Objektív na portréty dokáže zachytiť fotografovanú osobu tak, ako ju vnímame z bežnej pozorovacej vzdialenosti obyčajným pohľadom. Znamená to teda, že pri použití portrétneho objektívu nedochádza k žiadnemu väčšiemu skresleniu. Objektív na portrét najčastejšie disponuje ohniskovou vzdialenosťou v rozmedzí 50 mm až 135 mm. Na fotenie portrétov môžete využívať zoom aj klasické pevné objektívy.
Pokračovať
Dôvody, prečo si zaobstarať portrétny objektív
Obstaranie portrétneho objektívu odporúčame najmä tým fotografom, ktorí sa zaoberajú vo väčšej miere fotografovaniu portrétov a chcú tak posunúť svoje skúsenosti na vyššiu úroveň. Portrétne objektívy ponúkajú používateľovi spravidla špičkovú kvalitu spracovania optických členov šošoviek a konštrukcie objektívu, čím dosiahnete tie najlepšie možné výsledky. Portrétne objektívy sú spravidla vyrábané s vysokou svetelnosťou v rozmedzí od f/1,2 po f/2,8 a preto sú tiež najpoužívanejším nástrojom na dosiahnutie malej hĺbky ostrosti.
Podľa akých parametrov vyberať portrétový objektív
Konštrukcia portrétneho objektívu
Objektívy sa vyrábajú najčastejšie z plastu a kovu. Pre bežného nenáročného fotografa sú objektívy vyrobené z plastu najlepšou voľbou. Poskytujú veľkú výhodu v malých rozmeroch, nízkej hmotnosti a nízkej cene, ktorá sa pohybuje už od cca 80 do 400 eur. Objektívy pre náročných a pokročilejších fotografov sú pomerne drahšie. Ich cena sa pohybuje v rámci stoviek až tisícok eur. Vďaka tomu môže byť ich konštrukcia odolná proti nečistotám, vode a prachu. Spravidla bývajú osadené dokonalejšími optickými členmi, ktoré zaručujú kvalitný a ostrý výsledný záber.
Použitie objektívu pre APS-C snímač a pre Full Frame snímač
Portrétne objektívy sa líšia aj svojím určením pre rôzne veľkosti snímačov. Veľmi špecifické sú v tomto ohľade objektívy Canon EF a EF-S. Kým objektívy Canon EF je možné nasadiť na telá zrkadloviek Canon s APS-C aj Full Frame snímačom, objektívy Canon EF-S je možné použiť len s APS-C fotoaparátmi Canon. V prípade Nikonu a ostatných značiek táto problematika odpadá, všetky objektívy sú kompatibilné s Full Frame aj APS-C fotoaparátmi danej značky.
Ekvivalent ohniskovej vzdialenosti, čiže Crop faktor
Nejde o vlastnosť objektívu, ale o vlastnosť fotoaparátu, s ktorou je potrebné pri výbere objektívu počítať, pretože mení ohniskovú vzdialenosť. Crop faktor, inými slovami aj ekvivalent ohniskovej vzdialenosť udáva, koľkokrát je čip fotoaparátu menší ako políčko kinofilmu Full Frame. Teda koľkokrát bude predĺžená ohnisková vzdialenosť objektívu po nasadení iného, ako Full Frame tela.
Typ senzora
Veľkosť snímača
Crop faktor
Full Frame (35 mm film)
36 × 24 mm
1
APS-C (Nikon, Pentax, Sony)
23,6 × 15,6 mm
1,5
APS-C (Canon)
22,2 × 14,8 mm
1,6
4/3"
18 × 13,5 mm
2
iPríklad: Ak budete chcieť nasadiť portrétový objektív s ohniskovou vzdialenosťou 85 mm na telo fotoaparátu s typom senzora APS-C Canon, bude jeho výsledná a reálna ohnisková vzdialenosť 136 mm (85 mm × 1,6 crop). V prípade digitálnych zrkadloviek a bezzrkadloviek s Full Frame snímačom sa ohnisková vzdialenosť nezmení, bude teda stále 85 mm.
Canon EF 50 mm f/1,8 STM
NIKKOR 50 mm f/1.8G AF-S
Sigma 135 mm f/1.8 DG HSM Art
Bajonet fotoaparátu
Bajonet slúži na uchytenie objektívu k telu fotoaparátu. Každý výrobca používa vlastný typ bajonetu. Preto nie sú objektívy a telá iných značiek navzájom kompatibilné. Nekompatibilné portrétne objektívy možno používať vďaka redukciám a adaptérom, ktoré ale obmedzujú niektoré funkcie, ako napríklad autofókus alebo nastavenie clony.
