S veslovacími trenažérmi precvičíte svaly na chrbte, rukách, nohách, zadku, bruchu aj v oblasti chrbtice. Pri cvičení kombinujete aeróbny a silový tréning.
Na čo sa zamerať pri výbere veslárskeho trenažéra
Typ ovládania záťaže
- Manuálne riadené - odpor sa reguluje otočným kolieskom so stupnicou.
- Elektronicky riadené - trenažéry umožňujú prispôsobiť záťaž podľa rôznych hľadísk (prostredníctvom zabudovaného počítača). Oproti trenažérom s manuálnym nastavením ponúkajú komfortnejšiu obsluhu a širokú škálu nastavení. Bývajú však drahšie.
Regulácia záťaže
- Pevné tlmiče - výhodou je nízka cena, nevýhodou kratšia životnosť a nemožnosť nastavenia malých záťaží.
- Tlmiče s otočnou koncovkou - záťaž sa nastavuje otočným kolieskom. Výhodou je nízka cena, nevýhodou kratšia životnosť.
- Magnetická brzda - ponúka tichú prevádzku, dlhú životnosť a mnoho úrovní záťaže. Je však drahšia. Záťaž určuje vzdialenosť magnetu od zotrvačníka.
- Vzduchová brzda - je porovnateľná s magnetickou brzdou, v porovnaní s ňou je však hlučnejšia. Záťaž nastavíte privretím/otvorením prívodu vzduchu.
- Indukčná brzda - záťaž je regulovaná počítačom, ktorý ovláda cievku s elektromagnetom. Výhodou je možnosť nastavenia veľmi vysokej záťaže, presnosť merania a minimálna poruchovosť. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena.
- Vodné odporové médium - v nádobe s vodou sa roztáčajú lopatky. Vodná klapka reguluje množstvo vody, čím dochádza k plynulej regulácii záťaže. Výhodou je okamžitý záber, ktorý nedosahuje ani magnetická či vzduchová brzda.
Konštrukcia a nosnosť
Čím vyššia hmotnosť postavy, tým robustnejšiu konštrukciu by mal trenažér mať. Nosnosť by mala byť aspoň o 20 % vyššia ako hmotnosť používateľa.
Meranie tepovej frekvencie
Súčasťou väčšiny modelov je dotykový alebo ušný snímač, presnosť nameraných údajov je však orientačná. K drahším modelom možno pripojiť hrudný pás. Údaje sa následne bezdrôtovo prenášajú do počítača trenažéra. Ide o najpresnejší spôsob merania.