Eliptický trenažér simuluje prirodzený pohyb
Eliptický trenažér, často tiež nazývaný ako orbitrek, je fitness prístroj, ktorý perfektne simuluje pohyb pri chôdzi, behu alebo stúpaní do schodov. Veľkou výhodou je, že je veľmi šetrný ku kĺbom, a to najmä vďaka plynulému pohybu nôh a súčasnému zapojeniu rúk. Tešiť sa môžete na tréning celého tela.
- Orbitrek je šetrný ku kĺbom, čo znižuje riziko zranenia.
- Cvičenie na ňom zlepšuje kondíciu a vytrvalosť.
- Dokážete zapojiť celé telo (nohy, ruky, chrbát, brucho, zadok).
- Môžete si nastaviť rôzny odpor aj sklon podľa vašich možností.
- Eliptický trenažér vám pomôže efektívne spaľovať kalórie.
i
Eliptický trenažér dokáže zapadnúť do každého interiéru
Eliptický trenažér síce primárne neslúži na to, aby zdobil váš interiér, ale nemusíte sa báť, že by vám musel narušovať dizajn. Stávkou na istotu je čierne vyhotovenie, avšak dostať je napríklad aj biele. Podarené sú aj varianty s farebnými detailmi, ktoré môžu byť oranžové, červené či modré.
Na koho bude mať eliptický trenažér účinky?
Eliptický trenažér je vhodný prakticky pre každého. Hodí sa perfektne pre začiatočníkov aj pokročilých, pretože si môžete záťaž prispôsobiť. Využijú ho aj ľudia s nadváhou, a to vďaka šetrnosti k pohybovému aparátu. Skvele doplní aj silový tréning, teda ho využijú aj veľkí športovci. Nakoniec sa hodí aj pre seniorov a osoby po úrazoch, pretože nezaťažuje zbytočne kĺby a poskytuje bezpečný a plynulý pohyb.
Chcete eliptický trenažér so zadným alebo predným zotrvačníkom?
Eliptický trenažér sa skladá z kovovej konštrukcie, na ktorej je upevnená stredová os s nášľapmi. Táto os je najčastejšie remeňovým prevodom spojená so zotrvačníkom. To, či bude mať orbitrek umiestnený zotrvačník vzadu alebo vpredu, ovplyvňuje stabilitu, dĺžku kroku aj celkový pocit z tréningu.
- Eliptické trenažéry so zadným zotrvačníkom umožňujú vykonávať kroky dlhé 30 – 50 cm, takže sú vhodné pre menších používateľov. Bývajú menej rozmerné a lepšie skladné, navyše majú prirodzenejší pohyb. Spravidla sú cenovo výhodnejšie ako modely s predným zotrvačníkom.
- Eliptické trenažéry s predným zotrvačníkom naopak dovoľujú robiť väčšie kroky, a to 40 – 60 cm. Majú veľmi pevnú konštrukciu a sú veľmi stabilné, a sú tak vhodné aj pre ťažšie osoby. Používateľ sa pri cvičení viac nakláňa dopredu, čo prirodzene zapája aj ostatné časti tela.
Orbitrek so zadným zotrvačníkom
Orbitrek s predným zotrvačníkom
Dĺžka kroku závisí od vašej výšky. Osobám do 170 cm bude vyhovovať dĺžka kroku 30 – 40 cm. Osoby s výškou nad 170 cm si lepšie zacvičia na stroji s dĺžkou kroku nad 40 cm, ideálne okolo 50 cm. Čím dlhší je všeobecne krok, tým je celý pohyb oveľa prirodzenejší.
Eliptický trenažér môže mať tri rôzne brzdné systémy
Eliptický trenažér môže mať zotrvačník s magnetickým, indukčným alebo mechanickým brzdným systémom. To, aký typ systému si vyberiete, určuje kvalitu, plynulosť a odpor pri cvičení. Každý z týchto typov ponúka rôzne výhody a nevýhody a hodí sa pre iný typ používateľa. V čom sa teda líšia?
Mechanický eliptický trenažér
Mechanický eliptický trenažér funguje na princípe trenia, čo znamená, že odpor vytvárajú brzdové doštičky, ktoré sú pritláčané na zotrvačník. Intenzita záťaže sa v tomto prípade nastavuje manuálne otočným kolieskom. Hodí sa skôr na rekreačné využitie, nie je príliš vhodný na intenzívny tréning.
- Jednoduchý a lacný systém.
- Nepotrebujete elektrickú energiu.
- Hodí sa pre začiatočníkov.
- Menej plynulý pohyb a vyššia miera opotrebenia.
Eliptický trenažér s magnetickou brzdou
Magnetický eliptický trenažér využíva na brzdenie trvalý magnet. Intenzita brzdenia sa nastavuje približovaním a odďaľovaním tohto magnetu voči zotrvačníku mechanicky alebo pomocou servomotorov. Magnetická brzda je najbežnejšia a často ju využívajú aj drahšie, pokročilejšie stroje.