Svetelnosť objektívu
Svetelnosť portrétneho objektívu hrá veľmi dôležitú úlohu hlavne v prípade, keď chcete dosiahnuť perfektne ostré snímky s rozostreným pozadím. Svetelnosť objektívu udáva aj aké množstvo svetla objektív prepúšťa k snímaču. Vyjadruje sa clonovým číslom. Platí, že čím nižšie je clonové číslo, tým vyššia je svetelnosť.
Najsvetelnejšie portrétne objektívy majú svetelnosť okolo f/1,4.
Vyššia svetelnosť, teda možnosť nastavenia malého clonového čísla, umožňuje zhotovovať aj snímky s veľkou hĺbkou ostrosti.
V praxi znamená vyššia svetelnosť skrátenie expozičných časov, teda menšie riziko rozmazania v dôsledku otrasov, čo príde vhod najmä za šera.
Portrétový objektív a jeho optická kvalita
Na optickú kvalitu objektívu má vplyv predovšetkým typ použitých šošoviek a antireflexnej úpravy. Pri drahších objektívoch sa navyše používajú asférické šošovky a ED sklá.
Asférické šošovky majú oproti sférickým tú výhodu, že sú menšie, ľahšie, majú lepšie optické vlastnosti a potláčajú optické chyby.
ED sklá zhodne lámu svetelné lúče naprieč farebným spektrom, čím dosahujú výrazne lepšiu optickú kvalitu a ostrosť fotografií, a zároveň potláčajú chromatickú aberáciu, teda farebnú vadu.
Portrétne objektívy a skratky, ktoré sa používajú v ich značení
Skratka objektívu
Význam skratky
Funkcia
IS, VR, OS
Označenie objektívov so zabudovaným stabilizátorom
Umožňuje fotografovanie statických záberov bez použitia statívu
USM, AF-S, SWM, HSM, STM
Objektívy vybavené ultrazvukovým ostriacim motorčekom
Rýchle, presné a tiché zaostrovanie
ASPH, ASP, ASL
Asférické šošovky
Objektívy s týmito šošovkami sú menšie, ľahšie a majú lepšie optické vlastnosti
ED, APO, LD, AD
ED sklá s veľmi malým rozptylom
Lepšia ostrosť obrazu a korekcia farebných vád (chromatická (farebná) aberácia)
DX, EF-S, Di-II, DC
Objektívy určené len pre DSLR s malým snímačom
-
iPozrite sa napríklad na recenziu jedného z najobľúbenejších a aj najdostupnejších portrétnych objektívov pre fotoaparáty Canon, ktorým je Canon EF 50 mm f/1.8 STM.
Ako fotiť portrét
Režim fotoaparátu a nastavenie
Občas sa hovorí, že automatický režim na fotoaparáte urobí všetko za vás. Pri snímaní portrétu to rozhodne nie je pravda, lebo nastavením plnej automatiky sa vzdávame akejkoľvek kontroly nad fotoaparátom. Prístroj si tak všetko, ale úplne všetko, nastaví za nás. Preto sa odporúča, najmä pri fotení portrétu, používať manuálne nastavenie, teda manuálny a poloautomatický režim. Mierne pokročilým fotografom môžeme odporučiť použitie režimu predvoľby clony, vďaka ktorému budete kreatívne ovplyvňovať hĺbku ostrosti fotografie.
Rozmazané pozadie vďaka nízkemu clonovému číslu
Na vytvorenie rozmazaného pozadia (bokeh) je na fotoaparáte potrebné nastaviť clonové číslo na najnižšie možné, aké máte k dispozícii. Tým docielite zníženie hĺbky ostrosti. Pri veľmi malej hĺbke ostrosti dôjde k rozmazaniu prostredia za (ale aj pred) fotografovaným objektom. Pamätajte však, že minimálne clonové číslo sa bude líšiť prístroj od prístroja a objektívu. Sú to práve portrétne objektívy, ktoré vďaka vysokej svetelnosti (napríklad f/1,8 alebo f/1,6) umožňujú nastavenie najmenších clonových čísiel, napr. F1,8 alebo F1,6.
Nastavte hodnotu ISO na najnižšiu možnú
Ak sa chcete vyhnúť digitálnemu šumu na snímke, tak sa snažte dosiahnu čo najnižšie číslo ISO. Ideálne je pohybovať sa v rozmedzí hodnôt ISO 200 až ISO 400. Zároveň je ale nutné rátať s tým, že pri pevne zvolenej clone je to práve hodnota citlivosti ISO, ktorá ovplyvňuje rýchlosť uzávierky.
iPríklad: Nastavením nízkeho čísla ISO sa automaticky predĺži čas expozície, teda doba po akú bude uzávierka otvorená. Výsledná fotografia potom môže byť rozostrená. V takom prípade zvoľte na fotoaparáte vyššiu hodnotu šumu ISO.
