Objektívy pre Sony a ich parametre – aké sú dôležité?
Objektívy pre Sony sa od seba môžu líšiť. Výber záleží predovšetkým od toho, čo konkrétne chcete fotiť. A od toho sa bude odvíjať výber ohniskovej vzdialenosti, bajonetu či svetelnosti. Vybrať si však môžete aj rôzne filtre či ďalšie novinky, ktoré objektívy pre Sony ponúkajú.
Objektív pre Sony: Ohniskovú vzdialenosť vyberajte podľa typu fotenia
Ohnisková vzdialenosť je základným parametrom. Udáva vzdialenosť medzi stredom objektívu a rovinou, kde sa lúče svetla pretínajú. Každé ohnisko má iný uhol záberu. Vyberajte ho teda podľa toho, čo chcete fotografovať.
- Objektív pre Sony 8 – 16 mm ponúka široký uhol záberu, ktorý je ideálny pre fotografie krajiny či interiéru.
- Širokouhlý objektív 16 – 35 mm poskytne široký uhol záberu s veľkou hĺbkou ostrosti.
- Sony objektív 24 – 70 mm je najčastejším typom, ktorý má ideálne ohnisko pre veľké množstvo námetov.
- Teleobjektív 70 – 500 mm sa využíva na zachytenie fotografií divokých zvierat, portrétov alebo športu.
Objektív pre Sony môže mať odlišnú svetelnosť
Čím je objektív pre Sony svetelnejší, tým viac svetla prepustí na snímač. Vysokej svetelnosti zodpovedá nízka hodnota clonového čísla, napr. f/2,8. Výhodou svetelných objektívov je možnosť fotografovať pri krátkych časoch uzávierky pri nepriaznivých svetelných podmienkach, ale aj malá hĺbka ostrosti.
Bajonet Sony A, E alebo EF? Ktorý je lepší?
Bajonet zaisťuje mechanické prepojenie a komunikáciu medzi telom fotoaparátu a objektívom. Sony používa bajonet typu A pre fotoaparáty radu Alfa, Sony E objektív pre fotoaparáty s APS-C snímačom a Sony FE objektívy, ktoré sú určené pre Sony s Full Frame snímačom. Majte na pamäti, že tieto typy nie sú navzájom kompatibilné.
i
Objektív Sony Full Frame alebo APS-C?
Aký je rozdiel medzi Full Frame snímačom a APS-C? Full Frame alebo plnoformátový snímač je väčší, ťažší a väčšinou aj drahší ako APS-C snímač. APS-C je vhodný pre tých, ktorí radi fotia na väčšiu vzdialenosť. Je tiež vhodný napríklad pre novinárov či fotografov športových podujatí.
Objektívy pre Sony sú obvykle vybavené optickou stabilizáciou
Optická stabilizácia minimalizuje rozmazanie snímky pri fotení z ruky. Vybrané objektívy pre Sony sú vybavené optickým stabilizátorom SteadyShot, ktorý poskytuje skvelé výsledky pri fotografovaní či natáčaní videa. Väčšina širokouhlých fotoaparátov však optickú stabilizáciu nemá. Nie je tiež vhodná na fotografovanie pohybu.
i
Optická stabilizácia môže byť zabudovaná priamo v tele fotoaparátu, ale aj v objektíve. Záleží prevažne od výrobcu. Sony skôr preferuje stabilizáciu v tele, čiže mechanickú.
Automatické zaostrovanie býva samozrejmosťou pre objektívy pre Sony
Na automatické zaostrovanie využívajú fotoaparáty motor umiestnený vo svojom tele alebo v objektíve. Ultrazvukový motor vnútri objektívu poskytuje rýchlejšie a presnejšie ostrenie, ktoré je ideálne na natáčanie videa. Niektoré objektívy pre Sony automatické ostrenie nemajú a využívajú iba manuálne.
Objektív pre Sony môže mať rôzny typ filtra
Na objektív pre Sony sa dajú naskrutkovať rôzne typy filtrov (UV filtre, polarizačné filtre alebo ND filtre), vďaka ktorým môžu fotografie vyzerať lepšie. Filter vyberajte vždy podľa priemeru závitu zodpovedajúceho objektívu.
Viac o polarizačných filtroch si môžete prečítať v našom článku.
Objektívy pre Sony môžu mať aj ďalšie funkcie
Objektívy pre Sony sú okrem základných parametrov vybavené aj inými funkciami, ktoré vám spríjemnia fotenie.
- Makro fotografia umožní vyfotografovať predmet z veľkej blízkosti.
- Odolnosť proti prachu a vlhkosti využijete na fotenie napríklad v daždi.
- Pevná svetelnosť sa s priblížením objektívu nemení.
- Clonový krúžok slúži na reguláciu clony. Využíva sa predovšetkým na filmových kamerách.
Nechcete minúť veľa peňazí za Sony objektívy? Bazár vám ponúkne zánovný, rozbalený či použitý tovar.
Skryť popis