v ktorej konzolová kohorta momentálne s prehľadom drví kedysi veľkolepé impérium menom PC (Master Race), ktoré bohužiaľ posledné roky zažíva skôr stagnáciu až úpadok.

A čo ak sa zapojí do konfliktu športiak presadzujúci na vysoké posty virtuálne kopanie do okrúhleho nezmyslu? Alebo pretekár, ktorý pri pohľade na stroj na štyroch kolesách nevidí prostriedok na dopravu z bodu A do bodu B, ale nespútané stádo koní pod kapotou? Ako vyzerá konečné poradie našej top 10, si môžete pozrieť nižšie. A pokiaľ vás zaujíma, čo nás viedlo k výberu práve týchto titulov, čítajte smelo ďalej.

V druhej časti tohto megačlánku si prezriete víťazov jednotlivých kategórií a nakoniec si prečítate, ako hodnotia uplynulý rok členovia redakcie.

10. Pillars of Eternity 2: Deadfire – veľkolepá plavba do neznáma


• Žáner: RPG • Vývojár: Obsidian Entertainment • Vydavateľ: Versus Evil • Platformy a Dátum vydania: PC (8. mája 2018), PS4, Xbox One, Switch (Q4 2018) • Homepage: eternity.obsidian.net/ • Hodnotenie: Recenzia – 90 %


Na samom chvoste nášho zoznamu najlepších hier roku 2018 sa nachádza izometrické RPG Pillars of Eternity 2: Deadfire, za ktorým stojí kultové štúdio Obsidian Enterteinment. Už od prvého oznámenia išlo o veľmi ambiciózne dielo s veľkým potenciálom, kvôli ktorému sme ho pozorne sledovali po celú dobu produkcie. Vo finále nám bol po mnohých mesiacoch vývoja daný do rúk natoľko vydarený projekt, že v našom rebríčku za žiadnu cenu nemohol chýbať.

Pillars of Eternity 2: Deadfire – trailer k vydaniu hry

Pillars of Eternity 2: Deadfire nám prinieslo všetko, čo sme na jeho predchodcovi tak veľmi zbožňovali, čo bolo zrejme hlavným dôvodom toho, prečo sme mu ihneď prepadli.

Pillars of Eternity 2: Deadfire stavilo na príbeh

Najväčším tromfom Pillars of Eternity 2: Deadfire bol rozhodne príbeh, ktorý nás vďaka svojmu spracovaniu úplne pohltil. Po celú dobu, kedy sme mohli na našej lodi putovať po súostroví Deadfire, pred nás staval jednu unikátnu postavu za druhou. Rovnako tak sme sa vôbec nemohli sťažovať na nedostatok aktivít spojených s moreplavbami, ktorých škála bola natoľko rozsiahla, že sme v tomto svete strávili niekoľko desiatok hodín. Pillars of Eternity 2: Deadfire vyšlo 8. mája na PC. Za jeho kvality sme mu v našej recenzii udelili krásnych 90 %.

Pillars of Eternity 2: Deadfire; screenshot: dvor Pillars of Eternity 2: Deadfire; screenshot: chrám Pillars of Eternity 2: Deadfire; screenshot: stredisko

Najlepšie hry 2018: Pillars of Eternity 2: Deadfire

Návrh herných lokácií Pillars of Eternity 2: Deadfire nás nadchol predovšetkým unikátnym dizajnom jednotlivých priestorov, do ktorých sme mohli na našich cestách zavítať. Väčšina vývojárskych spoločností pracujúcich s náhodným generovaním úrovní by sa od Obsidian Enterteinment mohla učiť.


9. Thronebreaker: The Witcher Tales – balíček kariet vládne bojisku


• Žáner: Kartové RPG • Vývojár: CD Projekt RED • Vydavateľ: CD Projekt RED • Platformy a Dátum vydania: PC (23. októbra 2018), PS4 a Xbox One (december 2018) • Homepage: thewitcher.com/en/thronebreaker-witchertales • Hodnotenie: Recenzia – 93 %


Deviatu pozíciu si u nás rezervoval svet bielovlasého lovca monštier. Značka Zaklínač sa v poslednej dobe rovná stávke na istotu, a štúdio CD Projekt RED si to veľmi dobre uvedomuje. V Thronebreaker: The Witcher Tales dalo priestor zdanlivo nenápadnej minihre z Divokého honu, ktorá však zaujala široké spektrum hráčov. Samozrejme máme na mysli Gwent, ktorý sa presadil ako samostatný titul s príbehovou linkou zaoberajúcou sa neľahkým osudom kráľovnej Meve. Tvorcovia dlho ladili každý detail, niekoľkokrát prekopali základné princípy krčmovej kartovky, a tak nám nakoniec mohli naservírovať vybrúsený klenot.

Thronebreaker: The Witcher Tales – trailer k vydaniu hry (gameplay trailer)

Problémy kráľovnej Meve v Thronebreaker: The Witcher Tales sú spôsobené inváziou Nilfgaardu cez Jarugu, prekážok na ceste sympatickej panovníčky však bude oveľa viac.

Zápletka s príchuťou Zaklínača je príjemným spestrením

Príbehové eskapády lyrijskej a rivijskej kráľovnej Meve prestupujú adventúrne prvky a puzzle hádanky, ktoré dokážu prikovať hráča k obrazovke na dlhé hodiny. Návykový princíp kartičkových hier žmýka Gwent dokonale. Prepojenie zberateľstva jednotlivých kariet a rozprávania príbehu funguje skvele, ale napriek tomu hlavná úloha Thronebreaker: The Witcher Tales patrí samotnému boju balíčka proti balíčku, ktorý si možno užiť aj v bezplatnej verzii, ktorej sme udelili veľmi slušných 89 %. Príbehový obsah sa na počítače dostal 23. októbra a vyslúžil si v našej recenzii ešte lepších 93 %. V súčasnosti si ho užijú tiež vlastníci konzol PS4 a Xbox One.

Thronebreaker: The Witcher Tales; screenshot: bitva Thronebreaker: The Witcher Tales; screenshot: charaktery Thronebreaker: The Witcher Tales; screenshot: Nilfgaard

Najlepšie hry 2018: Thronebreaker: The Witcher Tales

Kartová záležitosť Thronebreaker: The Witcher Tales dokáže zabaviť na približne dvadsať až tridsať hodín, ale okolo prsta si vás omotá natoľko, že sa od voľne hrateľného Gwentu budete ťažko zdvíhať. Pravidelne vydávané sezóny poskytnú dostatok motivácie k častým návratom do zaklínačského sveta.


8. Forza Horizon 4 – najlepšie arkádové preteky tohto roka


• Žáner: Arkádové preteky • Vývojár: Playground Games • Vydavateľ: Microsoft • Platformy a Dátum vydania: PC, Xbox One (2. októbra 2018) • Homepage: forzamotorsport.net/en-US/games/fh4 • Hodnotenie: Recenzia – 93 %


Pretekárskych hier vyšlo v roku 2018 pomerne dosť, žiadna z nich však nevyčnievala svojou kvalitou či nápadmi natoľko, aby sa do nášho výberu najlepších hier dostala. Jedinou výnimkou je Forza Horizon 4, ďalší diel populárnych arkádových pretekov, ktoré už pravidelne skracujú čakanie na ďalší diel sesterskej série s prívlastkom Motorsport. Forza Horizon si však veľmi rýchlo vydobyla povesť jednej z najlepších, ak nie možno úplne najlepšej pretekárskej arkády v otvorenom svete a štvrtý diel túto pozíciu jednoznačne potvrdil.