Kam ostriť a aký režim ostrenia zvoliť
Fotoaparáty všeobecne ponúkajú svojmu používateľovi plno rôznych režimov ostrenia. Najmä voľbu medzi manuálnym a automatickým zaostrovaním. Pri ideálnych svetelných podmienkach je jasnou voľbou automatické zaostrovanie, ktoré perfektne zaostrí na fotený objekt. Avšak pri zhoršených svetelných podmienkach (za šera a v noci) je najlepšie použiť manuálne ostrenie alebo prípadne ostrenie na jeden bod v snímke.
Skryť popis
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie. Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Canon EF, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 80mm), závit na filtre 49mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 160g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Sony E, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 75mm), závit na filtre 49mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 186g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Sony E, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 128mm), závit na filtre 67mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 371g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Sony E, určený pre APS-C (ekv. 75mm), závit na filtre 49mm, automatické zaostrovanie, stabilizácia, hmotnosť 202g
Objektív bajonet Sony E, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 300–900mm), závit na filtre 95mm, automatické zaostrovanie, odolnosť proti prachu a vlhkosti, stabilizácia, hmotnosť 2150g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Micro 4/3, určený pre Micro 4/3 (ekv. 50mm), závit na filtre 46mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 125g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Sony E, určený pre Full Frame a APS-C, závit na filtre 67mm, automatické zaostrovanie, clonový krúžok, stabilizácia, hmotnosť 440g
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Nikon F, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 75mm), závit na filtre 58mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 185g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Sony E, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 83mm), závit na filtre 49mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 281g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Nikon Z, určený pre Full Frame, závit na filtre 62mm, automatické zaostrovanie, odolnosť proti prachu a vlhkosti, hmotnosť 415g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Nikon Z, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 28–400mm), závit na filtre 77mm, automatické zaostrovanie, stabilizácia, hmotnosť 725g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Canon RF, určený pre Full Frame a APS-C, závit na filtre 82mm, automatické zaostrovanie, multifunkčný krúžok, stabilizácia, hmotnosť 930g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Micro 4/3, určený pre Micro 4/3 (ekv. 90mm), závit na filtre 37mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 116g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Nikon Z, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 50mm), závit na filtre 62mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 420g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Fujifilm X, určený pre APS-C (ekv. 24–75mm), závit na filtre 58mm, automatické zaostrovanie, clonový krúžok, odolnosť proti prachu a vlhkosti, hmotnosť 240g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Nikon Z, určený pre Full Frame, závit na filtre 62mm, automatické zaostrovanie, odolnosť proti prachu a vlhkosti, hmotnosť 370g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Sony E, určený pre APS-C (ekv. 53mm), závit na filtre 49mm, automatické zaostrovanie, stabilizácia, hmotnosť 154g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Canon RF, určený pre Full Frame a APS-C, závit na filtre 95mm, automatické zaostrovanie, multifunkčný krúžok, stabilizácia, hmotnosť 1260g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Fujifilm X, určený pre APS-C (ekv. 90mm), závit na filtre 39mm, automatické zaostrovanie, clonový krúžok, hmotnosť 215g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Fujifilm X, určený pre APS-C (ekv. 24mm), závit na filtre 49mm, automatické zaostrovanie, clonový krúžok, odolnosť proti prachu a vlhkosti, hmotnosť 155g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Sony E, určený pre Full Frame a APS-C, závit na filtre 67mm, automatické zaostrovanie, clonový krúžok, stabilizácia, hmotnosť 440g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Micro 4/3, určený pre Micro 4/3 (ekv. 50mm), závit na filtre 46mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 125g
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Fujifilm G, určený pre Stredný formát, závit na filtre 77mm, automatické zaostrovanie, odolnosť proti prachu a vlhkosti, hmotnosť 875g
Vašim požiadavkám nevyhovuje žiadny tovar. Skúste, prosím, pozmeniť svoj výber.
Zrušiť filter
Michal KupsaCanon RF 16 – 28 mm f/2,8 IS STM (RECENZIA)Novinka na trhu s objektívmi! Canon RF 16 – 28 mm f/2,8 IS STM prináša nielen precízne mechanické spracovanie a účinnú stabilizáciu, ale aj výbornú optickú kvalitu naprieč celým rozsahom zoomu. Ako sa mu darí v praxi? V čom vyniká a kde má svoje limity? Prečítajte si...
