Robotická kosačka na trávu: Budúcnosť úpravy trávnika
Robotická kosačka na trávu je skvelým pomocníkom, ktorý sa postará o vašu záhradu, a to bez vašej pomoci alebo len s minimálnym úsilím. Veľkou výhodou je úspora času, pretože už nemusíte svoj voľný víkend stráviť kosením záhrady – robotická kosačka sa o to jednoducho postará sama.
Aké sú teda výhody a nevýhody robotickej kosačky?
Ak sa zamýšľate, či si jedného takého pomocníka zaobstarať, poďme sa pozrieť, aké sú výhody a nevýhody robotických kosačiek.
- Robotická kosačka šetrí váš drahocenný čas.
- Pravidelné kosenie zaisťuje hustý a rovnomerný trávnik.
- Môžete zabudnúť na hluk – robotická kosačka je tichšia.
- Je vybavená bezpečnostnými prvkami, ktoré zabraňujú zraneniu.
- Robotické kosačky sú navyše ekologické, pretože neznečisťujú ovzdušie.
- Robotická kosačka je všeobecne drahšia ako klasický model.
- Inštalácia vyžaduje určité úsilie, ak máte členitú záhradu.
- Na nerovnom alebo svahovitom teréne nemusí byť kosenie úplne optimálne.
Ako funguje robotická kosačka?
Robotická kosačka je plne automatický stroj, ktorý sa napája z akumulátorov a samostatne udržuje trávnatý porast vašej záhrady. Plochu pre automatické kosenie je potrebné ohraničiť iba vymedzovacím káblom, ktorý sa plytko zapustí do trávnika. V tomto priestore sa automatická kosačka pohybuje náhodne alebo organizovane.
- Procesy kosačky a stav nabitia je možné spravidla sledovať cez mobilnú aplikáciu.
- Trávu tento stroj väčšinou nezbiera, ale mulčuje, teda rozseká na drobné časti.
Robotická kosačka – inštalácia nie je zložitá
Inštalácia robotickej kosačky je veľmi rýchla, väčšinou vás celým procesom prevedie jednoduchý návod spoločne s intuitívnym systémom. Nevyhnutným krokom je vymedzenie plochy na kosenie. Tú stačí obohnať drôtom. Jeho upevnenie vykonáte pomocou kolíkov alebo plytkým uložením pod zem.
i
Ako zariadiť, aby mala vaša robotická kosačka top zabezpečenie?
Aby mala vaša robotická kosačka top ochranu, odporúčame ju čo najskôr po kúpe evidovať u výrobcu. Po odcudzení sa potom ľahko spozná, že je kradnutá, a vy sa tak nemusíte báť, že vaša investícia a práca s inštaláciou vyšla na zmar.
Ako funguje robotická kosačka bez drôtu?
Robotická kosačka bez drôtu môže fungovať niekoľkými spôsobmi. Z vymedzenej plochy nevybočí buď vďaka senzorom rozpoznávajúcim trávnik od iného povrchu, vymedzovacím kolíkom, vymedzovacej technológii na princípe GPS, alebo vizuálnym systémom skenujúcim okolitý povrch. Vodiaci drôt preto nebude potrebný. Robotické kosačky bez vodiaceho drôtu sa pýšia ľahšou inštaláciou, flexibilitou a presnosťou, avšak nevýhodou je vyššia cena a trochu zložitejšie prvé nastavenie.
Robotická kosačka s GPS
Robotická kosačka s GPS využíva satelitný signál GPS na určovanie svojej polohy v rámci záhrady. Vďaka týmto informáciám môže kosačka naplánovať a upravovať svoju trasu v reálnom čase, aby bola schopná rovnomerne pokryť celý trávnik. Nemusíte sa báť ani v prípade, keď dôjde k strate signálu, pretože robotická kosačka môže použiť vopred uložené mapy alebo vizuálne orientačné body. Zásadné je, že nepotrebujete obvodové drôty, ale priestor vymedzujete pomocou mobilnej aplikácie.
Bezdrôtová robot kosačka sa vďaka GPS tiež ľahko vráti do nabíjacej stanice a potom pokračuje v kosení tam, kde naposledy skončila.
Bezdrôtová robotická kosačka s kamerovým systémom
V inom prípade môže bezdrôtová robotická kosačka fungovať na základe kamerového systému. Kamery umožňujú rozpoznávať terén a orientáciu, a tak kosačka zvládne pokosiť záhradu veľmi ľahko, pretože dokáže detegovať prekážky a prispôsobiť si svoju trasu. Inštalácia tu prebieha taktiež pomocou aplikácie.
Smart robotické kosačky sú ideálne pre milovníkov technológií
SMART robotické kosačky posunuli starostlivosť o trávnik na úplne novú úroveň. Sú totiž vybavené pokročilými technológiami, vďaka ktorým vedia samostatne kosiť trávu, prispôsobiť sa najrôznejším podmienkam, a dokonca sa učiť z vašich preferencií. Samozrejmosťou je ovládanie pomocou mobilnej aplikácie, kde môžete sledovať stav kosačky, nastavovať rôzne jazdné plány alebo aktualizovať softvér. Smart automatické kosačky sú skvelým pomocníkom pre každého.
