Lenovo V330-14IKB Iron Grey
Laptop - Intel Core i5 8250U Kaby Lake R, 14" TN anti-glare 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, Intel UHD Graphics 620, SSD 256GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, fingerprint reader, WiFi 802.11ac, 2-cell battery of 30 Wh, Windows 10 Pro
Product info: CZ keyboard & OS settings (changeable during initial setup)
Code:  NT219h3q9n Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo V330-14IKB Iron Grey
Specifications
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 8250U Kaby Lake R
Processor frequency
1.6 GHz (1,600 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Operating system
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
1.6 GHz (1,600 MHz)
Core boost frequency
3.4 GHz (3,400 MHz)
Cache processor
6 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel UHD Graphics 620
Operating system
Operating system
Windows 10 Pro
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Webcam
0.3 Mpx
Battery
Battery capacity
30 Wh
Number of cells
Construction
Construction material
Plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.6 kg
Interface
Graphical output ports
HDMI, VGA
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
343 mm
Maximum height
20.3 mm
Depth
247 mm