Zadajte názov tovaru
Horský elektrobicykel je vďaka svojmu spracovaniu ideálny pre jazdu v teréne. Rovnako, ako aj klasický horský bicykel má totiž pevnú konštrukciu a širšie kolesá. Typický je preň motor chránený pred prachom, bahnom, vlhkosťou a ďalšími nástrahami nepriaznivého počasia. Prečítajte si, podľa akých parametrov si horský elektrobicykel vybrať.
PokračovaťVďaka elektrickému pohonu a zodpovedajúcemu spracovaniu konštrukcie vás horský elektrobicykel dovezie aj na miesta, kam by ste sa skôr nedostali. Ľahko prejde aj svažitým terénom mimo spevnenej komunikácie, takže si s ním môžete užiť aj tie najnáročnejšie cyklovýlety. Aké sú jeho hlavné výhody a má nejaké nevýhody?
i
Nemáte jasno v tom, či zvoliť horské elektrobicykle, alebo trekingové? Zvážte, akým terénom budete jazdiť najčastejšie. Trekingový elektrobicykel využijete na cesty do práce či na výlety po cyklotrasách a chodníkoch. Za to horský elektrobicykel je ideálny predovšetkým na jazdu v teréne, napríklad v lese, po nespevnenej ceste pozdĺž rieky či svažitým údolím.
Zaujíma vás, či sa od seba nejako líšia pánsky a dámsky horský elektrobicykel? Konkrétne určenie sa môže mierne odlišovať spracovaním konštrukcie. Aké je rozdiel?
V ponuke však narazíte najčastejšie na varianty unisex, ktoré sa hodia tak pre mužov, ako aj ženy.
Horský elektrobicykel je typický svojím kvalitným odpružením. V ponuke sú ako lacnejšie modely so základnou pružinovou vidlicou, tak aj pokročilejšie a drahšie varianty so vzduchovou prednou vidlicou. Niektoré horské elektrobicykle umožňujú zamykanie a odomykanie odpruženia podľa potreby (na ceste ho môžete zamknúť a v kopcoch odomknúť).
Podstatne pohodlnejšiu jazdu v teréne vám zaistí horský celoodpružený elektrobicykel. Disponuje tlmením ako na prednom, tak aj na zadnom kolese, takže sa bez problémov môžete prejsť horským terénom a poradíte si dobre aj s určitým klesaním pri jazde z kopca. Nevýhodou celoodpružených modelov je ich vyššia cena.
Podľa toho, aký náročný terén vás láka, vyberajte horský elektrobicykel s patričným zdvihom. Predovšetkým celoodpružené modely ponúkajú spravidla vyšší zdvih, s ktorým bude aj dlhšia jazda v náročnejšom teréne príjemná.
Zabúdať by ste pri výbere nemali ani na kvalitné brzdy. Pre horský elektrobicykel sú úplnou nevyhnutnosťou, obzvlášť pri jazde z kopca. Odporúčame vyberať medzi kvalitnými modelmi s hydraulickými kotúčovými brzdami, ktoré majú dostatočný brzdný efekt za všetkých okolností. Priemer kotúča by sa mal pohybovať medzi 160 – 200 mm.
Lacnejším variantom je elektrický horský bicykel s kotúčovými mechanickými brzdami, ktoré sa ale hodia skôr na rekreačné využitie.
Horské elektrobicykle bežne ponúkajú dojazd okolo 150 km, tie najvýkonnejšie modely potom aj 200 km. Hodnotu ovplyvňuje predovšetkým batéria a jej kapacita, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 300 Wh do zhruba 1 000 Wh. Platí, že čím nižšia je kapacita batérie, tým kratšiu vzdialenosť prejdete na jedno nabitie. Aké ďalšie faktory ovplyvňujú celkový dojazd?
i
V prípade, že sa vám po ceste batéria vybije, vypne sa automaticky odpor motora a budete musieť šliapať rovnako, ako na normálnom bicykli. Horský elektrobicykel ale môže vážiť aj 20 kg, preto si cestu vopred dobre naplánujte, alebo si so sebou vezmite náhradnú batériu.
Horský elektrobicykel s kotúčovými brzdami a motorom v strede bicykla.
Prečítajte si, čo ďalšieho pri výbere zohľadniť a čím sa od seba horské elektrobicykle líšia.
Umiestnenie motora ovplyvňuje jazdné vlastnosti. Horské elektrobicykle so stredovým motorom umožňujú lepšiu ovládateľnosť, plynulejšiu jazdu a sú lepšie vyvážené. Motor v zadnom náboji ponúka lepší prenos krútiaceho momentu a je vhodnejší pre jazdu v teréne.
Rám máva horský elektrobicykel vyrobený najčastejšie z karbónu alebo hliníka. Karbón patrí síce medzi drahšie materiály, ale ponúka vyššiu odolnosť pri nižšej hmotnosti. Dural (zlúčenina hliníka) je tiež pevný a tvrdý, avšak horšie odoláva korózii.
Priemer kolies, aké horský elektrobicykel ponúka, vyberajte podľa terénu a výšky jazdca.
Horský elektrobicykel býva konštruovaný na určitú nosnosť, do ktorej je započítaná aj hmotnosť samotného bicykla. Odvíja sa najmä od kvality komponentov a materiálu rámu. Zvyčajne sa stretnete s nosnosťou okolo 110 kg až 150 kg.
i
Výkon majú všetky (nielen) horské elektrobicykle obmedzený zákonom na maximálne 250 W. Výnimočne môžete naraziť na model s vyšším výkonom, ktorý je ale potrebné registrovať ako elektrický motocykel a na jeho používanie by ste museli vlastniť vodičský preukaz.
Máte obmedzený rozpočet a zháňate lacný horský elektrobicykel? Bazár môže byť ideálnym miestom pre nákup. Nájdete v ňom nielen použitý a zánovný tovar, ale tiež iba rozbalené kúsky za zlomok pôvodnej ceny. Lacno môžete nakúpiť tiež horské elektrobicykle vo výpredaji.
Pri jazde nezabúdajte na bezpečnosť a kúpte si cyklistickú prilbu.
Skryť popis
V kategórii Horské elektrobicykle máme práve teraz na Alza.sk celkom 53 produktov.
Zadajte názov tovaru