Forza Horizon 4 (videorecenzia)

Kráľ arkádových pretekov v otvorenom svete zostal opäť neporazený, len dostal novú číslovku. Neporazil ho ani vcelku podarené The Crew 2.

Štyri ročné obdobia podľa Playground Games

Autorom z britského štúdia Playground Games sa podarilo už štvrtýkrát prekonať svoj vlastný tieň a priniesť zase o niečo lepší pretekársky zážitok a tiež hneď niekoľko zaujímavých noviniek. Tou najzásadnejšou sú pravidelné obmeny ročných období, ktoré prebiehajú v týždenných cykloch a okrem fascinujúcej zmeny vizuálu kompletne zmenia aj jazdné vlastnosti. Záverom roka potom Forza Horizon 4 dostala aj vynikajúce DLC Fortune Island, takže ak vlastníte PC alebo Xbox One a máte v obľube arkádové preteky, naše odporúčanie je jasné. Forza Horizon 4 vyšla 2. októbra a v našej recenzii si vyslúžila 93 %.

Forza Horizon 4; screenshot: festival Forza Horizon 4; screenshot: historické autá Forza Horizon 4; screenshot: zima

Najlepšie hry 2018: Forza Horizon 4

Jednou z devíz Forzy Horizon 4 je tiež skvele spracované prostredie. Štvrtý diel sa odohráva vo fiktívnej časti Veľkej Británie (nechýba ani zmenšená verzia Edinburghu), a pretože tvorcovia sú Briti, je na hre jasne cítiť s akou láskou a vlastenectvom bola vytvorená. Len pozor na jazdu vľavo!


7. Pathfinder: Kingmaker – diamant pre veteránov


• Žáner: RPG • Vývojár: Owlcat Games • Vydavateľ: Deep Silver • Platformy a Dátum vydania: PC (25. september 2018• Homepage: owlcatgames.com • Hodnotenie: Recenzia – 92 %


Siedmu priečku medzi najlepšími hrami roku 2018 sa podarilo uchmatnúť klasicky ladenému izometrickému RPG Pathfinder: Kingmaker, na ktorom v minulých rokoch pracovala vývojárska spoločnosť Owlcat Games spolu s legendárnym Chrisom Avellonom. Kvôli nedostatočnej propagácii samotnými tvorcami nám takmer uniklo. Našťastie sme si k nemu nakoniec našli cestu, vďaka čomu nám neušlo jedno z najväčších prekvapení tohto roku.

Pathfinder: Kingmaker – trailer k vydaniu hry (trailer)

Pathfinder: Kingmaker je prekvapivo rozsiahle dielo, ktoré sa vo svojej podstate na nič nehrá, čo z neho robí kúsok, ktorý nie je pre každého.

Pathfinder: Kingmaker sa s nami nepáral

Spočiatku sme toho od Pathfinder: Kingmaker veľa neočakávali, pretože celok vyzeral na prvý pohľad veľmi priemerne. Nakoniec nás však svojimi kvalitami veľmi príjemne prekvapil. Prím v tomto dieliku hral okrem prepracovaného dejového pozadia komplexný súbojový systém, ktorý svojou náročnosťou rozhodne nemieril na začiatočníkov, od ktorých si to v recenziách často slušne zlízol. Zaujímavá bola tiež správa kráľovstva, do ktorého čela sme sa po niekoľkých hodinách hrania postavili. Pathfinder: Kingmaker vyšlo 25. septembra na PC. V našej recenzii si odnieslo 92 %.

Pathfinder: Kingmaker; screenshot: bitva Pathfinder: Kingmaker; screenshot: lich Pathfinder: Kingmaker; screenshot: troll

Najlepšie hry 2018: Pathfinder: Kingmaker

V prípade väčšiny RPG sme sa mohli stretnúť s mierne nadpriemerne spracovaným súbojovým systémom staviacim pred nás len minimálnu výzvu. V Pathfinder: Kingmaker sme sa naopak museli vysporiadať s komplexnými bojovými mechanizmami, ktoré sa s nami vôbec nemaznali, čo sme vítali s otvorenou náručou.


6. Super Smash Bros. Ultimate – Mario nevie byť sám


• Žáner: Bojovka • Vývojár: Bandai Namco, Project Sora • Vydavateľ: Nintendo • Platformy a Dátum vydania: Switch (7. decembra 2018) • Homepage: www.smashbros.com/en_GB/ • Hodnotenie: Recenzia – 93 %


Spodnú polovicu nášho zoznamu technickým K.O. ukončuje Super Smash Bros. Ultimate – ultimátne fantázie fanúšikov japonského Nintenda, ale aj žánru bojoviek ako takého. V tejto populárnej crossoverovej sérii sa totiž stretáva množstvo herných značiek a jej hrdinom aj záporákom dáva priestor, aby si svoje nezhody vyjasnili pekne postarom – teda ručne. Vďaka tomu sa tak na jednom bojisku môže stretnúť napríklad Solid Snake, Pikachu, Mario, Link, Kirby, Wario, a je to jednoducho skvelá zábava.

Super Smash Bros. Ultimate – accolades (trailer)

Super Smash Bros. Ultimate je nadmieru podarená bojovka a podľa oslavného traileru nie sme jediní, kto si to myslí.

Super Smash Bros. Ultimate svojich hráčov priamo zahltí obsahom

Super Smash Bros. Ultimate je na prvý pohľad jednoduchý, na ten druhý ale až prekvapivo komplexný titul. Základné pravidlá a princípy pochopíte za chvíľočku, takže vám nič nebráni spustiť hru a začať sa okamžite baviť. Naozajstné osvojenie všetkých herných mechanizmov vám ale nejaký ten čas zaberie, čo rozhodne nie je na škodu, pretože hrateľnosť je vynikajúca, audiovizuálne spracovanie výborné, herných režimov je na výber množstvo a hrateľných postáv a bojových arén až nehanebne veľa. Dokáže toto snáď vaša bojovka? Super Smash Bros. Ultimate vyšlo 7. decembra 2018 pre Nintendo Switch a v našej recenzii si vymlátil parádnych 93 %.

Super Smash Bros. ultimate; screenshot: hrdinové Super Smash Bros. ultimate; screenshot: Mario Super Smash Bros. ultimate; screenshot: aréna

Najlepšie hry 2018: Super Smash Bros. Ultimate

Super Smash Bros. Ultimate na prvý pohľad ohromí ponukou hrateľných postáv, arén a herných režimov, naozajstným ťahákom tohto titulu je ale originálny crossoverový koncept – teda prepojenie najrôznejších videoherných sérií v jednom titule, čo je zaujímavá myšlienka, ktorá by sa ale tiež mohla pokojne zvrtnúť. Vybrúsená hrateľnosť a vydarený vizuálny štýl avšak v tomto prípade našťastie zaručili spojenie všetkých prvkov do jedného funkčného a neuveriteľne zábavného celku.


5. Monster Hunter: World – len tak si uloviť svojho dinosaura


• Žáner: Akčné RPG • Vývojár: Capcom • Vydavateľ: Capcom • Platformy a Dátum vydania: PS4, Xbox One (26. januára 2018), PC (9. augusta 2018) • Homepage: www.monsterhunterworld.com/ • Hodnotenie: Recenzia – 90 %


Ak ste niekedy premýšľali nad tým, aké by to asi bolo vyraziť na lov dinosaurov vyzbrojení obojručným mečom vo veľkosti bežného človeka, Monster Hunter: World vám túto otázku zodpovie do posledného detailu. Ako prvé vás asi toho akčné RPG štúdia Capcom ohromí prekrásne spracovaným, živým svetom, v ktorom sa divé zvieratá pohybujú a konajú podľa vlastných inštinktov a prirodzenosti. Podarí sa vám v tomto neúprosnom svete prežiť a zavesiť si nakoniec nad krb nejakú tú dinosauriu trofej?