Kompaktný, ľahký a pritom profesionálne vybavený teleobjektív Canon RF 70 – 200 mm f/4 L IS USM si hravo poradí s portrétmi, športom aj krajinou. Ponúka vynikajúcu optickú kvalitu, rýchle ostrenie a účinnú stabilizáciu, čo z neho robí ideálnu voľbu pre náročných...
Hľadáte univerzálny objektív, ktorý zvládne portréty, krajiny aj reportáže, a pritom ponúkne skvelú svetelnosť a stabilizáciu obrazu? Canon RF 28 – 70 mm f/2,8 IS STM sa môže stať vašim novým neodmysliteľným spoločníkom pri fotografovaní. V tejto recenzii sa pozrieme na...
recenziaPanasonic Lumix DC-S9 (RECENZIA): Full Frame v tele kompaktuHľadáte špičkový Full Frame fotoaparát v kompaktnom tele, ktorý zvláda skvelé fotky aj video v 6K? Nehľadajte inde, bezzrkadlovka Panasonic Lumix DC-S9 vás ohromí svojim výkonom, jednoduchým ovládaním, precíznou stabilizáciou a štýlovým dizajnom. Objavte v nasledujúcej...
Hľadáte nový objektív pre svoju bezzrkadlovku Nikon, ktorý vás nadchne? Full Frame objektív Nikon Z 35 mm f/1,4 ponúka samostatný prstenec, vysokú svetelnosť a nepočuteľné zaostrovanie, a to za cenu, ktorá vás prekvapí. Ako je možné, že je lacnejší než jeho predchodca s...
Kvalitné objektívy patria medzi základné kamene fotografickej výbavy. Čo keď ale cestujete a hodil by sa vám univerzálny objektív na široké spektrum použití? Na bajonet Nikon Z sa vyrába objektív Nikon Z 24-200mm f/4-6,3 VR, ktorý spĺňa všetky očakávania od...
Skúste naše cookiesMy, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informáciíMenej informácií
Na našej webovej stránke používame 8 druhov kategórií cookies:
Technické cookies
Tie sú nevyhnutné na fungovanie webovej stránky a jej funkcií, ktoré sa rozhodnete využívať. Bez nich by naša webová stránka nefungovala, napr. by nebolo možné sa prihlásiť do používateľského účtu.
Funkčné cookies
Tieto cookies nám umožňujú zapamätať si Vaše základné voľby a vylepšujú používateľský komfort. Ide napríklad o zapamätanie si jazyka alebo možnosť zostať trvalo prihlásený.
Cookies sociálnych sietí
Tieto cookies nám umožňujú komfortne Vás prepojiť s Vaším profilom na sociálnych sieťach a napríklad Vám umožniť zdieľať produkty a služby s priateľmi a rodinou.
Personalizácia obsahu
Tieto cookies nám umožnia zobraziť Vám obsah a reklamy podľa údajov, ktoré sú o Vás dostupné tak, aby sme sa čo najlepšie trafili do Vašich potrieb. Ide najmä o to, aký obsah ste si zobrazili alebo to, na akom zariadení na naše stránky prichádzate.
Nepersonalizovaná reklama
Tieto cookies nám umožňujú zobrazovať Vám všeobecnú reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Vďaka týmto cookies Vám my a ?naši partneri? môžeme ponúknuť relevantné produkty a služby na mieru, a to na základe Vašich nákupov, Vášho správania a Vašich preferencií.
Meranie publika
Tieto cookies nám umožňujú optimalizovať naše stránky na Vaše komfortné používanie a to na základe toho, ako ich používate. Cieľom je zapamätať si alebo predpokladať Vaše voľby. Ide napríklad o využívanie funkcií, ich umiestnenie, správanie na stránke.
Cookies tretích strán
Tieto cookies sú cookies tretích strán, pričom viac sa o nich a o našich partneroch môžete dozvedieť tu.
Udelením súhlasu so spracovaním cookies budú na Váš prístroj, ktorý na prehliadanie webovej stránky používate, nainštalované funkčné a analytické cookies (kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ obe kategórie, prípadne si môžete vybrať iba jednu z kategórií kliknutím na tlačidlo „Nastavenia“). Technické cookies inštalujeme na Vaše zariadenie vždy, teda aj bez Vášho súhlasu, pretože bez nich by naša webová stránka nefungovala.
Svoj súhlas so spracovaním cookies môžete odvolať. V súvislosti so spracovaním cookies zo strany našej spoločnosti máte ďalej práva na: prístup ku cookies, vymazanie cookies, úpravu, doplnenie a opravu cookies, obmedzenie spracovania a právo podať sťažnosť na ÚOOÚ. Viac o Vašich právach.