Aké výhody ponúkne aku vŕtačka?
Každá aku vŕtačka je poháňaná energiou z akumulátora, preto jej prevádzka nie je závislá na prítomnosti elektrickej siete. Môžete s ňou teda pracovať aj tam, kde široko ďaleko nie je zásuvka. Ďalej napríklad umožňuje vďaka absencii kábla ľahšiu manipuláciu aj skladovanie, nemusíte sa teda báť poškodenia kábla pri práci. Dlhá výdrž moderných akumulátorov vám poskytne istotu, že bude aku vŕtačka funkčná a bude spoľahlivo pracovať aj vo chvíli, keď máte obmedzené možnosti jej dobíjania.
- Kompaktné rozmery a ľahké skladovanie.
- Dostatočný výkon na bežné úkony.
- Nezávislosť na elektrickej sieti.
- Jednoduchá manipulácia pri práci.
- Nižšia spotreba energie.
i
Vedeli ste, že aku vŕtačka sa slangovo nazýva akučka ?
Aká je najlepšia aku vŕtačka? Existujú rôzne typy
Pýtate sa, aká je najlepšia aku vŕtačka? Je k dispozícii v dvoch základných vyhotoveniach, a to s príklepom a bez príklepu. Líšia sa podľa toho, na aký druh práce sú vhodné. Akumulátorová vŕtačka s príklepom sa hodí na náročnejšie činnosti a zvládne aj vŕtanie do tvrdých materiálov, ako je betón alebo kameň. Variant bez príklepu sa hodí na bežné domáce použitie, kedy nie je potrebná veľká sila. Oba varianty môžete navyše zohnať aj v sete s ďalším náradím, ktoré vám prácu ešte viac uľahčí.
Klasická aku vŕtačka bez príklepu zvládne bežné úkony
Aku vŕtačka bez príklepu slúži na bežné úkony domácich majstrov a najmä na vŕtanie do mäkších materiálov. Je veľmi vhodná napríklad na prácu s drevom alebo detailné vŕtanie. Má obvykle nižšiu hmotnosť a kompaktné rozmery, preto sa hodí na dlhšie a náročnejšie činnosti. Tiež ju využijete vo chvíli, keď potrebujete dbať viac na presnosť ako silu. Okrem toho aku vŕtačka bez príklepu spotrebováva menej energie, a akumulátor tak dlhšie vydrží.
Na tvrdé materiály je potrebná aku vŕtačka s príklepom
Aku vŕtačka s príklepom je určená na vŕtanie do tvrdých materiálov ako betón alebo tvrdšie typy muriva. Funkcia príklepu dodá vŕtačke vyššiu prieraznosť tým, že ľahko hádže jej telom dopredu a dozadu a napodobňuje pohyb kladiva. Táto funkcia sa dá pri väčšine modelov vypnúť. Aku príklepová vŕtačka ponúkne teda aj možnosť klasického vŕtania bez príklepu. Preto je táto vŕtačka univerzálnym nástrojom vhodným ako na ťažké stavebné práce, tak na jemné vŕtanie.
Aku vŕtačka bez príklepu
Príklepová aku vŕtačka
Využite možnosti aku vŕtačky v súprave
Aku vŕtačky v súprave dostanete väčšinou s množstvom prídavných vrtákov, nadstavcov, alebo dokonca s ďalším aku náradím, ktoré je možné napájať rovnakým akumulátorom. V balení s vŕtačkou býva často brúska či elektrický skrutkovač. Vďaka tomu máte k dispozícii základné nástroje na rôzne činnosti bez toho, aby ste ich museli dokupovať zvlášť a ešte riešiť odlišné akumulátory. Aku vŕtačka v súprave je tak skvelou voľbou pre každého, kto hľadá všestranné riešenie bez nutnosti dokupovať základné príslušenstvo.
Ako vybrať aku vŕtačku podľa dôležitých parametrov?
Vybrať aku vŕtačku nie je nič extra zložité, je ale dobré sa zamerať na niektoré základné parametre, ktoré majú vplyv na jej výkon, výdrž, ale aj pohodlie. Medzi tieto základné faktory patrí napätie akumulátora, ktoré má vplyv na silu a možnosť použitia vŕtačky na rôzne materiály, potom aj kapacita batérie. Zamerajte sa aj na typ motora, či zvolíte uhlíkový alebo bezuhlíkový. Svoju úlohu zohráva ale aj mnoho ďalších parametrov, akými je hmotnosť a ergonómia aku vŕtačky, počet otáčok a ich regulácia a ďalšie.
i
Počet rýchlostných stupňov aku vŕtačky
Aku vŕtačky počítajú s tým, že budú používané nielen na vŕtanie. Niektoré modely majú preto nastaviteľnú rýchlosť rotácie. Iba jeden rýchlostný stupeň nájdete pri lacnejších modeloch. Spravidla majú nižší počet otáčok. Nevŕtajú tak rýchlo, ako 2-stupňové modely. Dva a viac rýchlostných stupňov ponúknu vŕtačky, ktoré zvládajú pomalú rotáciu na skrutkovanie a rýchlejšie stupne rotácie pre rôzne vŕtacie úkony.