Monster Hunter: World – oznámenie (trailer)

Monster Hunter: World ohromí krásne spracovaným otvoreným svetom obývaným nebezpečnými monštrami.

Monster Hunter: World – ulov, spracuj, craftuj

Séria Monster Hunter odjakživa zožínala úspech predovšetkým na japonskom trhu, aktuálnemu dielu sa ale podarilo získať veľa nových fanúšikov aj napriek tomu, že rozhodne nejde o hru pre každého. Veľa herných mechanizmov, náročné súboje s monštrami a neustála potreba craftovať stále silnejšiu výbavu môže hocikoho odradiť, ak sa ale nedáte, vďaka skvelej hrateľnosti a atmosfére rýchlo spoznáte, že je Monster Hunter: World výstavným úlovkom roku 2018 a 5. miesto v našom rebríčku si jednoznačne zaslúži. Hra vyšla 26. januára 2018 pre PC, PS4 a Xbox One a v recenzii získala úctyhodných 90 %.

Monster Hunter: World; screenshot: cover Monster Hunter: World; screenshot: skok Monster Hunter: World; screenshot: krytie

Najlepšie hry 2018: Monster Hunter: World

Súboje s monštrami sú neuveriteľne intenzívne a mnohokrát náročné, do pamäti sa vám ale vryjú predovšetkým vďaka prostrediu, v ktorom sa odohrávajú. Svet Monster Hunter: World je totiž založený na dynamickom a funkčnom ekosystéme, kde sa jednotlivé zvieratá riadia podľa vlastných inštinktov a počas lovu jedného druhu môžete pokojne naraziť na zviera väčšie a nebezpečnejšie len preto, že ste neopatrne zavítali do jeho teritória.


4. Detroit: Become Human – majú roboti právo na život?


• Žáner: Akčná adventúra, interaktívna dráma • Vývojár: Quantic Dream • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Dátum vydania: PS4 (25. máj 2018) • Homepage: quanticdream.com/en/#!/En/category/detroit • Hodnotenie: Recenzia – 99 %


Rovnako ako medzi filmami či knihami sa aj v rámci hier nájde priestor na netradičnú tvorbu, do ktorej odjakživa patria projekty Davida Cage a jeho štúdia Quantic Dream, ktoré sa často označujú skôr za interaktívne filmy než hry. Niektorí ich považujú za videoherné klenoty, iní nad nimi ohŕňajú nos. Detroit: Become Human a jeho štvrté miesto v rebríčku najlepších hier roku 2018 je však jasným dôkazom toho, že ide o výnimočný titul a uniknúť vašej pozornosti by rozhodne nemal ani v prípade, že nie ste fanúšikom tohto žánru. Detroit: Become Human totiž považujeme za nový evolučný stupeň spomínaných interaktívnych filmov.

Detroit: Become Human (videorecenzia)

Príbeh Detroit: Become Human vás hlboko zasiahne. Je umelá inteligencia schopná cítiť emócie? Alebo snáď dokonca aj lásku? A majú roboti právo na vlastný život? Na tieto otázky vám neodpovie hra, odpovedať budete vy.

Detroit: Become Human nastavuje zrkadlo spoločnosti

Autori sa dotýkajú tých najaktuálnejších aj najcitlivejších tém súčasnosti, ale zároveň aj vašich najvnútornejších citov či nastavenia morálky. Opraty príbehu navyše bezozbytku preberá hráč, ktorý svojimi početnými rozhodnutiami usmerňuje dej tak, ako si sám praje. Príbeh je totiž tvorený fascinujúcou pavúčou sieťou akcií a reakcií, ktoré majú nečakané a nepredvídateľné konzekvencie. Detroit: Become Human je tak vašou hrou, vaším príbehom a je len na vás, akým spôsobom ju budete hrať. Detroit: Become Human vyšiel 25. mája exkluzívne na PlayStation 4 a v našej recenzii získal 99 %.

Detroit: Become Human; screenshot: mesto Detroit: Become Human; screenshot: Markus Detroit: Become Human; screenshot: deviant

Najlepšie hry 2018: Detroit: Become Human

Detroit: Become Human sa odohráva v blízkej budúcnosti, kde androidi zaberajú pracovné miesta a stávajú sa súčasťou každodenného života. Bohatí vďaka nim bohatnú, zatiaľ čo nižšia trieda končí na ulici. Aký bude osud troch rozdielnych androidov, ktorí o sebe z počiatku nemajú ani tušenie, je len vo vašich rukách.


3. God of War – comeback roka


• Žáner: Akčná adventúra • Vývojár: SIE Santa Monica Studios • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Dátum vydania: PS4 (20. apríla 2018) • Homepage: godofwar.playstation.com/ • Hodnotenie: Recenzia – 100 %


Spartský bojovník, ktorý ukázal prostredník celému gréckemu panteónu a zabil samotného Dia, na niekoľko rokov uložil k spánku. Nie snáď preto, aby sa vrátil silnejší. Kratos, ktorý sa predstavil v tohtoročnom „soft reboote“ God of War, je totiž už trochu iný Kratos, hoci na svoje korene rozhodne nezabudol. Grécku mytológiu ale vymenil za severskú, legendárne Čepele Chaosu strieda sekera Leviathan a k tomu všetkému sa musí vysporiadať s tým, že je otcom mladučkého syna Atrea. A áno, samozrejme tiež so stovkami mýtických stvorení, ale to už ste tak nejako čakali, nemáme pravdu?

God of War (videorecenzia)

Kratos už síce neporcuje nepriateľov Čepeľami Chaosu, na jeho majstrovstvá so sekerou Leviathan sa ale určite pozrite. Do prostredia severskej mytológie sa navyše táto zbraň skvele hodí.

God of War je bezchybným návratom zabijaka bohov

Autori museli preukázať veľkú dávku odvahy a tiež dôvery vo svoju prácu, pretože nechali za sebou väčšinu pôvodných mechanizmov. Nový God of War totiž prichádza s úplne prepracovaným súbojovým systémom, polo-otvoreným svetom a na sériu nezvyčajne dospelým príbehom, ktorý kombinuje výchovu mladého syna, dobrodružnú výpravu opradenú severskou mytológiou a zároveň jemným pokukovaním po Kratovej minulosti. God of War vyšlo 20. apríla exkluzívne na PlayStation 4 a v našej recenzii si Kratos vybojoval maximálne možné hodnotenie.

God of War; screenshot: sekera, ruiny God of War; screenshot: mŕtvy obor God of War; screenshot: had sveta

Najlepšie hry 2018: God of War

Grécka mytológia je síce obľúbenou predlohou, tú severskú však autori spracovali dokonale. Obri, trpaslíci, Had sveta a kľúčové postavy severskej mytológie. To všetko v God of War (a samozrejme ešte viac) nájdete.


