Aký typ mixéra potrebujete?
Stolné mixéry
Stolný mixér je veľmi univerzálny. Ponúka široké spektrum využitia od mixovania potravín cez drvenie ľadu až k príprave nápojov. Zároveň by si mal poradiť aj s veľmi tvrdými ingredienciami. Súčasťou je vždy veľká nádoba na mixovanie s tesniacim viečkom. Mixovanie je rýchle a efektívne, hodí sa aj na dlhšie mixovanie.
Tyčové mixéry
V závislosti na príslušenstve (rôzne nadstavce a nádoby) tyčový mixér ponúka široké spektrum využitia. Používa sa manuálne, musíte ho držať. Má skladnú konštrukciu a jednoduchú údržbu. Nie je vhodný na dlhšie mixovanie, má menší výkon. Je určený na ponorné mixovanie.
Ručné mixéry
Ručný mixér je vhodný na mixovanie, šľahanie a miesenie podľa príslušenstva, aké má. Najčastejšie sa s ním pripravujú krémy, šľahačka, sneh alebo cestá. Údržba šľahača a manipulácia s ním, sú jednoduché.
Nutričné mixéry
Nutričný mixér využijete na prípravu nutrične bohatých kokteilov a nápojov s vysokým obsahom vitamínov, enzýmov a minerálnych látok. Poradí si aj s veľmi tvrdými ingredienciami, pri mixovaní neničí mikronutrienty obsiahnuté v potravinách.
Smoothie mixéry
Mixér na smoothie je vhodný na prípravu ovocných a zeleninových nápojov. Mixovanie prebieha v špeciálnej nádobe určenej priamo na nápoj, takže konzumácia je možná ihneď po rozmixovaní, prípadne si možno nápoj vziať so sebou na cesty.
Sekáčiky a drviče
Sekáčiky a drviče sú určené predovšetkým na drvenie, sekanie alebo krájanie orechov, semienok, ľadu, ale aj ovocia, zeleniny a pod.
Čo ďalšie hrá pri výbere mixéra rolu?
Príkon mixéra
- Stolný – disponuje obvykle vysokými otáčkami okolo 20 000 ot./min. a príkonom v priemere 900 W.
- Tyčový – na občasné použitie stačí príkon okolo 300 W. Ak ho využívate často a s rôznym príslušenstvom, odporúčame minimálne 600 W.
- Ručný – okolo 100 W by malo byť minimum. Na prípravu krémov aj ciest by sa mal príkon pohybovať medzi 250 – 500 W.
- Nutričný – spodná hranica príkonu je 600 W, ideálne okolo 900 W.
- Smoothie – priemerný príkon sa pohybuje okolo 350 W.
- Sekáčiky a drviče – príkon drvičov sa bežne pohybuje okolo 300 W, ak chcete iba sekáčik, stačí príkon 100 W.
Špeciálne funkcie, ktoré prácu s mixérom uľahčujú
- Doba chodu – v prípade väčšiny mixérov si môžete nastaviť dobu mixovania. Neodporúčame prístroje bez funkcie automatického zastavenia po skončení konkrétneho programu, môžu byť nebezpečné, ak ich včas nezastavíte.
- Poistka proti prehriatiu motora – mixér sa automaticky vypne, ak dôjde k nebezpečnému zahriatiu motora počas mixovania.
- Bezpečnostná poistka – mixér sa nezapne, ak je mixovacia nádoba zle nasadená na telo mixéra.
Kvalitný materiál
- Telo – môže byť z antikorovej ocele, ale aj kvalitného plastu. V prípade všetkých typov mixérov si môžete vybrať z dizajnových kúskov najrôznejších farieb.
- Mixovacie nože – vyrábajú sa obvykle z antikorovej ocele, ktorá je veľmi kvalitná. V prípade nutričných mixérov by mali byť pokryté titánovou vrstvou, aby neunikali vitamíny a minerálne látky. Počet čepelí závisí na tom, aké potraviny budete mixovať.
- Nádoba – je najčastejšie z kvalitného plastu, ale aj zo skla alebo antikorovej ocele. Pokiaľ nejde o ručné mixéry, odporúčame priehľadné materiály najlepšie s odmerkou. Budete tak mať pri mixovaní lepší prehľad.
- Veko – malo by mať kvalitné tesnenie zo silikónu alebo gumy, prípadne mechanizmus, ktorým možno dobre zabezpečiť.
Doplnkové príslušenstvo mixérov
Príslušenstvo mixérov sa líši podľa jednotlivých typov. Obvykle však do príslušenstva patria rôzne nadstavce určené na šľahanie, hnetenie, sekanie alebo drvenie. A taktiež mixovacie nádoby rozdielnych veľkostí.
Niektoré mixéry sa predávajú úplne bez príslušenstva, v prípade iných môžete podľa potreby meniť nadstavce aj najrôznejšie nádoby, v ktorých mixujete. Zvážte, aké príslušenstvo doma naozaj využijete.
Skryť popis