Aku vŕtačka môže mať dva typy motora
Rozlišujeme dva základné typy motora, ktorými môže aku vŕtačka disponovať. Sú nimi uhlíkové a bezuhlíkové varianty. Tie sa od seba líšia svojou konštrukciou, výkonom, ale aj účinnosťou. Uhlíkové motory sú klasikou, majú jednoduchú konštrukciu, uhlíková aku vŕtačka je modernejším variantom, prináša väčšiu efektivitu aj dlhšiu životnosť. Celkovo sa teda tieto vlastnosti odrážajú na výkone vŕtačky, náročnosti údržby aj spotrebe energie. Ako sa teda navzájom líšia?
- Aku vŕtačka s uhlíkovým motorom je spravidla lacnejšia a vyžaduje občasnú údržbu. Je tiež ťažšia a výkon má nižší, aj keď spotrebuje viac energie.
- Bezuhlíková aku vŕtačka má jednoduchšiu konštrukciu, má nižšiu hmotnosť a vyšší výkon a spotrebuje menej elektrickej energie. Nevýhodou je vyššia cena.
Bezuhlíková aku vŕtačka
Uhlíková aku vŕtačka
V parametroch hrá svoju úlohu aj príkon, kedy aku vŕtačka s vyšším výkonom zvládne aj vŕtanie do tvrdých materiálov.
Viete, čo je maximálny krútiaci moment?
Krútiaci moment udáva, akú silu otáčania je akumulátorová vŕtačka schopná pri práci vyvinúť. Ide o dôležitý parameter najmä v súvislosti so skrutkovaním. Pri uťahovaní skrutky v mäkkom materiáli (napríklad drevo) je potrebný nižší krútiaci moment, aby nedochádzalo k prílišnému zatlačeniu hlavy skrutky. Naopak pri uťahovaní skrutky v tvrdom materiáli (napríklad kov) sa hodí vyšší krútiaci moment, aby batériová vŕtačka zvládla skrutku pevne priskrutkovať.
- 3 až 20 Nm poslúžia na uťahovanie skrutiek v mäkších materiáloch.
- 20 až 60 Nm sú dobré na skrutky do priemeru cca 10 mm.
- 60 až 100 Nm využijete na vŕtanie veľkým priemerom do tvrdých materiálov.
- 100 až 215 Nm ponúkajú profesionálny výkon aj pre najnáročnejšie úlohy.
Akú rýchlosť otáčok môže mať akumulátorová vŕtačka?
Je obvyklé, že akumulátorová vŕtačka má plynule regulovateľné otáčky v určitom rozmedzí (od nuly až po maximálny počet otáčok). Nižšie otáčky okolo 200 – 500 ot./min sú skvelé na presné skrutkovanie a vŕtanie do mäkších materiálov, kde potrebujete mať plnú kontrolu na strojom. Stredné otáčky v hodnote 1 000 – 2 000 ot./min využijete na bežné vŕtanie a maximálne otáčky až 3 200 ot./min sú ideálne na vŕtanie do tvrdých materiálov.
Dôležitú úlohu zohráva aj to, akú má aku vŕtačka hmotnosť, a to najmä pri dlhotrvajúcej práci. Malé príručné modely môžu mať len pol kila, zatiaľ čo profesionálnejšie modely aj necelé 4 kg. Tie už pri práci v ruke pocítite.
Aku vŕtačka – akého typu býva akumulátor?
Akumulátor, ktorým disponuje aku vŕtačka, je dostupný v rôznych vyhotoveniach.
Li-Ion je najpoužívanejší typ s nízkou hmotnosťou, vysokou kapacitou, ktorý netrpí pamäťovým efektom. Nájdete ho pri drahších modeloch. NiCd má výbornú prúdovú zaťažiteľnosť. Nájdete ho prevažne pri výkonných akumulátorových skrutkovačoch. Trpí na pamäťový efekt. NiMH je kompromisom medzi Li-Ion a NiCd. Oproti NiCd trpí menej pamäťovým efektom, na druhú stranu má nižšiu prúdovú zaťažiteľnosť. Tiež je lacnejší.
i
Na čom závisí doba nabíjania aku vŕtačky?