2. Marvel's Spider-Man – renesancia pavúčieho muža v najlepšom možnom svetle


• Žáner: Akčná adventúra • Vývojár: Insomniac Games • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Dátum vydania: PS4 (7. september 2018) • Homepage: www.playstation.com/en-us/games/divy-spider-man-PS4/ • Hodnotenie: recenzia – 95 %


Pomaly sa blížime do finále, a začína ísť do tuhého. Ako asi správne tušíte, najväčší boj v redakcii prebehol pri voľbe najlepšieho kúsku v roku 2018, v ktorom Marvel's Spider-Man vyšplhal takmer na najvyšší post. Pavučina príbehov Petera Parkera len dokazuje tohtoročnú nadvládu konzoly PS4 na hernom trhu a musíme priznať, že si newyorskú jazdu veľmi radi zopakujeme pri čakaní na vysnívaný ďalší diel. Dospelo poňatý príbeh odrasteného strážcu Veľkého jablka nám totiž padol do noty a aj napriek drobným výčitkám môžeme pavúčieho muža odporúčiť každému akčne adventúrne naladenému hráčmi.

Marvel's Spider-Man (videorecenzia)

Marvel's Spider-Man zahreje pri Srdiečku vsetkých fanúšikov muža v modro-červenom kostýme. Objavujú sa v ňom starí známi, ako M.J., Teta May či Norman Osborn, ale aj čerstvá krv v podobe záporáka Mr. Negativa.

New York v novej Perspektíve

Marvel's Spider-Man zaujme nielen príbehom porovnateľným s tým z komiksov, ktorým sa kocháme tiež vo filmovej podobe, ale predovšetkým majstrovským technickým spracovaním. Nepamätáme si, v akej hre naposledy pôsobil New York tak navštíveniahodným dojmom. Plynulý akrobatický pohyb pavúčieho muža nad hlavami miestnych obyvateľov si budete užívať rovnako ako adrenalínový súbojový systém, v ktorom sa s miestnymi zloduchmi vysporiadate ako pomocou pästí, tak vďaka na kolene vyrobeným technickým vymoženostiam. Skomplikovať život ikonickým zloduchom sme mohli od 7. septembra exkluzívne na PS4, a že nás to náramne bavilo, potvrdzuje číslovka 95 v našej recenzii.

Marvel’s Spider-Man; gameplay: fight Marvel’s Spider-Man; gameplay: DLC Marvel’s Spider-Man; gameplay: prelet

Najlepšie hry 2018: Marvel's Spider-Man

Marvelovské univerzum konečne dostalo silný argument vo svete digitálneho dobrodružstva. Po vydaní titulu Spider-Man budeme dychtivo očakávať ďalšie príbehy nielen pavúčieho muža. Ktorý superhrdina by si podľa vás zaslúžil svoju vlastnú hru?


1. Red Dead Redemption 2 – keby som sa narodil pred sto rokmi


• Žáner: Akčná adventúra • Vývojár: Rockstar Studios • Vydavateľ: Rockstar Games • Platformy a Dátum vydania: PS4, Xbox One (26. októbra 2018) • Homepage: Rockstar Games.com/reddeadredemption2/ • Hodnotenie: Recenzia – 95 %


Nech fanfáry slávnostne znejú, víťaz si to nepochybne zaslúži. V našej redakcii končí na piedestále titul Red Dead Redemption 2 od Rockstar Games, ktorý nás do kresiel pribil svojou monumentálnosťou vo všetkých smeroch. Rozhodne nejde o hru pre každého, pretože svojou rozvážnosťou v servírovaní deja, menšou frekvenciou súbojov a časovo náročným cestovaním rozsiahlou krajinou neosloví hráčov vyžadujúcich akciu, z ktorej na každom kroku strieka krv a adrenalín. Príprava digitálnej prezentácie Divokého západu totiž trvala veľmi dlho na to, aby sa dala sfúknuť počas niekoľkých večerov za svitu obrazovky.

Red Dead Redemption 2 – video k vypusteniu (trailer)

Život desperáda nie je lemovaný iba krvou a násilnými skutkammi, ale aj starosťou o prežitie druhov tvoriacich vašu rodinu. Red Dead Redemption 2 vás o tom jednoznačne presvedčí.

Nakŕm kone, vyčisti zbraň a vydaj sa na cestu

Red Dead Redemption 2 sa vlastne pohybuje na hrane počítačových hier, skôr by sme sa priklonili k slovu zážitok. Prvé hodiny v končinách USA 19. storočia totiž strávite s otvorenými ústami a budete sa diviť všetkému okolo. Keď vás začnú bolieť čeľuste, zatnete zuby a rozhodnete sa preskúmať šíry svet. Tým si nás Rockstar absolútne omotal okolo prsta, a výhrady smerujúce k ich titulu úplne zmetieme zo stola. V Red Dead Redemption 2 si totiž nájde každý niečo. Teraz už len chýba poriadne dotiahnuť online verziu a projekt vydaný 26. októbra na PS4 a Xbox One, ktorý si v našej recenzii odniesol 95 %, bude dokonalý.

Red Dead Redemption 2; screenshot: rodina Red Dead Redemption 2; screenshot: gunshot Red Dead Redemption 2; screenshot: krajina

Najlepšie hry 2018: Red Dead Redemption 2

Pre niektorých hráčov nebude problém obetovať Red Dead Redemption 2 stovky hodín. Svet je natoľko uveriteľný, že sa do neho budete vracať, aby ste zistili, čo sa zmenilo počas vašej absencie, odreagovali sa prechádzkou digitálnou krajinou alebo si zaspievali s bandou pri ohni nejakú odrhovačku.




Najlepšie hry roka 2018 v jednotlivých kategóriách

  1. Najlepšia hra na PC – Pathfinder: Kingmaker
  2. Najlepšia hra na PlayStation 4 – God of War
  3. Najlepšia hra na Xbox One – Forza Horizon 4
  4. Najlepšia hra na Switch – Super Smash Bros. Ultimate
  5. Najlepšia akčná adventúra – Marvel's Spider-Man
  6. Najlepšie FPS/TPS – Far Cry 5
  7. Najlepšie RPG – Pillars of Eternity 2: Deadfire
  8. Najlepšia pretekárska hra – Forza Horizon 4
  9. Najlepšia športová hra – FIFA 19
  10. Najlepšia stratégia – Two Point Hospital
  11. Najlepšia bojovka – Super Smash Bros. Ultimate
  12. Najlepšia plošinovka – Dead Cells
  13. Najlepšia indie hra – Dead Cells
  14. Najlepšia vyvíjajúca sa hra – Fortnite
  15. Najlepší multiplayer – Call of Duty: Black Ops 4
  16. Najlepší DLC/datadisk – Forza Horizon 4: Fortune Island
  17. Najväčšie (nepríjemné) prekvapenie – Fallout 76
  18. Najväčšie (príjemné) prekvapenie – Detroit: Become Human

Najlepšia hra na PC – Pathfinder: Kingmaker

Pathfinder: Kingmaker; key art

Tohtoročná sezóna nepatrila na PC medzi tie najsilnejšie ročníky. Väčšina skutočne zaujímavých projektov bohužiaľ nakoniec vôbec nevyšla, alebo keď už dorazila, tak nestála za veľa. Vo finále bolo teda veľmi náročné vybrať hru, ktorá by dokázala so cťou obhájiť titul najlepšej PC hry roka. V konečnom zozname sa nám zišli RPG, adventúry, plošinovky a kartová hra. Po mnohých hodinách starostlivého študovania kvalít sme za najlepšiu PC hru roka vybrali klasické izometrické RPG Pathfinder: Kingmaker.