Čo je dokovacia stanica? Nabíjací domček pre robotické kosačky
Robotické kosačky pri poklese napätia akumulátorov zamieria do dokovacej stanice, ktorá im vysiela signál, a tu sa dobíjajú. Na správne nabehnutie do doku potrebuje robotická kosačka manévrovací priestor, preto ho neumiestňujte do rohu záhrady, ale uložte ho na bezpečnom, ale ľahko dostupnom mieste. Hneď ako robotická kosačka dôjde k dokovacej stanici, automaticky sa pripojí k nabíjacím kontaktom a začne sa nabíjať. Po úplnom nabití sa vráti späť do kosenia.
i
Zvládne robotická kosačka aj dážď?
Robotická kosačka väčšinou zvládne aj prácu v daždi, jej účinnosť sa však znižuje. Samozrejme tým myslíme mierny dážď, pri veľmi silnom daždi môže dôjsť k poškodeniu robotickej kosačky. Rovnako kosenie mokrého trávnika môže viesť k horším výsledkom.
V akom dizajne je dostupná robotická kosačka?
Aj keď dizajn nie je príliš podstatný, môžete si zvoliť, ako bude vaša robotická kosačka vyzerať. Najčastejšie sú k dispozícii farebné vyhotovenia ako oranžová, zelená, sivá, čierna či napríklad červená. Môžete teda svojho nového pomocníka ladiť k vašim ostatným zariadeniam.
Zelená robotická kosačka
Strieborná robot kosačka
Oranžová robotická kosačka
Čierna robotická kosačka
Parametre dôležité pre výber robotickej kosačky
Robotické kosačky na trávu sa môžu odlišovať vo výkonnostných parametroch a možnostiach nastavenia. Zamerajte sa predovšetkým na parametre, ako je veľkosť plochy na kosenie, výdrž na jedno nabitie, svahová dostupnosť, šírka úžiny, výška kosenia a hlučnosť či hmotnosť.
Akú maximálnu plochu zvládne robotická kosačka?
Výrobcovia uvádzajú veľkosť maximálnej alebo optimálnej plochy (v m²), pre ktorú je robotická kosačka stavaná. Je lepšie voliť stroje, ktoré zvládnu väčší trávnik než plánujete kosiť, aby neboli preťažované. U nás nájdete robotické kosačky s maximálnou doporučenou plochou medzi 250 a 2 000 m².
Výdrž robotickej kosačky na jedno nabitie môže byť aj niekoľko hodín
Výdrž robotickej kosačky na jedno nabitie uvádzajú výrobcovia väčšinou v m² alebo ako dobu kosenia v minútach. Tento údaj platí pri ideálnych podmienkach a pohybuje sa od 100 do 300 m² alebo až do 240 minút. V ťažšom teréne s nerovnosťami sa vydrž akumulátora skracuje, navyše hustá a vysoká tráva vyžaduje aj viac energie.
Niektorí predajcovia či výrobcovia používajú označenie robot na kosenie trávy alebo automatická kosačka. Vždy je tým ale myslená robotická kosačka na trávu.
Robotická kosačka sa hodí aj do svahu
Svahová dostupnosť je maximálny sklon pozemku, ktorý robotická kosačka zvládne. Býva uvedený ako uhol sklonu alebo prevýšenia v %, teda rozdiel výšky prednej a zadnej časti robotickej kosačky. Hodnoty sa pohybujú medzi 20 a 45 %, a tak vyberajte podľa toho, v akom svahu je práve vaša záhrada.
Šírka úžiny, ktorou automatická kosačka prejde
Šírka úžiny, niekedy aj najmenšia prejazdná šírka, určuje minimálnu šírku plochy alebo priehlbiny, ktorou automatická kosačka zvládne nielen prejsť, ale aj kvalitne pokosiť. Všeobecne platí, že táto kosačka dokáže prejsť úžinou o šírke aspoň 60 cm, avšak môžete vyberať aj medzi modelmi, ktoré sú menšie.
Robotická kosačka na diaľkové ovládanie pokosí trávnik na rôznu výšku
Ako vysoko nad zemou bude robotická kosačka na diaľkové ovládanie skracovať steblá trávy udáva výška kosenia. Spravidla je nastaviteľná skokovo v niekoľkých stupňoch, väčšinou v rozmedzí 1,5 – 10 cm. Minimálna výška kosenia je 15 – 30 mm podľa modelu, nižšie kosenie by mohlo poškodiť korene a spôsobiť odumieranie trávy.
Chcete automatické kosačky s automatickou prevodovkou alebo fixnou rýchlosťou?
