Ako vyzerá moderný diktafón?
Starší diktafón, ktorý zrejme všetci poznáme, fungoval na princípe páskových kaziet a môžete ho uvidieť napr. v starých kriminálkach. Od tých čias sa ale technológia posunula o značný kus ďalej a je to poznať aj tu. Moderný diktafón svojím vzhľadom i veľkosťou pripomína mobilný telefón a disponuje aj radom podobných funkcií.
- Vďaka kompaktnému dizajnu sa zmestí nahrávač zvuku aj do malého vrecka.
- S veľkokapacitným úložiskom sa nemusíte báť nedostatku miesta.
- Moderné diktafóny nahrávajú jasný zvuk aj v hlučnom prostredí.
- Za dobrý nahrávač zvuku sa spolu s kvalitou dvíha aj cena.
- Novší diktafón môže byť o niečo náchylnejší na poškodenie.
- Väčšie množstvo funkcií občas znamená menej intuitívne ovládanie.
Ako vybrať diktafón?
Akonáhle ste sa už rozhodli pre kúpu, je na čase sa pozrieť na to, ako vybrať diktafón, ktorý vám bude stopercentne vyhovovať. Mali by ste zvážiť všetky technické aj praktické parametre vami vybraného modelu, jeho veľkosť, cenu, alebo jeho hodnotenie v našom e-shope. Ak máte napríklad obľúbeného výrobcu elektroniky alebo už máte s diktafónmi skúsenosť, môžete si rovno vybrať konkrétne značky v parametrickom
filtri vľavo. Poďme spoločne nájsť ten najlepší nahrávač zvuku pre vás.
Aké veľké má záznamník zvuku úložisko?
Jedným z najdôležitejších aspektov, ktorý by vás mal pri výbere zaujímať, je, aké veľké úložisko by váš vysnívaný záznamník zvuku mal mať. Prevažná väčšina diktafónov obsahuje už v základe internú pamäť, ktorej kapacita sa pohybuje od 4 GB až do 64 GB. Pri nahrávaní sa dá riadiť jednoduchým pravidlom, že 1 minúta zvukového záznamu zodpovedá zhruba 1 MB dát. V prípade malej kapacity ale nemusíte zúfať – takmer
vždy je možné vstavané úložisko rozšíriť o pamäťové karty.
i
Vylepšite záznamník zvuku pamäťovou kartou
Pokiaľ chcete mať viac miesta pre váš audio materiál, stačí záznamník zvuku vybaviť pamäťovou kartou. Najprv ale treba vedieť pár vecí. Bežný diktafón najčastejšie podporuje karty s pamäťou medzi 32 a 512 GB. Zároveň dávajte pozor na kompatibilitu typu pamäťovej karty, na trhu totiž nájdete hneď niekoľko rôznych a nie každý záznamník spolupracuje s každou kartou. Ak by ste si aj tak nevedeli rady, pozrite sa na
náš článok Čo je to SD karta?
Akú má diktafón batériu?
Ďalším dôležitým parametrom je spôsob, akým bude vami vybraný diktafón poháňaný. Na trhu nájdete najčastejšie buď kúsky so vstavaným dobíjacím akumulátorom (Li-Ion či Li-Pol), alebo tie na vymeniteľné, spravidla ceruzkové batérie (väčšinou AAA). Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody a je len na vás, ktorý vám bude skôr vyhovovať. Typ batérie má najväčší vplyv na to, ako dlho diktafón vydrží v prevádzke – výdrž
sa môže pohybovať od 2 až do 336 hodín, výber je teda veľký.
Diktafóny môžete vyberať aj podľa režimu nahrávania a formátu zvukového záznamu, ktoré určujú, v akom formáte a kvalite bude zvuk uložený. Niektoré z nich ponúkajú aj možnosť výberu medzi viacerými formátmi či režimami, máte teda ešte väčšiu slobodu pri nahrávaní.
Mini diktafón vás ohromí
Medzi najpôsobivejšie varianty záznamníkov rozhodne patrí mini diktafón, ktorý vystupuje z radu predovšetkým veľmi kompaktným dizajnom. Ide spravidla o maličké nahrávacie zariadenia so schopnosťami porovnateľnými s klasickými veľkými modelmi. Mini diktafón ľahko schováte do tašky či vrecka vďaka nenápadnému spracovaniu.
!
Pozor na skrytý diktafón
Chcete si nahrať prednášku alebo schôdzku s profesorom, aby ste sa k nej doma mohli neskôr vrátiť? Pamätajte na to, že na nahrávanie zvuku, videa či záznamu obrazovky potrebujete súhlas vyučujúceho. Malý diktafón je síce praktický a vaše úmysly sú dozaista čisté, vždy je ale lepšie sa opýtať.
Skrytý diktafón v pere
Digitálny záznamník zvuku
Mini diktafón
Aké extra funkcie môže mať diktafón?
Moderný diktafón môže byť vybavený množstvom užitočných funkcií a vylepšení, ktoré vám ešte viac uľahčia a spríjemnia jeho používanie. V parametrickom filtri na ľavej strane nášho e-shopu si jednoducho vyberiete presne tie funkcie, ktoré vám vyhovujú, alebo ktoré by vami vybranému kúsku rozhodne nemali chýbať.
- Bluetooth či NFC pripojenie umožňuje nahrávač zvuku prepojiť s počítačom, notebookom, telefónom či tabletom pre ľahký a rýchly prenos dát.
- Hlasová aktivácia nahrávania zvuku automaticky spustí záznam, ak zachytí zvuk, a šetrí tak pamäť. Hodí sa, keď nemôžete záznamník ovládať ručne.
- Viacstopový záznam ponúka na záznamník nahrávať hneď niekoľko oddelených zvukových stôp súčasne, čo vám dáva väčšiu kontrolu nad výslednou nahrávkou.
- Závit na statív umožní postaviť diktafón mimo stôl alebo bližšie k tvári ako mikrofón, a prijímať tak čistý zvuk bez rušivého hluku v miestnosti či vonku.
- Výstup na mikrofón či slúchadlá ponúka na záznamník pripojiť mikrofóny pre čistý zvuk a slúchadlá pre nerušené, ale hlavne súkromné počúvanie záznamu.
Digitálny záznamník zvuku nielen pre profesionálov
Profesionálny digitálny záznamník zvuku sa od toho bežného líši predovšetkým nadupanejšou výbavou, kvalitnejším záznamom zvuku či odolnejšou konštrukciou. Využijú ho skôr hudobní producenti alebo filmári, to ale neznamená, že by ste ako bežní používatelia museli zúfať. Klasický jednoduchý diktafón vám najskôr aj tak ponúkne väčšie množstvo funkcií, než v skutočnosti využijete. Vždy si ale prezrite parametre
konkrétneho vybraného záznamníka a rozhodnite sa podľa vlastných potrieb.
Aby ste mali istotu, že skutočne kupujete ten najlepší diktafón, nebojte sa inšpirovať skúsenosťami ostatných zákazníkov. Pozrite sa, čo hovoria na ten-ktorý diktafón recenzie. Alebo vás zaujíma lacný diktafón? Cena môže byť v bazári prívetivejšia.
Skryť popis