Najlepšia hra na PlayStation 4 – God of War

God of War; artwork: Kratos Atreus

Zatiaľ čo u zelenej konkurencie z Redmonde to bolo vcelku jednoznačné, v rámci PlayStationu 4 sa v redakcii rozpútala bitka. O prvenstvo bojovala hneď trojica vynikajúcich exkluzivít a tiež multiplatformové Red Dead Redemption 2, ktoré si možno na PS4 Pro zahrať v dopočítanom 4K rozlíšení. Prvé miesto si však pre seba uzurpoval charizmatický Kratos, ktorý ale vyhral len o dĺžku poriska sekery Leviathan. Na chrbát mu z peknej blízkosti dýchal nový Spider-Man aj Arthur Morgan z Red Dead Redemption 2. Bude podobne nadupaný aj budúci rok?


Najlepšia hra na Xbox One – Forza Horizon 4

Forza Horizon 4; screenshot

Nie je tajomstvom, že čo sa konzolových exkluzivít týka, tento rok Microsoft nedokázal konkurovať Sony ani Nintendu. Vytiahol však iný kaliber – najvýkonnejšiu hernú konzolu súčasnosti Xbox One X. Tej významne pomohli multiplatformové tituly, ktoré práve na tejto konzole vyzerajú úplne úžasne. Napríklad Red Dead Redemption 2, ktorý na Xboxe One X ako na jedinej platforme rozbehnete v natívnom 4K rozlíšení. Jasným kráľom tohto roka je na Xboxe One Microsoft exkluzivita Forza Horizon 4. Arkádové preteky od britského štúdia Playground Games opäť prekonali samy seba a získali si hráčske srdcia (túžiace po zápachu spálených pneumatík) najmä pravidelne sa meniacimi ročnými obdobiami.


Najlepšia hra na Switch – Super Smash Bros. Ultimate

Super Smash Bros. Ultimate; key art

Japonská konzola Nintendo Switch predviedla ďalší solídny rok, kedy svoju knižnicu obohatila o veľa originálnych titulov a podarených portov z ostatných platforiem. V našich debatách o najlepšej „switchovke“ tak padali mená, ako Dead Cells, Pokémon Let's go, Pikachu, Warframe alebo Diablo 3, ani tieto ťažké váhy ale nestačili na hlavného favorita disponujúceho výbornou hrateľnosťou, množstvom obsahu a viac ako 70 hrateľnými postavami z mnohých videoherných sérií. Bojovka Super Smash Bros. Ultimate sa tak najlepšou hrou na Switch v roku 2018 stáva právom.


Najlepšia akčná adventúra – Marvel's Spider-Man

Spider-Man; key art

Akčné adventúry na čele s God of War, Marvel's Spider-Man a Red Dead Redemption 2 tento rok rozdrvili na prach nepochopiteľné vyhlásenie veľkých vydavateľov, že singleplayer hry už hráčov nezaujímajú a túžia hlavne po online tituloch prepchatých miktrotransakciami. Počas súboja spomínaného tria o prvé miesto naša redakcia takmer ľahla popolom, nakoniec sme sa ale priklonili k takmer dokonalému mixu skvelej hrateľnosti, strhujúceho príbehu a superhrdinského komiksu. Kratos mužne zatlačí slzu, ale najlepšou akčnou adventúrou bol pre nás tento rok Marvel's Spider-Man.


Najlepšie FPS/TPS – Far Cry 5

Far Cry 5; key art

Medzi strieľačkami sa tento rok objavil rad zaujímavých projektov, ktorých spektrum bolo tvorené realistickými projektami, sci-fi hrami a kúskami zameranými primárne na multiplayer. V záverečnej fáze nášho výberu pred nami teda stála skutočne rozsiahla paleta rôznorodých diel, ktorá mala na to, aby sa umiestnila. Najlepšie FPS roka však mohol byť len jeden zo zúčastnených kúskov. Z tohtoročných kandidátov sme si nakoniec vybrali open world FPS Far Cry 5 , ktorá ostatné značne prevyšovala.


Najlepšie RPG – Pillars of Eternity 2: Deadfire

Pillars of Eternity 2: Deadfire; key art

V posledných rokoch sa RPG žáner stal veľmi vyhľadávanou záležitosťou, vďaka čomu nám aj tento rok vývojári ponúkli rad unikátnych diel schopných zaujať hrateľnosťou a príbehom. Ako už býva každý rok zvykom, aj v tomto zozname sa spolu stretli izometrické RPG a akčné kúsky, ktoré za svojimi staromilskými oponentmi nijako nezaostávali. Vzhľadom na to, že väčšina našej redakcie patrí skôr do starej školy, rozhodli sme sa po riadnej debate udeliť titul najlepšieho RPG roka Pillars of Eternity 2: Deadfire.


Najlepšia pretekárska hra – Forza Horizon 4

Forza Horizon 4; screenshot

Pretekárske hry sú stálicou herného priemyslu. Je dokonca nepísaným pravidlom, že pri vydaní novej konzoly nikdy nesmie chýbať pretekárska hra. Tento rok sme sa arkád aj simulátorov dočkali podobne ako po iné roky pomerne dosť, veľká časť z nich bohužiaľ vyložene sklamala, zatiaľ čo ten zvyšok sa držal v sivom priemere. Z davu vykuklo na konci júna sľubne vyzerajúce The Crew 2, vysoké očakávania však nenaplnilo. F1 2018 urobilo oproti predchádzajúcim ročníkom poriadny skok dopredu, na najvyššom stupienku nášho piedestálu však neoblomne stojí pretekárska arkáda Forza Horizon 4, ktorá zvíťazila tiež v kategórii najlepšia Xbox One hra.


Najlepšia športová hra – FIFA 19

FIFA 19;  key art

Život profesionálneho atléta sa točí v kruhu určeného prebiehajúcou sezónou, oddychom a prípravou na novú sezón, čo do bodky kopíruje tiež trh so športovými hrami. Všetka pozornosť sa tak točí len okolo vojny konkurentov FIFA 19 a PES 2019, ktorej sa tento rok s prehľadom jamajského šprintéra zmocnila séria od EA Sports. Futbal skrátka vládne svetu, čo tento rok dokázal tiež Football Manager 2019. Objavilo sa pár nádejných kúskov, ktoré však zabil nedostatok inovácií (NHL 19) či šialený mikrotransakčný model (NBA 2K19).


Najlepšia stratégia – Two Point Hospital

Two Point Hospital;  key art

Stratégie bohužiaľ aj napriek svojej kvalite nepatria medzi najvyhľadávanejší typ hier, čo je tiež dôvodom toho, prečo sa ich tvorbou zaoberá len malé percento herných vývojárov. Ich spektrum bolo teda, rovnako ako v minulých rokoch, dosť chudobné, vďaka čomu pred nás bola nakoniec postavená škála, v ktorej nechýbal zástupca pravidelne vydávanej série Total War, budovateľský titul či ťahovka plná gigantických robotov. Z ponúkaných hier sme si po starostlivom rozbore kvalít jednotlivých diel vybrali simulátor kontroly nemocnice Two Point Hospital.


Najlepšia bojovka – Super Smash Bros. Ultimate

Super Smash Bros. Ultimate; screenshot

Dať delovú ranu nie je len snom božského Karla, ale tiež všetkých zápasníkov hľadajúcich svojich premožiteľov v digitálnom priestore. Rok 2018 priniesol poriadnu úrodu, z ktorej významne vystupujú projekty ázijskej provincie. Bojovkové prvé miesto s prehľadom ovládlo všetkých milión a jedného bojovníka Super Smash Bros. Ultimate, v ktorého tieni sa krčí kvalitná mlátička so zbraňami SoulCalibur VI a sen japanofilov čítajúcich komiksy Dragon Ball FighterZ. Budúci rok nás ale čaká Mortal Kombat 11, takže – návrat kráľa?


