42" Samsung QE42S90H
Television - SMART OLED, 106cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, G
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
42" Samsung QE42S90H 1,299 € Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
42" Samsung QE42S90H
Specifications
Compare
Diagonal
42 " (106.68 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
42 " (106.68 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Technology
OLED
Backlight
Direct
Screen surface
Matte
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Model year
Model year
Application
Global applications
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
3.95 cm
TV weight
8.3 kg
Height without stand
Depth without stand
3.95 cm
Base width / leg spacing
Package width
Package height
65.7 cm
Box depth
13.1 cm
Package weight
11.6 kg
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
195 W
Typical power consumption
52 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 42" Samsung QE42S90H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 42" Samsung QE42S90H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 42" Samsung QE42S90H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 42" Samsung QE42S90H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 42" Samsung QE42S90H