Všeobecne platí, že nabíjanie aku vŕtačky bude trvať tým dlhšie, čím má akumulátor väčšiu kapacitu. Kapacita môže byť od cca 1 do 5 Ah. Bežná doba nabíjania sa pohybuje okolo 4 hodín s bežnou nabíjačkou. Proces môže urýchliť rýchlonabíjačka, ktorá akumulátor dobije do plna už za 1 – 2 hodiny. Tým sa výrazne skráti doba, počas ktorej nemôže byť aku vŕtačka v prevádzke.
Aku vŕtačky podľa napätia akumulátora
Dôležitým parametrom pre aku vŕtačky je aj napätie akumulátora, ktoré priamo ovplyvňuje výkon a možnosti využitia pri rôznych činnostiach. Nižší výkon je vhodný na ľahšiu prácu, vŕtanie do mäkkých materiálov alebo skrutkovanie drobných súčastí, kde nepotrebujete toľko sily. Pokiaľ má aku vŕtačka vyššie napätie, hodí sa aj na náročnejšie úlohy, kedy potrebujete silný krútiaci moment. Medzi najčastejšie vyhotovenia patria:
- Aku vŕtačka 12 V je vhodná na detailnejšie vŕtanie do mäkkých materiálov.
- Aku vŕtačka 18 V je považovaná za kompromisné riešenie, ktoré je ideálne na drobnejšie vŕtanie aj tvrdšie materiály.
- Aku vŕtačka 20 V sa hodí skôr na vŕtanie veľkých dier do tvrdých materiálov.
Aku vŕtačka 12 V
Aku vŕtačka 18 V
Aku vŕtačka 20 V
Akumulátory trpiace pamäťovým efektom sa v prípade, že ich dlhšie nepoužívate, pomaly samovoľne vybíjajú a strácajú svoju kapacitu.
Aké užitočné funkcie ponúkne aku vŕtačka?
Chcete, aby vám aku vŕtačka vŕtanie uľahčila čo najviac? Poobzerajte sa po modeloch, ktoré vám ponúknu špeciálne funkcie a doplnky, ktoré zlepšujú výkon, komfort aj presnosť. Ide napríklad o ergonomickú rukoväť, vďaka ktorej sa vám bude aku vŕtačka dobre držať alebo osvetlenie. Niektoré modely majú aj elektronickú ochranu proti preťaženiu, ktorá predlžuje životnosť a ponúka väčšiu bezpečnosť.
- Ľavý/pravý chod dovoľuje medzi nimi prepínať a ľahko skrutkovať aj uvoľňovať skrutky.
- Ukazovateľ stavu akumulátora vám poskytne informáciu o zostávajúcej energii.
- LED osvetlenie umožní prácu za tmy alebo v nepresvetlených priestoroch.
- Rýchloupínacie skľučovadlo je skvelé na rýchlu výmenu nadstavca.
- Prídavná rukoväť vám uľahčí vyvíjanie tlaku na vŕtaný materiál.
- Pútko poslúži napríklad pri práci na rebríku.
i
Chcete viac? Potom je tu aku vŕtačka v praktickej sade
Aby ste mali všetko potrebné poruke, bude sa vám hodiť aku vŕtačka v sade s užitočným príslušenstvom. Tým býva kufor na jej bezpečné uloženie a ľahké prenášanie. Obvykle k aku vŕtačke dostanete aj vhodný akumulátor a nabíjačku, ale nemusí to byť pravidlom, a potom je nutné ich dokúpiť. V niektorých sadách potom nájdete aj bity a vrtáky rôznych veľkostí, môžete tak začať hneď pracovať.
Nezabudnite na príslušenstvo a vrtáky
K novej aku vŕtačke sa vám najskôr budú hodiť aj
náhradné vrtáky a závitníky alebo doplnkové príslušenstvo, ktoré rozširuje možnosť jej využitia. Medzi základné doplnky patria najrôznejšie bity a nadstavce. Výhodou je aj rezervný akumulátor pre prípad, že sa vám ten prvý vybije. Hodiť by sa vám mohla aj rýchlonabíjačka, ktorá výrazne skracuje dobu nabíjania, vy sa tak rýchlejšie môžete vrátiť k práci na svojich projektoch.
Postrážte si veľkosť, aby sa vrtáky do vŕtačky zmestili
Každá aku vŕtačka má skľučovadlo, čo je časť, do ktorej sa upevňuje vrták alebo iný nástroj, a pevne sa v ňom uťahuje, aby neprekĺzaval. Skľučovadlo je pritom vyrobené pre rôzne veľkosti, ktoré udávajú jeho maximálny rozsah. Pohybuje sa od zhruba 6 do 20 mm a určuje, aké veľké vrtáky môžete použiť, a teda aj akú prácu s nimi môžete následne vykonávať – čím väčší je rozsah, tým väčšie vrtáky pojme, a tým ťažšiu prácu zvládne.
Zaujímajú vás lacné aku vŕtačky?
Výpredajová kategória pre vás má vždy nejakú výhodnú ponuku.
Skryť popis