Najlepšia plošinovka – Dead Cells

Dead Cells; key art

Plošinovky sú všeobecne veľmi obľúbeným žánrom, pretože dokážu osloviť ako skupinu sporadických hráčov, tak hardcore maniakov. Naše sebatrýzniteľské srdce preto zvolilo za bojovú hrou roka pixelartový rogue-like projekt Dead Cells, ktorý prekvapivo zaujal tiež hráčov mimo nezávislej scény. Za ním sa po celý čas tesne držal pestrofarebný a znovuobjavený dráčik Spyro, ale v cieľovej rovinke mu trošku došiel dych, rovnako ako bláznivému Donkey Kong Country: Tropical Freeze alebo temnému Hollow Knight.


Najlepšia indie hra – Dead Cells

Dead Cells; key art

Nezávislej scéne sa poväčšinou venujeme v našich minirecenziách, ale občas sme narazili na skvosty, ktoré si zaslúžili našu plnú pozornosť. Prehľadávanie morského dva v dielku Subnautica, koncepčne osviežujúca adventúra Return of the Obra dinn ani plošinovka z hmyzej ríše Hollow Knight tento rok nestačili na pixelartový skvost Dead Cells. Uvidíme, čo indie scéna plná hrateľnostne alebo vizuálne vybrúsených klenotov ponúkne v nasledujúcom roku, ak uvážime, že sa Steamu objavil nový súper v podobe Epic Store.


Najlepšia vyvíjajúca sa hra – Fortnite

Fortnite; key art

Rok 2018 priniesol veľa vynikajúcich, úplne nových titulov, zabúdať by sme ale nemali ani na hry, ktoré síce oficiálne vyšli už v rokoch minulých, napriek tomu sú neustále v kurze. Za zmienku stojí napríklad aj No Man's Sky, ktoré tvorcovia za dva roky od vydania premenili na nepoznanie, nakoniec si ale naše ocenenie odniesol Fortnite, pretože ...čo iné? Momentálne najhranejšia hra sveta sa teší príkladnej starostlivosti, tvorcovia ju neustále osviežujú updatmi, novými módmi, eventami a príznačne sa o svoj hit starajú. V tejto kategórii víťazí jednoznačne Fortnite.


Najlepší multiplayer – Call of Duty: Black Ops IIII

Call of Duty: Black Ops 4; key art

Na poli multiplayerových titulov bolo tento rok pomerne rušno. Battlefield V, Super Smash Bros. Ultimate alebo Fortnite statočne bojovali, stupienok víťaza si ale nakoniec vybojovalo Call of Duty: Black Ops 4, ktoré síce nie je bezchybné, v jadre je to ale precízna strieľačka s neuveriteľne zábavným multiplayerom a bohatou ponukou režimov, na čele s battle royale módom Blackout. Ten sa síce až príliš okato vezie na vlne popularity tohto žánru, svoju zábavnosťou ale nakoniec strčí do vrecka aj samotné PUBG. A práve preto v našom rebríčku zvíťazilo Black Ops 4.


Najlepšie DLC/datadisk – Forza Horizon 4: Fortune Island

Forza Horizon 4: Fortune Island; key art

Klasikou posledných rokov sa stali dodatočné balíčky, datadisky a DLC. Aj tých sme sa tento rok dočkali požehnane, ostatne každý väčší titul niečo podobné ponúka. Do najužšieho výberu sa dostali kandidáti naprieč všetkými smermi, od stratégie Total War: Warhammer II – Curse of the Vampire Coast až po Mario + Rabbids Kingdom Battle – Donkey Kong Adventure pre Nintendo Switch. Do záverečného finišu sa prebojovalo aj veľmi podarené DLC do Destiny 2 s názvom Forsaken, bez diskusií však zvíťazilo nedávno vydané rozšírenie Fortune Island pre Forzu Horizon 4.


Najväčšie (nepríjemné) prekvapenie – Fallout 76

Fallout 76; screenshot: trailer

Táto kategória by sa tiež mohla volať „Najväčšie sklamanie“ a priatelia, aj keď bol rok 2018 plný veľmi kvalitných kúskov, určite nám dáte za pravdu, keď prehlásime, že posledné mesiace okrem nefalšovanej radosti (Red Dead Redemption 2, Forza Horizon 4) nadelili tiež nejeden dôvod k zamysleniu nad zdravým rozumom herných vývojárov a vydavateľov. A hoci konkurencia mohutne finišovala (napr. Artifact, Diablo Immortal/Blizzard, DayZ), cieľovú pásku v pretekoch o najplnšie vedierko fanúšikovských sĺz a nadávok nakoniec ako prvá preťala Bethesda a jej Fallout 76, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.


Najväčšie (príjemné) prekvapenie – Detroit: Become Human

Detroit: Become Human; key art

Našťastie tu máme aj tituly, ktoré si pre hráčov pripravili prekvapenie opačného druhu. Na rozdiel od minulej kategórie sme o tejto museli dosť premýšľať, čo dokazuje aj variabilita našich kandidátov: po dlhej dobe výborné (herné) spracovanie spider-manovskej tematiky? Jedna z najlepších indie hier poslednej doby (Return of the Obra dinn)? Remaster, ktorý nie je iba Remaster (Spyro)? Prečo nie, avšak najviac sme sa (kolektívne) čudovali vynikajúcemu Detroitu, od ktorého mnohí očakávali len ďalší interaktívny film, nie titul, ktorý nastaví nové, vzrušujúce mantinely tohto právom aj neprávom zavrhovaného žánru.




Ako hodnotia rok 2018 členovia redakcie?

Dominik Fait

Môj rok 2018 nebol, čo sa nových hier týka, príliš zaujímavý. Dôvod, ktorý uvediem, sa často používa ako univerzálna ospravedlňujúca fráza, ktorá má v skutočnosti zakryť nedostatok záujmu. Toho mám dostatok, ale verte mi, že na hranie naozaj „nebol čas“. V rámci našej mladej redakcie Alza Magazínu (ten je zatiaľ len v našich srdciach, čoskoro sa ho snáď dočkáte aj na webe!) zastávam pozíciu vedúceho sekcie herných článkov (čítaj glorifikovaný zadávateľ úloh a korektor), čo znamená, že priestoru na hranie a recenzovanie nie je veľa, najmä v „rozjazdovom“ roku.

Divinity: Original Sin 2;  key art

Ako ste sa už dozvedeli pri kategórii najlepšia PC hra, tento rok nebol pre príslušníkov master race veľmi štedrý. V mojom prípade ich tak často zastúpili zástupcovia minulých rokov. Máte záujem o najlepšie co-op RPG?

Od mojich kolegov sa určite dozviete, že tento rok Sony a PS zabodovali, že Xbox je stále v závese a že na PC to v roku 2018 bola celkom slabota (môžem bohužiaľ potvrdiť). Z hier uvedených v našej top 10 som najviac času strávil zrejme pri Pillars of Eternity 2. A hoci sme novinku od Obsidian v rámci (naozaj) demokratického hlasovania zvolili za najlepšiu RPG, musím priznať, že podstatne intenzívnejšie som sa venoval minuloročnému víťazovi tejto kategórie, Divinity: Original Sin 2. Svoju časovú daň si vybrali tiež Subnautica (jedna z najlepších indie hier poslednej doby), Frostpunk (ktorý však moje očakávania nakoniec naplnil), Total War: Warhammer 2 (podľa môjho názoru najlepší diel série) a prekvapivo tiež Life is Strange.