- Dlhá životnosť vďaka absencii mechanického kontaktu.
- Žiadne trenie ani iný kontakt znamená tichý chod.
- Hodí sa pre začiatočníkov aj pokročilých.
- Menšia presnosť nastavenia ako indukčná brzda.
Eliptický trenažér s pokročilými funkciami je možné prepojiť s PC alebo smartfónom a na vyhodnotenie cvičenia použiť aplikácie meracie dĺžku trasy, priemernú rýchlosť či spálené kalórie. Ponúka sa aj možnosť využitia Google Maps, a simulovať tak pohyb po skutočnej trase.
Eliptický trenažér s indukčnou brzdou
Eliptický trenažér s elektromagnetickou brzdou má pri zotrvačníku inštalovanú indukčnú cievku a intenzita brzdnej sily sa nastavuje reguláciou prúdu v tejto cievke. Nastavenie záťaže je plne elektronické, čo tiež znamená, že je veľmi presné.
- Jemnejšie a presnejšie nastavenie.
- Nastavenie podľa telesných funkcií.
- Rýchle reakcie pri prepínaní záťaže.
- Vyššia obstarávacia cena.
Akú má hmotnosť a nosnosť eliptický trenažér?
Eliptický trenažér vyberajte aj podľa hmotnosti a nosnosti. Nosnosť je dôležitá, aby bolo vaše cvičenie efektívne. Mala by byť aspoň o 20 % vyššia ako vaša hmotnosť s tým, že modely do 100 kg sa hodia pre bežných používateľov, vyššiu nosnosť potom ocenia tí, čo hľadajú vyššiu stabilitu a odolnosť. Samotná hmotnosť sa potom pohybuje od 10 do 90 kg a je dôležitá najmä, ak máte v pláne orbitrek často presúvať.
i
Zamerajte sa tiež na to, akú má eliptický trenažér hmotnosť zotrvačníka
Nielen samotná hmotnosť prístroja je dôležitá. Zamerajte sa tiež na to, akú má eliptický trenažér hmotnosť zotrvačníka. Čím ťažší je totiž zotrvačník, tým plynulejšieho a prirodzenejšieho dosiahnete pohybu. Pre začiatočníkov sa hodí eliptický trenažér do 8 kg, na pravidelné cvičenie cca do 15 kg a pre pokročilých športovcov môžete voliť aj modely s vyššou hmotnosťou.
Menšie domácnosti ocenia skladací eliptický trenažér
Pokiaľ doma nemáte príliš miesta nazvyš, môže pre vás byť riešením skladací eliptický trenažér. Jeho výhodou je, že šetrí miesto – po cvičení ho ľahko zložíte a schováte, kam potrebujete. Ďalej má tiež ľahšiu konštrukciu a skvele sa hodí pre začiatočníkov alebo občasné cvičenie. Počítajte ale s tým, že skladací orbitrek má menšiu stabilitu, kratšiu dĺžku kroku a menšiu nosnosť. Tento model nie je vhodný pre
pravidelných používateľov.
Eliptický trenažér ponúka množstvo skvelých funkcií navyše
Pri výbere určite nezabudnite skontrolovať, či má vami vybraný eliptický trenažér všetky potrebné funkcie.
- Prepravné kolieska umožňujú ľahkú manipuláciu, pokiaľ chceme orbitrek presúvať.
- Programy tréningu môže mať eliptický trenažér prednastavené alebo voliteľné.
- Pripojenie k PC, smartfónu či tabletu je možné pomocou Bluetooth alebo kábla.
- Snímač tepovej frekvencie meria počet úderov srdca za minútu.
- Body Fat je meranie množstva telesného tuku v tele, čo vám dá obraz o vašej postave.
- Displej môže zobrazovať rýchlosť pohybu, tepovú frekvenciu, spálené kalórie a ďalšie telesné údaje.
5 tipov, ako najlepšie používať eliptický trenažér
Aby bolo cvičenie skutočne účinné a bezpečné, prečítajte si, ako správne používať eliptický trenažér.
- Eliptický trenažér si správne nastavte podľa svojej výšky.
- Vykonávajte rovnomerné a vyvážené pohyby.
- Kolená držte v jednej rovine a nevytáčajte ich mimo os pohybu.
- Na zníženie váhy cvičte na orbitreku aspoň trikrát týždenne.
- Pokiaľ používate eliptický trenažér na chudnutie, udržujte rytmus medzi 60 – 70 % vašej maximálnej tepovej frekvencie.
Zaujíma vás lacnejší eliptický trenažér? Bazár je skvelým miestom, kde nájdete rozbalené, zánovné aj použité kúsky za zlomok ceny. Hodiť sa vám môžu aj skúsenosti ostatných zákazníkov. Stačí, keď si prečítate, aké má eliptický trenažér recenzie.
Skryť popis