Výsledok kosenia závisí aj od typu prevodovky. Fixná rýchlosť môže robiť automatickej kosačke problémy pri jazde do kopca, z kopca alebo v hrboľatom teréne. Automatická prevodovka v týchto situáciách prispôsobí chod motora tak, aby stroj určité úseky neprešiel príliš rýchlo, alebo naopak nezostal visieť na mieste.
i
Najlepšia robotická kosačka? Recenzie vám ju pomôžu nájsť!
Zaujíma vás, ako u ostatných zákazníkov obstála vami vybraná robotická kosačka? Recenzie prezradia všetko, čo potrebujete. Dozviete sa klady, ale aj aké má vaša robotická kosačka nevýhody. Skúsenosti zákazníkov vám napokon povedia najviac.
Automatická kosačka z pohľadu hlučnosti, hmotnosti a doby nabíjania
Automatická kosačka sa môže model od modelu výrazne líšiť, a to hneď v 3 kľúčových a zároveň mnohokrát aj úplne zanedbávaných parametroch.
- Hlučnosť sa udáva v dB a stroje s hlučnosťou pod 65 dB sa považujú za tiché – hodnoty možno prirovnať k bežnej konverzácii. Menej hlučné modely prídu vhod, ak kosíte v čase, keď ste doma, alebo máte blízko susedov.
- Hmotnosť sa bežne pohybuje medzi 7 – 20 kg. Keďže je jej chod automatický, nemusí byť hmotnosť kľúčovým parametrom. Avšak aj napriek tomu s kosačkou stále manipulujete pri inštalácii a údržbe.
- Doba nabíjania ovplyvňuje celkový čas, ktorý robotická kosačka na trávu potrebuje na pokosenie celej plochy. Doba nabíjania sa môže pohybovať od 0,5 do 3,5 hodín. Kratšia doba nabíjania znamená viac času na kosenie.
Robotická kosačka na trávu môže mať aj ďalšie pokročilé funkcie
Na zlepšenie úžitkových vlastností a bezpečnosti môže robotická kosačka na trávu disponovať ďalšími vylepšeniami.
- GPS modul zaznamenáva presnú polohu automatickej kosačky a obmedzuje prechádzanie už pokosených plôch.
- Ultrazvukový senzor spolupracuje s ostatnými senzormi pri zisťovaní prekážok.
- Bluetooth umožňuje ovládanie cez mobilný telefón, stroj sa potom chová ako kosačka na diaľkové ovládanie.
- Režim inteligentná kosačka ponúkne ešte pokročilejšie diaľkové ovládanie. Ďalej umožní prepojenie stroja s Google asistentom, Alexou alebo ďalšími softvérmi.
- Alarm sa spustí, pokiaľ sa stroj nedotýka zeme.
- Dažďový senzor zaznamená vodu a robot odíde k dokovacej stanici, kde sa začne dobíjať do doby, než pršať prestane. Potom pokračuje v kosení.
Robotická kosačka vďaka kompaktným rozmerom a vyššej obstarávacej cene často uviazne v hľadáčiku zlodejov. Preto, ak máte nestráženú záhradu, nie je vôbec od veci sa na poistenie robotickej kosačky informovať vo vašej poisťovni. To býva najčastejšie zahrnuté v poistení domácnosti.
Aké bezpečnostné funkcie a prvky má robotická kosačka?
Robotická kosačka môže byť vybavená celým radom bezpečnostných prvkov, ktoré zaisťujú bezpečnú prevádzku. Napríklad pri krádeži či strate je možné aktivovať zvukový alarm, ktorý upozorní majiteľa. Ďalej potom môžete vaše zariadenie ochrániť PINom, ktorý zabráni neoprávnenému používaniu. Nesmú chýbať ani senzory proti zdvihnutiu či náklonu, ktoré automaticky zastavia nože, aby nedošlo k zraneniu. Robotická kosačka teda môže byť veľmi dobre zabezpečená.
Aby bola robotická kosačka ako nová, nezabúdajte sa o ňu starať
Iste chcete, aby vám robotická kosačka vydržala čo najdlhšie ako nová. V tom prípade je však potrebné sa o ňu pravidelne starať.
- Po každom kosení očistite robotickú kosačku od prebytočnej trávy a nečistôt, a to mäkkou kefou alebo handričkou.
- Pravidelne kontrolujte, či má robotická kosačka ostré nože a v prípade potreby ich vymeňte za nové.
- Nezabúdajte ani očistiť senzory, aby správne fungovali. Znečistenie totiž môže spôsobiť problémy s navigáciou.
- Nabíjacie stanice sa musia taktiež udržiavať. Kontakty musia byť čisté, aby sa robotická kosačka mohla bez problémov nabiť.
i
Robotické kosačky ponúkajú aj príslušenstvo
Príslušenstvo pre robotické kosačky zaisťuje efektívnu prevádzku a dlhšiu životnosť. Nájdete tu predovšetkým obvodové drôty a kolíky, žacie nože, prístrešky pre robotické kosačky, zosilňovače signálu, GPS moduly alebo napríklad dokovacie stanice.
Skryť popis