Záverečnú časť roka som plánoval utopiť s priateľmi a kolegami vo Falloute 76. Nestalo sa tak, a vy už asi tušíte prečo. Pôvodne natešený dav potenciálnych spoluhráčov postupne redol, pričom jeho mohutnosť sa znižovala v nepriamej úmere k tomu, ako Bethesda navyšovala počet svojich hlúpych rozhodnutí. Týždeň po vydaní hry sa, čo sa môjho okolia týka, z Falloutu 76 tešil už len jeden človek. A tým bol Ondra – radoval sa totiž, že recenzia je hotová a teraz môže na všetku tú hrôzu postapokalyptického (hrôza to teda bola) sveta zabudnúť ...a svoju chuť začal oživovať pri DayZ. Viac či menej. Popravde, skôr menej. Respektíve vôbec. Veď, čítajte ďalej.

Fallout 76; screenshot, helma Life is Strange; key art, Chloe, Max

Fallout 76 ...čo k nemu ešte napísať. Tešil som sa, naozaj veľmi. Ukázalo sa však, že som rovnako ako mnohí ďalší na stav, v ktorom sa nachádza ešte nedávno milovaná spoločnosť, hľadel cez poriadne zaprášený priezor kedysi žiarivej energozbroje.

V snahe vyliečiť si túto boliestku svojho herného srdca som sa rozhodol siahnuť po niečom celkom odlišnom. Čo takto epizodická adventúra, hovoril som si, je to krátke, jedno dve popoludnia a hotovo, dohráš a zabudneš. Avšak, nemohol som sa viac mýliť. Absolútne som nečakal, že by ma Life is Strange mohlo zaujať, stalo sa. Jedno odporúčanie: ako liek na boľavé srdce, herné aj neherné – neužívať!

Filip Němec

Môžete ma obviniť z favorizovania jednej zo značiek, trúfam si však (s pokusom o čo najväčšiu objektivitu) tvrdiť, že rok 2018 bol rokom PlayStation. Najskôr fantastický comeback drsňáka Kratosa, potom veľmi silný a emotívny Detroit: Become Human a nakoniec ešte nečakane vydarený Spider-Man (tu musia fanúšik Marvelu a akčných adventúr neraz pustiť slinu na ovládač). Tento rok opäť dokázal, že Sony na poli exkluzivít vládne pevnou rukou, a Microsoft si je toho už konečne vedomý, vzhľadom na to, že herné štúdiá nakupuje ako keď pred Vianocami zlacnie maslo.

God of War; Kratos Atreus

Rok 2018 priniesol skvelo vyzerajúce hry, ktoré sa môžu často chváliť skvelým fotografickým režimom.

Aj tak sa ale moje herné srdce pekne zazelenalo. Najskôr vďaka fantastickým pretekom Forza Horizon 4, ktoré jednoducho nemajú konkurenciu. Nielen vďaka nim som nakoniec vymenil pôvodný Xbox One za jeho výkonnejšiu verziu s prídomkom X. Najvýkonnejšiu hernú konzolu som samozrejme musel mať vo svojej zbierke. A práve na Xboxe One X som sa oddával hraniu Assassin´s Creed: Odyssey alebo Red Dead Redemption 2, ktoré vyzerajú fantasticky.

Aby som to ale celé vyvážil, minúty mimo domova si krátim podobne ako Štěpán na Nintende Switch. Stále zastávam názor, že ide o neuveriteľne vychytaný kus hardvéru, ktorý používam najmä ako handheld. Vreckové Lego Harry Potter, Diablo 3 alebo exkluzívne lahôdky v podobe Super Mario Party, to sú hry, ktoré chcete hrať jednoducho všade. V čakárni, na letisku, počas obedňajšej prestávky, pri raňajkách, pod lavicou, na zách ...vlastne nie, to vraj nie je zdravé. Naozaj. Skrátka a dobre tento rok bol vynikajúci, tie zlé hry totiž prenechávam kolegom – ako napríklad tragický Fallout 76.

Forza Horizon 4: Fortune Island, screenshot Red Dead Redemption 2; screenshot

Screenshoty som tak vyhotovoval nie len kvôli recenziám, ale predovšetkým pre vlastné potešenie. Veď sa pozrite, ako neuveriteľne vyzerali hry v roku 2018.

Kuba Němec

Keď začínal rok 2018, tak som si sľúbil, že sa budem tento rok krotiť, ale poznáte nesmrteľnú vetu „Keď človek plánuje, Boh sa smeje“? Dopriať si hernú dovolenku v podstate nebolo možné. Jeden kvalitný titul vystriedal druhý a ja som takmer nemal dokončenú príbehovú linku jednej hry, a na disk počítača či PlayStation sa mi už tlačila záplava lákavých diel. Je pravdou, že tento rok som strávil viac pred televíznou obrazovkou než pri stole s myšou a klávesnicou, čo jednoznačne dokazuje tohtoročné dominantné postavenie spoločnosti SONY. Keby totiž nebolo multiplatformového skvostu Red Dead Redemption 2, tak by popredné pozície v rôznorodých anketách japonskému vydavateľovi nemal šancu nikto ukradnúť.

God of War; Kratos Atreus

Hoci bol rok 2018 nabitý kvalitnými hrami, zrejme budem najviac spomínať na God of War. Nielen kvôli podarenému zmŕtvychvstaniu ikonickej bojovky, ale tiež vďaka dospelému príbehu vo fantasy svete.

Vybrať najlepšiu hru roka 2018 sa tak pre mňa stalo nadľudskou úlohou. S pištoľou v ruke sa u mňa bije Arthur Morgan márne sa brániaci Kratovmu Leviathanu, z bezpečia sa im smeje Spider-Man a detroitský policajný android Connor márne analyzuje, na ktorú stranu sporu sa pridá. Moje blízke okolie potvrdí, že okrem akčnej adventúry a športu sú mojou láskou plošinovky, v ktorých vodách bolo tento rok veľmi živo. Nesporne kvalitné nezávislé skvosty ma však nezaujali tak, ako sa to podarilo remasterovanej trilógii s dráčikom Spyro v hlavnej úlohe.

Red Dead Redemption 2; screenshot

Niektorí hráči sa ešte mesiac po vydaní sťažujú na pomalé tempo Red Dead Redemption 2. A viete čo? Ja si pomalú jazdu krajinou a jej objavovanie užívam do posledného dychu. Možno preto sa zatiaľ vyhýbam Online režimu, kde je na mňa až príliš divoko.

Tým nechcem povedať, že by som sa pri recenzovaní v priebehu roka nespálil. Okrem strašidelného zážitku s Dakar 18 som bol dosť nemilo prekvapený predovšetkým v posledných dvoch mesiacoch. Ako Darksiders 3, tak Just Cause 4 pre mňa boli nenápadnými čiernymi koňmi, ale oba projekty sa prejavili skôr ako priemerné ťažné zvieratá, ktoré už chcú mať za sebou svoj kus práce a odpočívať. Selektívna pamäť je však skvelá vec, takže na nezdary čoskoro zabudnem a už očakávam nadchádzajúci rok plný nádejných chuťoviek. Silvester bude tento rok musieť byť bez predsavzatí.

Spyro Reignited Trilogy; screenshot

Tušenie, že by mohol titul Spyro: reignited Trilogy jednou z lahôdok roku 2018, vo mne driemalo veľmi dlho. O to väčšiu mám radosť, že sa dráčikový remaster naozaj podaril.

