Objektívy s pevným ohniskom pre Olympus – na aké parametre sa pri výbere zamerať?
Predtým, než vašu zbierku fotografického vybavenia rozšírite o objektívy s pevným ohniskom pre Olympus, je nutné sa zamerať na určité parametre, ktoré sú pre správny výber značne dôležité. Skúste si tiež zodpovedať nasledujúce otázky, ktoré vám môžu s výberom pomôcť.
Aké fotografie chcete zhotovovať a pri akých príležitostiach budete fotiť najčastejšie?
Ak sa obzeráte po novom objektíve, je vždy potrebné sa zamyslieť nad tým, čo bude hlavným objektom vo vašom hľadáčiku a podľa toho vyberať. Zaujíma vás široký záber krajiny či detailné fotografie rastlín a zvierat vo voľnej prírode? Podľa toho sa totiž budú ďalej odvíjať vlastnosti objektívu, ktoré pre vás budú žiaduce.
Ako sa dozviem, ktorý objektív patrí k môjmu fotoaparátu?
To, aký objektív je vhodný pre váš fotoaparát, zistíte podľa jeho tela, respektíve veľkosti snímača. Bežne narazíte na objektívy pre telá fotoaparátu so snímačom Full Frame, APS-C či menšie, vhodné napríklad pre cestovateľov, 4/3". Objektívy kompatibilné s Full Frame prístrojmi je možné zároveň použiť aj na telách prístrojov s menším snímačom APS-C. Opačným spôsobom však zariadenia kompatibilné nie sú.
Objektívy s pevným ohniskom pre Olympus podľa ohniskovej vzdialenosti
Objektívy s pevným ohniskom pre Olympus môžeme rozdeliť do 4 skupín podľa ich ohniskovej vzdialenosti. Každá z nich je vhodná na iné účely a disponuje inými vlastnosťami. Tento typ objektívov je konštruovaný na jednu ohniskovú vzdialenosť.
- Rybie oko (8 – 15 mm) je objektív s veľmi širokým uhlom záberu, pre ktorý je charakteristická deformácia perspektívy. Slúži najmä na fotografovanie oblohy alebo iných kreatívnych snímok.
- Širokouhlé (12 – 35 mm) objektívy disponujú vysokou ostrosťou a svetelnosťou. Používajú sa na fotografovanie krajiny, skupiniek, výstav, reportáží alebo interiéru.
- Stredné (okolo 50 mm) objektívy so zorným uhlom podobným ľudskému oku sú všestranne použiteľné ako na detailné fotografovanie krajiny, tak portrétov.
- Teleobjektívy (100 a viac mm) s veľkým priblížením sú vhodné na fotografovanie zvierat v divokej prírode či športových podujatí.
Rybie oko
Širokouhlý objektív
Stredný objektív
Teleobjektív
V ponuke máme aj tzv. makro objektívy s pevným ohniskom pre Olympus, ktoré sú určené na fotografovanie malých detailov. Sú vhodné k umeleckým fotografiám s efektom skvelej hĺbky ostrosti a optimalizáciou ostrenia na krátke vzdialenosti.
Svetelnosť alebo množstvo svetla, ktoré objektív prepúšťa k snímaču
Svetelnosť objektívu je udávaná clonovým číslom, ktoré vyjadruje množstvo svetla dopadajúce na snímač. Čím menšia je hodnota clonového čísla, tým vyššia je svetelnosť. Tie najsvetelnejšie objektívy disponujú svetelnosťou okolo f/1,4, objektívy typu zoom začínajú potom od f/2.8. Vďaka vyššej svetelnosti tak vytvoríte lepšie snímky v zhoršených svetelných podmienkach.
i
Tzv. clonový krúžok je krúžok na tele objektívu, ktorý slúži na plynulú reguláciu clony. Nájdete ho na špeciálnych objektívoch pre filmové kamery a na manuálnych objektívoch.
Bajonet na prepojenie objektívu s telom fotoaparátu
Bajonet slúži na uchytenie objektívu k telu fotoaparátu. Každý výrobca má väčšinou vlastný typ bajonetu, preto nie sú navzájom kompatibilné. Pre nekompatibilné objektívy a telá existujú rôzne redukcie a adaptéry, tie ale obmedzujú niektoré funkcie ako napríklad autofokus.
Optická stabilizácia eliminuje rozmazanie snímky
Optická stabilizácia pomáha zamedziť rozostreniu snímok vplyvom chvenia fotoaparátu. Príde vhod najmä pri fotení statických fotiek, keď nemáte po ruke statív, ale je užitočná napríklad aj pri slabom osvetlení či pri natáčaní videa, kedy je každý najmenší pohyb fotoaparátu poznať.
Typ ostrenia je pre objektívy s pevným ohniskom pre Olympus tiež dôležitý
Ostrenie rozdeľujeme na automatické, manuálne a pevne zaostrené. V dnešnej dobe sa najčastejšie stretnete s automatickým ostrením, avšak výhody majú aj ostatné typy a každému fotografovi bude vyhovovať niečo iné.
- Automatické ostrenie využíva systém uložený v tele zrkadlovky, alebo objektívu, ktorý poskytuje rýchle a tiché zaostrenie fotografovaného objektu.
- Plne manuálne ostrenie je typ, na ktorom je nutné ručne zaostriť a nastaviť clonu. Toto ostrenie je využívané pre jeho cenu a kvalitu.
- Pevne zaostrený objektív je konštruovaný tak, aby jeho ohnisko bolo zachytené v určitej vzdialenosti a nemožno ho meniť po celú dobu používania.
Filtre alebo ochrana šošovky objektívu
Kruhové filtre chránia prednú šošovku objektívu pred poškriabaním (UV filtre) a ovplyvňujú množstvo svetla, ktoré prepustí na snímač (polarizačné filtre a ND filtre). Berte ohľad na to, že priemer filtra musí byť vždy rovnaký ako priemer vnútorného závitu objektívu – napríklad 67 mm filter preto nenasadíte na objektív s priemerom 58 mm.
Pokiaľ si výberom stále nie ste istí, pozrite sa na náš článok Ako vybrať objektív, kde vás čaká sprievodca, ktorý poradí, ako sa vyznať v rade typov, parametrov a fotografických pojmov.
Skryť popis