Ondra Zeman

Vyberať tento rok hry do našej ankety pre mňa nebolo vôbec jednoduché, pretože minimálne na PC v minulých mesiacoch nevyšla zrovna záplava kvalitných projektov, na ktoré by som s láskou spomínal ešte niekoľko rokov po ich vydaní. Aj napriek dosť obmedzenému množstvu kandidátov som si po niekoľkých minútach dumania, som si pár kúskov predsa len vybavil. Medzi FPS ma úplne očaril relatívne prístupný Battlefield V, ktorý doteraz hrám. RPG naopak ovládol Pathfinder: Kingmaker spolu s Pillars of Eternity 2: Deadfire. Okrem týchto plnohodnotných diel som bol uchvátený tiež dvoma expanziami do Total War: Warhammer 2, u ktorých som vo finále strávil viac času ako u väčšiny veľkých kusov.

Pathfinder: Kingmaker, screenshot

Pathfinder: Kingmaker sa stal jedným z najvýraznejších titulov na PC hlavne vďaka tomu, že ponúkané spektrum nebolo z najrozsiahlejších. Pri silnejšej sezóne by ho zrejme vytlačil niektorý z AAA projektov.

Oslovený som v roku 2018 nebol len veľkými projektmi. Do oka mi okrem nich padol tiež rad menších hier, z ktorých som si samozrejme musel starostlivo vybrať svojich šampiónov do ankiet. Najväčším prekvapením na poli nezávislých projektov pre mňa bola určite adventúra Return of the Obra Dinn, ktorá na prvý pohľad nevyzerala nejako zvlášť atraktívne. Nakoniec však prekvapila natoľko, že som ju sem nemohol nedať. Okrem tohto kúsku, od ktorého som nič nečakal, sa mi dostalo do rúk mnoho ďalších, z ktorých rozsiahleho spektra by som medzi svoje top rád zaradil ešte plošinovku Dead Cells či adventúru Subnautica, ktorá mi umožnila preskúmať podmorskú hladinu cudzieho sveta ako žiadny iný titul pred ňou . 

Aby som povedal pravdu, veľa očakávaných projektov, na ktoré som na začiatku roka vsádzal, ma nakoniec sklamalo. Najväčším prepadákom bol pre moju maličkosť DayZ, ktorý vyšiel po piatich rokoch vývoja v stave, za ktorý by sa mali tvorcovia hanbiť. Oveľa lepšie bohužiaľ nedopadol ani Fallout 76 trpiaci vo finále rovnakými nedostatkami ako projekt Bohemia Interactive. Vyložene zhnusený som bol z novinky od Valve. Hoci išlo o veľmi kvalitný titul, autori do Artifact natlačili veľmi nepriateľský platobný model, ktorý človeka vyložene nútil k nákupu nových kariet, čo sa mi v hre, ktorú si musíte zakúpiť, zdalo vyložene postavené na hlavu.

Return of the Obra Dinn; screenshot Fallout 76, key art

Return of the Obra Dinn sa minimálne na poli indie stal projektom, ktorý nebolo vôbec ťažké prehliadnuť. Nakoniec som bol rád, že som si k nemu našiel cestu, pretože to bol kúsok s dušou, ktorá väčšine súčasných hier chýba.

Do Falloutu 76 som po jeho oznámení vkladal skutočne veľké nádeje, vo finále sa z neho bohužiaľ vykľulo dielo, za ktoré sa môže Bethesda maximálne hanbiť.

Štěpán Lenk

Rok 2018 bol pre mňa z hľadiska videohernej zábavy nečakane podareným ročníkom. Tituly, ako Marvel's Spider-Man, Red Dead Redemption 2 alebo Monster Hunter: World ma pripravili o veľa hodín života (veď viete, toho tam vonku), investovaný čas ale vôbec neľutujem.

Monster Hunter: World; screenshot

Rok 2018 odštartoval veľmi silno už v januári, keď do môjho života s razanciou rozzúreného Rathalosa vtrhol Monster hunter: World.

Nintendo Switch potom naďalej úspešne pokračuje v „japanizácii“ mojej vlastnej osoby a vkusu a núti ma si užívať hry, o ktorých by som si inak nikdy ani nepomyslel, že by ma mohli baviť. A teraz po nociach lovím pokémonov, bojujem s démonmi v úlohe sporo odetej hrdinky Bayonetty, zachraňujem kráľovstvo Hyrule a boh vie, čo ešte.

Došlo ale aj na pár sklamaní. Konkrétne asi Vampyr, ktorý aj napriek svojej slušnej atmosfére nakoniec pôsobil dojmom béčkového hororu, a predovšetkým fiasko Fallout 76, ku ktorému by som sa rád vyjadroval čo možno najmenej. Som ale rád, že sa na tomto príklade opäť ukázala sila hráčskej komunity, ktorá sa v poslednom čase čím ďalej viac a hlasnejšie ohradzuje voči neférovým mikrotransakciám a všetkým nekalým taktikám istých vydavateľov. Len je škoda, že sa terčom stala aj moja obľúbená séria Fallout. Snáď nás budúci rok podobných sklamaní ušetrí.

Bayonetta 2; screenshot Spider-Man, screenshot

O mesiac potom ale na moje Nintendo Switch nakráčala kráľovná hack and slash žánru Bayonetta s talentom pre zmyselné zabíjanie anjelov.

Moje srdce si ale v poslednej štvrtine roku 2018 jednoznačne získal Marvel's Spider-Man, ktorého strhujúci príbeh, akrobatické súboje a skvele spracovaný New York ma jednoducho nenechali do záverečných titulkov vydýchnuť.

Najlepšie hry 2018 – kvartály 1., 2., 3.

4,9 25×
Red Dead Redemption 2 (PC) DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Rockstar Launcher, žáner: akčný, – Amerika, 1899. Koniec éry divokého západu začal a muži zákona lovia posledné zostávajúce gangy na úteku. Tí, ktorí sa nevzdajú alebo nepodľahnú, sú zabití. Red Dead Redemption 2 od tvorcov Grand Theft Auto V a Red Dead Redemption je epický príbeh o živote v Amerike na úsvite modernej doby.
24 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE004816
4,9 300×
God Of War – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Vo svete plnom príšer, drakov a bohov leží celá zodpovednosť na tvojich pleciach. Otázkou je, ako dokážeš napraviť chyby minulosti a ochrániť tak svoju budúcnosť, keď je tvoj život plný krvi a chaosu?
Zľavnené -55 %
7,99 € 17,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX2001
Monster Hunter World: Iceborne Master Edition Digital Deluxe – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný, – sada obsahujúca Monster Hunter: World a rozšírenie Iceborne rovnako ako Deluxe Kit DLC
70,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1364
5,0 30×
Super Smash Bros. Ultimate – Nintendo Switch
Hra na konzolu – Nintendo Switch, krabicová verzia, žáner: akčný, – legendárna séria, kde sa stretávajú rôzne svety a postavy teraz prichádza na Nintendo Switch vo svojej ultimátnej podobe. Prichádzajú nové postavy, ako napríklad inklingovia zo Splatoon série alebo Ridley z Metroida, aby sa pobili so všetkými postavami, ktoré sa kedy vyskytovali v sérii Super Smash Bros. Rýchlejšie súboje, nové predmety, nové útoky, nové možnosti defenzívy a oveľa viac vás udrží vo víre bitky, či už ste doma alebo na cestách.
Zľavnené -4 %
54,90 € 56,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NSW066
Pathfinder: Kingmaker – Definitive Edition – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný,
38,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1546
Thronebreaker: The Witcher Tales – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: RPG,
25,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1092
5,0
Pillars of Eternity II: Deadfire – Obsidian Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: RPG,
59,99 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE004014
Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií